O AKCIVÝSLEDKYHARMONOGRAMGALERIE

17.35

Rozlosování v 19.00, zatím krásný podvečer z Nové Gorici! 🙂

17.30

Mistrovství světa FCI IPO 2016 bylo právě zahájeno! 🙂

17.15

…na stadionu nastupují reprezentační týmy vedené malými slovinskými fotbalisty, kteří mají na sobě stále mokrá trička z bouřkové koupačky 🙂 Závodníci vedení svými vedoucími promenují stadionem a všichni, kterých se mistrovství světa FCI IPO 2016 týká, jsou tu a užívají si tuto chvíli. K pochodu hraje slovinská dechová kapela, týmy se řadí do pečlivě vyznačeného půlkruhu a fanoušci vítají týmy z celého světa! 🙂

17.05

Slavnostní ceremonie už začíná! 🙂

17.00

Slavnostní ceremonie začne podle slov moderátorky za 10 minut! 🙂

16.45

Český tým ve složení Vladislav Glogar, Martin Plecháček, Petr Foltyn, Jan BöhmMichaela Krupková pod vedením Jany Glisníkové a Jiřího Lasíka se pomalu chystají na nástup, mají reprezentační dresy Českého kynologického svazu a chybí už jen pár hodin do chvíle, kdy si nalosují a vrhnou se do boje o titul mistra světa sportovní kynologie pro rok 2016! Držme jim pěsti! 🙂

16.35

V Nové Gorici bylo doposud nějakých 35 stupňů Celsia, město má přímořské klima, vládne tu prázdninová, jižanská, uvolněná atmosféra. V ulicích se mísí vůně pouličních fast foodů, ryb, kávy, kouře z grilu a lidé vysedávají na zahrádkách s pivem a chlazenými nápoji. Ale nenechte se ukolíbat dojmem prázdnin, již za chvíli začne slavnostní ceremonie! 🙂

16.20

Něco málo slov ke zkušebnímu psovi – ve 14.30 proběhla ukázka pro část B a C, a to za pozorného sledování závodníků a vedoucích týmů; hlavní tribuna byla zaplněna a centrální část z ní obsadil i český tým se svými fanoušky. Poslušnost nástřeláka byla ukončena hlavním supervizorem, Robertem Markschlägerem, neboť psovod šel v první části ovladatelnosti bez vodítka “do účka” na opačnou stranu. Publikum bylo ale po celou dobu velmi natěšené a odměňovalo výkony dvojice na place potleskem po každém cviku. Při obraně maliňák psovoda zazmatkoval, utekl od čtvrté makety k šesté, okolo vyštěkací makety pak dvakrát oběhl, a až pak “se chytil” a začal vyštěkávat. Nálada je zde v Nové Gorici natěšená a plná očekávání :-). Neskutečná horka zde aktuálně trochu umírnila silná bouřka – po place běhají malí fotbalisté, bosí, promoklí až na kůži, ale šťastní! 🙂

16.10

Stadion, kde se mistrovství koná, je srdcem velkého sportovního areálu, kde najdete plavecký stadion, fotbalové, basketbalové a další hřiště, vše v těsném sousedství hlavního stadionu. Parkoviště jsou ze dvou stran areálu, nicméně nepříliš velká, a přístup se psy k nástupu na plac je cca dvě stě metrů vzdálený od parkovišť, tj. závodníci nemohou před výkonem zajet se psem úplně ke vstupnímu místu. S parkováním je to v okolí stadionu vůbec velmi špatné, pro majitele psů, kteří jsou v autech, celkem nemilá situace vzhledem k místnímu horkému počasí.

16.05

ProfiDOG je pro vás na místě ve složení Draha Mašková (zprávy), Darja Kahanová (výsledky), Věra Karásková (stopy) a Jana Morávková (foto), překlady do angličtiny jako obvykle zajišťují Eva Fiedlerová a Markéta Braierová 🙂

16.00

Hezký den ze Slovinska a Nové Gorici, kde dnes v 17.00, už za hodinu, začíná slavnostní ceremonie, kterou bude oficiálně zahájen 26. ročník Mistrovství světa FCI IPO! 🙂

Babesióza, anaplazmóza, ehrlichióza, to vše jsou infekční onemocnění, která přenášejí klíšťata. V povědomí chovatelů nejsou tyto infekce zdaleka tak známé, jako je například borelióza. Co vlastně tedy babesióza je? Jaké má projevy? Jak se dá léčit a jak jí předcházet?

S postupujícím globálním oteplováním a snadnějším cestováním se zvířaty do zahraničí roste riziko krevních parazitárních infekcí u psů. V posledních několika letech je jedním z častých importovaných onemocnění právě babesióza. Mnohdy probíhající infekce způsobuje život ohrožující stavy, se kterými se veterinární lékaři ještě donedávna v České republice prakticky nesetkávali.

BabesiozaBabesia canisBabesia gibsoni je protozoární onemocnění (jednobuněční prvoci) napadající červené krvinky u psovitých šelem. Paraziti se v krvinkách binárně štěpí (množí), následkem štěpení dojde k rozbití buňky, a tím pádem k hemolýze krve. Její přenos je vázán na dermacentora reticulatus (pijáka lužního), známého vektora také klíšťové encefalititdy, ehrlichiózy a tularémie. Po ixodes ricinus (klíště obecné) je to druhý nejčastější přenašeč krevních onemocnění savců v západní, střední a východní Evropě. Od klíštěte obecného se liší zejména barevnými skvrnami na štítku a také velikostí. Největší aktivity dosahuje od srpna do října, tehdy hrozí psům největší riziko nákazy. V České republice nacházíme dermacentora v povodí Dyje a na jižní Moravě u hranic se Slovenskem. Stále však platí, že hrozí vyšší riziko získání infekce na cestách do zahraničí než v tuzemsku. V jižních státech Evropy je přenašečem babesie canis klíště rhipicephalus sanquineus a v oblastech tropické Afriky haemaphysalis leachi. Kočičí babesióza se vyskytuje v Africe a Asii, kde je jejím původcem babesia felis.

U plemen, jako jsou dobrman, yorkšírský teriér, pitbulteriér a španělé, existuje určitá plemenná prevalence k tomuto onemocnění. Věk, při kterém zvíře onemocní, je také jedním z mnoha faktorů ovlivňujících úspěšnost terapie. Psi starší 4 let mají až dvakrát vyšší riziko, že dojde v průběhu infekce k uhynutí. K přenosu infekce dochází několik hodin po přisátí klíštěte. K nakažení může dojít také pokousáním od infikovaného jedince a nebo transplacentárně. 10–21 dnů je doba od přisátí infikovaného vektora až po propuknutí klinického onemocnění.

Klinické příznaky v průběhu onemocnění mohou být velmi rozmanité a záleží na závažnosti infekce. Dramatičtější průběh bývá u psů, kteří jsou dovezeni do endemických oblastí a také u mladých zvířat.

Setkáváme se s chronickou nebo akutní infekcí. Chronicita obnáší hubnutí, letargii, bledé sliznice, střídavě horečku a splenomegalii (zvětšenou slezinu). V akutním průběhu může během několika málo dnů dojít k rozvinutí život ohrožujícího stavů anémie, žloutenky, zvýšené srdeční frekvence, selhávání ledvin, DIC, pankreatitidě až prohloubení hypovolemického šoku a smrti.

Diagnostika může být bohužel zaměňována s řadou horečnatých onemocnění. Důležitá je zejména anamnéza o vycestování se psem do zahraničí a komplexní přístup k pacientovi. V krevním nátěru mikroskopickým vyšetřením nacházíme vývojová stadia parazitů. V rané fázi infekce a mezi vrcholy parazitémie se však může stát, že babesie mikroskopicky nepotvrdíme. Poté přichází na řadu PCR diagnostika nebo nepřímá imunofluorescence. To je spolehlivý postup pro detekci specifických protilátek, je však drahá a má nízkou citlivost.

Babesioza1Úspěšnost terapie bývá závislá na včasnosti zahájení léčby. Imidocarb propionát (Imizol) je lékem volby. Problém však nastává v registraci léku v České republice. Lze jej získat dovozem ze zahraničí, a to zakoupením na základě schválené žádosti o výjimku u Krajské veterinární správy. Vhodnou terapií Babesie gibsoni se jeví kombinace antibiotika azitromycinu s antimalarikem Atovaquone. Podpůrná terapie představuje infuzní terapii, případně transfuzi.

Prevence je základ každého onemocnění, natož parazitárního. Jako vhodné při návštěvě oblasti se zvýšenou incidencí onemocnění se jeví kombinace obojků se spot-ony nebo tablet a spot-onů s repelentním účinkem. Jediná Francie disponuje vakcínou proti babesióze, její aplikací však nezabráníme onemocnění u daného zvířete, ale výrazně se snižují projevy klinického onemocnění. Klinické důsledky chronického průběhu jsou nejasné. Teoreticky zůstávají zvířata v riziku vzniku imunitních reakcí a opětovného vzplanutí onemocnění. Jedinci, kteří prodělali infekci a žijí v endemické oblasti, mají tzv. preimunitu, tzn., že parazit přežívá v krvi a zabraňuje opakované infekci. Všichni ti, kteří prodělali infekci, nesmí být samozřejmě dárci krve pro ostatní psy. Ve fázi vědeckého zkoumání je také důležité zjistit zoonotický potenciál parazita (přenos na lidi) ve střední Evropě.

Závěrem lze tedy říci, že s tendencí měnících se klimatických podmínek a šířením pijáka lužního v rámci České republiky lze předpokládat, že v následujících letech bude přibývat pozitivních případů onemocnění babesiózou a nebudeme se s ní setkávat pouze u pacientů, kteří vycestovali do zahraničí a na blízké Slovensko.

Slovníček použitých pojmů

prvok – jednobuněčný organismus
binární – nepohlavní rozmnožování, dělení
hemolýza – rozpad červených krvinek
vektor – přenašeč
prevalence – sklon dané populace k určitému onemocnění
transplacentární (nákaza) – přenos skrz placentu z matky na plod
klinický – zevní projev nemoci
endemický – výskyt infekčního onemocnění vázaný na určitou oblast
chronický – vleklý
akutní – prudce, rychle probíhající
DIC – získaný patologický stav s tvorbou trombů, vyčerpáním srážecích faktorů a následnou poruchou krevní srážlivosti
pankreatitida – zánět slinivky břišní
hypovolemický (šok) – ztráta tělních tekutin a porucha prokrvení orgánů
diagnostika – proces stanovení diagnózy vyšetřováním pacienta
anamnéza – součást vyšetřování, při kterém se lékař táže na předchozí onemocnění, stravu, cestování atd.
PCR diagnostika – anglická zkratka polymerázové řetězové reakce, kdy se zkoumá úsek DNA
immunofluorescence – metoda k prokázání určitého antigenu nebo protilátky ve vzorku
zoonotický – týkající se přenosu infekce ze zvířat na lidi

MVDr. Veronika Peroutková, Veterinární ordinace Vladislav
Foto: Tamara Jakábeková

banner-970x100

Ahoj, jmenuji se Jose Stienstra-Pelsma a mám přezdívku „máma holanďáků“. Je mi 51 let, mým manželem je Klaas Stienstra a máme syna Jacka. Žijeme v Hoogkerku nedaleko Groningenu v Holandsku a vlastníme rodinnou firmu „Active Dog Care“ – denní péče o psí mazlíčky a výcviková škola.

Jsme také zakladatelé chovatelské stanice v. Le Dobry. Od roku 1975 do 2000 jsme měli dobrmany a od roku 1997 až doposud chováme a cvičíme krátkosrsté holandské ovčáky. Naším cílem je chovat holandské ovčáky do sportu. Chceme ukázat světu, že tito psi jsou skvělým pracovním plemenem, které může soutěžit s německými ovčáky a belgickými ovčáky malinois. To je také důvod, proč jsem před pěti lety založila „the World Dutch Shepherd Federation“ – WDSF (Světová federace holandských ovčáků). Tento rok je mým posledním ve funkci prezidentky WDSF.

Gratuluji ještě jednou ke Tvému vítězství a ráda bych se zeptala, co pro Tebe znamená?

Děkuji. Toto vítězství pro mne a naši chovatelskou stanici v. Le Dobry znamená neskutečně moc. Nejdříve chci ale říci, že to byl můj syn Jack Stienstra, kdo vycvičil a připravil psa Holland Messi v. Le Dobry. Díky jeho práci jsme mohli dosáhnout tohoto vítězství. Jack a Messi závodili třikrát na mistrovství světa (MS) WDSF a dvakrát na MS FCI IPO. Letos si Jack vybral, že na WDSF bude v roli figuranta. Bylo proto pro mě ctí, že mi svěřil zkušeného Messiho a já se s ním mohla zúčastnit MS WDSF v Roden.

Každý psovod sní o tom, že se stane mistrem světa. Je to největší úspěch, korunovace vší té tvrdé práce, vrchol mé kariéry coby trenérky a psovodky, a navíc jsme také chovateli Messiho. Nedílnou součástí mé radosti je i to, že s Messim pracujeme jako tým, že mě má rodina, přátelé, klub a členové týmu zcela podporují a že jsem obklopena lidmi, kteří mají stejnou vášeň pro kynologii a holandské ovčáky. Jde vlastně o zábavu a o to, že ji sdílíte s lidmi, které milujete.

 

…a co pro Tebe znamená samotná účast na Mistrovství světa WDSF 2018?

Zúčastnit se Mistrovství světa WDSF 2018 bylo fantastické. Je to čest závodit za své plemeno na nejvyšší úrovni a ukázat kvality holandského ovčáka. Jako zakladatelka WDSF jsem sledovala, jak se mistrovství WDSF postupně vyvíjí až do současného stavu. Letos se na 5. ročníku MS WDSF závodilo v pěti disciplínách a zúčastnilo se ho celkem téměř 150 závodníků s holanďáky z 18 zemí – bylo to zkrátka neskutečné! Jedna velká „holandská“ rodina se stejným cílem: ukázat světu, jak speciální a rozmanité naše plemeno je. Bylo skvělé znovu vidět staré přátele, seznámit se s novými lidmi, bavit se, užívat si legraci a soutěžit spolu navzájem.

Jaké byly Tvé pocity v okamžik, kdy již bylo jasné, že jsi vítězkou své kategorie?

Když mi rozhodčí řekli body, byl to pro mě velmi emotivní zážitek. Mému otci byla diagnostikována rakovina, a jelikož se v době mistrovství léčil, nebylo vůbec jisté, zda se na stadion osobně dostaví. Když jsem tam ale objala své rodiče, slzy tekly proudem. Můj otec mě vždy podporoval, je jedním z mých největších fanoušků a jsem neskutečně vděčná za to, že se cítil natolik dobře, aby zhlédl náš výkon. Jak jsem už řekla, vyhrát titul získá svou pravou hodnotu až díky lidem, se kterými ho můžete a chcete sdílet. Na druhou stranu se mi ulevilo, že jsem dokázala předvést, jaký je Messi skvělý pes a že já jsem dobrá psovodka. Ne každý mi přál štěstí, takže jsem se soustředila na to, abych „nepřejícím“ předvedla, že se mýlili. Byla jsem hodně pod tlakem a nebyla jsem si jistá, jestli ho setřesu – ale Messi mě podržel a zvládli jsme to.

 

S jakými očekáváními a cíli jsi na MS odjížděla?

Mým cílem bylo si mistrovství užít a ukázat světu, že Messi je fenomenální pes. Byl ve skvělé kondici, nasvalený a veselý, Jack ho velmi dobře připravil. Messi má své jméno po fotbalové legendě a je, stejně jako tento hráč, velmi talentovaný. O našich šancích jsem neměla pochyb, ale zároveň jsem věděla, že nesmím udělat chybu. Konkurence byla silná, stres byl vysoký, já jsem byla hodně emočně naladěná a musela jsem si udržet čistou hlavu. Neměla jsem vlastně žádná očekávání, jen jsem doufala, že předvedeme výkon na stejně vysoké úrovni, jaký jsme podávali na trénincích před mistrovstvím.

Jak nyní, s odstupem pár měsíců nahlížíš na své vítězství – změnilo se tím něco? Jak jsi oslavila vaše vítězství? 🙂

Bohužel bylo vše jinak… Den po mistrovství dostal Messi vysokou horečku. Ihned jsme jeli na kliniku a prožili jsme několik hodně stresujících dní. Když váš pes bojuje o život, vítězství už není vůbec důležité. Věřila jsem, že to zvládne a uzdraví se. Naštěstí se Messimu daří už mnohem lépe a my stále zkoumáme, co zapříčinilo jeho náhlou nemoc. V současné době Jack připravuje Messiho na holandské mistrovství pracovních psů. Pokud se Messi úplně zotaví, doufáme, že se s ním kvalifikuje na MS FCI IPO. Opravdu doufám, že se Jack s Messim tohoto závodu v září zúčastní. Těsně po skončení mistrovství světa holandských ovčáků jsem byla totálně vyčerpaná – náhlá nemoc Messiho, starosti o zdraví mého otce, množství energie, kterou mě stálo být členem organizačního týmu mistrovství WDSF a zároveň být prezidentkou této organizace, a k tomu ještě negativní vibrace od malé skupiny lidí… Pro mě to bylo jak na houpačce, emoce jely jak na horské dráze a doteď vlastně nenastal správný okamžik oslavit naše vítězství.

Popiš prosím svůj výkon v jednotlivých disciplínách – co Tě potěšilo, co zklamalo, co bys udělala jinak a vyplývá z toho pro Tebe nyní nějaké ponaučení? 🙂

Stopa: Tráva byla hodně vysoká, ale tento terén byl pro všechny závodníky stejný. Stopy byly pěkné, ale jak si tráva lehla, ne vždy byla stopa vidět a horko také sehrálo svou roli. Jelikož jsem měla poslušnost i obranu za sebou v sobotu, zbývalo mi s Messim „jen“ odčuchat. Umí stopy hodně dobře, ale znáte to, deset metrů za psem nikdy nevíte. Začátek byl klidný, Messi byl soustředěný, nicméně rozhodčí si všiml, že šel na prvním úseku s trošku vyšším nosem. Toto nemohu potvrdit, protože jsem to při chůzi za psem nezaregistrovala. Na prvním úseku nebyl žádný předmět, tak jsem si pomyslela: „Doprčic, přešel ho nebo co to jako je?“ První lom byl dokonalý, bez změny tempa, Messi pokračoval ve stopě klidně a s nízkým nosem. Druhý úsek vypadal stejně a první předmět byl označen hezky, ale dle mého to Messi umí lépe, co se koncentrace týká. Viděla jsem, jak se rozhlíží, kde jsem, ale řekla bych, že to bylo kvůli stopovačce. Rozhodčí si toho kvůli výšce trávy nevšiml. Pak Messi pokračoval ve stopě dobře, bez zrychlování, vyhledával stopu pečlivě, přesně podle zkušebního řádu. Druhý lom a třetí úsek byly stejně povedené, jakož i lom a předmět na čtvrtém úseku byl označen stejně jako první předmět. Pak následoval poslední lom, který byl vypracován s malinko vyšším nosem, ale následovalo opět správné sledování stopy, nicméně nás to stálo dalšího půl bodu. Poslední předmět byl označen správně. Celá naše stopa byla fantastická, předměty byly dobře označeny, ale co se týká koncentrace, řekla bych, že lehání si u předmětů na stopovačku nebylo stejné jako při tréninku. Byla jsem ovšem samozřejmě velmi šťastná za 99 bodů za naši stopu.

Poslušnost: Páteční trénink nevyšel dle představ, a proto jsem věděla, že se v sobotu musím více soustředit na hru a musím být myslí na závodě, a ne dumat o organizačních záležitostech nebo o něčem jiném okolo. Proto jsem v sobotu ráno zůstala doma a dělala rutinní, každodenní věci. Nemohla jsem podpořit svého syna a manžela zároveň. Jack figuroval kategorie IPO1 a IPO2 a Klaas měl před sebou stopu. Obvykle bych stála v obou případech v první linii a fandila jim. Naštěstí se jim oběma velmi dařilo. Když jsem pustila Messiho, věděla jsem, že se cítím prázdně a nepříjemně. Ale náš úžasný Messi mi řekl: „Neboj, nenechám tě v tom, bude to v pohodě!“ A měl pravdu. Na plac jsem měla nástup kolem poledne. Nevnímala jsem lidi a snažila jsem se soustředit jen na hru. Po správné rozcvičce a pár sranda-cvicích jsme se šli nahlásit a jako první nás čekalo dlouhodobé odložení. Když jsem tam stála, všimla jsem si, že se poblíž povaluje několik větviček a jen jsem doufala, že se Messi nehne, aby na ně dosáhl. Srdce mi tlouklo více než obvykle. Když si Messi lehl, bylo znát, že větviček si všiml a párkrát zaštěkal, že by třeba… Při chůzi se Messi chvilkami předcházel, ale po změně tempa už se srovnal a ve skupince se správně soustředil. Pak jsem já udělala chybu, ale co naděláte, musíte pokračovat. Messi správně zaslechl povel a já jsem neslyšela publikum, takže si sedl. Umí to udělat i rychleji. Přiřazení bylo dobré, ale když se pak díváte na video, vidíte, co tam dělal. Všimnete si, že poskakoval, ale při závodu nevidíte, že udělal pár krůčků navíc – a když se otočíte, vypadá to jako perfektní cvik. Ovšem na videu pak vidíte, že ty krůčky tam byly. Aporty měl pěkné, činku na volném aportu sebral hezky a měl dostatečnou rychlost a hezké přirazení. Skoky přes překážku mohly být vyšší, ale byly bez doteku a přiřazení bylo správné. Aport přes áčko byl také vydařený. Vysílačka byla prováděna na velmi krátkou vzdálenost, rozhodčí mi nařídil položit psa po 20 metrech. Messi zareagoval správně, rychle se otočil a ulehl. Získali jsme sice vysoké body, ale nebyli jsme jediní s tak vysokým skóre. Každopádně jsem byla šťastná, že Messi předvedl hezký drajv a motivaci a byla jsem velmi potěšena získanými 96 body. Sen, získat takové body na MS.

Obrana: Před obranou jsem si krátce s Messim krátce zakousala na manžela – vždycky na něj dobře kouše, takže měl dobré, pevné a tvrdé zákusy. A potom nástup na start. Řekla bych, že Messi mohl oběhnout první a druhou maketu trošku rychleji, nicméně potom přidal plyn a zbytek revírů byl v pěkné rychlosti. Od vyštěkání až do konce obrany jsem pak měla velmi drajvového psa s dobrými, tvrdými zákusy a pěknými pouštěčkami, také doprovody byly hezké a velmi precizně provedené, dle mého názoru.

Přibliž prosím ze svého pohledu závod těm, kteří se ho nemohli účastnit.

Pátý rok se na Mistrovství světa WDSF v IPO3 kategorii předvedlo 48 závodníků. Kromě kategorie IPO byly součástí závodu také Světové poháry dalších čtyř disciplín, a to na stejném místě: mondioring, IPO R, agility a obedience. Celkem se sešlo 148 holandských ovčáků z 18 různých států a předvedly se všechny variety plemene. Báječný výsledek pro nepříliš početné plemeno. Akce byla otevřena úchvatným zahájením. Byla jsem členkou organizačního týmu, který byl zodpovědný za IPO, takže moc dobře vím, kolik práce, času a úsilí dobrovolníci do tohoto mistrovství vložili. Místo konání, KV Noordenveld v Roden, je nádherné. Soutěžní plac je obklopen stromy, a tak se při pěkném počasí dalo snadno najít místo ve stínu a okolí také nabízelo řadu možností na vycházky se psem. Místní média (noviny, rádio a televize) se zajímala o závod a byla zábava slyšet a vidět rozhovory a dojmy lidí v místních zprávách. Soutěž si užili závodníci i diváci. Vášeň pro holandské ovčáky nás sjednotila, účastníci se rádi opět setkali a poznali nové lidi. Přátelské atmosféry si všiml i tisk a diváci, kteří nikdy o holandských ovčácích neslyšeli. Jsem velmi hrdá, že jsme při propagaci našich psů odvedli tak skvělou práci.

Možností k přespání byl dostatek, stadion byl dobře ozvučen a užili jsme si bezvadný večírek. Byla to radost být na místě a každý vnímal přátelskou a přívětivou atmosféru. Terény na stopu byly pro každého stejné – vysoká tráva a dostatek prostoru. Kladeči a vedoucí skupin brali svou úlohu vážně. Stopy byly položeny v dobré délce a předměty správně umístěny, celkově byly výsledky ze stop velmi dobré. Kvalita různých psů byla velmi vysoká. Závodní plac byl pěkně připraven, vlajky všech zúčastněných zemí vlály na stožárech a pro tisk a další hosty bylo připraveno speciální zázemí. Aktualizace výsledků a videí byla rychlá a online. Soutěžní dny probíhaly hladce a dle harmonogramu. Měli jsme čtyři mladé, ale velmi talentované figuranty a rozhodčí posuzovali závodníky férově. Kvalita účastníků byla vysoká. Samozřejmě, že někteří psi měli ale problémy s figuranty a jejich hlasovým projevem. Byla to ovšem napínavá akce, kterou navštívilo mnoho diváků a zajímavých lidí ze světa kynologie.

Pojďme zpět k Messimu – jaký je? Jaká je jeho silná stránka?

Holland Messi v. Le Dobry je nádherný pes s velmi stabilní povahou. Má srdce ze zlata, je přátelský k ostatním lidem a zvířatům. Je také velmi přizpůsobivý. Obvykle pracuje s Jackem, ale nemá sebemenší problém se přizpůsobit mně. Jeho silnou stránkou je jeho otevřenost, osvalení, flexibilita, nadání, síla, přátelskost a věrnost. Je to nekomplikovaný, praktický a zkušený pes. Jeho vášní je stopa a obrana. Je to zkrátka pes, který je vám oporou. 

 

Proč holandský ovčák? Čím je toto plemeno pro Tebe výjimečné a srdeční? Komu bys ho doporučila?

Holandské ovčáky jsem si vybrala, protože jsou unikátní. Jsou citliví, láskyplní a všestranní. Holanďák může ale žárlit, pokud se mu nedostává veškeré pozornosti, kterou vyžaduje. Toto plemeno doporučuji lidem, kteří chtějí být se svým psem aktivní. Je nutné mít na paměti, že holandský ovčák není žádný tvrdý pes. Je snadno cvičitelný a miluje pracovat pro svého člověka. Budou vás chránit a budou zkrátka vždy pro vás.

Jaké jsou Tvé další kynologické plány, cíle, sny? Jak vysoko je vlastně sportovní kynologie v žebříčku Tvých osobních hodnot? Je to jenom koníček, nebo snad víc?

Kynologie hraje v mém životě obrovskou roli. Je to moje vášeň. Miluji cvičit a pracovat se svým psem a cítím jako opravdové požehnání, že toto mohu sdílet se svou rodinou. Když blízcí lidé vědí, o čem je kynologie a výcvik, je to motivující a pomáhá to. Klaas má méně motivace, aby byl v kynologii stále aktivní. Moc mi chybí naše společné tréninky, protože obdivuji jeho znalosti a cit pro psy. Jack je mladý a má své vlastní plány a vize. Mým cílem do budoucna je se jednou opět vrátit na nejvyšší úroveň. V roce 2005 jsem se s Tessou zúčastnila FCI IPO MS v Bredě. Pokud Jack nepojede na FCI IPO MS v září, ráda bych předvedla Messiho v Itálii. Záleží to na několika věcech, ale největší prioritou je, aby byl Messi 100% zdravý. Když to nevyjde, doufám, že si svůj cíl splním s Queen (Holland Quincy v. Le Dobry). Byl by to pro mě splněný sen, kdyby titul Mistra světa FCI IPO získal Jack nebo já. Protože to je jediný titul, který nám chybí.

 

Máš nějaké životní motto, kterým se řídíš?

Lidé vás budou soudit bez ohledu na to, co děláte. Žijte si proto svůj život tak, jak chcete vy.

A vzkaz pro naše čtenáře na závěr? 🙂

Život ani výcvik není snadný… Ale když najdete parťáka, je radost s ním trénovat. Psa nikdy nezklamete, vždy vás rád přivítá a vydá ze sebe pro Vás to nejlepší. Pokud udělá chybu, běžte se podívat do zrcadla. Vy jste ta osoba, ke které pes vzhlíží, kdo ho učil věci, které má dělat. Váš pes je vaším přítelem, tak buďte spravedliví a nepouštějte se do rozbrojů, které za to nestojí. Trénink je o radosti, a to je to nejdůležitější.

 

Moc děkuji za rozhovor a přeji jen to nejlepší Tobě i Tvé rodině – hlavně pevné zdraví,
Draha Mašková

 

Překlad: Eva Fiedlerová
Foto: Tereza Vajnerová a archiv autorky, Le Dobry Hollanders

INFORMACEVÝSLEDKYHARMONOGRAMFOTOGALERIE

18.00

A my se tímto okamžikem loučíme také – přejeme vám všem krásné prázdniny, nezapomenutelné letní dny a brzy zase na viděnou – v Dobříši na CACITu! 🙂 Děkujeme za přízeň, vážíme si jí, váš tým ProfiDOG.cz a jeho jménem Draha Mašková 🙂

17.50

Právě jsme si vyslechli českou národní hymnu, je to dojemná chvíle… Pan Jiří Tichý poté slavnostně vyhlašuje reprezentační tým na WUSV 2018, a to je už opravdu vše, Mezinárodní mistrovství Českého klubu německých ovčáků právě skončilo…

17.45

…a jsou tu stupně vítězů – Martin Matoušek na 3. místě, Vašek Ouška na 2. a 1. místo patří Petře Pohlové! 🙂 …a Petra získává hned tři poháry – od ČKNO, ČMKU a Gappay, jen aby se jí vešly do auta! 🙂

17.40

Jsou vyhlášeni závodníci do 11. místa a před finální desítkou jsou vyhlášeni vítězové jednotlivých disciplín – Marek Černý za stopu i poslušnost a Jana Ausficírová za obranu! 🙂

17.30

Nyní jsou oceňováni úplně všichni účastníci závodu – a začíná se od posledního místa…

17.15

Závěrečná ceremonie začíná! Závodníci nastupují za hudebního doprovodu přes celé hřiště! 🙂 …a téměř každý pes má v hubě míček 🙂 Závodníků je neuvěřitelný počet, nádherný pohled v tuto chvíli na plac! 🙂 Moderátor Pavel Vinš skvěle vládne mikrofonu, který po poděkování partnerům a sponzorům akce předává slovo hlavnímu rozhodčímu, panu Jiřímu Tichému – který jednak děkuje za sebe, ale také za prezidenta Českého klubu německých ovčáků, který bohužel nemohl nakonec přijet.

17.05

I když je náš FB již plný gratulací k nádherným výkonům, ještě jednou – závodníci, přijměte naše blahopřání a srdečně gratulujeme reprezentačnímu týmu, který pojede do Dánska na WUSV 2018 zabojovat za české národní barvy ve složení Petra Pohlová, Vašek Ouška, Martin Matoušek, Marek ČernýAlice Nelibová! 🙂 …ale naše uznání patří opravdu všem závodníkům – neboť jak pravil moudrý Jozka Adamuščin – je něco jiného kritizovat z tribuny, ale probojovat se až na tento závod, to je úplně něco jiného…

17.00

Na place se již chystají stupně vítězů, panuje zde čilý mumraj a já mám chvilku poděkovat – firmě Gappay a panu Jiřímu Tichému – díky Gappay jste si mohli naše zpravodajství užít, moc si této spolupráce vážíme! 🙂 Děkujeme také Jirkovi Škubalovi a jeho týmu, protože odvedli fantastickou práci – akce se povedla myslím přesně podle těch nejvyšších očekávání, ať vezmeme precizní dodržování harmonogramu, dostatek informací, velmi přátelskou atmosféru závodu, skvělé jídlo, z mého pohledu fungovalo vše, jak mělo! 🙂 Děkuji také rozhodčím, především s Jitkou a Jozkem jsme trávily hodně času v našem společném zázemí – a byl to čas vždy plný humoru a přátelské pohody. V neposlední řadě děkuji svému týmu – jako vždy odvedly precizní práci Míša Černá, Terezka Vajnerová a Anička Honcová! 🙂

16.40

V 17.00 mají být připraveni závodníci ke slavnostnímu nástupu, který začne v 17.15 – a protože zde organizace krásně funguje, věřím, že tomu tak opravdu bude! 🙂

16.25

Výkony MM ČKNO 2018 ukončí Gabriela PalečkováFaty od Tyrušky! 🙂 Vynechaná jedna maketa, vyštěkání je s pauzami a málo intenzivní, je nesoustředěné a fenka se sama řadí k noze psovodky. Pokus o útěk figuranta se slabým zákusem, přepad bohužel také, plus nedostatečné dohlídání. Zadní doprovod a přepad celkem v pořádku. Kontrolák v rychlosti, ale slabý a málo pevný zákus, hodně překusů, povel navíc pro pouštění. Přepad také s volnějším zákusem, opakovaný povel na pouštění, které mělo být čistější. Také Jozka Adamuščin jakožto rozhodčí obran děkuje svým spolupracovníkům, konkrétně úžasným figurantům – a nutno říci, že Christian Mieck se i podle reakcí diváků velmi líbil, myslím především samozřejmě jeho práci! 🙂 Dále pan rozhodčí děkuje pořadatelům za pozvání na akci, kterou České republice podle jeho slov závidí celý svět a patří ke třem nejlépe obsazeným hned po Německu a Rakousku. Zmínil také, že si váží každého psovoda, který na takovémto závodě předvede svého psa. A po těchto velmi milých, a až dojemných slovech zazní dnešních posledních 62 bodů. Příště to vyjde lépe! 🙂

16.17

Zdeněk SkokanHesi Zde-Sko předvedou předposlední obranu mistrovství! 🙂 Rychlé revíry, těsné obíhání a precizní ověřování. Vyštěkání mohlo být aktivněji započato, také ke konci pauzy. Odvolání z makety v pořádku, ale pomalejší usednutí. Fenka se rozběhla za figurantem při jeho odchodu, a cvik je tedy nehodnocen, přepad pěkný, zadní doprovod trochu neklidný, přepad v pořádku. Kontrolák povedený, pouštěčka na přepadu až na druhý povel. 78 bodů.

16.10

Na obranu se připravují Jaroslav SehnalWeesy z Mnichovy zahrady! …a bohužel celková diskvalifikace kvůli povaze – k vyhnání došlo při úplně posledním přepadu…

16.00

Pojďme na to! 🙂 Jsou zde obrany čtveřice háravek – právě nastupují Petra PohlováAlyscha Anmireto Moravia! 🙂 Rychlé, těsné revíry, vyštěkání intenzivní až do úplného konce. Bohužel po odvolání k noze fenka stojí, usadí se až na další povel, ale ne zcela korektně. Pokus o útěk i přepad s kvalitními zákusy, nádherná bojovnost i razance. Zadní doprovod s malinko slabší koncentrací na figuranta, přepad luxusní, ale neusednutí před bočním doprovodem. Na kontroláku bohužel ošklivé utržení, ale opětovný zákus bez jediného zaváhání. Přepad pěkný. Pan rozhodčí o této obraně hovoří jako o “pocitově nejlepší” – protože i když zde došlo k několika chybám, je zde razance a bojovnost, takto by prý obrana měla vypadat! 🙂 92 bodů a aktuálě 1. místo ve výsledkové tabulce! 🙂

15.45

Již v 16.00 se můžeme těšit na obrany háravých fenek – nikam určitě neodcházejte, protože po výkonu Petry a Zdeňka ještě není vůbec nic rozhodnuto! 🙂

15.15

Máme před sebou poslední dvě poslušnosti letošního mezinárodního mistrovství! 🙂 Předvedou je Zdeněk SkokanHesi Zde-Sko, jako první ovšem nastupují Gabriela PalečkováFaty od Tyrušky! Ovladatelnost je koncentrovaná, dvojice pracuje v hezkém souladu. Pomalé odložení do lehu a chvilková ztráta koncentrace po zaujetí polohy. Odložení do lehu pěkné, výborné přivolání a přiřazení. Precizní odložení vestoje, ale před přivoláním pár nenápadných krůčků :-). Přivolání tentokrát s nárazem do psovodky. Nádherné tempo a technika sbírání volného aportu, předsednutí mohlo být jen o fous těsnější. Ladné vysoké skoky, pěkné odevzdání aportu, ale bohužel nedotočené přiřazení. Šplh s oběhnutím áčka cestou zpět. Nádherná vysílačka! 🙂 Nastupují již ale Zdeněk a Hesi! 🙂 Velmi povedená ovladatelnost bez vodítka a velká ochota k práci, chvílemi jakoby tendence k přisedání, nicméně plná koncentrace a velmi radostný projev. Odložení do sedu výborné, leh ale měl být příměji k zemi a přivolání s lehkým kontaktem do psovoda. Stůj s nádherným zapíchnutím do pozice, přivolání v pořádku. Volný aport moc pěkný až do svého závěru, kdy je v předsednutí neklid a překusy. Aport skokem se škrábnutím drápků na metrovce cestou zpět, mírně šikmé předsednutí a méně pevné držení aportu. Luxusně vypracovaný aport šplhem, jen opět mírně šikmé předsednutí.  Fenka má fantastický projev! 🙂 Závěr výkonu a tečka za všemi poslušnostmi v podobě skvělé vysílačky! 🙂 Před verdiktem posledních bodů paní rozhodčí Jitka Duffková děkuje – skupince, která byla vždy včas na svém místě, střelci, pořadatelům i divákům, v neposlední řadě velké poděkování patří i Jirkovi Tichému, který nespustil z očí psy na dlouhodobém odložení. 89 bodů pro Gabrielu a Faty, 95 pro Zdeňka s Hesi! 🙂

14.50

Začínají poslušnosti čtveřice háravých fenek – v první dvojici nastupují Jaroslav SehnalWeesy z Mnichovy zahrady, s nimi ve dvojici Petra PohlováAlyscha Anmireto Moravia! 🙂 Weesy je slabě koncentrovaná – zejména ve skupince je výrazné zaostání. Odložení do sedu pomalejší, leh dokonce velmi pomalý – přivolání a přiřazení ovšem pěkné. Odložení vestoje s opakovanými drobnými krůčky, přivolání mělo být s těsnějším předsednutím. Volný aport s obtížnějším uchopením aportu, před psovodem fenka aport upouští. Metrovka nepřekonána v obou směrech, šplh překonán hezky, ale špatné odevzdání aportu. Vysílačka mohla být s rychlejším ulehnutím. Na výchozím bodě již Petra a Alyscha! 🙂 Krásně pozorná a harmonická ovladatelnost bez vodítka, pouze obraty mohly být hladší. Odložení jsou precizní, rychlá zaujetí polohy, obě přivolání ve velké rychlosti, pěkná přiřazení. Volný aport je s překusem při odevzdání a přiřazení šikmo k noze. Krásné skoky, ale lehký kontakt do psovodky a opět drobné překusy. Aport šplhem taktéž v závěru s překusy. Vysílačka s vyběhnutím, ale  vzápětí s otočením se na psovodku a vysláním na druhý povel, pak již rychlý běh, mírně šikmo z osy, ulehnutí na první povel. 61 bodů pro Jaroslava Sehnala a 93 bodů pro Petru Pohlovou.

14.45

…a pokud jsme u toho, co jsem ještě nezmínila, tak luxusní obleky pro figuranty – ty se velmi povedly – pochvala letí směrem ke Gappay! 🙂

14.40

Ještě zde nepadlo, že letošní ročník MM ČKNO má také charitativní rozměr – ředitel závodu, Jiří Škubal, vyhlásil již od začátku závodu veřejnou sbírku na léčbu svalové dystrofie jednoho místního chlapce… Takže to, co už jsem v ONLINE zpravodajství několikrát zmínila, a to, že pořadatelé v čele s Jirkou jsou moc fajn lidé, opravdu platí. Kromě Jirky zde odvádí obrovský kus práce také jeho dcera Karolína! 🙂 Na MM ČKNO budeme rozhodně dlouho vzpomínat – ať díky úžasným výkonům nebo díky přátelské atmosféře a legraci, kterou si zde užíváme. Počasí klaplo, čekají prádzniny a dovolené – prostě jako celek veliká paráda! 🙂

14.00

Nyní trénink háravých fen – jejich poslušnosti začnou ve 14.50! 🙂 Dejte si něco dobrého k jídlu, k pití – a buďte zpátky včas – bude to totiž napínavé, protože nás čekají ještě výkony Petry Pohlové, Jaroslava Sehnala, Zdeňka Skokana a Gabriely Palečkové! 🙂

13.50

Poslední obrana této skupiny! Poslední výkon před háravkami předvede Ladislav Vitvar a jeho Flash Aykmar! Velmi dobré vyhledání, vystavení by mělo být těsněji před psovodem. Vyštěkání mohlo být ve svém začátku intenzivnější, odvolání je precizní. Pokus o útěk figuranta bohužel ne zcela plný, přepad razantní, ale zákus opět s rezervou. Výborný zadní doprovod, přepad s plným zákusem, ale nedostatečné střežení u bočního doprovodu. Velmi povedený kontrolák, bohužel dva povely na přepadu, boční doprovod provedený velmi podobně jako ten první – slabá orientace na psovoda, 84 bodů.

13.40

Jako další je v pořadí Petra ŠimkováCherokee ze Stříbrného kamene! 🙂 Revíry rychlé, vybíhání z maket by mohlo být o malinko těsnější, ale velmi pěkné ověřování – celkově známka výborná. Během vyštěkání fenka dělá tři otočky před figurantem, odvolání k noze je pomalejší. Pokus o útěk i přepad s rezervami v zákusech, pouštěčky by mohly být ochotnější. Zadní doprovod by měl být s lepším obratem, nicméně výborný přepad. Kontrolák se slabším zákusem a s překusy, přepad opět s rezervou a měl by být pevnější, 80 bodů.

13.30

Nastupují Milan TruksaHoky Monur! 🙂 Veliké zmatky na revírech, od druhé makety pátá, známka nedostatečná… Vyštěkání s pauzami, odvolání k noze mělo být rychlejší, včetně usednutí. Pokus o útěk výrazně razantní, bohužel ne zcela plný zákus a překusy, pouštění by mělo být ochotnější, totéž u přepadu. Zadní doprovod výborný, při přepadu ale překusy a měla by být čistější pouštěčka. Jeden z nejlepších kontroláků! Obrovská rychlost, Christian Mieck Hokyho pěkně prohodil, to bylo opravdu super! 🙂 …nicméně zákus není plný a před pouštěčkou pes dobírá, dva povely na pouštění. Poslední přepad v pořádku, 77 bodů.

13.20

Let´s go! Marek ČernýExtreme Orex Aykmar na výchozím bodě – a kdepak se tady najednou vzalo tolik lidí?! 🙂 Velmi těsné revíry, Orex se téměř obtáčí okolo maket, ale ověřování by mohlo být lepší. Vystavení a vyštěkání by mělo být více před figurantem, je z boku, poté následuje bezchybné odvolání k noze. Pokus o útěk s drobnou rezervou v zákusu a překusy. Přepad by měl být opět s plnějším zákusem. Zadní doprovod ve větší vzdálenosti, výborný přepad, ale boční doprovod by měl být dominantnější vůči figurantovi. Kontrolák s velkou rezervou v zákusu, přepad jen s drobnou rezervou, 84 bodů.

13.11

Nyní již Libor SkořepaCirra z Rexovy ohrady! 🙂 Vyhledání a vystavení v pořádku, vyštěkání s pár pauzami, přiřazení by mělo být těsnější. Pokus o útěk figuranta by měl být s plnějším zákusem a s čistější pouštěčkou, stejně tak u přepadu – a při dohlídání po přepadu orientace na psovoda. Zadní doprovod s předcházením, přepad ale pěkný, snad jen střežení by mělo být dominantnější. Kontrolák v rychlosti, plný zákus, ale překus a pouštění by mělo být čistější. Výrazný přepad, pěkný zákus, ale dva povely na pouštěčku, 80 bodů.

13.05

Přichází čas pro obranu Denisy Zimové a psa Boss z Bukovanské osady! 🙂 Pes bohužel nedokázal najít figuranta, výkon je ukončen 🙁

12.55

Ladislav HůzaNando ze Zelené úžlabiny nastupují na výchozí bod! 🙂 Revíry v pořádku, ale nedostatečné vyštěkání s vykukováním na psovoda a při jeho příchodu se k němu pes automaticky řadí a již společně odcházejí za maketu. Pokus o útěk i přepad s kvalitními zákusy, moc pěkná bojovnost, zadní doprovod by měl být v korektnější vzdálenosti k figurantovi – je příliš velká a také by mělo být lepší sledování figuranta. Přepad by měl být s lepším pouštěním, při dohlídání pes napadá rukáv. Kontrolák je povedený, malá rezerva v zákusu, přepad s nervozitou na rukávu, střežení v příliš velké vzdálenosti a málo dominantní, 73 bodů.

12.45

Na obranu nastupují Martin UřičařIzzy Opavia Hof! 🙂 Při běhu na čtvrtou maketu pes běží za zády psovoda. Vyštěkání velmi chabé – špatná pozice vystavení a vyskakování. Pokus o útěk figuranta se slabším zákusem, dokus, po pouštěčce napadení rukávu, přepad výborný. Zadní doprovod byměl být v lepší pozici u nohy, přepad s překusem, horší ovladatelnost při přípravě na boční doprovod. Kontrolák v rychlosti, ne zcela plný zákus a mírný překus, při přepadu také, ale velmi špatné dohlídání, kdy pes poskakuje okolo figuranta a jako by se snažil ďobnout si do těla. 82 bodů.

12.35

DJ Jirka Kyrián musel ztišit svou hudební produkci, protože již nastupuje první z avizované devítky psovodů, které čeká obrana – Radek ŘíhaJoseph Anrebri na place! 🙂 Druhá maketa nebyla oběhnuta – pes sice běžel směrem k ní, ale udělal oblouk mimo – dále již průběh revírů v pořádku. Vystavení a vyštěkání pěkné, je pravidelné a intenzivní, ale odvolání s povelem navíc pro korektní pozici u nohy. Pokus o útěk razantní, zákus by ale měl být plnější a jsou zde překusy, stejně tak u přepadu. Zadní doprovod by měl být s lepším sledováním figuranta, přepad v pořádku. Rychlý kontrolák, zákus ale s rezervou, stejně tak při přepadu a téměř automatická pouštěčka. Před zahájením bočního doprovodu pes neseděl. 87 bodů.

12.20

Skupina devíti obran začne ve 12.35 – a zahájí je Radek Říha se psem Joseph Anrebri! …a po těchto obranách již trénink háravek, které zahájí poslušnost ve 14.50 a obranu v 16.00.

12.00

Třetí, poslední dvojice této skupiny poslušností a Světlana Sedláčková se psem Baxter Budíkovice, s nimi Andrea KaslováDario Heriwell! 🙂 Baxter není plně koncentrovaný, chvílemi zaostává v chůzi, chybí radostný projev. Odložení do sedu i lehu se ztrátou orientace na psovodku, rozhlížení a v lehu neklid, přivolání s šikmým předsednutím, přiřazení s náznakem těla psovoda. Stůj s pár krůčky, přivolání a přiřazení podobné jako u předchozího odložení. Po volném aportu pes neodevzdá aport a je zde diskvalifikace, a než se povede psa položit a odebrat mu aport, krouží po place – a není to tedy nic dobrého, zejména když to vypadá, že pes zvažuje navštívit kolegu nadlouhodobém odložení… Na výkonu Andrea a Dario! 🙂 Ovladatelnost by mohla být s lepší koncentrací. Místo odložení do sedu pes bohužel stojí, leh v pořádku, ale šikmé předsednutí po přivolání. V přípravné fázi pro odložení vestoje pes hodně hopká, jinak provedení v pořádku, v závěru opět šikmé předsednutí. Aporty jsou vypracovány s rychlostí a chutí, pěkná technika sběru aportů, překonání metrovky i áčka moc pěkné, ale závěr aportů je podle stejného scénáře – šikmá předsednutí, nepevné držení a překusy. Vysílačka se povedla, nicméně dnes 78 bodů.

11.35

V další dvojici nastupují Jiří ŠmídCharlie z Údolí Úpy, s nimi Zuzana BerdychováBalboa Moravská kometa! 🙂 Velmi svižná, příjemná a koncentrovaná ovladatelnost bez vodítka a radostný projev psa. Nádherná odložení do sedu a lehu – rychlá, velmi precizní, skvělé přivolání a přiřazení. U odložení vestoje bohužel druhý povel na odložení. Volný aport mohl být v lepším tempu při návratu, váhavé skoky přes metrovku, šplh je s náskokem a vysokým seskokem, plus lehký kontakt do psovoda. Bohužel hrubá chyba na úplný závěr jinak moc pěkného výkonu – na vysílačce Charlie vyběhne cca dese tmetrů, zastaví, a ani na opakovaný povel se nepovede jej znovu vyslat a psovod jej pokládá. Cvičí Zuzka a Balboa! 🙂 Koncentrace mohla být lepší, pes pracuje bohužel bez projevu a zaostává v chůzi. Odložení do sedu pomalé, leh taktéž, ale rychlé přivolání. Stůj s pár krůčky, ale pěkný závěr cviku. Volný aport hezký, aport skokem s jedním kontaktem na překážce a na vrcholu áčka pes bohužel upouští aport, na zemi po překonání překážky jej pak sbírá a přináší své psovodce, která se směje 🙂 Vysílačka v rychlosti, ale ulehnutí se zaváháním po povelu a pes zcela dolehne až po pár vteřinách. 80 bodů pro Jiřího Šmída a 84 bodů pro Zuzanu Berdychovou.

11.15

Startovní číslo 37 se včera odhlásilo, takže s náhradním psem ve dvojici nastupuje Martin PejšaPerla z Vojanky – kteří odcházejí na dlouhodobé odložení a cvičí náhradní pes. Martin a Perla pracují v harmonii a pěkném sportovním projevu, ovladatelnost bez vodítka je výborná. Odložení do sedu s okamžitým zaujetím polohy a plná orientace na psovoda, v odložení do lehu ale menší pozornost a pomalé přiřazení k noze po přivolání, navíc s pomocí těla psovoda. Stůj výborný ve všech fázích. Volný aport velice rychlý a okamžitě sebraný – ale tak rychle, div přes aport Perla neudělala kotrmelec. Aport skokem s nepatrným škrábnutím drápky na metrovce cestou zpět a s lehkým kontaktem do psovoda, aport šplhem velmi dobrý. Nádherná rychlá vysílačka s okamžitým ulehnutím po povelu. Jako celek další působivý výkon letošního mistrovství a 95 bodů! 🙂

11.05

Další skupina poslušností za 10 minut! 🙂

11.00

Poslední obrana skupiny a Pavel Korda se psem Largo Orrylordblack! 🙂 Revíry se zmatky, špatná ovladatelnost psa, vyštěkání slabé a s napadáním rukávu, bohužel pes nepustil rukáv po pokusu o útěk figuranta a je tu diskvalifikace z důvodů neovladatelnosti psa 🙁 Nicméně psovod odchází z placu s úsměvem a dobrou náladou – tak to má být! 🙂

10.50

Na obranu je již připraven Marek Ostrčilík se psem Beembo Erpemos! 🙂 Revíry v pořádku, vyštěkání ale mohlo být zahájeno okamžitěji. Pokus o útěk s rezervou v zákusu, přepad měl být s větší razancí. Zadní doprovod s předbíháním, přepad s dobrým zákusem, ale mělo být aktivnější dohlídání. Kontrolák se slabým zákusem a překusem, přepad povedený – plný kvalitní zákus, 88 bodů.

10.40

Václav OuškaQvido Vepeden na place! 🙂 Velmi dobré vyhledání – trochu obloučky za maketami, výborné vystavení a vyštěkání. Pokus o útěk s obrovskou razancí, Jirka Mach měl co dělat! 🙂 Stejně tak výrazný přepad a krásný zadní doprovod, včetně přepadu – Qvido má rukáv narvaný až za ušima, nádherná práce! 🙂 Kontrolák s plným zákusem, energický přepad. Tato obrana byla naprosto ukázková, pan rozhodčí vytýká především střežení, které by si přál dominantnější, nicméně uděluje úžasných 95 bodů! 🙂

10.30

K výkonu obrany jsou již připraveni Martina JiráskováViva Aritar Bastet! 🙂 Revíry se slabším ověřováním, u čtvrté makety fenka vybíhá až za maketu k okraji hřiště, dále již  vyhledání bez problémů. Vyštěkání okamžitě zahájené, ale mohlo by být přesvědčivější, odvolání v pořádku, ale odchod na místo k odložení psa bez pokynu rozhodčího. Pokus o útěk figuranta s plným zákusem, přepad pěkný. Zadní doprovod chvílemi s předbíháním, přepad v pořádku. Kontrolák v rychlosti, ale zákus s rezervou a překusy, přepad také mohl být se silnějším a pevnějším zákusem, hezké pouštění a energické střežení. 83 bodů.

10.20

Na obraně Jitka JozováDuel von Sramek! 🙂 Revíry v rychlosti, výborné, okamžitě zahájené a intenzivní vyštěkání, ale jedna drobná pauza. Odvolání z makety nacouváním korektně k noze psovodky, ale mohlo by být rychlejší. Útěk s plným a pevným zákusem, přepad výborný, zadní doprovod s nedodržením vzdálenosti, při přepadu rezerva a překusy. Kontrolák rychlý a razantní, ale rezerva v zákusu, taktéž u přepadu. Během celé obrany čisté pouštění a velmi dominantní dohlídání, dnes krásných 92 bodů! 🙂

10.10

Pojďme si zvýšit adrenalin v žilách obranami! Již za pět minut zahájí další šestici Aneta PrachatickáBambi Vikar! 🙂 Začínáme! 🙂 Revíry velmi rychlé a přímé, precizní ověřování, následuje aktivní vyštěkání, je okamžitě zahájené, přiřazení v pořádku. Pokus o útěk figuranta s neúplným zákusem a přepady. Přepad výrazný, ale měl být kvalitnější zákus. Pěkný zadní doprovod, ale drobná rezerva v zákusu při přepadu. Kontrolák v rychlosti, velká razance, přepad v pořádku, boční doprovod ale s neklidem a zvukovým doprovodem psa, dnes 87 bodů.

9.45

Třetí dvojice je ve složení Libor Skořepa s fenou Cirra z Rexovy ohradyMarek Černý se psem Extreme Orex Aykmar! 🙂 Cirra je během ovladatelnosti bez vodítka méně koncentrovaná a má tendenci k předcházení, obraty by měly být plynulejší, ve skupince je výrazné oddálení od nohy. Odložení do sedu mohlo být rychlejší, leh je v pořádku, pěkné přivolání a přiřazení – stůj stejně tak. Volný aport s vlažnějším návratem, drobné překusy. Skoky s větším kontaktem na překážce cestou tam, šplh v pořádku. Luxusní vysílačka! 🙂 Nastupují Marek a Orex! 🙂 …a i největší mluvkové a vtipálci tady v Bříze ztichli – se zatajeným dechem sledují ten nádherný výkon… Marku, 4x mistr republiky, a pořád laťka takhle vysoko? Jak se to dělá??? 🙂 A do hrobového ticha, narušeného jen cvakáním fotoaparátů, se z kantýny ozve: “Langóóóš!” 🙂 Obraty čelem vzad během ovladatelnosti bez vodítka mohly být plynulejší – Orex zaskakuje mírně za psovoda, plus na metrovce cestou zpět kontakt, to je pár drobných vad na kráse velmi působivého výkonu. Jak jej ohodnotí paní rozhodčí Jitka Duffková? Nejdříve uděluje 89 bodů pro Libora Skořepu a poté následuje 97 bodů pro Marka Černého! 🙂

9.20

Ve druhé dvojici poslušností této skupiny se předvedou Ladislav HůzaNando ze Zelené úžlabiny, na dlouhodobé odložení odcházejí Denisa ZimováBoss z Bukovanské osady! 🙂 Ladislav a Nando pracují ve velmi hezkém tempu, ovladatelnost bez vodítka je energická, ale koncentrace by měla být lepší. V odloženích se koncentrace dále ztrácí, polohy jsou v pořádku, přivolání by ovšem měla být rychlejší, navíc v přivolání z odložení vestoje pes nepředsedá, ale rovnou se řadí k noze. Volný aport výborný, aport skokem s drobným kontaktem na překážce cestou tam, neochotné pouštění. Šplh s malým překusem při předsednutí a opět méně ochotné odevzdání aportu. Při odchodu na vysílačku již slabá koncentrace psa, samotný cvik bohužel směrem ke stojanu s aporty. Na place Denisa a Boss! 🙂 Koncentrace během ovladatelnosti by mohla být plnější, zejména ve skupince, ale je správně držena pozice u nohy psovodky. Odložení do sedu velmi váhavé, místo odložení do lehu pes sedí, ale přivolání a přiřazení jsou moc hezké. Stůj s opakovanými kroky a s rozhlížením, při přivolání tentokrát náskok do psovoda. Volný aport s překusy, aport skokem s kontaktem na překážce cestou zpět, křivé předsednutí a překusy. Áčko cestou zpět bohužel oběhnuto. Vysílačka se zastavením psa uprostřed placu, a už se nepovedlo ho poslat. 75 bodů pro Ladislava Hůzu a 67 bodů pro Denisu a Bosse.

8.55

Čekají nás nyní poslušnosti, jejichž první dvojice představí práci psovodů Radek Říha se psem Joseph AnrebriMartin Uřičař se psem Izzy Opavia Hof! 🙂 Koncentrace během ovladatelnosti bez vodítka by mohla být lepší, stejně tak pozice u nohy psovoda a dojmu z výkonu by také pomohlo trochu více radosti v projevu psa. Po povelu na odložení do sedu pes dál jde se psovodem – následuje druhý povel a psovod se musí zastavit, aby se pes posadil. Odložení do lehu je celkově moc hezké, stůj s drobným dorovnáním, ale opět hezké přivolání a přiřazení. Volný aport v pěkné rychlosti, předsednutí by mohlo být o malinko těsnější, drobný překus. Aport skokem s kontaktem na metrovce cestou zpět, odevzdání aportu s velkými překusy při odevzdání, šplh v pořádku. Vysílačka v hezkém tempu, ale dva povely na položení psa. Nastupují Martin a Izzy! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka místy moc hezká, místy ale pes zvědavě odhlédne od svého psovoda, jinak svižné tempo a příjemný projev. Odložení do sedu je s pomalejším zaujetím polohy, ulehnutí by mělo být příměji k zemi, přivolání pěkné, stejně tak po odložení vestoje, které je v pořádku. Volný aport váhavější a s volnějším držením, aport skokem by mohl být dynamičtější a je s křivým předsednutím, šplh s velmi obtížným překonáním áčka cestou zpět. Vysílačka povedená. 81 bodů pro Radka Říhu a 90 pro Martina Uřičaře.

8.42

Nyní nastupuje Kateřina HulíkováOrphee ze Slovanského domu! 🙂 Revíry s pěkným ověřováním, ale mohly by být rychlejší. Vystavení a vyštěkání s volnějším začátkem, dále již intenzivní a pravidelné. Při pokusu o útěk slabší zákus s překusy, pouštění by mělo být hladší, přepad v pořádku. Zadní doprovod hezký, přepad s rezervičkou v zákusu. Kontrolák razantní, kvalitní zákus, pouze pouštěčka mohla být čistější. Přepad s rezervou. Pan rozhodčí u této obrany velmi chválí předvedení psa na obraně psovodkou, přesně takto si jej prý představuje. Dnes 90 bodů! 🙂

8.30

Dušan HulíkBax Cleans! 🙂 Revíry rychlé a přímé, vyštěkání intenzivní, jen s drobnou pauzičkou při příchodu psovoda a pomalejší usednutí při odvolání. Pokus o útěk byl výborný – kvalitní zákus, přepad v pořádku. Zadní doprovod korektní, přepad opět s pěkným zákusem. Bohužel podběhnutí při kontroláku, opakovaný zákus, plus poslední zákrok by měl být s pevnějším zákusem. Dnes 89 bodů.

8.25

A nyní velká omluv panu Luboši Jánskému, který samozřejmě není rozhodčí z exteriéru, ale z výkonu!!! 🙂 Je to samozřejmě úplně pitomý přepis aneb “jak ze sebe udělat pitomce snadno a rychle!” 🙂 Nicméně jsem ráda, že jsem pobavila český sportovně-kynologický svět! 🙂 A na tomto místě také přidávám, že již asi rok je majitelem chovatelské stanice Favory Cross pan Jiří Tichý! 🙂 Včerejší můj příspěvek k poslušnosti Martina Matouška byl prostě jedna velká perla… Tak pardon, prosím 🙂

8.20

Čas dozrál pro výkon Alena Macharáčková a jejího psa Arran z Kraje Karla IV.! 🙂 Slabé prověřování maket, vyštěkání by mělo být přesvědčivější a intenzivnější, menší razance při pokusu o útěk, slabý zákus s překusy. Přepad pěkný, výborné střežení. Zadní doprovod ve větší vzdálenosti mezi figurantem a dvojicí, při obratu odskočení od nohy, přepad výborný. Kontrolák by mohl být razantnější a s plnějším zákusem, přepad dobrý, dnes 84 bodů.

8.13

A jako třetí ve skupině přichází na řadu Naďa SloupováA’Bruno pod Blaníkem! 🙂 Revíry těsné, rychlé, vyštěkání by mohlo být agresivnější a ke konci ve vyštěkání pauzy. U pokusu zákkus s rezervou, přepad s plným zákusem, ale trochu neklid v zákuse. Zadní doprovod by mohl být s lepší orientací na figuranta. Přepad s kvalitním zákusem. Kontrolák s rezervou v zákusu a při tlačení psa překusy, které jsou i u předu – zde by mělo být i čistější pouštění a při příchodu psovodky by měla být lepší koncenttrace na figuranta. 86 bodů.

8.04

Martin Matoušek a jeho Vicky Favory Cross na place! 🙂 …tak Martine, trému stranou a čapni to štěstí, co okolo vás poletuje, pořádně za pačesy! 🙂 Při revírech chvílemi štěkání, jinak přímé a rychlé vyhledání. Vystavení a vyštěkání výborné, ale po odvolání z makety k noze se Vicky u nohy zvedá ze sedu. Pokus o útěk figuranta měl být s plnějším zákusem a měla by být čistější pouštěčka. Přepad opět s drobnou rezervou v zákusu, pěkná pouštěčka, ale dohlídání by mělo být aktivnější. Zadní doprovod velmi pěkný, energický přepad s plným a pevným zákusem, příprava na boční doprovod se zakňučením, ale vlastní boční doprovod výborný. Kontrolák v rychlosti, ale slabý a málo pevný zákus, dobírání a překusy. Přepad již s kvalitním zákusem. Dnes pan rozhodčí Jozef Adamuščin uděluje Martinovi a Vicky 92 krásných bodů! 🙂

7.55

A nastupují Lenka Chmurová a její fenka Hifi Mapes! 🙂 Revíry velmi pěkné a rychlé, vyštěkání aktivní, ale pozice před figurantem měla být těsnější a přivolání mohlo být rychlejší a příměji k noze. Pokus o útěk figuranta s málo pevným a plným zákusem, přepad velmi podobný a je zde dokus. Zadní doprovod s předbíháním, přepad s málo pevným zákusem, boční doprovod s odskakováním psa od nohy psovodky. Při kontroláku se nám bohužel zákus napoprvé nepovedl, fenka rukáv podběhla, ale opakovaný zákus již v pořádku, mohl by být ovšem plnější a překusy při boji. Přepad proveden s podobnými nedostatky. 77 bodů.

7.45

První dnešní skupina obran začne za 10 minut! 🙂 …aktuálně je tady pod mrakem a 9 stupňů Celsia, ale nálada skvělá! 🙂

7.25

Ve druhé dvojici se nám představí Milan TruksaHoky Monur, s nimi Petra Šimková se psem Cherokee ze Stříbrného kamene! 🙂 Výborná ovladatelnost bez vodítka, bohužel ale s prvním odložením přichází hrubá chyba a Hoky místo sedu stojí. Ulehnutí těsně před povelem, přivolání v hezké rychlosti, přiřazení také, ale usedání je s pomalým závěrem. Stůj precizní. Volný aport velmi povedený, aport skokem skvělý, ale při přiřazení pomoc psovoda tělem – ale věřím tomu, že ten pohyb je nevědomý. Šplh bezchybný a na závěr výkonu rychlá vysílačka s okamžitým ulehnutím. Na place Petra a Cherokee! 🙂 První obrat čelem vzad je bohužel hodně nepovedený, ale celkově by pozice u nohy měla být těsnější a v chůzi je výrazné zaostávání. Odložení do sedu málo ochotné, pozvolné a při příchodu psovodky si pes i lehá. Pomalé zaujetí polohy vleže, přivolání by mohlo být s těsnějším předsednutím, přiřazení hezké. Odložení vestoje na druhý povel. Od přípravné fáze na poslední odložení je pes velmi neklidný a kňučí – tento neklid přetrvává u všech aportů. Vysílačka se bohužel vůbec nepovedla, pes běžel nejdříve směrem na áčko, pak na maketu s druhým psovodem… 89 bodů pro Milana Truksu a 71 pro Petru a Cherokee!

7.05

A první dnešní výsledek na stopě je luxusních 96 bodů pro Karolínu Kristovou – tak jen tak dál a ať vám to čuchá, milí sportovní přátelé! 🙂

7.00

Ladislav Vitvar  se psem Flash Aykmar je nastoupen na výchozím bodě! Jitka DuffkováJiří Tichý připraveni taktéž, začínáme! 🙂 Druhý den MM ČKNO 2018 je zahájen příjemnou, harmonickou ovladatelností. Odložení do sedu mohlo být o chlup rychlejší, ale následuje skvělé odložení do lehu, přivolání v pěkném tempu, těsné předsednutí a precizní přiřazení. Odložení vestoje perfektní ve všech fázích. Volný aport s drobným kontaktem do psovoda, aport skokem výborný, šplh také – a pěkné držení aportů, bez překusů. Vysílačka s drobným neklidem v přípravné fázi, nicméně hezké tempo a okamžité ulehnutí. Nyní máme chvilku pro náhradního psa, pak se dozvíme bodové hodnocení Ládi a Flashe! 🙂 A Láďa s Flashem si vybojovali k velké radosti paní rozhodčí výborných 97 bodů! 🙂

6.55

Dnes se začíná čtveřicí poslušností, ale s Ladislavem Vitvarem, který na výkon nastupuje jako první (má startovní číslo 51), je ve dvojici avizovaný náhradní pes, jehož předvede Tereza Pardubská. V této skupině nastoupí ještě Petra Šimková a Milan Truksa, poté přijde na řadu šestka obran. Jinak výkony dnes skončí obranou ve 13.47, pak bude trénink čtyř háravých fen, které čeká poslušnost od 14.50 a obrana od 16.00. Slavnostní vyhlášení vítězů a ukončení závodu je plánováno na 17.15.

6.45

Včera večer proběhl v místní sokolovně tradiční večírek – a pozor, na tanečním parketu to zahájili a k tanci ostatní zlákali místní zástupci kníračů! 🙂 Ještě totiž jsem nezmínila pro ty, kteří by to náhodou nevěděli, že ředitel závodu, Jirka Škubal, je také prezidentem Klubu chovatelů kníračů ČR a Horní Bříza je jejich sportovní mekkou – loni se tu konalo mistrovství světa tohoto plemene (ISPU WCH 2017), které mimochodem vyhrál český závodník Lukáš Slowioczek s Frenklinem ze Slunečné verandy! 🙂 …ale zpět k večírku – podávalo se vepřové kolínko na zelenině, DJ hrál zlatá 80. a tancoval třeba i Jozka Adamuščin! 🙂 …no a že někoho bude dnes bolet hlava? Bude! Končilo se totiž tak různě, největší machři to táhli prý do čtvrté hodiny ráno… 🙂

6.30

Nedělní ráno v Horní Bříze je o pár stupňů chladnější než to včerejší, zato však slunečnější a naprosto bez větru. Trávník na stadionu se třpytí rosou a 1. červenec zatím slibuje nádherný den! …a že bude napínavý, adrenalinový, plný očekávání a skvělých výkonů – tak to je nad slunce jasné! Již za půl hodiny totiž odstartují další výkony Mezinárodního mistrovství Českého klubu německých ovčáků! 🙂 Přejeme vám pohodové nedělní ráno, buďte s námi a užijte si druhý den MM ČKNO 2018 ONLINE! 🙂

INFORMACEVÝSLEDKYHARMONOGRAMFOTOGALERIE

19.55

Po třinácti hodinách psaní se s vámi loučím, přátelé, bylo to tu dnes super, ale už nemám sílu na víc než vám popřát krásný, nádherný – prostě nezapomenutelný večer! 🙂 Přihlásíme se opět zítra před sedmou! 🙂

19.40

Poslední dnešní obrana i výkon zároveň! 🙂 Nastupuje Andrea KaslováDario Heriwell! 🙂 Místo třetí makety je pátá – ta byla oběhnuta dvakrát, navíc v revírech nedostatečné prověřování. Vyštěkání v pořádku, ale pozice u nohy zaujata správně až na druhý povel. Pokus o útěk i přepad s volnějšími zákusy, měly by být pevnější, jsou zde i překusy. Při zahájení zadního doprovodu pes vyráží na figuranta a psovodka si ho odvolává zpět k noze. Přepad s volnějším zákusem, neochotné pouštění a při zahájení bočního doprovodu pes nedosedá. Kontrolák rychlý, ale rezerva v zákusu, stejně tak u přepadu. 74 bodů.

19.30

Předposlední dnešní obrana a Světlana SedláčkováBaxter Budíkovice! 🙂 Revíry nedostatečné, vyštěkání a vystavení velmi slabé, taktéž známka nedostatečná. Pokus o útěk figuranta se zákusem hodně na loket, téměř do plastu, navíc překusy, přepad již v pořádku. Zadní doprovod s velkou vzdáleností a předbíhání, povel na zkorigování psa. Přepad po zadním doprovodu by mělo být s lepším střežením. Kontrolák s rezervou v zákusu, pouštění by mělo být čistější, přepad také tak. Obrana byla celkově s horšími poslušnostními prvky, 73 bodů.

19.20

Jako další předvede svého psa Balboa Moravská kometa Zuzana Berdychová! 🙂 V úvodu zmatky před vysláním na první maketu a povel navíc na vyslání, pak již revíry v pořádku. Vyštěkání energické, odvolání přesně k noze, ale měla být okamžitější reakce na povel. Pokus o útěk s rezervou v zákusu a téměř automatická pouštěčka, přepad ale výborný. Zadní doprovod i přepad pěkný. Kontrolák se slabým zákusem, ale okamžité dobrání, přepad dokonce s velmi slabým zákusem, ale pes se na rukávu statečně drží. 85 bodů.

19.13

Nastupují Jiří ŠmídCharlie z Údolí Úpy! 🙂 Revíry s dobrým ověřováním, ale přílišné zpomalení v maketách. Vyštěkání v pořádku, ale přiřazení ke psovodovi před povelem. Bojovný pokus o útěk figuranta, ale zákus by měl být plnější, jsou zde překusy, volnější zákus v přepadu. Velké předbíhání u zadního doprovodu, přepad v pořádku. Výborná rychlost kontroláku, ale volnější zákus, také v přepadu je zákus s rezervou. 80 bodů.

18.55

Poslední dnešní skupinu obran zahájí Martin Pejša, pan Kalliontzis ChristosGrant z Duhového lesa bohužel nenastupují. V 19.04 tedy Martin a Perla z Vojanky! 🙂 Těsné a rychlé revíry, vyštěkání okamžitě zahájené a energické, pravidelné. Odvolání z makety precizní. Pokus o útěk s drobnou rezervou v zákusu, stejně tak u přepadu. Zadní doprovod by měl být s lepší orientací na figuranta, přepad se slabším zákusem a dobírání během boje. Kontrolák s utržením z rukávu, figurant upadl také, bohužel ani další zákus není plný. Přepad s rezervou, pouštěčka před povelem psovoda, dohlídání intenzivní. 88 bodů.

18.25

A nyní Hujerovi! …pardon Hulíkovi! 🙂 V jedné dvojici nastupuje Dušan HulíkBax Cleans, s ním Kateřina HulíkováOrphee ze Slovanského domu! 🙂 Pojďme si užít poslední poslušnosti prvního dne MM ČKNO 2018! 🙂 Koncentrace i tempo pěkné, pouze ve skupince zaostání. Odložení do sedu v pořádku, drobná ztráta koncentrace, ale odložení do lehu s opětovným povelem, kdy pes po prvním povelu běží dál. Odložení vestoje v pořádku. Aporty ve volnějším tempu, chybí zde drive, návraty jsou pomalejší a opírání aportů o psovoda – hrubá chyba je u aportu šplhem, kdy pes aport před psovodem upustil. Vysílačka s ulehnutím na druhý povel a až v brance. Na výchozím bodě Kateřina a Orphee! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka v korektní pozici u nohy, sportovní tempo, ale projev fenky by mohl být radostnější. Místo odložení do sedu bohužel stůj, odložení do lehu mohlo být příměji k zemi a je zde ztráta koncentrace, přivolání s velkým náskokem do psovodky. Odložení vestoje moc hezké, včetně přivolání a přiřazení. Volný aport v tempu, ale předsednutí mohlo být těsnější a odevzdání aportu ochotnější. Hezké skoky, ale překusy v držení aportu. Trochu kolize cestou zpět na áčku, ale fenka to zvládla a překážku překonala, opět překusy v držení aportu. Vysílačka s ulehnutím až na druhý povel v brance. 78 bodů pro Dušana Hulíka a 79 pro Kateřinu.

18.00

Ve druhé dvojici této skupiny poslušností se představí Naďa SloupováA’Bruno pod Blaníkem, s nimi Alena MacharáčkováArran z Kraje Karla IV.! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka je energická a správně koncentrovaná, jen obraty čelem vzad by měly být lépe dotočeny. V odložení do sedu rozhlížení, odložení do lehu precizní a tentokrát již pěkná koncentrace na psovodku, přivolání s lehkým kontaktem bradou do psovodky. Odložení vestoje pěkné jako celek. Volný aport ve skvělém tempu, ale odevzdání aportu s kontaktem se psovodkou, pěkné přiřazení. Aport skokem v pořádku, šplh s malinko horším návratem zpět. Vysílačka neochotná a s návratem zpět ke psovodce po krátkém vyběhnutí, druhé vyslání již v pořádku. Na výchozím bodě je Alena a její Arran! 🙂 Pozorná a příjemná ovladatelnost, ve skupince jen chvilková ztráta pozornosti a drobné zaostání za nohou psovodky. Odložení do sedu pěkné, rozhlížení se po zaujetí polohy. Odložení do lehu výborné, včetně přivolání a přiřazení, bohužel stůj s více krůčky, závěr cviku výborný. Volný aport s vlažnějším návratem a předsednutí mohlo být těsnější, ale celkově moc hezký cvik. Skvělý aport skokem, ale cestou zpět drobné zpomalení v rámci vyměření si odrazu ke skoku. Áčko mohlo být s hladším návratem. Vysílačka moc hezká. 88 bodů pro Naďu Sloupovou, 90 pro Alenu Macharáčkovou.

17.35

A nyní již poslední šestice poslušností! 🙂 Nastupují Lenka ChmurováHifi Mapes, s nimi Martin MatoušekVicky Favory Cross! 🙂 Hifi má velmi radostný a hezký projev, ale v chůzi hopká a místy ztráta koncentrace. Okamžité odložení do sedu, odložení do lehu mohlo být s přímějším zaujetím polohy, drobný neklid a přizvedání se na přední nohy, poté velmi krásné přivolání a přiřazení k noze. Precizní stůj, včetně dalšího skvělého přivolání a přiřazení. Volný aport vypracovaný s chutí, je rychlý, ale předsednutí s aportem je lehce šikmo. Aport skokem s kontaktem cestou tam, sbírání aportu na druhý pokus, fenka je neskutečně rychlá. Aport šplhem s vysokým náskokem i seskokem. Vysílačka nádherná! A nyní již nastupuje všemi očekávaný Martin Matoušek! …kterému přišel osobně fandit i pan Luboš Jánský, rozhodčí z výkonu a chovatel Martinovy Vicky 🙂 Jdeme na to! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka nádherná – ladná, přirozená, koncentrovaná… Pouze při jednom obratu povyskočení do podpaží psovoda. Bohužel odložení do sedu se zadkem ne zcela na zemi, tak centimetr chyběl. Naprosto dokonalá odložení do lehu a vestoje – a ta přivolání, to je prostě paráda – obrovská rychlost a těsnost v předsednutí. Volný aport s opřením o psovoda. Fantastické skoky, výborný cvik jako celek. Bohužel Vicky je až tak nadupaná, že cestou zpět přes áčko spadla, a pak už jej oběhla. Druhý povel na položení na vysílačce poté, co Vicky mrkla do brány a vracela se zpět. 92 bodů pro Lenku Chmurovou a 90 bodů pro Martina Matouška!

17.20

Dnešní výkony na obranách uzavírá Táňa MichalíkCher Suché Lazce! 🙂 Pěkné revíry, ale mohly by být lépe ověřovány, vyštěkání je s váhavým začátkem a pauzami, odvolání s pomalejším usednutím k noze. Pokus o útěk figuranta je razantní, pěkný plný zákus, přepad taktéž výrazný, další plný zákus. Zadní doprovod v pořádku, mohla snad být jen o fous lepší orientace na figuranta. Kvalitní zákus v přepadu a při bočním doprovodu obtěžování figuranta. Kontrolák s rezervou v zákusu, mohl by být pevnější, stejně tak u zákusu. 91 bodů.

17.10

Předposlední dnešní obrana a Stanislav Lasák se psem Zoee Gard Bohemia! 🙂 Revíry s precizním ověřováním, těsné. Váhavější vyštěkání, ale naprosto hladké odvolání z makety. Pokus o útěk i přepad by mohly být s plnějšími zákusy, u přepadu jsou překusy. Pěkný zadní doprovod a stejně tak následný přepad, kde je jen drobná rezerva v zákusu. Kontrolák by mohl být s pevnějším zákusem, v přepadu překusy. Pan rozhodčí hodnotí tento výkon jako velmi povedenou obranu psa z exteriérové linie a uděluje 83 bodů.

17.02

Karolína KristováMaffia van Blutsenhof na obraně! 🙂 Revíry těsné, výrazné ověřování, vyštěkání po cca třech vteřinách již intenzivní a pravidelné. Odvolání k noze ochotné, ale pomalější usednutí. Pokus o útěk figuranta velmi bojovný, ale je zde rezerva v zákusu – a stejně tak u přepadu. Zadní doprovod by měl být těsněji u nohy, předcházení a ke konci i vyrážení. Přepad razantní, při dohlídání lehké ťuknutí do rukávu,před bočním doprovodem Maffia nedosedá. Kontrolák rychlý, ale slabší a málo pevný zákus, poslední přepad by měl být výraznější a bohužel opět nedosednutí při bočním doprovodu. 80 bodů.

16.53

Nastupují Renata MachováJenny Anrebri! 🙂 Výrazné ověřování maket, ale slabé vyštěkání, které ke konci úplně skončilo a fenka jen figuranta střeží. Odvolání hezké. Pokus o útěk figuranta s velmi slabým zákusem, přepad již povedený. Hezký zadní doprovod, přepad v pořádku, čisté pouštěčky a pozorné střežení. Kontrolák v rychlosti, ale zákus s rezervou. Přepad s pěkným zákusem. 85 bodů.

16.45

Jako další se předvedou Hana KremlováBen Elzet! 🙂 Revíry rychlé a přímé, v maketě lehké napadení rukávu, vyštěkání intenzivní a pravidelné, ale bohužel druhý povel na usazení psa k noze – nejdříve u nohy stojí. Pokus o útěk s neklidem před zákrokem, který je razantní, rychlý, zákus je plný, ale s překusy, přepad výrazný. Zadní doprovod s mírným předcházením, následný přepad s rezervou v zákusu. Neklidný boční doprovod bez dosednutí v úvodu a slabá orientace na figuranta. Kontrolák povedený, kvalitní zákus, při přepadu ale mohl být pevnější. 86 bodů.

16.35

Čekají nás dnešní poslední obrany, resp. jejich šestice, které zahájí Jiří Ťok  a Ingo z Kraje husitů! 🙂 Od čtvrté makety pes odbíhá k zábradlí zkontrolovat diváky, jinak dále již revíry v pořádku. Vyštěkání by mělo být zahájeno rychleji, je ale intenzivní, pes vyskakuje až k obličeji figuranta. Precizní odvolání. Pokus o útěk figuranta s plným a pevným zákusem, výrazný přepad a opět kvalitní zákus, hezký zadní doprovod, přepad s plným zákusem, ale při boji povolení. Kontrolák v rychlosti, ale rezerva v zákusu – stejně tak při přepadu. 91 bodů! 🙂

16.05

Nastal čas pro výkon Marka Ostrčilíka a psa Beembo Erpemos, s nimi nastupují Pavel KordaLargo Orrylordblack! 🙂 Pěkné tempo chůze, správná pozice u nohy, plná koncentrace, okamžitá usedání. Odložení do sedu mohlo být s rychlejším zaujetím polohy, ale pěkná koncentrace na psovoda. Odložení do lehu ve volnějším tempu, skvělé přivolání a přiřazení, stůj moc hezký jako celek, jen lehký kontakt při předsednutí. Volný aport v neklidu psa, volné držení aportu. Drobné kontakty na metrovce oběma směry, ale hezká rychlost vypracování. Áčko by mohlo být překonáno o fous lépe. Vysílačka na závěr cviku rychlá, okamžité ulehnutí. Na výchozím bodě jsou připraveni Pavel a Largo! 🙂 Slabá koncentrace, neučesaná chůze, nedodržovaná pozice u nohy psovoda, ve skupince je velké oddálení od nohy. Odložení do sedu okamžité, ale rozhlížení, leh i stůj v pořádku. Volný aport s rychlým vyběhnutím, rychlý návrat, ale mírně šikmé předsednutí, stejně tak po aportu skokem, kde je i volnější držení. Šplh s hezkým překonáním oběma směry. Vysílačka luxusní! 🙂 Dlouhodobé odložení s plazením… 87 bodů pro Marka a 83 pro Pavla.

15.40

Druhá dvojice této skupiny poslušností a Martina JiráskováViva Aritar Bastet, na dlouhodobé odložení odcházejí Václav OuškaQvido Vepeden! 🙂 Martina a Viva pracují velmi energicky, Viva ale v chůzi mírně vyskakuje a chvílemi jde i šikměji k noze, nicméně hezká koncentrace. Odložení do sedu v pořádku, odložení do lehu mělo být v lepší pozornosti na psovoda, velmi rychlé přivolání, ale mírně šikmé předsednutí – které bylo i u odložení vestoje. Aporty vypracovány s chutí, ale předsednutí jsou mírně šikmo a volnější držení, chyby v základním postoji. Na vysílačce v přípravné fázi opět vyskakování. Na dlouhodobém odložení byl výrazný neklid – posouvání se a čichání. K výkonu již nyní nastupují Vašek a Qvido! 🙂 Svižná a ladná ovladatelnost bez vodítka, kterou diváci oceňují potleskem, ale při obratech byla znát mírná tendence k přisednutí. Při odložení do sedu Qvido nejdříve zcela nedosedá, je centimetr nad zemí. Odložení do lehu s výborným zaujetím polohy, ale po přivolání pes stojí. Odložení vestoje s okamžitým a čistým zaujetím polohy, výborný i závěr cviku. Před volným aportem a během jeho sbírání pokníkávání, jinak velmi hezké tempo, pevné držení. Aport skokem i šplhem stejně tak s mírným zvukovým doprovodem, ale jinak výborné. Vysílačka skvělá. 84 bodů pro Martinu a Vivu, 95 bodů pro Vaška a Qvida! 🙂

15.15

Nyní nás čekají opět poslušnosti! 🙂 Šestici závodníků zahájí tým Aneta PrachatickáBambi Vikar, s nimi ve dvojici Jitka JozováDuel von Sramek! 🙂 Aneta a Bambi pracují v tempu a v pěkném projevu, ale fenka místy v chůzi hopká. Odložení do sedu by mohlo být o něco málo rychlejší, odložení do lehu již v pěkném tempu, ale v poloze je velký neklid a poštěkávání, přivolání a přiřazení hezké. Stůj s krůčkem, další poštěkávání, přivolání s kontaktem do psovodky, přiřazení efektní. Moc hezký volný aport, po přinesení ale opření o psovodku. Metrovka s kontaktem cestou zpět, po aportu šplhem překusy v držení aportu. Vysílačka s vyběhnutím mimo osu, ale naštěstí se Bambi hned srovnala, pěkné tempo, ulehnutí mohlo být okamžitěji po povelu. Na výchozím bodě Jitka a Duel! 🙂 Ovladatelnostbez vodítka je svižná a energická, ve skupince ale menší ztráta koncentrace. Místo odložení do sedu bohužel stůj, sed jen naznačen, odložení do lehu pěkné, rychlé přivolání a přiřazení, stůj povedený. Aporty s opíráním činky o psovodku, před aportu skokem neklid psa – a přichází velký problém na áčku, kdy jej pes cestou zpět oběhne poté, co z něj padá… Nedostatečný cvik a poté nedostatečná i vysílačka, kdy se pes sám položí ve sttředu placu. Aneta a Bambi 85 bodů a Jitka a Duel 75 bodů.

14.55

Poslední obrana skupiny a David HanelColombo Moravská kometa! 🙂 Těsné makety, okamžité vyštěkání, pravidelné, přesné odvolání. Pěkný přechod na odložení pro pokus o útěk figuranta – a následují razantní zákroky, plné zákusy, pouštění je hladké, aktivní dohlídání. Při zadním doprovodu pes v první části trochu uhýbá hlavou, přepad výborný. Na kotroláku slabší zákus, ale dobrání, přepad s kvalitním zákusem, bojovnost, okamžité pouštění. 90 bodů.

14.45

Předposlední obrana skupiny a Lenka Blažková se psem Derro Grayblack! 🙂 Revíry s velkým zpomalením v maketách, vyštěkání by mohlo být energičtější.  …a máme zde velký problém při odvolání z makety – Derro se postavil za rozhodčího a tam zůstal – ani na druhý dodatečný povel se nepovedlo jej odvolat, máme zde tedy bohužel další diskvalifikaci… 🙁

14.40

Připraveny jsou Hana HulíkováPrincess Pussy ze Slovanského domu! 🙂 Tato obrana je ukončena při přepadu po zadním doprovodu – fenka zůstala sedět u nohy psovodky, vůbec nevyběhla a pak se nechala vyhnat, ach jo, celková diskvalifikace 🙁 Přitom úvodní část byla super – krásné zákusy v obou prvních zákrocích…

14.30

Máme zde další obranu – Dagmar ChýlováOzzy Miss Jakoso! Revíry velmi rychlé, ale ve druhé maketě hledání míčku. Vyštěkání by mělo být energičtější a odvolání mohlo být ochotnější. Pokus o útěk rychlý, drobná rezerva v zákusu, přepad by mohl být s čistější pouštěčkou a výraznějnším dohlídání. Zadní doprovod v pořádku, přepad opět s rezervou v zákusu. Skvělý kontrolák, plný pevný zákus, pouštěčka po přepadu na hranici druhého povelu po znamení rozhodčího na psovodku, přepad v pořádku. 83 bodů.

14.25

Jako další nastupuje Lubomír StodůlkaKaj z Klídkova dvora! 🙂 Od šesté  makety se při revírech pes vrátil ke psovodovi, bohužel ukončení výkonu 🙁 Nutno říct, že Kaj byl velmi nekoncentrovaný již od začátku obrany…

14.15

Obrany, obranyy, obranyyy! 🙂 Jako první se připravuje Alice NelibováWoody z Ditčina dvora, plac je ready, jde se na to! 🙂 Přímé obíhání, velmi těsné vypracování maket, poctivé ověřování! 🙂 Vyštěkání mohlo být ve svém úvodu pravidelnější, jinak je energické a pak již pravidelné. Precizní odvolání z makety. Plné zákusy obou prvních dvou zákroků, je zde razance a bojovnost, čisté pouštěčky. Při zadním doprovodu, v jeho první části, by měla být lepší orientace na figuranta a vzdálenost není korektní, přepad by mohl být výraznější. Útok na psa z pohybu byměl být s plnějším zákusem, přepad již s v pořádku, 91 bodů.

13.45

Nyní již třetí dvojice skupiny a Ladislav Lasák se psem Zoee Gard Bohemia, s nimi se předvedou Táňa MichalíkCher Suché Lazce! 🙂 Dlouhosrstý ovčák Zoee by měl být lépe koncentrovaný, obraty by měly být čistější, ve skupince oddálení od nohy. Odložení do sedu je ve středním tempu, pomalejší je leh i přivolání a přiřazení, stůj hezké, přivolání a přiřazení opět v klídku a pohodičce 🙂 Stejně tak jsou vypracovány aporty – tempo je velmi vlažné, navíc skoky přes metrovku s velkým vyměřováním a obtížné překonání, áčko o něco lepší, ale vypracování také mohlo být hladší. Vysílačka ale v rychlosti a okamžité ulehnutí, moc pěkný závěr! 🙂 Na výchozím bodě Táňa a Cher! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka je v hezkém tempu, ale koncentrace by měla být lepší. Odložení jsou precizní, ale po obou přivoláních nárazy do psovodky – fenka je velmi energická :-). A aportů máme také nárazy do psovodky, překusy v předsednutí, hlavně však nevyšel aport skokem. Vysílačka v pořádku. 76 bodů pro Ladislava Lasáka a 82 pro Táňu Michalík.

13.20

Druhá dvojice poslušností této skupiny představí práci Renaty MachovéJenny Anrebri a s nimi ve dvojici Karolína KristováMaffia van Blutsenhof! Tak tfuj tfuj tfuj, dámská čtyřko! 🙂 Jenny pracuje se svou psovodkou v pěkném kontaktu, jejich projev je energický a příjemně sportovní, sem tam ale poskakování. Ovladatelnosti bez vodítka bych přála především plynulejší obraty čelem vzad. Místo odložení do sedu fenka bohužel stojí, výborně zaujatá poloha při odložení do lehu, ale později fenka mění pozici a sedí, luxusní přivolání a přiřazení. Stůj s opakovanými kroky, přivolání opět hezké. Volný aport by měl být přímější a rychlejší při návratu, aport skokem bohužel obtížně překonán cestou tam a zpět je po chvilce čekání u překážky oběhnut. Z áčka Jenny cestou tam spadla a zpět ho oběhla. Ale diváci se dvojici snaží podpořit potleskem. Vůbec musím říct, že publikum je zde živé a výkony prožívá, opravdu skvělá akce a atmosféra! 🙂 …bohužel ani vysílačka se Renatě s Jenny nepovedla, tak ať více štěstí přeje vám, Kájo a Maff! 🙂 Krásná koncentrace, korektní a neměnná pozice u nohy, stále příjemný projev fenky a soulad dvojice. Při odložení do sedu Maff úplně nedosedla a po chvilce se postavila. Odložení do lehu precizní a velmi povedené přivolání a přiřazení. Místo odložení vestoje si ale fenka lehá, přivolání a přiřazení opět precizní. Volný aport ve skvělé rychlosti, po přinesení by mohl být držen pevněji. Skoky s drobným kontaktem cestou zpět, volnější držení aportu, áčko bez problémů při překonání, ale opět volnější držení. Vysílačka moc pěkná. 49 bodů pro Renatu a Jenny, 86 bodů pro Káju a Maff. Nutno dodat, že Jenny Anrebri je nejstarším psem závodu, 9 let – klobouk dolů a hodně zdravíčka přejeme! 🙂

12.55

Čas kvapí, obrany utekly jako nic a máme zde další šestici poslušností! Zahájí je dvojice Jiří ŤokIngo z Kraje husitů, s nimi Hana KremlováBen Elzet! 🙂 Svižná ovladatelnost bez vodítka, radostný projev a plná koncentrace. Z odložení do sedu se Ingo ale zvedá a jde k páníčkovi… Odložení do lehu ve slabší koncentraci, přivolání a přiřazení již v pořádku. Odložení vestoje s okamžitým zaujetím polohy, přivolání a přiřazení také pěkné. Volný aport s vlažným tempem při návratu ke psovodovi. Ladné skoky přes metrovku, ale předsednutí nakřivo a po odevzdání aportu pes trochu odskočí, aport šplhem bez problémů. Vysílačka rychlá a okamžité ulehnutí. Nastupují Hana a Ben! 🙂 Slabší koncentrace, obraty čelem vzad by měly být plynulejší, pes psovodce v obratech překáží, plus zaostávání ve skupince. Odložení do sedu v pořádku, ale po odložení do lehu přivolání s přiřazením k noze bez předsednutí. Stůj v pořádku. Volný aport se štěkáním při vybíhání, odevzdání s opřením do psovodky a s překusy. Skok cestou zpět s kontaktem, protože aport ležel moc blízko metrovky, ale samotné skoky byly hezké. Áčko překonáno hladce, ale závěr cviku tak jako u předchozích aportů – překusy, kontakt a neklid. Velmi pěkná vysílačka! 83 bodů pro Jirku a Inga, 82 pro Hanu a Bena.

12.40

Jako poslední ve skupině nastupuje na obranu Rudolf Valla a Gripen z Kuřimského ráje! 🙂 Revíry s oblouky, pes je málo v kontaktu se psovodem, navíc se začuchává v maketách. Vyštěkání s pauzami, pomalejší odvolání k noze. Pokus o útěk s pěkným zákusem, přepad také, ale mohla by zde být větší razance a čistější pouštěčka, slabší dohlídání. Zadní doprovod v menší vzdálenosti k figurantovi a je na něho slabá orientace, přepad se zákusem s překusy, opět menší razance. Kontrolák taktéž, překusy, přepad velmi podobný… 72 bodů.

12.30

Předposlední obrana této skupiny a Josef KrálíkYltem z Daskonu! 🙂 Revíry v pořádku, vyštěkání s drobnými pauzami. Moc pěkný zákus při pokusu o útěk figuranta, výrazný přepad. Zadní doprovod v pořádku, přepad s volnějším zákusem. Kontrolák v obrovské rychlosti, ale bohužel utržení ze zákusu a opětovný zákus. Zbytek obrany již v pořádku, Ylto má krásná dohlídání – nepohne ani brvou! 🙂 86 bodů! 🙂

12.20

Jiří BarátHexa Jivě-Toka na obraně! 🙂 Revíry by mohly být přímější a těsnější, jedna maketa vynechána. Vyštěkání je s pauzami. Odvolání v pořádku, korektní pozice u nohy psovoda. Pokus o útěk rychlý a razantní, kvalitní zákus také u přepadu. U zadního doprovodu by měla být korektnější pozice u nohy a chůze by měla být plynulejší, přepad s drobnou rezervou v zákusu. Pouštěčky hladké a dohlídání pozorná. Moc pěkný kontrolák, rychlý, energický, zákus jen s malinkou rezervou, moc pěkný přepad, dnes 90 bodů.

12.10

Jako další jsou připraveni Jindřich PekárekFergie ze Stříbrného kamene! 🙂 Revíry v pořádku – hezké, těsné obíhání, ale vyštěkání mělo být zahájeno okamžitěji, navíc fenka při vyštěkání skáče, jednou i při výskoku spadne na rukáv… Útěk s rezervou v zákusu, přepad již s pěkným zákusem, ale chybí zde v obou případech bojovnost a razance. Zadní doprovod pěkný, včetně přepadu. Kontrolák je v luxusní rychlosti, ale velmi slabý zákus, jen za zuby, takže je obdivuhodné, že se fenka udržela. Závěr obrany opět s menší razancí. 78 bodů.

12.00

Nastupuje Lucia OkruhlicováDasso z Vozovky! 🙂 Vyhledání by mohlo být s lepším ověřováním, vyštěkání je s pauzami a pes štěká na rukáv, nikoli na figuranta. U obou prvních zákroků rezervy v zákusech, pouštění by mělo být ochotnější, slabé dohlídání. Při zadním doprovodu předcházení, následuje razantní přepad – plný zákus, ale opět neochotná pouštěčka a překusy, druhý povel na pouštění. Nádherná rychlost kontroláku, ale nevyšel zde zákus, přepad průměrný a obě poslední pouštěčky by měly být ochotnější. 70 bodů.

11.50

Nastává čas pro šestici obran, kterou zahájí Patrik HeinzkeDorota Anilorak! Těsné, rychlé revíry, pěkná pozice vyštěkání, které je intenzivní a pravidelné – možná mohl být o něco výraznější začátek a objeví se jedna pauzička ke konci. Bezchybné odvolání k noze. Pokus o útěk figuranta s volnějším zákusem, podobně i přepad a zákroky by mohly být razantnější. Zadní doprovod a následný přepad v pořádku, pouštění by mělo být čistější. Kontrolák by měl být opět razantnější, po přepadu je použit druhý povel na pouštěčku… 86 bodů.

11.25

Ve třetí dvojici uvidíme Lenku Blažkovou a psa Derro Grayblack, s nimi nastupují David HanelColombo Moravská kometa! 🙂 Lenka a Derro pracují energicky a pěkně v tempu, obraty by mohly být jen o něco málo těsnější a plynulejší, před skupinkou drobné zaostání za nohou psovodky. Odložení rychlá a precizní, nejlepší z nich bylo odložení vestoje – naprosto skvěle provedené. Přivolání a přiřazení v pořádku. Volný aport mohl být pevněji držen a lépe odevzdán, skoky moc hezké. Aport šplhem cestou tam s obtížnějším překonáním áčka a při odevzdání drobné překusy. Vysílačka velmi povedená. Nastupuje David s Colombem! 🙂 Při prvním obratu čelem vzad by měl být pes korektněji u nohy, jinak vysoké tempo, pes je nadupaný, plný energie, ale místy má tendenci poskakovat. Nicméně krásná koncentrace a usedání rychlá. Odložení do sedu okamžité, efektní odložení do lehu, v odložení vestoje je tentokrát rozhlížení. Obě přivolání rychlá, těsná předsednutí, přiřazení výskokem. Volný aport s pomalějším návratem a s překusy před odevzdáním. Po aportu skokem šikmé přiřazení, jinak krásné ladné skoky. Aport šplhem svysokým seskokem, křivým předsednutím a překusy. Moc pěkná vysílačka. 93 bodů pro Lenku a Derra, 92 pro Davida a Colomba! 🙂

11.15

…fotbalový areál v Horní Bříze praská ve švech, je tu opravdu hodně návštěvníků! 🙂

11.00

Druhá dvojice skupiny představí práci psovodů Dagmar Chýlová se psem Ozzy Miss JakosoHana Hulíková  se psem Princess Pussy ze Slovanského domu! 🙂 Ozzy by mohl být o chlup těsnější v obratech, včetně skupinky, kde je i menší ztráta koncentrace. Tempo chůze je svižné. …fenka na dlouhodobém odložení se právě posadila… Odložení do sedu mohlo být plynulejší a je zde ztráta koncentrace v poloze, místo odložení Ozzy stojí, přivolání a přiřazení moc pěkné. Stůj ale s více kroky – a rozběhnutí se za psovodkou, bohužel. Volný aport by měl být pevněji držený a s lepším přiřazením k noze, skoky s váhavějším překonáním a kontakt se psovodkou, šplh proveden podle podobného scénáře… Vysílačka výborná! 🙂 Nastupují Hana a Princess! 🙂 Fenka je velmi temperamentní a má hezký projev, místy by se jen mohla držet korektněji u nohy. Odložení jsou prováděna v rychlosti, těsná předsednutí a krásná přiřazení, jen po odložení vestoje náskok do psovodky. Volný aport velmi rychlý, ale volnější držení a přiřazení mírně šikmo k noze. Na metrovce cestou zpět výrazné vyměřování místa k odrazu a horší překonání, překusy aportu, áčko cestou zpět oběhnuto – a u všech aportů máme bohužel horší základní postoj. Vysílačka velmi povedená. 70 bodů pro Dášu a Ozzyho a 71 pro Hanu a Princess.

10.35

Jsou tu opět poslušnosti – nyní již klasická šestice, zahajují je Alice NelibováWoody z Ditčina dvoraLubomír StodůlkaKaj z Klídkova dvora! 🙂 …a sluníčko svítí, DJ hraje, moderátor baví všechny okolo – prostě vše je, jak má být! 🙂 Woody pracuje ve stálé koncentraci na svou psovodku a drží si korektní pozici u nohy – chůze je velmi pěkná a svižná. Odložení do sedu s precizně zaujatou polohou, stejně tak okamžité a přímé ulehnutí, předsednutí po přivolání by ale mělo být těsněji před psovodku. Luxusní odložení vestoje, parádní! 🙂 Opět ale předsednutí by mělo být těsnější. Aport volný s neklidným pokníkáváním, jinak pěkné provedení. Metrovka s vyměřováním skoku tam i zpět, kontakty na překážce a volnější tempo. Áčko mohlo být vypracováno přesvědčivěji. Moc hezká vysílačka na závěr výkonu. Nastupují Lubomír a Kaj! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka je v pěkném projevu i koncentraci psa, tempo je svižné a sportovní. Krásně zapíchnuté odložení do sedu, velmi povedené také odložení do lehu a přivolání, předsednutí i přiřazení precizní. Výborné i odložení vestoje. Aporty rychlé a chuťové, ale u volného aportu výrazné překusy, po aportu skokem štěkání, áčko s větším náskokem a vysokým seskokem, aporty jsou volněji držené. Výborná vysílačka. 89 bodů pro Alici a Woodyho, 91 pro Luboše a Kaje! 🙂

10.15

K první maketě vybíhá Ackey Levemar Petry Fürstové! 🙂 Makety ve větších obloucích, ťuknutí do rukávu při přiběhnutí k figurantovi a slabší vyštěkání, ale odvolání je precizně k noze. Pokus o útěk figuranta se zákusem úplně na loket, Jirka Mach měl co dělat, aby psa správně otočil, pouštěčka by měla být ochotnější. Přepad by měl být s plnějším zákusem, zadní doprovod a přepad celkem v pořádku, mohla by zde být ale vyšší razance. Kontrolák v hezké rychlosti, zákus s rezervou, zbytek obrany v pořádku, 82 bodů.

10.10

Na place Jaroslav JílekRena Vepeden! 🙂 Revíry mohly být těsnější při vybíhání, také vyštěkání by mělo být těsněji u figuranta a okamžitěji zahájené, ale odvolání je velmi hezké. Pokus o útěk i přepad s rezervou v zákusu, chybí razance a přesvědčivost, přepad je navíc s pouštěčkou na hranici druhého povelu. Zadní doprovod by měl být korektněji u nohy, přepad váhavější a střežení by mělo být přesvědčivější, fenka je nervózní a před figurantem poskakuje. Kontrolák i přepad se slabšími zákusy, také zde chybí dominance a razance, dnes 71 bodů.

10.00

Jako další je připravena Jana Ausficírová a její pes Athos Smolkovský les! 🙂 Revíry s precizním ověřováním a těsným vbíháním i vybíháním, vyštěkání i odvolání naprosto v pořádku. Pokus o útěk výborný, výrazný přepad, zadní doprovod i přepad v pořádku, ale při bočním doprovodu by měl pes jít u nohy psovoda, nikoli figuranta. Kontrolák v rychlosti a pěkný zákus, při přepadu jen drobný překus, 96 výborných bodů! 🙂

9.50

Nastupuje Stanislava Weinertová  a Bax Levemar! 🙂 Revíry výborné, ale napadání rukávu při vyštěkání a pauzy, přiřazení po odvolání by mělo být těsněji k noze. Razantní oba první zákroky, ale zákusy nejsou plné a v boji dochází ještě k povolení, střežení by měla být přesvědčivější. Zadní doprovod s neustálým vyrážením dopředu a stahováním se dozadu, pes až jakoby hopká. Nicméně přepad s povedeným zákusem, ale ke konci jsou překusy a pouštění by mělo být čistější, plus slabé střežení. Luxusní kontrolák, opravdu pecka – rychlost, razance a skvělý zákus! 🙂 Následný přepad již s rezervou v zákusu, překusy a opět slabé střežení, ale ten kontrolák, ten byl! 🙂 Dnes 78 bodů.

9.44

Na obraně Břetislav KlomínskýChalsea z Údolí Úpy! 🙂 Revíry mohly být rychlejší, po přiběhnutí do makety napadení rukávu, vyštěkání a odvolání v pořádku. Bohužel po pokusu o útěk figuranta sice nejdříve zákus, pak nekázeň a napadení, poté ale bohužel vyhnání při přepadu, takže ukončení výkonu 🙁 Pan rozhodčí vyjadřuje lítost a přeje hodně štěstí do dalších závodů…

9.35

Začínají nám obrany, které bude posuzovat slovenský pan rozhodčí, Jozef Adamuščin – má na sobě modré sáčko Gappay, stejně jako pan Jiří Tichý – pomocný rozhodčí na poslušnosti a také zároveň hlavní rozhodčí, a oběma pánům to opravdu sluší! …a Jitce Duffkové v šedivém sportovním roláčku samozřejmě také! 🙂 No, raději zpět k výkonům od této módní policie – jako první na obranu nastupuje Pavel VaníčekChampagne z Mokropeské zahrady! 🙂 Revíry v tempu a s poctivým ověřováním, vyštěkání s pauzičkami při příchodu psovoda. Odvolání z makety v pořádku. Pokus o útěk figuranta s plným pevným zákusem. Velmi pěkný, výborný přepad, korektní zadní doprovod s plnou orientací na figuranta. Přepad opět se silou a razancí, všechny tři pouštěčky okamžité, aktivní dohlídání. Na kontroláku máme německého figuranta Christiana Miecka, který cca pět metrů před střetem začne velmi výrazněa hlasitě hrozit, takže Champagne se asi lekl a proběhl, minul figuranta, ten uklouzl a spadnul, poté již zákus psa do rukávu. Následně bohužel, až do konce obrany, pes není tak dominantní, dnes 88 bodů.

9.05

A je tu poslední dvojice z této skupiny dvanácti poslušností – nastupují Josef KrálíkYlto z DaskonuRudolf VallaGripen z Kuřimského ráje! 🙂 Ylto je slabě koncentrovaný, místy v chůzi zaostává a obraty by měly být precizněji vypracované.  Místo odložení do sedu stůj, další dvě odložení mohla být rychlejší. Aporty s vlažnějšími návraty, při metrovce horší orientace cestou zpět a áčko při návratu oběhnuto. Vysílačka v pořádku, ulehnutí s reakcí ihned po povelu. Na výchozím bodě jsou již Robert a Gripen! 🙂 Gripen je průměrně koncentrovaný, ale má radostný projev, celkovému dojmu by pomohlo větší tempo. Odložení do sedu mohlo být rychlejší a pes se nám v poloze rozhlíží. Z odložení do lehu se pes zvedá, a ještě než se psovod otočí, Gripen ho doběhne a usadí se před něho… Stůj již v pořádku, snad jen mohla být lepší koncentrace na psovoda a přiřazení mělo být korektněji k noze. Volný aport mohl být v lepším tempu, aport skokem s volnějším držením a přiřazení šikmo k noze, před aportem šplhem si psovod psa dorovnává pomocí těla psa k noze, stejně tak po vypracování aportu. Vysílačka mohla být s rychlejším ulehnutím. Na dlouhodobém odložení čichání a neklid. Dnes bohužel jen 68 bodů pro Josefa Králíka a 71 pro Rudolfa Gripena.

8.40

Jindřich PekárekFergie ze Stříbrného kameneJiří BarátHexa Jivě-Toka na poslušnosti! 🙂 Fergie je příjemně koncentrovaná, jen některé obraty by mohly být plynulejší, sem tam také tendence k přecházení. Odložení do sedu je váhavé a pomalé, ale následuje velmi povedené odložení do lehu, doslova přibité k zemi, ale přivolání je s nárazem do psovoda, pak již pěkné přiřazení. Stůj výborné ve všech fázích. Návrat s volným aportem by mohl být malinko rychlejší, aporty opírány po přinesení o psovoda a na metrovce cestou zpět drobný kontakt. Áčko bohužel při návratu oběhnuto. Vysílačka s výrazným zrychlením v závěru, moc pěkná. Nastupuje Jiří s Hexou! 🙂 Koncentrace a poloha u nohy by během ovladatelnosti bez vodítka mohly být místy o něco lepší. Odložení do sedu hezké, leh také – je zde pěkná koncentrace, rychlé přivolání a precizní přiřazení. Stůj s pár dorovnávacími krůčky, jinak závěr cviku v pořádku. Volný aport vypracován s chutí, skvělé tempo, ale drobné překusy. Skoky dlouhé a lehké, ale volnější držení aportu a opět drobné překusy před odevzdáním, šplh naprosto v pořádku. Bohužel u aportů se psovod před zahájením cviku vždy dorovnává v základním postoji. Vysílačka v dobrém tempu a ulehnutí s reakcí ihned po povelu. 84 bodů pro Jindřicha a Fergie, 90 bodů pro Jiřího a Hexu! 🙂

8.15

Ve čtvrté dvojici se představí Patrik HeinzkeDorota Anilorak, s nimi Lucia Okruhlicová ze Slovenska a Dasso z Vozovky! 🙂 Dorotka je radostná a velmi temperamentní fenka, při prvním obratu čelem vzad chvilku tendence k poskakování, stejně tak ve skupince, sem tam také naráží do nohy psovoda v chůzi. Moc pěkná usednutí během ovladatelnosti bez vodítka. Odložení do sedu okamžité, luxusní odložení do lehu, včetně tryskového přivolání a precizního přiřazení. Rychlé je i poslední odložení – vestoje, je zde jen malé dorovnání v pozici. Dvojice pracuje v příjemném sportovním tempu a projevu. Po odevzdání volného aportu fenka chce aport znovu uchopit, je zde drobná nekázeň. Skoky hezké, ale přiřazení po odevzdání aportu mírně za nohu psovoda. Aport šplhem vypracován hezky, ale odevzdání aportu by mělo být čistější. Vysílačka s ulehnutím na první povel, ovšem reakce mohla být okamžitější. Nastupují Lucia a Dasso! 🙂 Svižná ovladatelnost bez vodítka, dobrá koncentrace, ale zaostání ve skupince. Místo odložení do sedu bohužel stůj, odložení do lehu mohlo být příměji k zemi, přivolání a přiřazení velmi pěkné. Stůj s malou ztrátou koncentrace v poloze, přivolání s pomalejším závěrem před psovodkou. Velmi rychlý volný aport, ale šikmé předsednutí a překusy, aport skokem s kontakty na překážce v obou směrech, šplh v pořádku, ale u všech aportů máme kontakt se psovodkou při odevzdání. Vysílačka povedená! 🙂 Patrik a Dorotka 89 bodů, 83 bodů pro Lucii a Dassa! 🙂

7.50

Také třetí dvojice nastupuje přesně na čas, je to Jaroslav JílekRenou Vepeden a nepřehlédnutelná blonďatá závodnice (a skvělá fotografka) Petra Fürstová se psem Ackey Levemar! 🙂 Rena by mohla být více koncentrovaná a pracovat svižněji, obě usednutí během ovladatelnosti bez vodítka jsou pomalejší a ve skupince je zaostání od nohy. Odložení do sedu s tlačením se na nohu, také při přípravě na odložení do lehu zavazení psovodovi v klusu. Přivolání s čuchnutím k zemi před psovodem k nějakému kousku trávy, pak na základě povelu psovoda rovnou k noze – a totéž po přivolání z odložení vestoje – fenka prostě nechce předsedat. Před volným aportem horší pozice u nohy psovoda, fenka se tlačí dopředu, volnější tempo vypracování a překusy v držení aportu – a překusy a křivější předsednutí máme i u aportů skokem a šplhem, šplh cestou tam s obtížnějším překonáním překážky. Vysílačka s ulehnutím až na druhý povel v bráně. Nastupují Petra a Ackey! 🙂 Velmi pěkná koncentrace a výrazně radostný projev psa, ukázková skupinka. Místo sedu Ackey bohužel stojí a je zde slabá koncentrace na psovodku… Odložení do lehu s okamžitě zaujatou pozicí, přivolání rychlé, ale v poloze velká nervozita, ťuknutí do psovodky a dorovnání se do základní pozice ze strany psovodky po přiřazení psa. Stůj pěkně provedené, ale se ztrátou koncentrace, přivolání opět s kontaktem do psovodky, hezké  přiřazení. Volný aport s malými překusy v držení, aport skokem s vyběhnutím na hranici povelu, kontakty na metrovce v obou směrech, přinášení všech aporů s kontakty se psovodkou. Vysílačka s ulehnutím na druhý povel pro položení psa. 78 bodů pro Jaroslava a Renu, pro 84 Petru a Ackeyho.

7.25

Nyní zhlédneme práci dvojic Stanislava WeinertováBax Levemar, plus Jana AusficírováAthos Smolkovský les! 🙂 Bax je slabě koncentrovaný, také tempo by mohlo být svižnější – a tedy i hbitější obraty. Okamžitě zaujatá poloha při odložení do sedu, ale rozhlížení. Leh není s úplným zaujetím polohy a v poloze je popolození, přivolání s ťuknutím do psovodky. Stůj s jedním krůčkem, přivolání ve skvělé rychlosti. Volný aport vypracován s chutí a v tempu, ale obrovské překusy, opření aportu o psovodku a neklidné kňučení při odchodu na metrovku – vypracována pěkně, ale opět volné držení aportu a překusy, stejně tak u aportu šplhem. Vysílačka v hezkém tempu, ale Bax úplně neleží, je našponovaný a přední částí těla těsně nad zemí. Nastupují Jana a Athos! 🙂 Velmi pěkná, koncentrovaná a pozorná ovladatelnost bez vodítka. Odložení do sedu v plné koncentraci na psovodku. Odložení do lehu s rozhlížením po ulehnutí, volnější tempo přivolání a předsednutí by mělo být těsnější. Stůj jen s malou ztrátou koncentrace. Při odhození volného aportu odlétl po jeho dopadu na zem kus drnu a pes jej šel při návratu s aportem zkontrolovat… Aport skokem skvělý, pevné držení aportu, aport šplhem vlažný, zejména návrat zpět je pomalý a obtížnější překonání áčka. Vysílačka mohla být o fous rychlejší, ale ulehnutí je okamžité a ve směru běhu. 85 bodů pro Stanislavu a Baxe, 82 pro Janu a Athose.

7.00

Začínáme! První den MM ČKNO 2018 se nám právě rozbíhá – Pavel VaníčekBřetislav Klomínský na place! 🙂 Champagne pracuje v radostném projevu a moc hezké koncentraci, tempo chůze je svižné a energické. Odložení do sedu v pořádku, pěkné odložení do lehu, včetně přivolání, ale přiřazení bylo mírně vzadu, za nohu psovoda. Luxusní stůj! 🙂 Závěr cviku v pořádku – rychlé přivolání, těsné předsednutí, korektní pozice u nohy psovoda. Volný aport pěkný, metrovka s kontaktem tam a drobným cestou zpět, áčko při návratu s vysokým sekokem. Vysílačka by mohla být o chlup rychlejší, ale okamžité ulehnutí ihned po povelu. Nastupují Břetislav a Chalsea! 🙂 Velmi temperamentní projev a energií nabitá chůze, až ale má Chalsea tendenci místy poskakovat a chvílemi jde šikmo k noze, při obratech čelem vzad drobná zaostání. Pěkné odložení do sedu, leh s chvilkovou ztrátou pozornosti na psovoda, přivolání bohužel s předsednutím výrazně nakřivo a ihned poté přiřazení k noze bez povelu – i zde je křivá pozice. Velmi pěkné stůj, předsednutí po přivolání by mohlo být těsnější, ale jinak je cvik v pořádku. Skvělé tempo a technika sbírání volného aportu, přiřazení k noze ale mělo být v korektnější pozici. Metrovka s hezkými skoky, ale křivé předsednutí a přiřazení k noze mírně vzadu, totéž u dalších dvou aportů – navíc aport skokem i šplhem by měly být ochotněji odevzdány. Vysílačka se zvolněním tempa v závěru, zaujetí polohy ihned po povelu, neklid na dlouhodobém odložení. Jaké tedy budou první body letošních poslušností MM ČKNO? 93 bodů pro Champagne a 84 pro Chalsea! 🙂

6.55

Děkujeme hlavnímu pořadateli, Jirkovi Škubalovi, za stravenky a jeho týmu za zajištění zázemí! 🙂 …tak jen aby nepršelo a nepřišlo něco jako loni při MS kníračů, kdy to tady opravdu lítalo… 😉 Aktuálně nám sluníčko zmizelo za mraky a citelně se ochladilo… Redaktorka na stopách, Anička Honcová, hlásí z terénu, že stopy jsou v krásném prostředí a i tam je vše připraveno k výkonům.

6.50

Rozhodčí poslušností, paní Jitka Duffková, si zkontrolovala plac, na trávníku s nízkým sestřihem jsou připraveny metrovka i áčko, moderátor Pavel Vinš si kontroluje své poznámky a již za chvíli se začne – čeká nás dvanáctka závodníků, tedy šest dvojic. Jako první si startovní číslo vylosoval Pavel Vaníček, předvede svého psa Champagne z Mokropeské zahrady, jako první tým na dlouhodobé odložení odejdou Břetislav KlomínskýChalsea z Údolí Úpy! 🙂

6.45

Jirka Kyrián už usedl ke svému DJskému pultu a rozbalil to tu! Zlatá klasika – 80. léta, Horní Bříza prostě žije, kde jste všichni!? 🙂

6.40

Malé zákulisní info ze závodní kuchyně! 🙂 Jako obvykle jsou návštěvníkům k dispozici stánky s občerstvením a dát si tu můžete třeba dršťkovou polévku, zapečené toasty, grilované kuřecí stehenní plátky a krkovici, stripsy, langoše, hranolky, těstovinový salát, klobásy, párek v rohlíku a ze sladkého třeba medovník, donat a čokoládový dort. Čepuje se zde černý Kozel, Plzeň a Gambrinus – a kofola! 🙂

6.30

Katalogy akce se velmi povedly – formát A5 všeobecně považuji za naprosto dostatečný – je skladný, přehledný, dobře se v něm listuje, a především letošní katalog MM ČKNO je opět plný informací a užitečných tabulek – na výsledky, na poznámky, každý závodník má u svého medailonku fotku v barvě, no a ve vší skromnosti – obálka katalogu je z dílny ProfiDOG.cz 🙂 Katalog stojí 60 Kč.

6.20

Tak slíbené info k soutěži Gappay – stírací los dostane každý zákazník k nákupu nad 200 Kč, hlavní cenou je originální patentovaná originální překážka Safe – veškeré info na FB profilu firmy Gappay! Soutěž se vztahuje pouze na MM ČKNO 2018. …a kdybych sledovala FB, taky bych to hned věděla, ehm… 🙂

6.15

Horní Bříza vítá první prázdninový den sluníčkem a 15 stupni Celsia, krásné dobré ráno přejeme vám všem, příznivcům sportovní kynologie a německých ovčáků obzvlášť! 🙂

Foto: Tereza Vajnerová, terezavajnerova@centrum.cz

Jsme rádi, že se vám naše fotky líbí a jejich použitím propagujete ProfiDOG.cz  Prosíme, uvádějte vždy zdroj www.ProfiDOG.cz. Děkujeme 🙂

INFORMACEVÝSLEDKYHARMONOGRAMFOTOGALERIE

20.40

Zítra se začíná v 7.00 na place dvanáctkou poslušností, poté budou jejich obrany a pak už se pojede skupinami po šesticích. V terénu se začne pracovat úderem sedmé hodiny ranní, ale o hodinu dříve, tj. v šest hodin, je odjezd na stopy. Pro nás to znamená, že nás Anička před šestou vysadí na stadionu… Takže pro dnešek padla, jdeme udělat nějaké ty fotky a načerpat energii na zítřek. Já se strašně těším!!! Vy taky? Tak pa zítra! 🙂 PS: …a děkujeme pořadatelům, máme se jako v bavlnce, a to opravdu, vážíme si toho! 🙂

20.35

Je rozlosováno! 🙂 …a tímto okamžikem také úvodní večer končí! 🙂

20.30

Startovní čísla jsou – jak jinak 🙂 – od firmy Gappay a letos jsou moooc hezká! Luxusní kombinace žluté, černé a šedivé – štábní barvičky v zajímavém grafickém zpracování! 🙂

20.25

…a protože je člověk tvor hravý, firma Gappay přisla se soutěží! Každý závodník si s masovou vaničkou od Fitminu odnáší také los, vyrobený přímo pro tuto akci. Losy je možno si zakoupit (cenu zjistíme) – a pozor, prý každý los vyhrává! Hlavní cenou je překážka, tedy pokud mám správné info, ověříme :-). V každém případě je to super nápad, i my si musíme nějaký ten losík koupit! 🙂 A pokud mluvím o týmu ProfiDOG.cz na akci, tak zde máme precizní a absolutně spolehlivou Mišku Černou, která se stará o tabulky; Terezka Vajnerová je ta krásná, ale nepřístupná brunetka schovaná za fotoaparátem; na stopách bude v honu za body klopýtat vždy správně naladěná Anička Honcová a ONLINE jako vždy – Draha Mašková :-).

20.20

Začíná se s losováním startovních čísel – jako první nastupuje Marek Černý, má číslo 48, po něm přichází Vašek Ouška a při střetnutí se v sále si kluci stihli přátelsky plácnout a Marek popřál Vaškovi hodně štěstí! 🙂 …Vašek má 28 a po něm Martin Pejša 38! Co je to tady s těmi osmičkami? 🙂 Startovní číslo 1 si již o chvíli později vytáhl Pavel Vaníček! 🙂

20.15

Rozhodčí poslušnosti, paní Jitka Duffková, zmiňuje například, že pokud nějaký pes vypadne, nebudou trojice, ale vždy bude ve dvojici se závodníkem náhradní pes. Již v tuto chvíli víme, že se startovním číslem 51 bude nastupovat náhradní pes. Jozka Adamuščin, slovenský pán rozhodčí, ukončil svůj proslov tím, že závodníkům přeje, aby v neděli odjížděli zdraví a spokojení se svými výkony. Myslím, že všem v sále je více než jasné, že rozhodčí, kteří budou závod posuzovat, nejsou jen zkušenými a aktivními psovody, ale jsou to osobnosti – milí lidé a profíci se srdcem na správném místě. Zdá se vám to sentimentální? Proč ne? Je léto, prázdniny, MM ČKNO… 🙂 A i za ProfiDOG.cz přeji závodníkům úspěšný závod a rozhodčím posuzování, které jim udělá radost 🙂

20.05

Pan prezident Jiří Novotný se ujal jako první slova a kromě upřímného přivítání připomněl nemalé úspěchy českých psovodů ve světě. Dále moderátor představil jednotlivě paní a pány rozhodčí, figuranty a kladeče, poté se mikrofonu ujal hlavní rozhodčí, pan Jiří Tichý. Vyzvedl to, že rozhodčí, kteří budou výkony na MM ČKNO 2018 posuzovat, nejsou jen zkušenými psovody, ale jsou především aktivními psovody. Ke slovu nyní přicházejí jednotliví rozhodčí, jako první o stopě hovoří Jaroslav Hartl.

20.00

Moderátor akce Pavel Vinš zdraví všechny přítomné a slavnostní zahájení MM ČKNO 2018 právě začíná! 🙂

19.55

U VIP stolu sedí zleva náhradní figurant, vysportovaný a opálený Václav Kuncl, dále se vedle něho vesele zubí Jirka Mach, který bude figurovat technickou část obrany, pozornost všech má i německý figurant Christian Mieck, který předvede psy na kontrolácích – má dobrý sestřih a přítomné dámy po něm pokukují 🙂 A páni rozhodčí jsou také ve skvělé náladě – ošleháni od slunce a větru, stále ještě zabráni v družném hovoru – je zde Jaroslav Hartl, Jitka Duffková, Jozef Adamuščin a vedle nich hlavní rozhodčí MUDr. Jiří Tichý a prezident ČKNO, Jiří Novotný.

19.50

Slavnostní zahájení a losování startovních čísel se koná v místní sokolovně – budovu čeká nejspíš venkovní rekonstrukce, ale vnitřní prostory jsou vlídné, příjemně chladivé a pořadatelský tým vedený Jirkou Škubalem a jeho dcerou Karolínou koordinuje své pomocníky, kteří na každý stůl roznášejí jednohubky (s topinkovou a krabí pomazánkou) a slané tyčinky 🙂 Mezi přítomnými vládne pohoda, ale adrenalin stoupá. Páni rozhodčí i figuranti již totiž usedli za svůj stůl v čele sálu, vedle nich na stole jsou připravena startovní čísla schovaná pod masovými vaničkami od firmy Fitmin, která je vedle firmy Gappay partnerem závodu. A my děkujeme firmě Gappay za partnerství na této akci – jako vždy naprosto hladká spolupráce! 🙂

19.45

Je tolik, kolik je, a to neznamená nic jiného, než že máme tu radost, čest a příležitost vás pozdravit z Horní Břízy! 🙂 Již za 15 minut bude slavnostně zahájeno MM ČKNO 2018! 🙂 Jste připraveni nenechat si ujít ani jediný okamžik této výjimečné akce? Laptopy nažhavené, fotografka leští čočky objektivů, tabulky připraveny – tak už jen začít! 🙂

INFORMACEHARMONOGRAMFOTOGALERIE

1. místo: Petra Pohlová a Alyscha Anmireto Moravia, 97-93-92, celkem 282 b.
2. místo: Václav Ouška a Qvido Vepeden, 91-95-95, celkem 281 b.
3. místo: Martin Matoušek a Vicky Favory Cross, 98-90-92, celkem 280 b.

Nejlepší stopa: 99 bodů – Marek Černý a Extreme Orex Aykmar
Nejlepší poslušnost: 97 bodů – Marek Černý a Extreme Orex Aykmar
Nejlepší obrana: 96 bodů – Jana Ausficírová a Athos Smolkovský les

Start. č.Kat. č.PsovodPesPohlavíABCCelkemPozn.Místo
525Pohlová PetraAlyscha Anmireto MoraviaF979392282hárá1
282Ouška VáclavQvido VepedenP9195952812
328Matoušek MartinVicky Favory CrossF9890922803
481Černý MarekExtreme Orex AykmarP9997842804
1320Nelibová AliceWoody z Ditčina dvoraP9789912775
17Vaníček PavelChampagne z Mokropeské zahradyP9693882776
5115Vitvar LadislavFlash AykmarP9497842757
49Ausficírová JanaAthos Smolkovský lesP9582962738
383Pejša MartinPerla z VojankyF9095882739
1829Hanel DavidColombo Moravská kometaP89929027110
104Barát JiříHexa Jivě-TokaF90909027011
1933Ťok JiříIngo z Kraje husitůP95839126912
2547Prachatická AnetaBambi VikarF93858726513
718Heinzke PatrikDorota AnilorakF90898626514
5430Skokan ZdeněkHesi Zde-SkoF929578265hárá15
266Jozová JitkaDuel von SramekP96759226316
4453Uřičař MartinIzzy Opavia HofP90908226217
2212Kristová KarolínaMaffia van BlutsenhofF96868026218
2921Ostrčilík MarekBeembo ErpemosP84878825919
3116Chmurová LenkaHifi MapesF87927725620
3650Hulíková KateřinaOrphee ze Slovanského domuF86799025521
4910Truksa MilanHoky MonurP88897725422
2035Kremlová HanaBen ElzetP85828625323
322Weinertová StanislavaBax LevemarP89857825224
925Pekárek JindřichFergie ze Stříbrného kameneF90847825225
2728Jirásková MartinaViva Aritar BastetF80848324726
3541Hulík DušanBax CleansP74788924127
554Jílek JaroslavRena VepedenF92787124128
1517Chýlová DagmarOzzy Miss JakosoP87708324029
5011Šimková PetraCherokee ze Stříbrného kameneP84718023530
4556Hůza LadislavNando ze Zelené úžlabinyP837573231divoká karta 31
839Okruhlicová LuciaDasso z VozovkyP73837022632
1152Králík JosefYlto z DaskonuP746886228-
3446Macharáčková AlenaArran z Kraje Karla IV.P549084228-
5548Palečková GabrielaFaty od TyruškyF768962227hárá-
4042Berdychová ZuzanaBalboa Moravská kometaP488485217-
2145Machová RenataJenny AnrebriF834985217-
634Fürstová PetraAckey LevemarP438482209-
4249Kaslová AndreaDario HeriwellP537874205-
3323Sloupová NaďaA'Bruno pod BlaníkemP308886204-
4313Říha RadekJoseph AnrebriP328387202-
1232Valla RudolfGripen z Kuřimského rájeP597172202-
2337Lasák StanislavZoee Gard BohemiaP377683196-
2436Michalík TáňaCher Suché LazceF178291190-
1444Stodůlka LubomírKaj z Klídkova dvoraP88910179-
4714Skořepa LiborCirra z Rexovy ohradyF08980169-
3919Šmíd JiříCharlie z Údolí ÚpyP28080162-
4651Zimová DenisaBoss z Bukovanské osadyP42670109-
3727Kalliontzis ChristosGrant z Duhového lesaP8585odstoupil-
243Klomínský BřetislavChalsea z Údolí ÚpyF--disk--
1626Hulíková HanaPrincess Pussy ze Slovanského domuF--disk--
1724Blažková LenkaDerro GrayblackP--disk--
3031Korda PavelLargo OrrylordblackP--disk--
4138Sedláčková SvětlanaBaxter BudíkoviceP-disk---
5340Sehnal JaroslavWeesy z Mnichovy zahradyF--disk-hárá-
1NVít JaroslavXerxes Manepo IdeálP--
2NSmejkalová IvetaAshley Tespo BohemiaF--
3NJosef DejmekQuattro VepedenP--
4NSkokanová LudmilaJagira AykmarF--

 

28. ročník Mezinárodního mistrovství Českého klubu německých ovčáků (MM ČKNO) se pro rok 2018 koná na fotbalovém hřišti v Horní Bříze, zahájeno bude v pátek 29. 6. ve 20.00 v Sokolovně, kde proběhne slavnostní losování startovních čísel. Tomu bude předcházet již tradiční prezentace závodníků a veterinární přejímka psů, vpodvečer pak zkušební pes pro poslušnost a obranu. Samotný závod proběhne v sobotu 30. června a v neděli 1. července.

MM ČKNO je nominačním závodem pro mistrovství světa WUSV, kterého se pro rok 2018 zhostí Dánsko, město Randers, a to ve dnech 3.–7. října. Na WUSV se nominuje prvních pět umístěných závodníků s minimálním počtem celkových 270 dosažených bodů, kteří v oddílech B a C nemají méně než 80 bodů.

Pořadatelstvím MM ČKNO 2018 byl pověřen Jiří Škubal a jeho tým.

Rozhodčí:

A: Jaroslav Hartl (CZ)
B: Jitka Duffková (CZ)
C: Jozef Adamuščin (SK)
Hlavní rozhodčí: MUDr. Jiří Tichý (CZ)

Figuranti: Jiří Mach (CZ), Christian Mieck (DE), Václav Kuncl (CZ; náhradník)

Vedoucí stop: Ing. Miroslav Ulč
Vedoucí poslušností: Daniel Fojtík
Vedoucí obran: Pavel Klik

Stopy budou na trávě.

PROGRAM

Pátek

8.00–18.00: možnost tréninku

16.00–18.00: prezentace (fotbalový stadion)

17.00: porada rozhodčích

18.10: zkušební pes

20.00: losování startovních čísel (Sokolovna – ulice 1. máje 133)

Sobota

7.00–18.30: posuzování disciplín

20.00: společenský večer (Sokolovna – večeře, hudba)

Neděle

7.00–16.30:posuzování disciplín

17.15: slavnostní vyhlášení vítězů a ukončení akce

 

Hlavní sponzor: www.Gappay.cz

Oficiální web akce: www.mmckno2018.webnode.cz

 

ProfiDOG.cz pro vás bude na místě ONLINE, a to za podpory firmy Gappay, které je tímto třeba vyslovit veliké DÍKY! 🙂

INFORMACEVÝSLEDKYHARMONOGRAMFOTOGALERIE

17.00

Tímto okamžikem se s vámi jménem celého týmu ProfiDOG.cz loučím – ovšem ne nadlouho, již za dva týdny nás totiž čeká Mezinárodní mistrovství Českého klubu německých ovčáků – MM ČKNO 2018, a musím říct, že se na něj velmi těším! 🙂 S mnohými z vás se tedy setkáme v Horní Bříze, abychom si společně užili tento prestižní závod. Pro ostatní z vás, kteří už odjedete někam na prázdniny a dovolenou, ale budeme ONLINE! 🙂 Opět ve složení Míša Černá, Anna Honcová, Terka Vajnerová, Karolína Slivoňová a Draha Mašková. Tímto také svým kolegyňkám moc děkuji za odvedenou práci tady v Roudnici a vám, našim čtenářům, za přízeň! 🙂 Krásné dny, Draha Mašková 🙂

16.55

…máme za sebou další skvělý závod, gratulujeme jeho vítězům i všem závodníkům za sportovní chování a výkony, do nichž dali všechno. Pokud se tady v Roudnici nezadařilo, nevěšte hlavy, vyjde to určitě příště – a především, i sportovní kynologie je jenom sport a koníček! 🙂

16.50

A máme tu úplně poslední obranu a také výkon letošního mistrovství, připraveny jsou již Barbora KarbusickáDulou od Zbojníka! 🙂 Bohužel tato obrana je ukončena ve svém úplném závěru – při posledním přepadu fenka neunesla tlak ze strany figuranta… 🙁 …také sympatický a vždy milý pan rozhodčí Karel Nedvěd před vyhlášením posledního verdiktu poděkoval pořadatelům a také figurantům za jejich práci! 🙂

16.40

Začínají obrany, František SládekGina ze Soutoku Sázavy na place! 🙂 Vyhledání a vystavení bohužel nedostatečné. Pokus o útěk figuranta výborný, plný zákus a velmi razantní zákrok, stejně tak následný přepad. Zadní doprovod s hezkou ovladatelností v úvodní části, po obratu ale horší pozice u nohy, nicméně hezká koncentrace na figuranta a skvělý přepad. Kontrolák s neúplným zákusem, obrana při hlídání již opět výborná. 88 bodů.

16.30

Ukončovací ceremonie a vyhlášení výsledků bude na přípravném hřišti vedle placu, na němž probíhalo mistrovství (a kde samozřejmě ještě budou poslední dvě obrany háravých fenek), protože toto hřiště se musí uvolnit fotbalistům…

16.10

Obrany háravých fenek začnou v 16.40! 🙂

15.45

Na poslušnost již nastupují František SládekGinou ze Soutoku SázavyBarbora KarbusickáDulou od Zbojníka! 🙂 Jdeme na to! 🙂 Gina je hezky koncentrovaná, ale výkonu by prospělo o něco více drivu a energie, sem tam v chůzi fenka také zaostává. Odložení do sedu je okamžité, ulehnutí v pořádku, přivolání rychlé, těsné předsednutí a výborné přiřazení – ale u všech odložení mírné zaostání v přípravné fázi. Stůj jen s půlkrůčkem k dorovnání, přivolání, předsednutí i přiřazení precizní. Volný aport rychlý a chtivý, ale větší náraz do psovoda při přinesení a šikmé předsednutí. Kontakt na metrovce cestou tam, zpět překonána velmi těsně, kontakt se psovodem při přinesení a dva povely na přiřazení k noze. Aport šplhem pěkný, ale pomalejší přiřazení k noze. Před vysílačkou zkrat a fenka stojí před psovodem, pak sama vybíhá, běh v rychlosti, ulehnutí mohlo být rychleji po povelu. Na výchozím bodě již Bára Karbusická a Dula od Zbojníka! 🙂 Hezká koncentrace, místy se ale v chůzi fenka tlačí na nohu psovodky. Během ovladatelnosti bez vodítka by také mohl být o něco hladší první obrat čelem vzad, jinak precizní práce – čisté obraty a okamžitá usedání. Místo odložení do sedu fenka bohužel stojí, odložení do lehu je pěkné, přivolání i přiřazení velmi povedená. Stůj s okamžitě zaujatou polohou, ale chvilková ztráta pozornosti a rozhlédnutí, přivolání opět rychlé, těsné předsednutí, přiřazení mírně šikmo k noze. Volný aport s příliš rychlým odebráním, přiřazení těsně před povelem, skoky v pořádku, ale drobný kontakt do psovodky při odevzdání, stejně tak je tomu i u aport šplhem. Luxusní vysílačka! 🙂 Paní rozhodčí Jitka Duffková před udělením svých posledních bodů za poslušnost na letošním mistrovství děkuje pořadatelům za precizně připravenou akci a skvělé zázemí, divákům pak za to, že se osobně přijeli podívat a podpořili závodníky :-). Jitko, skvělé posuzování, my děkujeme Tobě! 🙂 84 bodů pro Františka a Ginu, 85 pro Báru a Dulu.

15.30

Nyní představitelé ČKS oceňují zasloužilé kynology za jejich zásluhy – oceněni jsou Adolf Heroš, kterému je darován skleněný štít při příležitosti jeho životního jubilea 80 let, Václav Kejř získává při příležitosti 70. narozenin čestné členství v ČKS, Pavel Beer je oceněn zlatou plaketou k jeho 70 letům aPavel Pezl stříbrnou k jeho 75. narozeninám.

15.00

Začínají tréninky háravých fen, v 15.45 pak jejich poslušnosti – předvedou se František SládekGina ze Soutoku SázavyBarbora KarbusickáDula od Zbojníka! 🙂

14.50

Poslední v této skupině nastupují na obranu Dana UrbánkováAdeel Blue Penny, pak už nás dnes čekají jen výkony dvou háravých fenek… Revíry v pořádku, intenzivní vyštěkání, výborné odvolání z makety. Pokus o útěk s volnějším zákusem, přepad ale moc hezký. Povedený zadní doprovod, velmi výrazná bojovnost při přepadu a kvalitní zákus. Kontrolák rychlý, razantní, ale jsou zde překusy – a stejně tak u přepadu… 93 bodů.

14.45

Jako další přicházejí Šárka BažilováNancy ze Svobodného dvora! 🙂 …a je tu stejný scénář a ukončení ze strejného důvodu… 🙁

14.40

Hodně štěstí na obraně přejeme Karolíně Kristové a její fence Maffia van Blutsenhof! 🙂 Revíry těsné při vbíhání do makety i vybíhání, poctivé ověřování. Začátek vyštěkání mohl být energičtější, po chviličce je již ale vyštěkání energické, odvolání korektně k noze. Bohužel při pokusu o útěk slabý zákus a utržení, opakovaný zákus se bohužel nepovedl v požadované vzdálenosti, a tedy ukončení výkonu 🙁

14.35

K výkonu jsou připraveny Pavlína MarešováCharlott z Lounského chovu! 🙂 Před šestou maketou návštěva brány, jinak revíry rychlé a přímé, vyštěkání s malou pauzou při příchodu psovodky. Při pokusu o útěk se bohužel nepovedlo zadržet figuranta, a tedy ukončení… 🙁

14.25

Jaromír HájekBad Bell Codi-Fin připraveni k výkonu! 🙂 Vyhledání figuranta s těsným obíháním a poctivým ověřováním. Intenzivní a pravidelné vyštěkání, čisté odvolání z makety. Útěk bojovný, plný zákus – nekompromisní zákrok, stejně tak přepad. Zadní doprovod by mohl být s lepší orientací na figuranta, nicméně opět skvělý přepad. Kontrolák luxusní, výborný přepad, pouze neklid před bočním doprovodem, 94 bodů.

14.15

Nyní máme na place Magdalénu FoglovouBrixe z Údolí Jizery! 🙂 Revíry pěkné, ale před šestou maketou ztráta orientace, nicméně nakonec se oběhnutí povedlo. Vyštěkání energické a pravidelné, ale odvolání z makety by mělo být těsněji k noze. Pokus o útěk razantní, ale není zde bohužel plný zákus a pes si rukáv během boje dobírá. Přepad opět razantní, povedený zákus. Zadní doprovod ale s předcházením před obratem, luxusní razance přepadu, výrazná bojovnost, okamžité pouštění. Nádherný kontrolák – rychlý, plný zákus, ale neklid při pouštění a překus – a totéž vidíme i při přepadu, 90 bodů.

14.05

Jan BöhmForny ze Soutoku Sázavy na obraně! 🙂 Vystavení a vyštěkání výborné, odvolání k noze perfektní. Celá technická část obrany je s velkým nasazením, razancí, bojovností, plnými zákusy, a přitom se správnou ovladatelností. Kontrolák v plné rychlosti, ale nepovedl se zde bohužel zákus… Dále však výborný přepad – dnes 96 bodů! 🙂

13.55

Jako další nastupují Josef Moravec a Gizi od Jurečka! 🙂 Vyhledání ve volném tempu, plus bylo mělo být těsnější obíhání. Vystavení s váhavým začátkem, vyštěkání s malou intenzitou a pauzami, po odvolání povel navíc pro upravení psa u nohy. Oba první zákusy s menší razancí, zadní doprovod s malou pozorností na figuranta. Moc pěkný přepad, ale otočka na psovoda při jeho příchodu. Kontrolák velmi povedený, ale při přepadu vyhnání fenky a ukončení výkonu… 🙁

13.45

Obrany devítky závodníků zahajují Ladislav MachFreny Foxy Queen! 🙂 Revíry superrychlé, těsné – prostě ukázkové. Vyštěkání okamžitě zahájené a aktivní, odvolání k noze s okamžitou reakcí do naprosto přesné pozice. Pokus o útěk s obrovskou razancí, bojovný zákrok, ale nepovedl se tady úplně zákus. Čisté pouštění, následný přepad je vysoce bojovný, kvalitní zákus, čisté pouštění a aktivní dohlídání. Zadní doprovod by měl být s pevnější pozorností na figuranta po obratu. Výborný přepad. Kontrolák rychlý, razantní, kvalitní zákus a vysoká bojovnost. Poslední zákus se úplně nepovedl, nicméně nádherných 96 bodů 🙂

13.25

Nyní Dana UrbánkováAdeel Blue Penny – s nimi  ve dvojici náhradní pes! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka by měla být malinko v lepší pozici u nohy, fenka chvílemi poskakuje a přisedá, navíc zde jsou nepřesnosti při obratech čelem vzad. Odložení do sedu s velmi hezkou reakcí, odložení do lehu s poskakováním v přípravné fázi, jinak okamžité ulehnutí, přivolání v moc pěkném tempu a efektní přiřazení. Stůj skvělé, včetně přivolání a přiřazení. Aporty by měly být s lepším základním postojem psovodky, drobné překusy. Vysílačka rychlá, lehce pomalejší ulehnutí a také usednutí při příchodu psovodky. Jako celek ale působivý výkon jen s drobnými chybkami, 92 krásných bodů! 🙂

13.20

Václav Kejř na stopě 94 bodů – tolik pro jeho místní fanklub! 🙂 …tedy i pro mne – veliká gratulace, Vašku! 🙂

13.00

Nyní nás čeká dvojice poslušností, v níž se nám představí Karolína KristováŠárka Bažilová. Cvičit začínají Karolína a její fenka německého ovčáka Maffia van Blutsenhof! 🙂 Kája a Maffia pracují ladně, ovladatelnost bez vodítka je koncentrovaná a v korektní pozici, velmi pěkné obraty. Po správně provedeném odložení do sedu se Maff bohužel postavila. Leh s mírným zpomalením před povelem, nádherné přivolání. Odložení vestoje precizní a ukázkové přivolání a přiřazení. Káje to na place opravdu velmi sluší! 🙂 Volný aport rychlý a ihned uchopený, ale předsednutí mírně šikmo, přiřazení efektní. Aport skokem si psovodka hází znovu a při jejím návratu se fenka rozchází. Skok cestou zpět s kontaktem na překážce, vysoké seskoky z áčka. Před vysílačkou sedí Maffia až za psovodkou a obtížněji, povelem navíc, se rovná k noze. Samotná vysílačka je poté velmi pěkná. Jdeme na výkon Šárky a její maliňačky Nancy ze Svobodného dvora! 🙂 …na dlouhodobém odložení se bohužel tato fenka posadila… Ovladatelnost je elegantní a přirozená, hezká koncentrace, precizní poloha u nohy při obratech. Okamžité odložení do sedu, ale ztráta koncentrace a rozhlížení se, stejně tak poté i v lehu. Přivolání a přiřazení moc hezké. Odložení vestoje s drobným rozhlížením a dorovnávacím krůčkem, závěr cviku opět velmi precizní. Aporty pěkné, těsné předsedání s aporty, moc hezká přiřazení. Vysílačka se bohužel nepovedla ani na druhý povel – po prvním povelu fenka kousek vyběhla, ale vrátila se, na druhý povel už jen zůstala sedět u nohy psovodky. 85 bodů pro Káju a Maff, 78 bodů pro Šárku a Nancy.

12.30

Třetí dvojice skupiny a Jaromír HájekBad Bell Codi – Fin, s nimi Pavlína MarešováCharlott z Lounského chovu! 🙂 Ovladatelnost s výrazně radostným projevem, pes pracuje v drivu, je natěšený a hezky koncentrovaný, ale je bohužel až neklidný – zvukově se projevuje a poskakuje. Odložení do sedu se zaujetím pozice v pořádku, ale nadzvedání se při příchodu psovoda. Odložení do lehu velmi neklidné a drobné plazení. Stůj opět s výrazným neklidem a kroky, vybíhání na povel rozhodčího, zastavení se, a teprve poté přivolání na povel psovoda. Volný aport by měl být s korektnějším odevzdáním. Skoky hezké, ale překusy v držení a před odevzdáním. Aport šplhem s neklidem před zahájením cviku, opět překusy v držení a před odevzdáním. Vysílačka v pěkné rychlosti a okamžité ulehnutí. Nastupují Pavlína s Charlott! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka v první fázi pozorná, ale mohla by být ve vyšším drivu a po druhém obratu pravo v bok výrazné zpomalení a fenka ztrácí pozornost. Místo odložení do sedu Charlott stojí, odložení do lehu hezké a v pěkné pozornosti, slušné přivolání a přiřazení, odložení vestoje povedené ve všech fázích, výborná přiřazení. Volný aport cestou zpět s uvolněním tempa, slabé držení aportu, aport skokem a šplhem pomaleji provedené, jsou zde opět volnější držení. Vysílačka v dostatečné rychlosti, ulehnutí v pořádku, ale usednutí k noze po příchodu psovodky až na třetí povel. Dnes 83 bodů pro Jaromíra a 81 pro Pavlínu.

12.10

V 15.15 bude trénink háravek, v 15.45 zahájí své výkony.

12.05

Máme zde další dvojici – za aktuálního polojasna a 28 stupňů Celsia nastupují Jan BöhmForny ze Soutoku Sázavy, s nimi Magdaléna FoglováBrix z Údolí Jizery! 🙂 …jestli dobře počítám, na letošním MČR IPO máme čtyři sourozence vrhu B chovatelské stanice z Údolí Jizery – jsou to Bouí, Batal, Bony a Brix! No, Markéto Maňáková, slušná chovatelská práce, klobouk dolů! 🙂 Výkon zahajují Honza a Forny! 🙂 …kolik už jsem toho za poslední roky o výkonu této dvojice napsala? Třeba – že mají chůzi jako baletky? Nebo – že jejich sportovní projev je tak přirozený, jako by se s ním narodili? Co bych tedy ještě tak napsala??? 🙂 Kdo jste kluky neviděl naživo, prostě na nějaký závod přijeďte, protože to musíte vidět :-). Jako obvykle vidíme precizní a vyladěný výkon, pokud je zde dnes nějaká ta chybka, tak při ovladatelnosti bez vodítka jedno přisednutí a zaskočení za psovoda v obratu, dorovnávací krůčky v odložení vestoje, kontakt se psovodem při přinesení aportu skokem a vysoké seskoky z áčka (a u tohoto aportu opět kontakt a malý překus), které jsou však pro Fornyho příznačné. Vysílačka výborná! Jdeme na MagduBrixe 🙂 Velmi pěkná ovladatelnost, pozorná, radostná, hezky sladěná práce dvojice, při obratech ale náznaky k usedání psa. Odložení do sedu i lehu v pořádku, ale stůj se povedlo až na třetí povel, do té doby Brix se svou psovodkou stále běží. Přivolání po odložení vestoje je s mírně nedotočeným přiřazením. Volný aport rychlý, těsné předsednutí, aport skokem s ladnými skoky, aport šplhem s přehazováním činky psovodkou, ale následné vypracování luxusní – a tribuna, byť je zaplněná oproti včrejšku jen tak z jedné třetiny – výkon zahrnuje vřelým potleskem! 🙂 …který je naprosto zasloužený – vysílačka na závěr byla fantastická :-). 95 bodů pro Honzu a 89 pro Magdu! 🙂

11.40

A čas běží, nelze jej zastavit, takže zde máme opět poslušnosti! 🙂 Připraveni jsou Ladislav Mach a jeho fenka belgického ovčáka malinois Freny Foxy Queen, na dlouhodobé odložení odcházejí Josef Moravec a ovčanda Gizi od Jurečka! 🙂 Tempo chůze Ládi a Freny je – při mé obrovské úctě k této osobnosti české sportovní kynologie – až na hranici klusu, já bych asi malinko zpomalila… Nicméně je mi jasné, že Láďa je natolik zkušený psovod, že má k tomuto tempu důvod :-). Ovladatelnost bez vodítka je maximálně pozorná, precizní poloha u nohy psovoda. Odložení bezchybná, ale při prvním přivolání Freny zaběhne až za psovoda, zahledí se do dáli, a teprve poté se rovnou přiřadí k noze. Druhé přivolání je s malým kontaktem do psovoda při předsednutí. Volný apor výborný, aport přes metrovku si psovod dvakrát přehazuje, takže Freny se mezitím mírně posouvá; samotné provedení je ale moc hezké, stejně tak aport šplhem – Freny je radostná a rychlá :-). Bohužel vysílačka se zastavením uprostřed placu a vyslání na druhý povel, při příchodu psovoda přizvedání se. Na dlouhodobém odložení ulehnutí nakřivo. Nastupují Josef Moravec a Gizi od Jurečka! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka je nekoncentrovaná, pomalá, fenka jde daleko od nohy psovoda. Odložení provedena korektně, ale velmi pomalu, neochotně. Přivolání jsou nicméně hezky v tempu, a až předsednutí u psovoda jsou pomalá. Volný aport s hezkým vyběhnutím, ale pomalý návrat a šikmé předsednutí, překusy při odevzdání. Zbylé dva aporty bez hrubých chyb, jen zde opět chybí trochu energie a života. Nicméně je horko, taky se zrovna pes nemusí cítit dobře, těžko říct, ale rozhodně každý psovod, který se probojuje až na mistrovství České republiky, zaslouží respekt a obdiv. Holt každý někdy nemáme svůj den, že? 🙂 89 bodů pro Láďu a Freny, 69 pro Josefa a Gizi.

11.30

Poslední obrana skupiny a Renata TvrdoňováAdonis Na-La Dvor! 🙂 Vyhledání a vystavení figuranta výborné. Výrazné a pravidelné vyštěkání a skvělé odvolání z makety. Dále už jen krátce shrnu tento výkon, protože to byla opravdu nádhera – všechny zákroky byly excelentní, plné zákusy a obrovská bojovnost, pan rozhodčí chválí jednoznačně nejlepší obranu a uděluje fantastických 99 bodů! 🙂

11.20

Beauceronka Britney FanneliRadmila Šedivá nastupují na obranu! 🙂 Revíry by mohly být rychlejší, s výraznějším ověřováním a těsnějším vybíháním z makety, nicméně energické vyštěkání, jen před příchodem psovodky drobné pauzy. Pokus o útěk s ne zcela plným zákusem, nižší razance a bojovnost, přepad s velmi slabým zákusem a utržení. Zadní doprovod by měl být s lepší orientací na figuranta, přepad s malou bojovností. Kontrolák ve volnějším tempu, pěkný zákus, ale v průběhu tlaku povoluje – při přepadu fenka tlak už neustála a rozhodčí ukončuje obranu – nula bodů… 🙁

11.10

Na obraně se nám nyní předvedou Pavel HrobařAl Campo Graf Czech! 🙂 Revíry přímé, krásně těsné vbíhání i vybíhání z makety, vyštěkání okamžitě zahájené, precizní odvolání z makety. Útěk výborný, razantní zákrok, pěkný a plný zákus, ochotné pouštění, stejně tak luxusní přepad. Zadní doprovod s hezkou ovladatelností, přepad s ukázkovou razancí a bojovností. Kontrolák by mohl být rychlejší a razantnější, přepad již opět excelentní. 95 krásných bodů! 🙂

11.00

Je čas na obranu Ladislava Hůzy a jeho ovčáka Nando ze Zelené úžlabiny! 🙂 Revíry by mohly být sice rychlejší, ale je zde poctivé ověřování maket. Vyštěkání s mnoha pauzami, málo energické. Pokus o útěk figuranta se střední razancí, zákus ale mohl být pevnější a plnější, snaha o dobrání v průběhu boje. Přepad celkem povedený, ale kontakty s rukávem při dohlídání. Zadní doprovod by měl být s lepší pozicí u nohy psovoda, nižší orientace na figuranta, přepad vlažnější, překus a při dohlídání orientance na psovoda. Kontrolák se zvolněním tempa před zákusem, který je s rezervou, vrčení při boji i následném pouštění – přepad velmi podobný, dnes celkem 80 bodů.

10.50

Jako druzí v pořadí přicházejí nyní na řadu Petr MašekBoný z Údolí Jizery! 🙂 Velmi rychlé a těsné revíry, precizní vypracování, vyštěkání energické a pravidelné, bezproblémové odvolání do správné pozice k noze. Útěk by mohl být s plnějším zákusem, dobrání během boje, čistá pouštěčka a výborné dohlídání. Přepad moc povedený. Zadní doprovod v pořádku, razantní přepad s povedeným zákusem. Kontrolák v rychlosti, obrovská razance, kvalitní zákus – a stejně tak vyšel i přepad. Velmi krásná obrana! 🙂 …a pan rozhodčí si myslí zjevně totéž, protože uděluje 97 bodů 🙂

10.40

Začínají obrany této skupiny – zahajuje je Zdeňka MarouskováFanny Meggan Bohemia! 🙂 Revíry rychlé, těsné obíhání maket v obou směrech, ověřování by ale mohlo být o fous lepší. Velmi energické a intenzivní vyštěkání, výborné odvolání z makety. Pokus o útěk rychlý, razantní, ale zákus by měl být plnější, je zde dobrání, automatická pouštěčka. Následuje výrazný přepad s bojovností a pěkným zákusem. Zadní doprovod s předbíháním po obratu, razantní a bojovný přepad, ale drobný překus během boje. Kontrolák ve skvělé rychlosti jen s nepatrnou brzdou před zákusem, výrazná razance a bojovnost, nicméně málo pevný zákus a dvojí povel na pouštění. Poslední zákrok s neúplným zákusem a opět překusem při boji. 90 skvělých bodů! 🙂

10.15

Poslední dvojice poslušností této skupiny a Radmila Šedivá jako mistryně republiky beauceronů, s ní Renata TvrdoňováAdonis Na-La Dvor! 🙂 Výkon zahajuje Britney Fanneli! 🙂 Ovladatelnost by mohla být ve vyšším drivu a s plnější koncentrací na psovodku, ale hezká pozice u nohy. Odložení do sedu i lehu pomalejší, přivolání celkem v pořádku, stůj s krůčkem a velmi vlažné přivolání. Volný aport stejně tak ve vlažném provedení, aport skokem opět podobně vypracovaný, volné provedení, překus a přiřazení šikmo k noze, aport šplhem podobný předchozím aportům. Vysílačka pěkná, s okamžitým ulehnutím. Nastupuje Renata s maliňákem Adonis Na-La Dvor! 🙂 Chůze v tempu a hezkém projevu, ale obraty a skupinka by měly být těsněji u nohy psovodky, místy také tlačení se na nohu psovodky. Odložení do sedu pomalé, ale hezká koncentrace. Odložení do lehu by mohlo být rychlejší, přivolání v pořádku. Stůj bez krůčků, přivolání opět v pořádku, hezké přiřazení. Volný aport by měl být s přímějším, a zejména rychlejším návratem, aport skokem dobrý. Fantastická vysílačka v rychlosti a ulehnutím okamžitě po povelu, ve směru běhu! 🙂 84 bodů pro Radmilu a Britney, 90 bodů pro Renatu a Adonise! 🙂

9.50

V další dvojici se předvedou Ladislav Hůza a jeho německý ovčák Nando ze Zelené úžlabiny, s nimi nastupují Pavel Hrobař a maliňák Al Campo Graf Czech! 🙂 Nando je méně koncentrovaný a působí unaveně, výkonu chybí rychlost a drive. Odložení do sedu velmi pomalé, stejně tak jsou vlažně vypracována i další odložení. …a také aporty… Nastupuje Pavel Hrobař! 🙂 Dvojice nám předvádí skvělou podívanou, na jakou jsme zvyklí – výkon je zahájen precizní ovladatelností bez vodítka, odložení rychlá, plná koncentrace, pouze po přivolání z odložení do lehu lehounký dotek do psovoda, přivolání po odložení vestoje výborné, včetně těsného předsednutí a efektního přiřazení. Aporty rychlé, krásné skoky, ale po aportu skokem přetočené přiřazení k noze. Luxusní vysílačka na závěr výkonu, který byl pravidelně po jednotlivých cvicích zahrnován potleskem diváků – Pavel má v Roudnici nadšený fanklub! 🙂 78 bodů pro pana Hůlu, 96 pro Pavla Hrobaře! 🙂

9.20

Pokračujeme poslušnostmi! 🙂 Zdeňka MarouskováFanny Meggan Bohemia, na dlouhodobé odložení odcházejí Petr MašekBoný z Údolí Jizery! 🙂 Zdeňka a její maliňačka Fanny působí velmi sportovně, ovladatelnost bez vodítka je svižná, energická, krásná koncentrace. Odložení do sedu dobré, leh v pomalejším provedení, stůj čistý a bez krůčků, obě přivolání rychlá a precizní předsednutí i přiřazení. Aporty chuťové, velmi pěkné. Vysílačka s ulehnutím až cca tři metry dalšího běhu po povelu. Nicméně velmi působivý výkon! 🙂 Petr a Boný na place! 🙂 Další velmi precizní ovladatelnost, můžeme sledovat výkon s hezkým projevem a vysokým drivem, radost koukat :-). Odložení v pořádku, společnou chybou je pouze menší koncentrace na psovoda. Aporty s drobnými kontakty se psovodem při odevzdání, vysílačka v pořádku, dlouhodobé odložení s druhým povelem na zaujetí polohy. Dnes 90 bodů pro Zdeňku Marouskovou, 88 bodů pro Petra Maška.

9.10

Nyní nastupují Klára ČejkováHermann M. de Alphaville Bohemia! 🙂 Vynechaná druhá maketa a dezorientace během revírů, vyštěkání ovšem okamžitě zahájené a energické, místy pauzy, odvolání k noze výborné. Pokus o útěk razantní, neúplný zákus, dobrání. Přepad s okamžitým nástupem, výrazná bojovnost, ale opět chybí pnost v zákusu. Zadní doprovod s předcházením a kratší vzdáleností k figurantovi, luxusní přepad! 🙂 Kontrolák s plným pevným zákusem, výborné pouštění, výborný přepad.

9.00

K výkonu je připraven tým Jaroslav KučeraMaik Mi-Ji! 🙂 Revíry v tryskovém tempu, ale vynechány druhá a čtvrtá maketa. Vyštěkání a odvolání výborné. Pokus o útěk ohromně bojovný, zákus s malým dobráním, luxusní přepad se skvělým zákusem. Zadní doprovod i přepad povedené, kontrolák naprosto fantastický, neuvěřitelná razance a bojovnost. Nádherná práce psa a 91 bodů! 🙂

8.50

Jako další přicházejí na řadu Vanda WalczyskováExpert de Alphaville Bohemia! 🙂 Revíry přímé, rychlé, těsné, hezké ověřování. Vyštěkání okamžitě zahájené, mohlo by být energičtější a před odvoláním pauzy – po povelu k noze pes nejdříve obíhá rozhodčího, teprve poté se řadí ke své psovodce. Pokus o útěk se střední razancí, neúplný zákus a dobrání, okamžité a čisté pouštění. Aktivní nástup na přepad, zákus plný, v boji lehký překus. Zadní doprovod výborný, přepad s kvalitním zákusem, ale s nižší bojovností. Kontrolák rychlý, s plným zákusem, ale jeden překus, výborné dohlídání – stejně tak u přepadu. Povedená obrana za 90 bodů.

8.40

Na první maketu již v tuto chvíli vysílá svého německého ovčáka Bax Levemar Stanislava Weinertová! 🙂 Velmi poctivě vypracované revíry – těsné vbíhání i vybíhání, výrazné ověřování. Vyštěkání energické a okamžitě zahájené, ale při příchodu psovodku drobné pauzy, odvolání mělo být korektněji k noze. Pokus o útěk figuranta s rychlostí a razancí, plný zákus, okamžité pouštění, přepad ale s neklidným zákusem a překusy. Zadní doprovod s vyrážením, přepad s razancí, ale slabým zákusem, navíc před příchodem psovodky a bočním doprovodem pes nesedí, menší orientace na figuranta. Kontrolák rychlý, plný pevný zákus, hezká bojovnost. Přepad velmi pěkný, při pouštění drobný dokus, ale čisté pouštění a aktivní dohlídání. 85 bodů.

8.35

Jako další nastupuje Jitka ČákorováFaty ze Soutoku Sázavy! 🙂 Vyhledání figuranta s pěknou orientací, ale makety mohly být těsněji obíhány a s lepším ověřováním. Energické a plné vyštěkání, odvolání k noze pěkné. Útěk s pěknou razancí, ale není plný zákus – dobírání a překusy. Přepad sice s menší razancí, ale zákus je tentokrát pěkný, ovšem při pouštění zase překusy. Při zadním doprovodu by měla být lepší orientace psa na figuranta, přepad s neúplným zákusem. Kontrolák povedený, ale překusy během boje. Přepad taktéž s plným zákusem, ale další překusy, dohlídání s orientací na přicházející psovodku, dnes 82 bodů.

8.20

První skupina závodníků se připravuje na obrany, které posoudí dnes v bílo-černém outfitu vyladěný rozhodčí Karel Nedvěd (včerejší modro-černá byla také velmi pěkná! :-). Nastupují Helena Glänznerová a knírač Hannibal Barkas Radinie! 🙂 Revíry rychlé, těsné, ale štěkání během vyhledání figuranta. Vystavení pevné, vyštěkání ihned zahájené a energické, odvolání v pořádku. Pokus o útěk figuranta razantní, bojovný zákrok, ale neúplný zákus a překusy, nicméně hezké pouštění. Přepad opět s neúplným zákusem, s nervozitou a překusy. Zadní doprovod s velkým předcházením, následný přepad velmi razantní, ale opět nepovedený zákus a neklid při dohlídání a kontakty do rukávu. Kontrolák rychlý, bez brzdy, velká razance, ale neúplný zákus, stejně tak u přepadu… 76 bodů.

8.00

POZOR! Od pořadatelů víme, že poslední dnešní stopy se budou přesouvat na dřívější dobu místo těch závodníků, kteří po včerejším výkonu na place již nenastoupí. Ale nic přesnějšího bohužel nevíme, doporučujeme se zeptat v kanceláři pořadatelů, náš harmonogram je převzat od nich.

7.55

Třetí dvojice poslušností a Jaroslav Kučera s maliňákem Maik Mi-JiKlára Čejková a taktéž maliňák, Hermann M. de Alphaville Bohemia! 🙂 Chůze Jaroslava a Maika je v moc pěkném tempu a pozornosti, hbité obraty, okamžitá obě usednutí – výborná ovladatelnost bez vodítka. Odložení jsou taktéž povedená, rychlá a pes je příjemně koncentrovaný. Volný aport s rychlým vyběhnutím, návrat také v tempu, těsné předsednutí, pevné držení aportu. Skoky krásné, šplh bez chybičky, vysílačka rychlá a okamžité ulehnutí. Škoda včerejší stopy, která byla pod limit, poslušnost byla totiž působivá – nádherná! 🙂 Nyní si pojďme užít výkon Klárky a Hermanna! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka je svižná, hezky pozorná. Před zahájením odložení do sedu je nekorektní pozice u nohy psovodky, v přípravné fázi předcházení, odložení do lehu v pořádku, ale křivé přiřazení k noze po přivolání. Stůj bez krůčků, ale tentokrát máme předsednutí šikmo, přiřazení také. Volný aport přinesen opět s šikmým předsednutím, skoky ladné, ale překusy před odevzdáním, šplh v pořádku. Vysílačka rychlá a ulehnutí ihned na povel. Hermann je po dobu celého výkonu extrémně natěšený, chtivý, ale není kvůli tomu pořádně schopen být korektně u nohy v základním postoji, prostě neuvěřitelně naspeedovaný pes… 🙂 98 bodů pro Jaroslava a Maika, 79 pro Kláru a Hermanna.

7.25

Jako další výkony budeme moci sledovat týmy Stanislava WeinertováBax Levemar, s nimi Vanda WalczyskováExpert de Alphaville Bohemia! 🙂 Německý ovčák Bax Levemar by mohl být koncentrovanější, nicméně i když psovodku ne zcela plně sleduje, má hezké obraty a korektně si drží pozici u nohy. Odložení do sedu okamžité, rozhlížení po zaujetí polohy. Odložení do lehu křivě mimo osu a popolezení, přivolání a přiřazení v pořádku. Stůj s poštěkáváním v přípravné fázi, velké rozhlížení v odložení, kroky, náraz do psovodky při přivolání. Volný aport v pořádku, metrovka oběhnuta cestou tam i zpět, šplh v pořádku. Vysílačka s ulehnutím až na druhý povel, po prvním povelu následuje pouze zpomalení a čuchání. Na výchozím bodě je již připravena Vanda a Expert! 🙂 Také koncentrace tohoto psa během ovladatelnosti bez vodítka by mohla být lepší… Odložení pomalá, málo koncentrovaná, přivolání vlažná, rozhlížení se v pozici před psovodkou, velká nepozornost. Aporty váhavé, vysílačka povedená, ale výkonu celkově chybí energie a zájem… Rozhodčí výkonů z poslušnosti, Jitka Duffková, pokračuje ve svém důkladném hodnocení, tak jako včera, velmi se mi líbí její preciznost, nicméně i když jí nic neunikne, je ve svých verdiktech lidská a vždy se snaží najít něco pozitivního. Pro první tým uděluje tentokrát 73 bodů, pro druhý 82 bodů.

7.00

Na place máme první dvojici poslušností! 🙂 Představí se nám Helena Glänznerová a její velký knírač Hannibal Barkas Radinie, s ní ve dvojici je Jitka Čákorová a maliňačka Faty ze Soutoku Sázavy, let´s go! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka je koncentrovaná, energická, pozice u nohy korektní. Odložení rychlá, pouze ve stůj pár krůčků, obě přivolání v rychlosti, předsednutí i přiřazení k noze v pořádku. Aporty Hannibal vypracovává s chutí, ale je neklidný, poštěkává při vyběhnutí pro aporty i po jejich odevzdání, které je s překusy, překonání metrovky s dotyky tam i zpět, áčko hladké. Nepovedla se nám ale bohužel vysílačka, po vyběhnutí se pes vrací, je znovu vyslán, a není položen ani na třetí povel… Pes je šprýmař 🙂 Na výchozím bodě Jitka a Faty! 🙂 Faty není plně koncentrovaná během ovladatelnosti bez vodítka, po prvním čelem vzad poskakuje. Odložení do sedu v pořádku, leh s dobrým zaujetím polohy, náskok do psovodky při přivolání. Stůj s předcházením v přípravné fázi a s krůčky v zastavení, při předsednutí drobný kontakt do psovodky. Aport volný s překusy a šikmé předsednutí, aport skokem s vyběhnutím na hranici povelu psovodky, překusy při odevzdání. Šplh podobný jako aport skokem, navíc ale i křivé přiřazení k noze. Vysílačka s vychýlením z osy a psovodka fenu ukládá krátce po vyběhnutí. 78 bodů pro Helenu a Hannibala, 83 pro Jitku a Faty.

6.55

Krásné dobré ráno! 🙂 Je neděle, 17. června, 13 stupňů Celsia, Roudnice nad Labem a areál Pod Lipou ve Vědomicích, a to nemůže znamenat nic jiného než druhý den Mistrovství České republiky IPO! 🙂 Buďte s námi, protože dnes budeme znát nového mistra České republiky ve sportovní kynologii a reprezentační tým na Mistrovství světa FCI IPO, které se bude konat v Itálii! 🙂

INFORMACEVÝSLEDKYHARMONOGRAMFOTOGALERIE

18.15

A toto bylo od nás pro dnešek, den plný napínavých výkonů a skvělých sportovních zážitků, vše. Loučíme se s vámi, užijte si horkého včera ve společnosti někoho oslňujícího, nicméně s chladivým nápojem v ruce! 🙂 A zítra v 7.00 pro vás opět budeme tady – čeká nás den, který bude extrémně adrenalinový, protože spousta dnešních výkonů dává tušit boj o každý bod, a tedy nejen titul o mistra republiky, ale také o postup do reprezentačního týmu na mistrovství světa FCI IPO 2018. Kdo to bude? Dozvíme se zítra – buďte s námi ONLINE! 🙂 Krásný večer 🙂

18.00

Je zde poslední dnešní výkon, který předvedou Jana AndělováBasko Mar-Zur! Hodně štěstí! 🙂 Některé makety byly méně těsné a bez prověření. Vystavení s kontaktem do rukávu, pravidelné vyštěkání. Odvolání z makety s úkrokem psovodky ke psovi. Útěk se slabým zákusem, málo výrazná bojovnost. Přepad s nižší razancí, opět okamžité pouštění. Hezká ovladatelnost psa při zadním doprovodu, ale orientace na psovoda mohla být lepší. Kontrolák s menší razancí i bojovností, ale kvalitní zákus – a vlastně totéž u přepadu. 81 posledních dnešních bodů.

17.55

Předposlední dnešní obrana a Marcela PtáčníkováCassyra Boccaro! 🙂 Revíry velmi rychlé, okamžitě zahájené a energické vyštěkání, odvolání k noze v pořádku. A šesté, pokud se nepletu, ukončení kvůli nezadržení figuranta při pokusu o útěk! 🙁 …řekla bych, že někteří psovodi si na útěk špatně pokládají psy, takže technicky ani nemají šanci figuranta zadržet – ano, David Hanel je rozhodně rychlý, ale jeho práce je výborná a rozhodně bych nehledala chybu u něho. Prostě psy pořádně prověří, ale třeba u Tomáš Loudy byl podle mého skromného názoru Bouí špatně položen…

17.45

Milan Valenta vysílá svého psa Jan z Kraje husitů na první maketu! 🙂 Revíry těsné, rychlé, poctivé ověřování. Vyštěkání aktivní, odvolání hezky k noze. Pokus o útěk bohužel s velmi slabými, opakovanými zákusy po utržení, přepad s pěkným zákusem, ale v boji překusy. Zadní doprovod korektní, přepad s výraznou razancí, ale překusy a nervozita. Kontrolák s drobnou brzdou, ale zákus ne zcela plný a pevný, překusy. Přepad s malou razancí a neúplným zákusem, navíc opět překus. 80 bodů.

17.40

Čeká nás obrana týmu Hana HaschkeováJim Beam z Neiberku! 🙂 …a opět se nepovedlo zadržet figuranta při pokusu o útěk a ukončení výkonu 🙁

17.35

Tak snad bude více závodnického štěstí přát Lucii KaločovéBatalovi z Údolí Jizery! Revíry těsné, precizní, velmi rychlé – dále energické vyštěkání, výborné odvolání. Pokus o útěk figuranta i přepad s velkou razancí a bojovností, krásný zadní doprovod i přepad. Luxusní kontrolák a vůbec celá obrana! 🙂 Pan rozhodčí Kája Nedvěd jen chválí a uděluje zatím nejvyšších 98 bodů na obraně! 🙂

17.30

Nastává čas pro poslední dnešní obrany – šestici této skupiny závodníků zahajují Tomáš LoudaBouí z Údolí Jizery! 🙂 Nenene… 🙁 Máme zde další ukončení výkonu při pokusu o útěk figuranta 🙁

17.00

Poslední dnešní dvojice poslušností a Marcela Ptáčníková s maliňačkou Cassyra BoccaroJana Andělová s ovčákem Basko Mar-Zur! 🙂 Velmi pěkná ovladatelnost bez vodítka, svižná i v tomto parném počasí, hezky koncentrovaná. Odložení do sedu v pořádku – dosednutí mohlo být o fous rychlejší. Odložení do lehu a vestoje již s okamžitými zaujetími poloh a bezchybná přivolání. U aportů shození metrovky cestou tam, zpět ji fenka přeskočila, jako by nic – ale opakování skoku a nyní již vše v pořádku. Šplh moc hezký, ale nekorektní povel “Dej” na odevzdání aportu, stejně jako u aportu skokem. odezvysílačka luxusní! 🙂 K výkonu jsou připraveni Jana a Basko! 🙂 Předcházení během ovladatelnosti bez vodítka a poloha mírně šikmou nohy. Odložení do sedu by mohlo být rychlejší, stejně tak odložení do lehu i vestoje, nicméně hezká přivolání a přiřazení. Volný aport s neklidem před vyběhnutím a volnější návrat. Aport skokem i šplhem s volnějšími drženími a mírně šikmé přiřazení. Vysílačka ve vlažném tempu a ulehnutí dříve – psovodka ale raději dala psovi při jeho zpomalení povel k ulehnutí. 85 bodů pro Marcelu a Cassyru, 84 pro Janu a Baska.

16.30

Ve druhé dvojici uvidíme psovody Hana Haschkeová s německým ovčákem Jim Beam z NeiberkuMilan Valenta a také německý ovčák – Jan z Kraje husitů! 🙂 Jim Beam předvádí přirozenou a pěknou ovladatelnost, je správně koncentrovaný, ale výkonu by prospělo více drivu, například skupinka je s velmi pomalým usednutím. Odložení do sedu rychlé, stejně tak leh, ale při přiběhnutí pes psovodku nejdříve oběhne, než si předsedne. Stůj s pár pozvolnými krůčky, přivolání tentokrát v pořádku. Volný aport s upustěním činky při příchodu k psovodce a její opětovné uchopení – poté již zbytek cviku v pořádku. Skoky i šplh dobré, vysílačka v první části moc pěkná, ale při příchodu psovoda se pes zvedá, opětovný povel k ulehnutí. Nastupují Milan a Jan z Kraje husitů! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka je v jaksi proměnlivém tempu psa, chvílemi vyráží, chvílemi pracuje hezky, připomalé chůzi si přisedá, koncentrace na psovoda by ale měla být celkově lepší. Odložení do sedu rychlé, ulehnutí pomalé a pozvolné, ale přivolání v pořádku. Stůj s dorovnáním, přivolání opět hezké. Volný aport s upustěním aportu před psovodem poté, co do něj s aportem narazil – úplně totéž “odevzdání” při aportu skokem, šplh již bez problému, ale odevzdání by mohlo být čistější, pes se chce přetahovat. Vysílačka moc pěkná. 68 bodů pro první tým, 76 pro druhý.

16.05

Poslední dnešní skupina – a tedy šestice – poslušností, které zahájí nadupaná dvojice Tomáš LoudaLucie Kaločová! 🙂 K výkonu jsou nyní již připraveni Tomáš a Bouí z Údolí Jizery! 🙂 Tomáš a Bouí jsou sportovci tělem i duší, nepřestávám obdivovat ladnost, lehkost a přirozenost, se kterými pracují. Ovladatelnost bez vodítka je super, odložení do sedu i lehu taktéž, přivolání velmi precizní. Stůj zapíchnuté do země bez hnutí, plná koncentrace na psovoda a opět bezchybné přivolání. Aporty rychlé, pevné držení, ochotné vybíhání i návraty, které by mohly být jen o něco rychlejší ve svém úplném závěru. Bohužel jen uspokojivá vysílačka. Pojďme na Lucii a jejího maliňáka Batal z Údolí Jizery! 🙂 Také bráška Bouího, Batal, sportovně veden svou zkušenou psovodkou, mnoha chovatelskými úspěchy ověnčenou Lucií Kaločovou (ChS Ostraryka), předvádí výkon nabitý energií. Koncentrovaná a svižná ovladatelnost bez vodítka, precizní odložení, chuťové aporty – rychlé, okamžité uchopení, krásné skoky, bezchybné áčko. Vysílačka rychlá a okamžitá reakce na povel. Než paní rozhodčí Duffková vysloví své verdikty, velmi chválí oba výkony. 93 bodů pro Tomáše, 96 pro Lucii! 🙂

15.55

Poslední obrana skupiny a Martin Pejša s fenkou Zea Aritar Bastet! 🙂 Revíry rychlé a těsné, luxusní vyštěkání, bezchybné odvolání. Pokus o útěk figuranta s plným zákusem, výrazná bojovnost, při pouštění jen drobný dokus. Přepad opět razantní, krásné pouštění a výborné dohlídání. Zadní doprovod by mohl být s lepší koncentrací na figuranta, přepad s plným zákusem, ale mohla být ještě vyšší razance. Kontrolák s mini brzdou před zákusem, vynikající práce na přepadu, opět bezchybné pouštění a dohlídání. 95 bodů! 🙂

15.45

Jako další se předvedou Lubomír JonášBrestem Boccaro! Vystavení v pořádku, vyštěkání s kontaktem do rukávu, odvolání korektně k noze. Bohužel velmi slabý zákus při pokusu o útěk a pozvolné dobrání rukávu, přepad již v pořádku. Zadní doprovod hezký, výrazný přepad, před bočním doprovodem ale pes nesedí. Kontrolák rychlý, razantní, velmi povedený – a také závěr obrany pěkný. 86 bodů.

15.35

Milan TruksaHoky Monur jsou připraveni k výkonu obrany! 🙂 Poctivé revíry, energické vyštěkání, pěkné odvolání. Útěk razantní, bojovnost v zákusu, bezproblémové pouštění, výrazný přepad. Zadní doprovod korektní a následuje opět výrazný přepad. Kontrolák opravdu nádherný! Přepad také pěkný a celkově hodně slušný výkon! 94 skvělých bodů! 🙂

15.25

Michaela RubášováCharon na place! 🙂 Revíry malinko volnější u tří prvních maket, vyštěkání energické, výborné odvolání. Útěk s rychlostí a razancí, ale malinká nervozita v boji a překus před pouštěním, přepad s kvalitním zákusem, výrazně aktivní dohlídání. Pěkný zadní doprovod, ale výrazný zákrok, jen opět trochu nervóznější zákus. Kontrolák razantní, nicméně stále tentýž scénář – sice plný zákus, ale nervozita v boji a překus před pouštěním. 93 bodů.

15.20

Jako další nastupuje Petra Šimková! Revíry v pořádku, vyštěkání s přerušovaným začátkem, ale dále již energické. Pokus o útěk i přepad s tempu, povedený první zákus, střední razance, výborné dohlídání. Přepad s průměrnou bojovností, mohl být s hladším pouštěním. Zadní doprovod mohl být s lepší koncentrací na figuranta, přepad pěkný. Kontrolák s brzdou před zákusem, který se ne zcela povede, stejně tak u následného přepadu, kdy je zákus i s překusem. Všechny pouštěčky hladké a okamžité, dnes 90 bodů.

15.10

A co teď? No přece obrany této skupiny! 🙂 Jako první začíná Beata ŠtýbrováUlu iz Gratsiano! 🙂 Revíry rychlé, těsné, vyštěkání okamžitě zahájené, odvolání z makety by mohlo být rychlejší. Pokus o útěk rychlý, kvalitní zákus, přepad s velkou razancí. Zadní doprovod v pořádku, ale přepad s pouštěčkou bez povelu. Kontrolák se slabým zákusem, zbytek obrany v pořádku. Jako celek krásná obrana, 94 bodů.

14.45

Třetí dvojice poslušností této skupiny a Lubomír Jonáš s maliňákem Brest BoccaroMartin Pejša s ovčandou Zeou Aritar Bastet! 🙂 Brest si nakračuje lehce, ale předchází se a mohl by být malinko koncentrovanější, plus ve skupince se odtahuje od nohy psovoda. Odložení do sedu pomalejší, ale velmi krásné odložení do lehu, včetně přivolání a přiřazení. Stůj s pár krůčky, přivolání s šikmým předsednutím, přiřazení hezké. Volný aport rychlý, přinesení taktéž v tempu, kvalitní držení bez překusů. Aport skokem s kontaktem na překážce cestou zpět, áčko pěkné. Vysílačka v pořádku. Nastupují Martin a Zea! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka ve sportovním tempu, krásný projev fenky, ale při obratu vlevo v bok mohla být těsněji u nohy psovoda. Odložení do sedu i lehu okamžitá, přivolání rychlé, těsné předsednutí a hezké přiřazení. Aporty hezké. Výborná vysílačka! 🙂 90 bodů pro Luboše a 96 pro Martina 🙂

14.20

V další dvojici poslušností nastupuje Michaela Rubášová s tervuerenem Charon Deabei, s nimi Milan Truksa a německý ovčák Hoky Monur! 🙂 Velmi svěží, uhlazená a vyladěná ovladatelnost bez vodítka, odložení s okamžitými reakcemi psa na povel. Aport volný  vypracovaný s chutí, aport skokem by měl být rychlejší, stejně tak aport šplhem. Vysílačka s vysláním dříve, než je stanovený počet kroků, jinak se ale povedla luxusně! 🙂 …a v Roudnici je na place aktuálně 28 stupňů Celsia, všichni chodí zvenku zpocení a červení, nám je ale v salonku příjemně – děkujeme tímto pořadatelům za skvělé zázemí a jako vždy milé “přijetí do rodiny” :-). K výkonu jsou již připraveni Milan a Hoky! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka je precizní, energická, při odložení do sedu ale kontakt psa s nohou psovoda a jakoby bázlivá reakce, nicméně poloha zaujata v pořádku, stejně tak už je hezké odložení do sedu o vestoje. Volný aport rychlý, těsné předsednutí a pevné držení aportu. Skoky vysoké a ladné, ale opření aportu do psovoda při přinesení, áčko bez problémů. Moc pěkná vysílačka na závěr výkonu! 🙂 94 bodů pro Míšu a Charona, 90 pro Milana a Hokyho.

13.50

Pojďme si spravit náladu poslušnostmi – práci svých psů i svou odprezentují Beata Štýbrová a její fenka tervurena Ulu iz Gratsiano, s nimi nastupuje Petra Šimková a pokládá na dlouhodobém odložení svého německého ovčáka Cherokee ze Stříbrného kamene! 🙂 Beata s Ulou pracují s energií a sportovní odhodlaností, velmi pěkná ovladatelnost bez vodítka, snad jen obrat vlevo v bok mohlo být hladší. Odložení všechna precizní, přivolání měla být rychlejší ve svém závěru, s pěkným předsednutím a efektním přiřazením. Volný aport pěkný, aport skokem mohl být v rychlejším tempu, áčko v pořádku – přiřazení rychlá, předsednutí korektně do správné pozice. Vysílačka moc hezká. Nastupují Petra a Cherokee! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka s drobným předcházením, pes během výkonu kňučí a poštěkává, koncentrace by mohla být lepší. Odložení do sedu v pořádku, stejně tak další dvě odložení. Při aportech neklidy v základní pozici, pes je opět neklidný a kňučí. Vysílačka se ulehnutím sice napovel psovoda, ale dřív, před povelem rozhodčího. 93 bodů pro Beatu a 84 pro Petru.

13.45

Na place Alice ZelinkováMaigret Radinie! 🙂 …a úplně stejně končí bohužel i tento výkon, nepovedlo se zadržet figuranta při po kusu o útěk, a tedy ukončení.

13.40

Těšíte se na obranu Kateřiny Müller? My ano, jdeme na to! 🙂 Bohužel výkon ukončen při pokusu o útěk, kdy fena nezadržela figuranta v požadované vzdálenosti 🙁

13.30

Nastává čas pro dvojici Jiří ZaňákWilhelm von Erikson! 🙂 Revíry v malinko volnějším tempu, vyštěkání s pauzami před příchodem psovoda, až úplně přestane, odvolání by mělo být lépe k noze. Oba první zákusy se slabší razancí a neúplné, pouštění bez problémů, dohlídání s drobnou orientací na psovoda. Zadní doprovod ve správné vzdálenosti, slabý přepad, ale zákus kvalitní, opět čisté pouštění. Pěkný kontrolák, opět slabší razance přepadu, volnější zákus, nicméně  hezké pouštěčky. 71 bodů.

13.20

Nastupují Denisa ŠafářováDestiny vom Hirtengarten! 🙂 Revíry rychlé a těsné, vyštěkání okamžitě zahájené, ale mohlo být pravidelnější, krásné odvolání z makety. Pokus o útěk bojovný, přepad také, ale je zde drobný překus. Zadní doprovod s razantním přepadem, ale další překus v zákusu. Opět velmi bojovný kontrolák, stejně tak přepad, ale pouštění je s překusy a mohlo by být čistější, dnes 87 bodů.

13.15

Jako druhý ve skupině nastupuje František Müller a jeho Wikki z Větrného vrchu! 🙂 Revíry s horší orientací, ověřování by mohlo být výraznější, a zejména štěkání by mělo být intenzivnější. Odvolání z makety v pořádku. Pokus o útěk se slabým zákusem a utržení, zadržení figuranta se nepovedlo a výkon je ukončen… 🙁

13.05

Máme zde opět obrany této skupiny, jako první nastupuje Hana ŠustrováCallas de Alphaville Bohemia! 🙂 Revíry rychlé a těsné, ale fenka téměř neštěká, navíc slabý kontakt s rukávem. Odvolání v pořádku, korektně k noze. Pokus o útěk figuranta rychlý, tvrdý zákrok s plným zákusem, ale ke konci překus, čistá pouštěčka. Přepad energický a plný zákus. Zadní doprovod v pořádku, i přepad, ale při bočním doprovodu drobné napadení rukávu. Kontrolák v rychlosti, kvalitní zákus, přepad skvělý, 88 bodů.

12.40

Poslední dvojice poslušností a Kateřina Müller s maliňačkou Kizzy vom Falkenstock, s nimi ve dvojici Alice Zelinková a její šarmantní velký knírač Maigret Radinie! 🙂 Kizzy je radostná a pracuje svižně, stálá koncentrace na psovodku. Odložení do sedu mohlo být s rychlejším zaujetím polohy v koncové fázi cviku, odložení do lehu výborné, vše je rychlé a energické. Stůj s několika kroky, ale i druhé přivolání je rychlé, přiřazení efektní. Volný aport s kontaktem do psovodky při přinesení a mírně šikmým předsednutím, aport skokem krásný, nicméně u všech aportů drobné kontakty do psovodky. Vysílačka velmi pěkná. Na výchozím bodě Alice a Maigret! 🙂 Černý krasavec je trochu neukázněný a před zahájením výkonu poštěkává, nicméně pracuje v tempu a moc bych vyzvedla obraty čelem vzad. U odložení trochu zkrat po přivolání z odložení do lehu, kdy se pes řadí ihned k noze a štěká, pak se zase staví před psovodku a pokračuje ve štěkání. Volný aport s opakovanými povely, Maigret běhá  radostně okolo psovodky, a aport odevzdat nechce – nakonec se ale zadaří :-). Vysílačka v rychlosti a s okamžitým ulehnutím. Taktéž Alici a Maigretovi patří uznání za skvělou reprezentaci plemene :-). Kateřina a Kizzy si dnes vybojovaly úžasných 94 bodů a před verdiktem pro Alici a Maigreta paní rozhodčí vysoko hodnotí projev psa, byť ve výkonu bylo několik zásadních chyb – dnes 69 bodů.

12.10

Druhá dvojice výkonů a Denisa ŠafářováDestiny vom HirtengartenJiří Zaňák s erdelem Wilhelm von Erikson! 🙂 Nádherná ovladatelnost bez vodítka, naprosto luxusní! Odložení do sedu mohlo být rychlejší, odložení do lehu i vestoje výborné, včetně přivolání a přiřazení. Každý aport oceněn potleskem diváků, ale návrat s volným aportem mohl být rychlejší. Skvělá vyílačka! 🙂 Pojďme si užít Jirku a Wildu! 🙂 Koncentrovanost na psovoda by mohla být lepší, ale pozice u nohy je stálá a korektní, obraty i usednutí v pořádku. Dva povely na odložení psa do sedu, odložení do lehu v pořádku, drobný kontakt při přivolání, ale hezká rychlost i přiřazení. Vestoje pěkné, včetně přivolání. Aporty s chutí a v rychlosti, ale na metrovce jeden dotyk a malinko obtížnější překonání áčka cestou tam. Nicméně klobouk dolů před Jirkou a Wilhelmem – nevynechají příležitost reprezentovat své plemeno, a předvádějí stabilně krásné výkony, které jsou konkurencí německých a belgických ovčáků, a to naprosto na úrovni. …což dokazuje i skvělá vysílačka na úplný závěr výkonu 🙂 93 bodů pro Denisu a 79 pro Jirku.

11.45

Výkony nyní zahájí třetí skupina – poslušnosti předvede dvojice Hana Šustrová a její maliňačka Callas de Alphaville Bohemia, s nimi František Müller a jeho německá ovčanda Wikki z Větrného vrchu! 🙂 Callas je soustředěná, rychlá, dvojice pracuje ladně a ve sportovním projevu. Odložení do sedu výborné, luxusní ulehnutí i stůj a přivolání rychlá, nicméně přiřazení po druhém přivolání je přetočené, až za nohu psovodky. Aporty moc pěkné, vysílačka na závěr výkonu rychlá a okamžité ulehnutí. Nastupují František a Wikki! 🙂 Tento výkon shrnu jen krátce – bohužel dnes slabší, pomalý, hodně chyb… 95 krásných bodů pro Hanku a Callas, pro Františka s Wikki dnes bohužel 63 bodů.

11.40

Petr ČejkaMaxim Mi-Ji nastupují na výchozí bod, poslední obrana skupiny. …a bohužel diskvalifikace, pes ztratil orientaci během revírů, mnoho povelů na vyslání a konec… 🙁

11.30

Můžeme se těšit na další obranu, kterou nám předvedou Josef Šesták a jeho Cyclon Olbramovický kvítek! 🙂 Revíry mohly být s lepším ověřováním a dvě mohly být těsnější. Vyštěkání okamžitě zahájené a intenzivní, odvolání korektně k noze. Pokus o útěk figuranta energický, pěkný zákus, ale mohlo by zde být více bojovnosti – u přepadu taktéž, nicméně čisté pouštěčky s pozorným dohlídáním. Zadní doprovod v druhé části by měl být s lepší orientací na figuranta, přepad výrazný, kvalitní nástup, ale při pouštění překus. Kontrolák povedený, plný zákus, stejně tak přepad, moc hezká obrana, včetně všech pouštění a dohlídání. 90 bodů! 🙂

11.20

Nastupují Milan KosiecAyra Oro Nero! 🙂 Revíry ve vysokém tempu, vystavení a vyštěkání figuranta v pořádku, odvolání čistě k noze. Pokus o útěk figuranta s volnějším zákusem, stejně tak u přepadu. Zadní doprovod by měl být s lepší pozicí u nohy, přepad se středně silným zákusem. Kontrolák ve volnějším tempu a zpomalením před zákusem, přepad povedený, dnes 84 bodů.

11.10

Pojďme raději zpět na plac, kde se toho stále spousta děje! Pozornost všech nyní mají Heřman KůsMirto z Klídkova dvora! 🙂 Revíry rychlé, ale první čtyři makety by měly být těsnější a ověřování by mělo být poctivější. Vyštěkání v úvodu nepravidelné, odvolání z makety v pořádku. Útěk energický, při pouštění ale překus a odskok od figuranta. Přepad s razancí, ale opět překus, a to výraznější než při prvním zákroku. Zadní doprovod s horší orientací na figuranta po obratu, přepad pěkný. Kontrolák s poctivým zákusem, okamžité pouštění a razantní přepad, dnes 81 bodů.

11.05

Právě mi Vašek Kejř přišel říct, že premiér Andrej Babiš, který měl sem do Roudnice dnes přijet, musel dát přednost státnickým povinnostem a prezidentu Miloši Zemanovi, takže velké přípravné manévry byly zbytečné… Nedá se nic dělat, chápeme, tak třeba příště 🙂

11.00

Druzí v pořadí nastupují na obranu této skupiny Jan ŘezníčekArt Impaku! 🙂 Velké zmatky na revírech, vyštěkání v pořádku, ale pokračuje i při odvolání, které je málo ochotné, a u nohy psovoda. Útěk s razancí, ale s málo pevným zákusem, přepad s překusy. Přepad po zadním doprovodu na hranici ukončení. Přechod na kontrolák s velmi špatnou ovladatelností, samotný kontrolák v obrovské rychlosti, ale bohužel zákus není plný ani pevný. 61 bodů…

10.50

Jdeme na obrany! 🙂 Nikdo nechce přijít o výkon Dana Palečka, a zejména kontrolák jeho Lookera… 🙂 Vyhledání figuranta výborné, vyštěkání s váhavým začátkem a pauzami, precizní odvolání k noze. Pokus o útěk energický a razantní, plný zákus bez překusů vobou prvních zákusech a okamžité pouštění. Učebnicový zadní doprovod, neuvěřitelně energický přepad, prostě krásná práce. ….a kontrolák? Uf, nervozita a napětí sílí… Zákus pevný, ale ne zcela plný, nicméně Milan měl s Lookerem co dělat, zjevně na chvíli podlomil jeho stabilitu :-). Závěr obrany velmi pěkný, nádherná obrana! 🙂 95 bodů! 🙂

10.20

Třetí dvojice této skupiny závodníků odprezentuje práci psovodů Josef ŠestákCyclon Olbramovický kvítek, kteří loni na MS FCI IPO obsadili moc hezké 39. místo, a s nimi Petr Čejka, taktéž s maliňákem, Maximem Mi-Ji. Pepa a Cyclone pracují sportovně, příjemně sladěně, stoprocentní koncentrace během ovladatelnosti bez vodítka a nádherné obraty. Odložení do sedu mohlo být s rychlejším zaujetím polohy, velmi pěkné odložení do lehu, přivolání ale mohlo být rychlejší, přiřazení v pořádku. Stůj bez kroků, ale přivolání mohlo být opět o malinko rychlejší. Aporty taktéž s návraty ve volnějším tempu a odevzdání aportů s kontakty do psovoda. Vysílačka povedená, rychlá a s okamžitým ulehnutím. Nastupují Petr Čejka a Maxim Mi-Ji! 🙂 Velmi precizní práce – maximální koncentrace, svižné tempo, skvělé obraty a rychlost usedání – moc hezká ovladatelnost bez vodítka, kterou diváci ocenili potleskem :-). Luxusní odložení do sedu, velmi pěkná odložení do lehu i vestoje, jen při druhém přivolání drobný kontakt. Aporty bez výrazných chyb, vysílačka výborná. Pepovi paní rozhodčí vytýká opakované chyby v základním postoji během výkonu a uděluje mu 89 bodů, pro Petra a Maxima má 90 bodů 🙂

9.50

Ve druhé dvojici této skupiny předvedou své psy Heřman KůsMilan Kosiec! Na výchozím bodě Heřman a a jeho německý ovčák Mirto z Klídkova dvora! 🙂 Mirto pracuje radostně a ve velmi příjemném projevu, ovladatelnost bez vodítka je s hbitými obraty, okamžitá usednutí. Odložení pěkná, rychlá, nicméně po zaujetí poloh ztráta koncentrace na psovoda. Aport volný vypracovaný s energií, ale drobné překusy při odevzdání, metrovka s kontaktem cestou tam, áčko bez zaváhání. Úžasná vysílačka v rychlosti a s okamžitou reakcí na povel. Nastupuje tým Milan Kosiec a fenka belgického ovčáka malinois Ayra Oro Nero! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka dvojice je sladěná, Ayra je krásně koncentrovaná, obraty pěkné a rychlá usednutí. Odložení do sedu okamžité, odložení do lehu výborné, přivolání v rychlosti a těsné předsednutí a přiřazení, odložení vestoje bohužel s více kroky, závěr cviku již v pořádku. Volný aport s kontaktem do psovoda při odevzdání, aport skokem v pořádku, áčko s vysokými seskoky. Vysílačka bohužel s ulehnutím až na třetí povel a při běhu zpátky ke psovodovi. 85 bodů pro Heřmana Kůse a 75 pro Milana Kosiece.

9.25

Je příjemně polojasno, žádné horko, moc fajn počasí na výkony! 🙂 Stadion v Roudnici se zaplňuje diváky, kteří si nechtějí nechat ujít další skupinu – na poslušnost nastupuje dvojice Daniel  Paleček a jeho maliňák Looker Mi-Ji, s ním Jan Řezníček a jeho německý ovčák Art Impaku! 🙂 Můžeme sledovat naprosto koncentrovaný výkon s výrazně pěkným projevem, ovladatelnost bez vodítka je ukázková. Po odložení do sedu drobné rozhlížení, leh by mohl být s přímějším skládáním zadku psa, stůj bez jediného pohybu navíc a obě přivolání rychlá, s těšnými předsednutími a výbornými přiřazeními. Volný aport s kontaktem do psovoda při přinesení, drobné překusy, aport skokem byl velmi těsně nad metrovkou, váhavé skoky, áčko v pořádku. Vysílačka s drobným zaváháním po vyběhnutí. Na dlouhodobém odložení pes ulehá až na druhý povel. Na place Jan Řezníček a Art Impaku! 🙂 Volnější tempo a slabá koncentrace během ovladatelnosti bez vodítka. Odložení do sedu s velkým rozhlížením, ulehnutí s očekáváním povelu, přivolání a přiřazení moc pěkné. Stůj s výborným zaujetím polohy, rozhlížení v poloze, ale opět pěkné přivolání a přiřazení. Provedení volného aportu s pomalým návratem, před aportem skokem by měla být lepší základní pozice psovoda – aport s překusem při odevzdání, áčko vpořádku. Vysílačka se zvednutím se z ulehnutí a návratem k psovodovi. 89 bodů pro Daniela Palečka a 71 bodů pro Jana Řezníčka.

9.10

Poslední obrana skupiny a Václav KejřJeta z Heberu! 🙂 Revíry rychlé, těsné a hezké prověřování. Vyštěkání pravidelné a energické, čisté odvolání k noze. Pokus o útěk figuranta rychlý, stejně tak přepad s pěkným zákusem a bojovností, ale pouštěčky by mohly být okamžitější a při druhém pouštění před dohlídáním trochu nekázeň. Zadní doprovod korektní, přepad razantní, ovšem s povolením zákusu a před bočním doprovodem horší ovladatelnost. Velmi pěkný kontrolák, kvalitní zákus, přepad pěkný, ale povolení v zákusu během boje, aktivní dohlídání, nicméně opět by mohla být lepší ovladatelnost při bočním doprovodu. 86 bodů! 🙂

9.05

Pátý ve skupině je Roman Matloch a předvede na obraně svého psa Assan Oro Nero! 🙂 Makety by měly být lépe prověřovány a obíhání mohlo být těsnější. Vyštěkání s váhavým začátkem, odvolání z makety dobré. Útěk razantní, krásná bojovnost, při přepadu je ale dobrání rukávu a razance zde mohla být vyšší. Zadní doprovod by měl být s těsnější pozicí u nohy psovoda, velmi povedený přepad. Kontrolák pěkný, zákus by mohl být pevnější, přepad již bohužel s překusy a slabší zákus. 88 bodů.

8.55

Na první maketu vysílá svého psa Coudy Clever Fox Václav Svoboda! Revíry s několika velkými oblouky, ale hezké prověřování, horší orientance u druhé a páté makety. Pauzy ve vyštěkání před příchodem psovoda. Útěk i přepad s plnými zákusy, bohužel ale nižší razance a překusy, okamžité pouštění a aktivní střežení. Dobrý zadní doprovod, slabší orientace na figuranta, výrazný přepad. Kontrolák se slabší razancí, neúplným zákusem a neochotnou pouštěčkou, ale pes pustil ještě před druhým povelem, přepad dobrý, 73 bodů.

8.45

Jako třetí na obraně se představí Lenka Marešová se psem Octavius ze Svobodného dvora! 🙂 Revíry těsné, ale mohly být více ověřovány, vyštěkání se slabší intenzitou ke konci. Precizní odvolání z makety, pokus o útěk figuranta s volnějším zákusem, při přepadu překus v zákusu. Před zahájením zadního doprovodu neklid psa, ale přepad razantní a bojovný. Povedený kontrolák, další čistá pouštěčka během tohoto výkonu, pozorné střežení, razantní přepad a hezký závěr obrany, 88 bodů.

8.35

Na place Vladislav GlogarGhandi from Mike`s Place! 🙂 Revíry s vynecháním jedné makety, jinak jsou rychlé, krásně těsné a poctivé ověřování. Vyštěkání i odvolání z makety skvělé, pokus o útěk rychlý a razantní, hladké pouštění, aktivní nástup při přepadu, plný zákus a opět čistá pouštěčka a aktivní dohlídání. Výborný zadní doprovod, přepad s výraznou bojovností. Luxusní kontrolák i přepad, nádherných 97 bodů! 🙂

8.25

Máme zde první šestici obran letošního mistrovství České republiky IPO, které zahajují Věra StrnadováNany z Klídkova dvora! Hodně štěstí, rozhodčí Karel Nedvěd i figuranti David Hanel a Milan Římek jsou připraveni, jdeme na to! 🙂 Bohužel velké zmatky na revírech, a když konečně fenka přiběhla do vyštěkací makety, ihned neštěkala, následné štěkání pak s pauzami. Pokus o útěk energický, automatická pouštěčka, přepad se střední razancí a překus. Zadní doprovod s předcházením a přepad by mohl být se silnějším zákusem, v průběhu boje opět překus. Kontrolák moc pěkný, přepad by mohl být ale se silnějším a pevnějším zákusem, dnes 75 bodů.

8.00

Jako poslední v této skupině nastupují na poslušnost Roman MatlochVáclav Kejř, hlavní pořadatel mnoha ročníků MČR IPO – klobouk dolů před jeho neskutečnými 70 lety, které letos oslavil, a jeho akčností – ať pro českou kynologii obecně, nebo ve vlastním výcviku! 🙂 Jako první zahajují výkon Roman a jeho maliňák Assan Oro Nero! 🙂 Svižná, energická chůze, hbité obraty a ukamžitá usednutí, ale pes se ihned po zaujetí polohy rozhlíží, zejména ve skupince byl zvědavý, kde se to ocitl :-). Odložení do sedu by mohlo být přímější, leh nádherný, přivolání se zpomalením u psovoda, ale je bez kontaktu a hezké přiřazení. Podobné provedení i odložení vestoje, které bylo bez jediného krůčku navíc. Volný aport by měl být pevněji držen a s rychlejším návratem, skoky s vyměřováním místa k odrazu, zejména cestou zpět, volné držení aportu a překusy. Áčko pěkné. Vysílačka rychlá a okamžité ulehnutí. Nyní se již ale pojďme věnovat Václavu Kejřovi a jeho maliňačce Jetě z Heberu! 🙂 Dvojice pracuje ve svižném tempu, místy má ale Jeta tendenci se předcházet a plně nesleduje svého psovoda, obraty by mohly být hladší. Odložení do sedu pomalé, rozhlížení v pozici. Odložení do lehu opět ve volnějším tempu, ale přivolání rychlé, těsné předsednutí a efektní přiřazení – Jeta sedí s pacičkou zvednutou :-). V odložení vestoje jeden krůček, jinak ale opět krásné přivolání i přiřazení. Volný aport vypracován s chutí, bezproblémové skoky i áčko. Na závěr výkonu trysková vysílačka s okamžitým ulehnutím po povelu. 92 bodů pro Romana Matlocha a 85 pro Vaška Kejře! 🙂

7.30

Ve druhé dvojici se na poslušnosti představí psovodi belgických ovčáků malinois – Lenka Marešová se psem Octavius ze Svobodného dvoraVáclav Svoboda a jeho Coudy Clever Fox! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka Octavia je pozorná, mohla by být malinko energičtější, ale je zde reakce na střelbu. Místo odložení do sedu bohužel pes stojí, ulehnutí již v pořádku, ale přivolání s nárazem do psovodky. Odložení vestoje bezproblémové, včetně přivolání v rychlosti a efektivního přiřazení. Volný aport s váhavějším návratem, aport skokem a šplhem s kontaktem do psovodky při přiběhnutí. Vysílačka by mohla být o malinko rychlejší, ale okamžité ulehnutí ihned po povelu. K výkonu jsou připraveni Vašek a Coudy! 🙂 Krásně koncentrovaná ovladatelnost bez vodítka, mohla by být ale živější a pes se při chůzi trochu plete. Usednutí ve skupince málo ochotné. Odložení do sedu ve volnějším tempu, hladké odložení do lehu, stůj v pořádku, obě přivolání v rychlosti, ale přiřazení šikměji k noze a psovod bohužel i tělem psovi trochu pomáhá. Návrat s volným aportem pomalý a šikmo před psovodem. Skoky dlouhé a ladné, přechod mezi metrovkou a áčkem mohl být koncentrovanější, áčko s vysokými seskoky, jinak ale aporty čisté, bez překusů.  Vysílačka s pomalejším ulehnutím. 79 bodů pro Lenku Marešovou a 88 bodů pro Václava Svobodu.

7.00

Začínáme! 🙂 Za teploty příjemných 12 stupňů Celsia nastupují na orosený trávník Věra Strnadová a její německá ovčanda Nany z Klídkova dvora a s nimi ve dvojici Vladislav Glogar, předloňský mistr České republiky IPO, se svým maliňákem Ghandi from Mike`s Place! Hodně štěstí oběma! 🙂 Nany si zejména po prvním obratu vpravo v bok během ovladatelnosti bez vodítka výrazně poskakuje, nicméně má radostný a energický projev. Odložení do sedu s drobným rozhlédnutím po zaujetí polohy, místo odložení do lehu bohužel stůj – dále však nádherně rychlé přivolání, včetně předsednutí a přiřazení. Stůj s pár pozvolnými krůčky, přivolání opět rychlé, ale tentokrát s dotekem. Volný aport v pořádku, krásné vysoké skoky, áčko s vysokým seskokem cestou tam. Luxusní vysílačka s perfektním ulehnutím! 🙂 Vláďa a Ghandi na výchozím bodě! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka je v plné pozornosti, nicméně v projevu psa by mohlo být více drivu. První obrat čelem vzad mohl být hladší a před prvním usednutím je malé kvíknutí. Krásné odložení do sedu, plná pozornost na psovoda, ale při jeho příchodu neklid. Odložení do lehu perfektně provedené, přivolání s předsednutím mírně nakřivo, ale luxusní přiřazení. Stůj velmi pěkný ve všech fázích – a po ukončení cviku potlesk těch pár diváků, kteří tu aktuálně jsou :-). Nicméně že jich tady během dne přibyde, nelze pochybovat! 🙂 Volný aport bez předsednutí, Ghandi stojí, a dokonce se staví k psovodovi bokem. Skoky přes metrovku dlouhé, vysoké a ladné. Áčko skvělé, předsednutí s aportem mohlo být snad jen o fous blíž k psovodovi. Vysílačka bez zaváhání. Paní rozhodčí Jitka Duffková je ve svém hodnocení pečlivá, důkladná, neunikne jí ani myš a uděluje své první body – 82 bodů pro Věru Strnadovou, 89 pro Vláďu Glogara.

6.45

Na stadionu v Roudnici nad Labem v areálu Pod Lipou dokončuje pořadatelský tým Vaška Kejře a Martina Čecho poslední kosmetické přípravy, aby v 7.00 mohla nastoupit první dvojice psovodů na poslušnost. Skupiny budou tradičně po šesti, tj. šest poslušností a ihned poté tatáž skupina obsolvuje i obrany. Poslušnosti posoudí spravedlivá a přísná rozhodčí Jitka Duffková, obrany se odehrají za ostřížího sledování rozhodčího Karla Nedvěda a na stopách výkony zhodnotí rozhodčí Milan Zborka! 🙂 Jako figuranti se předvedou a psy prověří David HanelMilan Římek! 🙂

6.30

…nádherné červnové ráno – svěží, slunečné, plné velkých očekávání! Již za 30 minut totiž odstartuje Mistrovství České republiky IPO pro rok 2018! Bude to paráda – a jsme rády, že jste s námi! 🙂

Foto: Anna Mathea Honcová, honcova.anna@gmail.com

Jsme rádi, že se vám naše fotky líbí a jejich použitím propagujete ProfiDOG.cz  Prosíme, uvádějte vždy zdroj www.ProfiDOG.cz. Děkujeme 

Pokračováním v prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookies.By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. Více informací.More information.

Nastavení cookie na tomto webu je takové, že "umožňuje ukládání cookies", aby vám poskytlo nejlepší možnou stránku pro prohlížení. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení souborů cookie nebo klepnete na tlačítko "Přijmout" níže, souhlasíte s tím.The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

ZavřítClose