O AKCIVÝSLEDKYHARMONOGRAMGALERIE

17.35

Rozlosování v 19.00, zatím krásný podvečer z Nové Gorici! 🙂

17.30

Mistrovství světa FCI IPO 2016 bylo právě zahájeno! 🙂

17.15

…na stadionu nastupují reprezentační týmy vedené malými slovinskými fotbalisty, kteří mají na sobě stále mokrá trička z bouřkové koupačky 🙂 Závodníci vedení svými vedoucími promenují stadionem a všichni, kterých se mistrovství světa FCI IPO 2016 týká, jsou tu a užívají si tuto chvíli. K pochodu hraje slovinská dechová kapela, týmy se řadí do pečlivě vyznačeného půlkruhu a fanoušci vítají týmy z celého světa! 🙂

17.05

Slavnostní ceremonie už začíná! 🙂

17.00

Slavnostní ceremonie začne podle slov moderátorky za 10 minut! 🙂

16.45

Český tým ve složení Vladislav Glogar, Martin Plecháček, Petr Foltyn, Jan BöhmMichaela Krupková pod vedením Jany Glisníkové a Jiřího Lasíka se pomalu chystají na nástup, mají reprezentační dresy Českého kynologického svazu a chybí už jen pár hodin do chvíle, kdy si nalosují a vrhnou se do boje o titul mistra světa sportovní kynologie pro rok 2016! Držme jim pěsti! 🙂

16.35

V Nové Gorici bylo doposud nějakých 35 stupňů Celsia, město má přímořské klima, vládne tu prázdninová, jižanská, uvolněná atmosféra. V ulicích se mísí vůně pouličních fast foodů, ryb, kávy, kouře z grilu a lidé vysedávají na zahrádkách s pivem a chlazenými nápoji. Ale nenechte se ukolíbat dojmem prázdnin, již za chvíli začne slavnostní ceremonie! 🙂

16.20

Něco málo slov ke zkušebnímu psovi – ve 14.30 proběhla ukázka pro část B a C, a to za pozorného sledování závodníků a vedoucích týmů; hlavní tribuna byla zaplněna a centrální část z ní obsadil i český tým se svými fanoušky. Poslušnost nástřeláka byla ukončena hlavním supervizorem, Robertem Markschlägerem, neboť psovod šel v první části ovladatelnosti bez vodítka “do účka” na opačnou stranu. Publikum bylo ale po celou dobu velmi natěšené a odměňovalo výkony dvojice na place potleskem po každém cviku. Při obraně maliňák psovoda zazmatkoval, utekl od čtvrté makety k šesté, okolo vyštěkací makety pak dvakrát oběhl, a až pak “se chytil” a začal vyštěkávat. Nálada je zde v Nové Gorici natěšená a plná očekávání :-). Neskutečná horka zde aktuálně trochu umírnila silná bouřka – po place běhají malí fotbalisté, bosí, promoklí až na kůži, ale šťastní! 🙂

16.10

Stadion, kde se mistrovství koná, je srdcem velkého sportovního areálu, kde najdete plavecký stadion, fotbalové, basketbalové a další hřiště, vše v těsném sousedství hlavního stadionu. Parkoviště jsou ze dvou stran areálu, nicméně nepříliš velká, a přístup se psy k nástupu na plac je cca dvě stě metrů vzdálený od parkovišť, tj. závodníci nemohou před výkonem zajet se psem úplně ke vstupnímu místu. S parkováním je to v okolí stadionu vůbec velmi špatné, pro majitele psů, kteří jsou v autech, celkem nemilá situace vzhledem k místnímu horkému počasí.

16.05

ProfiDOG je pro vás na místě ve složení Draha Mašková (zprávy), Darja Kahanová (výsledky), Věra Karásková (stopy) a Jana Morávková (foto), překlady do angličtiny jako obvykle zajišťují Eva Fiedlerová a Markéta Braierová 🙂

16.00

Hezký den ze Slovinska a Nové Gorici, kde dnes v 17.00, už za hodinu, začíná slavnostní ceremonie, kterou bude oficiálně zahájen 26. ročník Mistrovství světa FCI IPO! 🙂

Babesióza, anaplazmóza, ehrlichióza, to vše jsou infekční onemocnění, která přenášejí klíšťata. V povědomí chovatelů nejsou tyto infekce zdaleka tak známé, jako je například borelióza. Co vlastně tedy babesióza je? Jaké má projevy? Jak se dá léčit a jak jí předcházet?

S postupujícím globálním oteplováním a snadnějším cestováním se zvířaty do zahraničí roste riziko krevních parazitárních infekcí u psů. V posledních několika letech je jedním z častých importovaných onemocnění právě babesióza. Mnohdy probíhající infekce způsobuje život ohrožující stavy, se kterými se veterinární lékaři ještě donedávna v České republice prakticky nesetkávali.

BabesiozaBabesia canisBabesia gibsoni je protozoární onemocnění (jednobuněční prvoci) napadající červené krvinky u psovitých šelem. Paraziti se v krvinkách binárně štěpí (množí), následkem štěpení dojde k rozbití buňky, a tím pádem k hemolýze krve. Její přenos je vázán na dermacentora reticulatus (pijáka lužního), známého vektora také klíšťové encefalititdy, ehrlichiózy a tularémie. Po ixodes ricinus (klíště obecné) je to druhý nejčastější přenašeč krevních onemocnění savců v západní, střední a východní Evropě. Od klíštěte obecného se liší zejména barevnými skvrnami na štítku a také velikostí. Největší aktivity dosahuje od srpna do října, tehdy hrozí psům největší riziko nákazy. V České republice nacházíme dermacentora v povodí Dyje a na jižní Moravě u hranic se Slovenskem. Stále však platí, že hrozí vyšší riziko získání infekce na cestách do zahraničí než v tuzemsku. V jižních státech Evropy je přenašečem babesie canis klíště rhipicephalus sanquineus a v oblastech tropické Afriky haemaphysalis leachi. Kočičí babesióza se vyskytuje v Africe a Asii, kde je jejím původcem babesia felis.

U plemen, jako jsou dobrman, yorkšírský teriér, pitbulteriér a španělé, existuje určitá plemenná prevalence k tomuto onemocnění. Věk, při kterém zvíře onemocní, je také jedním z mnoha faktorů ovlivňujících úspěšnost terapie. Psi starší 4 let mají až dvakrát vyšší riziko, že dojde v průběhu infekce k uhynutí. K přenosu infekce dochází několik hodin po přisátí klíštěte. K nakažení může dojít také pokousáním od infikovaného jedince a nebo transplacentárně. 10–21 dnů je doba od přisátí infikovaného vektora až po propuknutí klinického onemocnění.

Klinické příznaky v průběhu onemocnění mohou být velmi rozmanité a záleží na závažnosti infekce. Dramatičtější průběh bývá u psů, kteří jsou dovezeni do endemických oblastí a také u mladých zvířat.

Setkáváme se s chronickou nebo akutní infekcí. Chronicita obnáší hubnutí, letargii, bledé sliznice, střídavě horečku a splenomegalii (zvětšenou slezinu). V akutním průběhu může během několika málo dnů dojít k rozvinutí život ohrožujícího stavů anémie, žloutenky, zvýšené srdeční frekvence, selhávání ledvin, DIC, pankreatitidě až prohloubení hypovolemického šoku a smrti.

Diagnostika může být bohužel zaměňována s řadou horečnatých onemocnění. Důležitá je zejména anamnéza o vycestování se psem do zahraničí a komplexní přístup k pacientovi. V krevním nátěru mikroskopickým vyšetřením nacházíme vývojová stadia parazitů. V rané fázi infekce a mezi vrcholy parazitémie se však může stát, že babesie mikroskopicky nepotvrdíme. Poté přichází na řadu PCR diagnostika nebo nepřímá imunofluorescence. To je spolehlivý postup pro detekci specifických protilátek, je však drahá a má nízkou citlivost.

Babesioza1Úspěšnost terapie bývá závislá na včasnosti zahájení léčby. Imidocarb propionát (Imizol) je lékem volby. Problém však nastává v registraci léku v České republice. Lze jej získat dovozem ze zahraničí, a to zakoupením na základě schválené žádosti o výjimku u Krajské veterinární správy. Vhodnou terapií Babesie gibsoni se jeví kombinace antibiotika azitromycinu s antimalarikem Atovaquone. Podpůrná terapie představuje infuzní terapii, případně transfuzi.

Prevence je základ každého onemocnění, natož parazitárního. Jako vhodné při návštěvě oblasti se zvýšenou incidencí onemocnění se jeví kombinace obojků se spot-ony nebo tablet a spot-onů s repelentním účinkem. Jediná Francie disponuje vakcínou proti babesióze, její aplikací však nezabráníme onemocnění u daného zvířete, ale výrazně se snižují projevy klinického onemocnění. Klinické důsledky chronického průběhu jsou nejasné. Teoreticky zůstávají zvířata v riziku vzniku imunitních reakcí a opětovného vzplanutí onemocnění. Jedinci, kteří prodělali infekci a žijí v endemické oblasti, mají tzv. preimunitu, tzn., že parazit přežívá v krvi a zabraňuje opakované infekci. Všichni ti, kteří prodělali infekci, nesmí být samozřejmě dárci krve pro ostatní psy. Ve fázi vědeckého zkoumání je také důležité zjistit zoonotický potenciál parazita (přenos na lidi) ve střední Evropě.

Závěrem lze tedy říci, že s tendencí měnících se klimatických podmínek a šířením pijáka lužního v rámci České republiky lze předpokládat, že v následujících letech bude přibývat pozitivních případů onemocnění babesiózou a nebudeme se s ní setkávat pouze u pacientů, kteří vycestovali do zahraničí a na blízké Slovensko.

Slovníček použitých pojmů

prvok – jednobuněčný organismus
binární – nepohlavní rozmnožování, dělení
hemolýza – rozpad červených krvinek
vektor – přenašeč
prevalence – sklon dané populace k určitému onemocnění
transplacentární (nákaza) – přenos skrz placentu z matky na plod
klinický – zevní projev nemoci
endemický – výskyt infekčního onemocnění vázaný na určitou oblast
chronický – vleklý
akutní – prudce, rychle probíhající
DIC – získaný patologický stav s tvorbou trombů, vyčerpáním srážecích faktorů a následnou poruchou krevní srážlivosti
pankreatitida – zánět slinivky břišní
hypovolemický (šok) – ztráta tělních tekutin a porucha prokrvení orgánů
diagnostika – proces stanovení diagnózy vyšetřováním pacienta
anamnéza – součást vyšetřování, při kterém se lékař táže na předchozí onemocnění, stravu, cestování atd.
PCR diagnostika – anglická zkratka polymerázové řetězové reakce, kdy se zkoumá úsek DNA
immunofluorescence – metoda k prokázání určitého antigenu nebo protilátky ve vzorku
zoonotický – týkající se přenosu infekce ze zvířat na lidi

MVDr. Veronika Peroutková, Veterinární ordinace Vladislav
Foto: Tamara Jakábeková

banner-970x100

INFORMACEVÝSLEDKYFOTOGALERIE

18.15

Končí nejen jeden nádherný závod, ale končí také jedno období mého – našeho – života, končí ProfiDOG… Děkuji všem kolegyňkám, Míše Černé, Káje Slivoňové, Terezce Vajnerové, Aničce Honcové, ale také Evě Fiedlerové, Markétce Braierové a dalším, zmínila bych ráda z mnoha kolegů Terezku Suchánkovou, Darju Kahanovou a Hanku Touškovou. Děkuji také moc všem našim partnerům a sponzorům, především firmě GAPPAY, ale také HST, EUROPEAN PET PHARMACY, KRKA, GUAMANI, NORTHSAY. Užívejte si svých psích miláčků, sportovní kynologie, času stráveného s fajn lidmi. A nezapomeňte, je to jen sport, nejde o život, a také se myslím v dobrém vrací úsloví “dej a bude Ti dáno” 🙂
Za celý tým ProfiDOG všechny naše fanoušky srdečně zdraví Draha Mašková

18.05

Závěrečná ceremonie se chýlí ke konci, pořadatelskou vlajku na příští rok si přebírá Itálie a dánská moderátorka se v tuto již chvíli loučí – a je třeba uznat, že pořadatelé ceremonie zbytečně nenatahují, což je super. WUSV 2018 je za námi! 🙂 …a nyní nastává nekonečné focení 🙂

17.57

A jde se na vyhlášení týmů! 🙂 Klobouk dolů před Slovenskem, jen tři závodníci v týmu, a takový výsledek, paráda neuvěřitelná! 🙂 A ČEŠÍÍÍ – jste naše hvězdy a myslím, že to, co jste tady dokázali, se jen tak někomu dlouho nepovedlo, ach jo, já už zase budu brečet… Český tým nastupuje za doprovodu Queenů a We Are the Champions, jak jinak! 🙂 …a je tu znovu česká hymna, nikdy dřív jsem ji asi neposlouchala raději a s větší pokorou…

17.51

A Vašek Ouška je na svém mistrovském prvním místě a poté, co si při jeho nástupu zatančil a zaskandoval na “Stand Up for Champions” celý stadion, se nad dánským Randers nese česká státní hymna a asi nebudu jediná, kdo má slzy v očích a knedlík v krku… 🙂

17.50

Martin Matoušek a Vicky právě vyskočili na své snové 3. místo na stupních vítězů! 🙂

17.45

A je tu vyhlašování deseti nejlepších míst! 🙂 …Matúš Balun si při příchodu pro ocenění sundává kšiltovku a mává všem přítomným, naše Petra Pohlová doprovázená Jirkou Tichým nastupuje hned za ním :-).

17.40

Pořadatelé po úvodních poděkováních rozhodčím a figurantům udělili speciální cenu dvěma vedoucím týmů, kteří byli po celou dobu závodu a i před ním milí, přátelští, ocenili jejich práci – a také je nechali pracovat! 🙂 A tuto speciální cenu si odnesl vedoucí týmu USA a České republiky, úžasný Jirka Tichý! 🙂 Jirko, skvělá práce! 🙂 …a za mne osobně je jeho druhou polovičkou Luboš Jánský, bez něho by WUSV nebylo ono, je to sluníčko českého týmu a kluci svou práci prostě společně odvádějí na jedničku! 🙂

17.25

Ceremonie právě začala! 🙂 …a pořadatelé se poučili ze zahájení, kdy se všechny týmy zbytečně mačkaly uprostřed placu, takže nyní má každý tým své místo a nástup za skvělé hudby, která nás roztancovala, byl moc moc fajn! 🙂 Při nástupu českého a slovenského týmu jsme si s holkami z týmu a Davidem Hanelem a jeho Katkou parádně zafandili a přivítali naše borce, no a myslím, že jim to také udělalo radost. Jsme všichni hrdí, dojatí, neskutečně šťastní a je to opravdu sen, který zde všichni zažíváme a který si tak moc užíváme! 🙂

17.20

Stále se sice ještě nezačalo, ale už je ukončovací ceremonie na spadnutí… 🙂 Nicméně co chci ještě důležitého napsat, tak že samozřejmě jsou již zmíněné výsledky fantastické, ale nesmíme zapomenout na to, že český a slovenský tým se opravdu neztratily – každý závodník dosáhl zkouškového limitu, navíc místa jsou opravdu snová: Petra Pohlová a Alyscha Anmireto Moravia 6. místo, Marek Černý a Extreme Orex Aykmar 18. místoAlice Nelibová a Woody z Ditčina dvora 36. místo! 🙂 Jste všichni do jednoho borci! 🙂 Stejně tak slovenští bráškové – Matuš Balún a Original Malý Lumpík 7. místo, Adriana Nagyiová a Gero z Berounské bašty 13. místo, Ladislav Vargha a Brando Mar-Zur 42. místo! 🙂 🙂 🙂

17.00

Česká republika má Mistra světa WUSV 2018 – Vašek Ouška a Qvido Vepeden, má 3. místo na WUSV 2018 – Martin Matoušek a Vicky Favory Cross, a 1. místo v týmech!!! No není to neuvěřitelné, to je naprostá euforie a splněný sen, to je famózní historický úspěch! Plačte radostí, křičte radostí, vše se smí a vše je dovoleno! 🙂 🙂 🙂

16.47

A je tu úplně poslední výkon na WUSV 2018. Dánským Randers naposledy na WUSV znějí Kabáti, kteří vlévají všem energii a adrenalin do žil, tak Martine, Vicky, všichni jsme s vámi! 🙂 Fantastické revíry s pečlivým prověřováním, těsné a velmi rychlé. Okamžité dominantí a intenzivní vyštěkání. Krásné odvolání z makety. Pokus o útěk by si přál pan rozhodčí s více drivem, nicméně plný zákus, pěkný boj, po přepadu ale předčasná pouštěčka a otočení se na psovoda, jako by se něco stalo, jako by Vicky najednou něco vadilo. Zadní doprovod korektní, přepad pěkný, zákus by mohl být klidnější. Boční doprovod moc hezký a odchod na kontrolák v pořádku. Slabší zákus na kontroláku, bohužel, přepad už opět energický a kvalitní zákus. Pozorné střežení během celé obrany. Modlíme se modlíme, kolik to bude… Pan rozhodčí k sobě nejdříve zve figuranty a všem děkuje 🙂 …a uděluje 91 bodů, což znamená 3. místo na WUSV 2018! 🙂 🙂 🙂

16.40

Předposlední obranu WUSV 2018 předvede holandský reprezentant Hein Deeben! Revíry moc pěkné, intenzivní pravidelné vyštěkání, odvolání z makety v pořádku. Trochu problémy s ovladatelností při přechodu na pokus o útěk. Razantní zákrok, kvalitní zákus, přepad stejně tak. Zadní doprovod s chvilkovou orientací na psovoda, ale přepad v pořádku. Kontrolák rychlý, ale slabší zákus. Přepad výrazný, pouštění během celé obrany hladké a pozorné střežení. Při posledním bočním doprovodu by fenka měla být více vzadu mezi figurantem a psovodem. 88 bodů.

16.30

Jako druhý nastupuje na obranu Liesl Price z Kanady! 🙂 Revíry ve skvělé rychlosti, ověřování, vybíhání jen mírně v obloucích. Vyštěkání v pořádku, moc hezké odvolání. Pokus o útěk figuranta s pevným zákusem, ale mohl být plnější, povedený přepad, pouštěčky hladké. Korektní zadní doprovod a výborný přepad. Super kontrolák, závěr obrany naprosto hladký. 91 bodů! 🙂

16.20

Ene Vöörmann z Estonska na výchozím bodě, obrany začínají! 🙂 Při běhu na čtvrtou maketu fenka vybíhá úplně mimo plac, není to tentokrát ani áčkem, ani třeba fotografy, protože ti jsou absolutně ohleduplní, a jakmile běží pes na tuto maketu, všichni jako sehraný tým zmizí a vrátí se až tehdy, když pes běží na pátou maketu. Vyštěkání a odvolání z makety v pořádku, pokus o útěk i přepad pěkné. Před zahájením zadního doprovodu fenka vybíhá za figurantem, zadní doprovod je s předcházením, přepad s rezervou v zákusu. Kontrolák se slabým zákusem a utržení se saltem ve vzduchu, ale všechna čest, Darka šla bez zaváhání do protiútoku. Zbytek obrany již bez problémů. 82 bodů.

15.55

Obrany háravek v 16.20! Martine, Vicky, pořádně si odpočiňte, v 16.50 bude celé Česko s vámi! 🙂

15.30

Čekají nás poslední poslušnosti WUSV 2018 – nastupuje Hein Deeben z Holandska a český reprezentant Martin Matoušek! …stadion je poloprázdný, zjevně diváci netuší, co vše je ještě ve hře! 🙂 Já jen přeju Martinovi, aby se mu zúročila všechna ta tvrdá práce, tak držte pěsti a fanděte, nejde sice o život, ale jde o hodně! 🙂 Martin a Vicky na dlouhodobém odložení, práci zahajuje Holandsko! 🙂 Tess van Hamersslag je v první části ovladatelnosti slabě koncentrovaná, místo odložení do sedu stojí, pomalejší leh, přivolání pěkné, stůj s více kroky a slabší koncentrace, ale obě přivolání jsou rychlá a moc pěkná. Super tempo volného aportu, ale překusy. Aport skokem opět s překusy, áčko také, zde jich je při odevzdání asi nejvíc… Vysílačka na místo dlouhodobého odložení. 15.35: Na výchozím bodě Martin a Vicky, teda já snad asi nebudu moct ani psát, jak mám za ně nervíky… Jdeme na to! 🙂 Ladná ovladatelnost bez vodítka, v obou pravých obratech si Vicky povyskočila, jinak dokonalá koncentrace, korektní pozice u nohy a krásný projev. Sed s precizním zaujetím polohy, pravou pacičku má Vicky zvednutou ve vzduchu po celou dobu odložení :-). Odložení do lehu výborné, přivolání s kontaktem do psovoda. Stůj z opravdového běhu, tak má vypadat odložení, přivolání je tentokrát bez kontaktu a velmi efektní. Volný aport skvělý, ale při ukládání aportu do stojanu se Vicky staví u nohy a zlobí – tedy zlobí, je plná radosti a chce nějakou odměnu 🙂 Aport skokem s kontaktem cestou tam a překus před odevzdáním aportu. Vysílačka v neuvěřitelném tempu, ale ulehnutí až chvilku po povelu, kdy se Vicky otočila a vypadalo to, že přemýšlí, zda si lehnout, ale naštěstí druhý povel nebylo třeba. Uf, je to naprostro adrenalinová fena, je tak strašně namotivovaná a tak moc chce, že prostě malinko zazlobila. Pár chybiček, ale stejně – euforie a pecka! 🙂 Pan rozhodčí poděkoval pořadatelům za pozvání a jde vyprávět o výkonech – tak chvilku strpení, za chvíli se dozvíme bodové hodnocení 🙂 Holandsko 71 bodů a Česká republika díky Martinovi s Vicky 93 bodů!!! 🙂

15.20

Tak vyhlášení má být v 17.00! …tj. jen chviličku po ukončení obran háravých fenek, tak to držím pěsti, aby to vyšlo, myslím, že všichni budou jedině rádi! 🙂 Ale Martin s Vicky se asi po výkonu rovnou zapojí do štrúdlu nastupujících támů, jinak si neumím představit, jak se to zvládne… Uvidíme 🙂

15.00

Pátý den WUSV 2018 nezadržitelně spěje do svého finále, poslušnosti háravých fenek začínají, připravena je první dvojice – Ene Vöörmann z Estonska a Liesl Price z Kanady! 🙂 Estonská fenka Darka má slabou pozornost, tempo výkonu je průměrné, dojmu chybí drive a jiskra. Odložení do sedu volné, chvilková ztráta pozornosti, odložení do lehu v pořádku, stůj v podobném provedení, přivolání dobré. Volný aport s překusem po uchopení, mírně šikmé předsednutí, skoky hezké, držení aportu by mělo být pevnější, aport šplhem s hezkým překonáním áčka, ale opět by mělo být pevnější držení aportu. Vysílačka ve vlažnějším tempu. Nastupuje kanadský tým! 🙂 Příjemná harmonická ovladatelnost bez vodítka, odložení do sedu moc pěkné, stejně tak leh a výborné rychlé přivolání, těsné předsednutí a přiřazení bylo přískokem k noze. Stůj v pořádku, včetně přivolání. Volný aport rychlý, skok přes metrovku cestou zpět s kontaktem, šplh cestou tam s vysokým seskokem, ale vypracování je s hezkou energií a chutí. Vysílačka v hezkém tempu, ale fenka zůstala dlouho našponovaná na loktech. 85 bodů pro Estonsko a 88 pro Kanadu!

14.55

…zatím jsme nikdy nenašly, a ani se nedozvěděly, kdy bude závěrečná ceremonie…

14.00

Do 15.00 je na stadionu pauza pro trénink háravých fenek! 🙂 V 15.00 nastoupí na poslušnost první dvě z nich – Estrellest Dragon Darka estonského závodníka Eneho Vöörmanna, Fenix von der Eisspitzen Kanaďana Liesla PriceTess van Hamersslag Holanďana Heina Deebena a samozřejmě také Vicky Favory Cross našeho Martina Matouška! 🙂

13.55

Pro tuto chvíli poslední obrana a Pierre Lamaire ze Španělska! 🙂 Velmi poctivé ověřování, revíry hodně slušné jako celek, okamžitě zahájené aktivní vyštěkání. Odvolání v pořádku. Výborný pokus o útěk i přepad, pes je skvěle razantní a jde do rukávu s velkou energií. Zadní doprovod a přepad v pořádku. Kontrolák skvělý, kvalitní zákus, výrazný přepad. Parádní obrana a 93 bodů! 🙂

13.45

Předposlední obrana skupiny, předvede se španělská dvojice Alberto AguilarKill Bill de Parayas! 🙂 Revíry v pořádku, intenzivní vyštěkání, velmi pěkné odvolání z makety. Pokus o útěk se slabou pouštěčkou a napadením rukávu, nedostatečný zákus při přepadu. Zadní doprovod pěkný, přepad bez problémů. Kontrolák s rezervou, pouštěčka na hranici druhého povelu, opět slabý zákus při přepadu. 75 bodů.

13.35

Clément Loehr z Francie na obraně! 🙂 Revíry v obloucích a střední tempo, slabé vyštěkání, odvolání s přiřazením dál od nohy. Pokus o útěk s pěkným zákusem, stejně tak přepad, pes je velký a figurantovi dává opravdu zabrat. Zadní doprovod s horší ovladatelností při obratu, předcházení a slabší orientace na figuranta, přepad opět s pěkným zákusem. Moc pěkný kontrolák, přepad v pořádku, čisté pouštění. Obraně by pomohlo více bojovnosti a drivu. 80 bodů.

13.25

Loňský mistr světa WUSV, německý reprezentant Reiner Naschke na obraně! 🙂 Bezchybné revíry, vyštěkání na jedničku, odvolání k noze skvělé. Debby je neuvěřitelně razantní a bojovná, oba první zákroky jsou výborné. Korektní zadní doprovod a přepad. Moc pěkný kontrolák i přepad. Jako celek naprosto famózní obrana, pamatuji si kvality fenky z loňska a je to prostě tak! 🙂 98 bodů! 🙂

13.20

Obrany začínají! Nastupuje Jim Caldwell z Irska! 🙂 Revíry přímé, rychlé, slabší ověřování, okamžitě zahájené vyštěkání, ale zejména ke konci jsou pauzy. Výrazný pokus o útěk, plný zákus, razantní přepad a opět pěkný zákus, hladké pouštění, aktivní dohlídání. Zadní doprovod s předcházením a kratší vzdálenost před přepadem. Kontrolák velmi rychlý, jen malá brzda, fajn zákus, stejně tak u přepadu. 87 bodů.

12.55

…poslední “klasické” obrany ve 13.20. Už jste po obědě? Tak jen střídmě, prosím, protože se nám blíží výkony háravek, a tedy Vicky Favory CrossMartin Matoušek – aby se vám po nedělním knedlu zelu neudělalo při fandění těžko! 🙂

12.25

A poslední “klasická” dvojice poslušností letošního mistrovství, protože pak už nás budou čekat poslušnosti pouze háravek – a MARTIN! 🙂 Výkon zahajuje Marco Nardi z Itálie a Oleksandr Babenko z Ukrajiny! 🙂 Pozornost a projev psa Jabina Otis hezké, ale obraty by měly být těsnější. Odložení do sedu mohlo být rychlejší, leh v pořádku, ale přivolání s kontaktem a po přiřazení k noze si pes zase stoupá. Odložení vestoje mohlo být pevnější, přivolání v pořádku. Volný aport rychlý, pěkné držení a odevzdání. Aport skokem s mírně šikmým předsednutím a ne zcela dotočeným přiřazením, áčko s překusy při odevzdání aportu a opět méně ochotné usednutí k noze. Krásná vysílačka, běh na plný plyn a okamžité ulehnutí. Oleksander a Derby vom Körbeltal na place! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka svižná, koncentrovaná, moc pěkná. Odložení do sedu s nedosednutím, leh by měl být příměji k zemi, odložení vestoje v pořádku, mohla být lepší koncentrace, obě přivolání v rychlosti. Volný aport v rychlosti, skoky v pořádku, hezké áčko. Vysílačka rychlá a okamžité ulehnutí. 84 bodů pro italský i ukrajinský tým.

12.00

V tuto chvíli nás čeká čtveřice poslušností, v první z nich Karl-Heinz Eder z Rakouska a japonský závodník Kaoru Shimada! 🙂 Na výchozím bodě je již Karl-Heinz a Alcatraz vom Wolfsgraben! 🙂 Pes by se měl držet těsněji u nohy, zejména v obratech a ve skupince, jinak je ale ovladatelnost svěží a pozorná. Odložení do sedu v pořádku, ulehnutí pomalé, ale rychlé přivolání s těsným předsednutím a hezké přiřazení. Volnější stůj s krůčky, přivolání opět pěkné. Velmi rychlý volný aport, ale obtížnější sebrání, odevzdání s drobnými překusy. Ty jsou také u zbylých dvou aportů, ale nádherné skoky přes metrovku, áčko seskakováno zhora. Skvělá vysílačka a již nastupují Kaoru a Oliver von Chiba Ebiharasow! 🙂 Oliver je pro mne naprostý úkaz – asi má zákaz na psovoda byť jen kouknout, kouká všude okolo sebe, jen ne na něho, a přesto naprosto bravurně drží korektní pozici u nohy 🙂 Odložení do sedu a lehu by mohla být rychlejší, stůj s krůčky a volnější zaujetí pozice, přivolání s kontakty do psovoda a přiřazení by mělo být plynulejší. Velmi vlažný návrat s prvním aportem a neochotné odevzdání s překusy. Překonání metrovky ladné, ale předsednutí šikmo před psovodem a opět drobné překusy. Totéž u áčka, plus jeho překonání by mohlo být lepší. Vysílačka moc pěkná. 87 pro rakouskou dvojici a 85 pro blonďatého japonského závodníka! 🙂

11.45

Vydejchejte se, nechte vyplavit trochu adrenalinu pryč, protože tohle fandění začíná být pomalu zdraví nebezpečné… 🙂 Ve 12.00 další poslušnosti, takže se dáme na chvilku do klidu, než se začneme připravovat na Marťu Matouška! 😉

11.33

A s napětím se čeká na nástup České republiky a Vaška OuškyQvidem Vepeden, kteří měli nastoupit v 11.40, ale už nastupují na plac! Držte vše, co máte! 🙂 …a borec Vašek je na place ve své beranici!!! 🙂 Revíry bezchybné, nádherně těsné a precizní ověřování. Vyštěkání na jedničku, odvolání také. Pokus o útěk luxusní, málem ho figurant neutáhl, okamžitá pouštěčka. Přepad stejně tak fantastický, čistá pouštěčka a aktivní střežení. Ukázkový zadní doprovod, Qvido nespustí z figuranta oči a přepad vystřihne na jedničku! Boční doprovod nádhera, no, jdeme na kontrolák, mám nervy a je mi trochu špatně… Kluci, dejte to, prosím… Kontrolák na jistotu – plný pevný zákus, ale bohužel druhý povel… Už je to jen a jen na panu rozhodčím, publikum bouří, Jirka Tichý mává českou vlajkou, Vašek si poklekl, sundal si čepici a divákům se poklonil. Je to prostě zlatíčko a lidé jeho i Qvida milují! 🙂 …rozhodčí uděluje 93 bodů… Pokud jde o body, nemám právo se k tomu vyjadřovat, ale jinak – viděli jste už výsledkovou listinu, to je prostě pecka, bomba, parádaaa! 🙂

11.25

…blíží se to, blíží… Nyní Akemi Taniguchi z Japonska, a pak už Vašek Ouška s Qvidem! 🙂 Vlažnější revíry i vyštěkání, odvolání z makety neochotné a není k noze, fenka sedí před psovodkou. Po přepadu bohužel reakce na obušek – a ukončení výkonu 🙁

11.15

K obraně je již připraven Danny Wuyts z Belgie, jdeme na to! 🙂 Revíry i vyštěkání v pořádku, odvolání z makety by mělo být těsněji k noze a s rychlejším usednutím. Přechod na odložení na útěk ve slabé pozornosti, nicméně oba zákroky razantní a energické, druhá pouštěčka by však mohla být čistější. Při zadním doprovodu mírné předcházení, při přepadu překus. Kontrolák rychlý, ale rezerva v zákusu, přepad s pouštěčkou na druhý povel. 80 bodů.

11.05

Izrael a Ori Akian na place! 🙂 Špatná orientace na druhou maketu, ale nakonec ji pes oběhl, revíry by měly být přímější, vyštěkání plnější a pravidelnější, jsou zde i pauzy. Moc pěkné odvolání z makety. Hezký odchod na útěk, který je razantní a bojovný, plný pevný zákus. V přepadu drobná rezerva v zákusu, pouštěčky obě hladké. Zadní doprovod v pořádku, přepad s malou rezervou, ale po pouštěčce, která nebyla úplně ochotná, dvojí napadení rukávu. Kontrolák v pohodě, ale opět hrubé a opakované napadání rukávu po přepadu. 70 bodů.

11.00

Druhý v pořadí na obraně je v této skupině maďarský závodník Csaba Fekete! 🙂 …a není možná – sluníčko, modrá obloha – v Randers je sice chladný, ale moc krásný den, neděle jak malovaná! 🙂 Další pes, který očichával závaží v maketách, tentokrát v páté maketě, ale oběhl ji. Vyštěkání okamžité, pravidelné, pěkné odvolání k noze. Razantní pokus o útěk, okamžitá pouštěčka, pevný a plný zákus při přepadu, mohl by zde být větší boj, ale jinak hladké pouštění. Zadní doprovod i přepad v pořádku. Kontrolák s rezervou v zákusu, přepad s pouštěčkou na druhý povel. 85 bodů.

10.50

Začíná další skupina obran, v níž jako šestý nastoupí náš Vašek! 🙂 Jako první ale vysílá svého psa na makety Luc Vermeir z Belgie! 🙂 První maketa s čuchnutím k závaží v maketě a běh zpátky bez oběhnutí, zbytek revírů v pořádků. Vyštěkání okamžitě zahájené, intenzivní a dominantní, čisté odvolání k noze. Pokus o útěk se slabým zákusem, pouštěčka hladká, přepad s již povedeným zákusem. Předcházení na zadním doprovodu, opět velmi slabý zákus, i když pes se drží statečně… Kontrolák v pořádku, po přepadu při dohlídání orientace na psovoda, předcházení při bočním doprovodu. 84 bodů.

10.20

Třetí dvojice této skupiny poslušností a Netanel Gibli z Izraele a Robert Chapman z Velké Británie! 🙂 Niko je pozorný, má příjemný projev. Ale odložení do sedu s velkým rozhlížením, leh mohl být rychlejší, stůj ve velmi volném provedení s kroky, obě přivolání pěkná, čistá. Volný aport v pořádku, skok s kontaktem do psovoda při předsednutí s aportem, při aportu šplhem velké vyměřování místa k odrazu, překonání by mělo být hladší. Po ulehnutí na vysílačce se pes přizvedává. Připraveni jsou již Robert a Lelaurier Kooh i Noor! 🙂 Slabší koncentrace psa během ovladatelnosti, dojmu z výkonu by také pomohlo více radosti z práce psa. Odložení do sedu v pořádku. Leh okamžitý, rychlé a čisté přivolání. Stůj mírně šikmo, volné provedení, kroky, ale opět hezké přivolání. Volný aport mohl být rychlejší, lehké opření aportu o psovoda při jeho přinesení, skoky s kontakty, kontak se psovodem a překusy. Aport šplhem opět s překusy. Vysílačka naprosto dokonalá, jenže než stačili diváci dokončit svůj obdivný výdech, pes se sebral a mazal do pomyslné brány, takže nadšení vystřídalo zděšení, které se navíc ještě vystupňovalo, protože vtipálek hafan neulehl ani napodruhé, ale až napotřetí, kdy měl jistotu, že v bráně opravdu nic není. 83 bodů pro Izrael a 77 Velká Británie.

9.50

A je to tu! Žádné nedělní kakajíčko a loupáčky, ale pořádný adrenalin a srdeční frekvence na ty nejvyšší obrátky! Nastupuje totiž Alice Nelibová a zahajuje za český tým nedělní jízdu! Fandíte? Jste napjatí? Máte trému za Alici, těšíte se i obáváte zároveň? Správně, tak to má být – můžeme jít na to, Alice s Woodym z Ditčina dvora na výchozím bodě! 🙂 …na dlouhodobém odložení je Kim Bluck z Velké Británie a jeho Tagzvondeni Branden! 🙂 Při změně tempa do běhu a sem tam při chůzi si Woody poskočí, jinak pracuje v pěkné koncentraci a má radostný projev. Obraty čelem vzad by mohly být těsnější, usednutí jsou rychlá. Moc pěkné odložení do sedu s hezkou koncentrací při odchodu psovodky, při příchodu již pár odhlédnutí. Pomalejší položení zadku při odložení do lehu, přivolání se zmatkem, kdy po přiřazení k noze Woody vstává a znovu předsedá, pak se opět usazuje k noze. Škoda. Odložení vestoje čisté, pouze by mohla být ze začátku malinko lepší koncentrace. Volný aport rychle vypracovaný, bohužel metrovka s výrazným vyměřováním k odrazu, nicméně není zde dotyk, áčko by mohlo být rychleji vypracované – ale všechny tři aporty jsou s pevným držením, žádné překusy, ochotné odevzdávání a rychlá přiřazování. Vysílačka mohla být ještě o fous rychlejší, ale ulehnutí okamžitě a na první povel. Myslím, že se Alici výkon povedl, její premiéra na WUSV je opravdu obdivuhodná! 🙂 …pojďme na chvíli k výkonu Velké Británie 🙂 Opravdu moc hezká ovladatelnost bez vodítka, odložení do sedu výborné, pěkné vypracování odložení do lehu, precizní stůj. Přivolání s drobnými kontakty. Volný aport s kontaktem do psovodky a překusy před odevzdáním. Skok cestou tam poněkud zběsilý, nicméně překonání překážky tam i zpět bez kontaktů. Áčko si psovodka hodila těsně k jeho patě, a než se s rozhodčím stačila domluvit, pes vyběhl, měl pochopitelně s překonáním zpět co dělat, ale zvládl to, borec! 🙂 Vysílačka s vlažnějším tempem v závěru. 86 naprosto luxusních bodů pro Alici a Woodyho – jejich premiéra na WUSV je prostě úžasný výkon a řekla bych, že i Alice je moc spokojená 🙂 – Alice po udělení bodů hladí a chválí Woodyho, který stojí opřený o ni a užívá si její přízeň. Český tým prostě jede, paráda! 🙂 …85 bodů pro Británii 🙂

9.20

Za pět minut nám začne další skupina poslušností, zahájí ji Vincent Honselaar z Holandska a Ronald Brenner z Německa. Co je však mnohem důležitější, tak že ve druhé dvojici bude za Českou republiku bojovat Alice Nelibová! 🙂 …tak snad včerejší oslavy včas ukončila a dobře se na dnešek vyspinkala! 🙂 Jdeme na to – na výchozím bodě jsou již připraveni Vincent a Ojai van Blutsenhof! 🙂 Při změně tempa do běhu je hopsání, jinak pozorná ovladatelnost, okamžité usedání a hladké obraty čelem vzad. Odložení do sedu okamžité a v pozornosti, leh v pořádku, přivolání s drobným kontaktem do psovoda. Místo odložení vestoje je moc pěkně provedené lehni :-), přivolání v pořádku. Volný aport v nádherné rychlosti a hezká technika sbírání aportu, ale mírně šikmé předsednutí a ťuknutí do psovoda, drobný kontakt při odevzdání je i na metrovce, áčko s vysokým seskokem cestou tam a překus cestou zpět. Vysílačka v pořádku. Ronald a Racker vom Waisagrund na výchozím bodě! 🙂 Ladná a bezchybná ovladatelnost bez vodítka, odložení do sedu se skvělou reakcí na povel, ale s pozvolným zaujetím polohy, lehni v pořádku. Hrubý náraz do psovoda… Odložení vestoje korektní, opět náraz do psovoda při přivolání, ale tentokrát o něco menší. Volný aport hezký a rychlý, aport skokem s pěknými skoky, čisté předsednutí a předání aportu, šplh naprosto v pořádku. Výborná vysílačka! 🙂 90 bodů pro Holandsko a 95 pro Německo.

9.10

Poslední obranu ve skupině předvede Priscila Ognibene Guimaraes z Brazílie! 🙂 Revíry s vybíháním v obloucích, prověřování, vyštěkání okamžité a pravidelné, hezké odvolání z makety. Oba první zákroky v pořádku, ale pouštěčky by měly být čistější. Zadní doprovod s orientací na psovodku, přepad s překusem před pouštěčkou. Kontrolák mohl být ve větší rychlosti, je zde brzda, ale povedený zákus, přepad s pouštěčkou na druhý povel, téměř na hranici hranici třetího povelu. 84 bodů.

9.00

USA a Mario Gomes připraveni k výkonu! 🙂 Revíry, vyštěkání i odvolání v pořádku, ale pokus o útěk s méně pevným zákusem, přepad s neklidem a překusy před pouštěčkou. Zadní doprovod hezký, ale slabší a méně pevný zákus, neochotná pouštěčka. Kontrolák moc pěkný, přepad by měl být s hladší pouštěčkou. 90 bodů.

8.50

Za pozornosti všech přítomných nastupuje německý reprezentant Helmut Huber! 🙂 Revíry bez čtvrté makety, vybíhání v obloucích, vyštěkání s orientací na psovoda při jeho příchodu, odvolání z makety již ovšem korektní. Velmi razantní pokus o útěk, plný pevný zákus, přepad s plnou bojovností až teprve před pouštěčkou. Zadní doprovod i přepad v pořádku, rezerva v zákusu. Kontrolák ve výborné rychlosti, povedený přepad. 86 bodů…

8.40

Nyní již Mexiko a Gilberto Trevino Fuerte! 🙂 Revíry, vyštěkání a odvolání z makety v pořádku. Razantní pokus o útěk, plný zákus – který je i u přepadu. Pořádná bojovnost i okamžité pouštěčky. Při zadním doprovodu lehká orientace na psovoda a náznak k vyběhnutí, přepad skvělý a okamžitá čistá pouštěčka. Povedený kontrolák i přepad. Jako celek skvělý výkon – a psovod má radost a hezky chválí svého psa! 🙂 94 bodů!

8.30

Jako druhý na dnešních obranách se staví na výchozí bod Adrien George z Francie! 🙂 Od čtvrté makety mrknutí na šestou, jestli tam figurant opravdu je :-), revíry v pořádku, při vyštěkání pes ale pokukuje po psovodovi. Pokus o útěk rychlý a povedený zákus, pěkný přepad. Nekázeň před zadním doprovodem, dále již provedení v pořádku, razantní přepad. Rychlý kontrolák, ale slabší zákus, přepad již v pořádku, pouštění v pohodě. 80 bodů.

8.20

I poslední den WUSV utíká a nejde zastavit, takže jen co skončily poslušnosti, už jsou na stadionu v Randers místo metrovky a áčka postaveny makety, což znamená jediné – obrany začínají! Jako první nastoupí Sjacky Cnossen z Holandska! 🙂 Přímé a rychlé revíry, poctivé ověřování, vyštěkání zahájeno okamžitě, ale po chvilce pes vybíhá z makety a jako by vyzýval psovoda, aby už šel. A dělá to tak celou dobu, než psovod přijde. Odvolání v pořádku. Oba první zákroky s plnými zákusy, čisté pouštěčky, hezké střežení. Zadní doprovod i přepad v pořádku. Výborný kontrolák a stejně tak kvalitní přepad, velká škoda toho začátku… 87 bodů.

7.55

Ve třetí dvojici první skupiny poslušností předvede svého psa King of Asso italská reprezentantka Maria Elena RosatiMercédesz Kis z Maďarska, která se psem Guccy Yucero Bohemia odchází na dlouhodobé odložení. Bohemia! 🙂 Italský tým pracuje v příjemném tempu, pes je přirozeně pozorný a hezky ovladatelný. Odložení do sedu pomalejší, leh v pořádku, ale velký náraz při přivolání. Stůj v pořádku, ale po přivolání nedotočené přiřazení. Obtížné sebrání volného aportu a neochotné odevzdání. Aport skokem v pořádku, aport šplhem s chutí a v rychlosti, ale obtížné překonání cestou tam a vysoký seskok cestou zpět. Vysílačka s ulehnutím na druhý povel. Mercédes a Guccy zahajují svůj výkon! 🙂 Pozorná, energická a sladěná práce na poslušnosti maďarské dvojice. Odložení do sedu i lehu pěkná, lehký náraz při přivolání a chvilkové čuchání u nohy. Odložení povedené, včetně přivolání. Volný aport rychlý a vypracovaný s chutí, opření o psovodku po přinesení, po odevzdání náskok k obličeji psovodky. Aport skokem s ladným překonáním překážky, áčko s vysokými seskoky a po odevzdání aportu fena nesedí. Před posledním aportem i po něm čuchání v trávníku. Hezká vysílačka. 86 bodů pro italský tým a 82 pro maďarský tým.

7.30

…a po nočních deštích se nám Randers cudně zahalilo do mlhy, která jak těžká duchna padá přes okraje stadionu dolů na trávník, takže celé dění se odehrává v mírně snové cloně… Když jsme ráno vyjížděly, byly 3 stupně Celsia, dnes má být kolem 11 až 13 stupňů, dopoledne dokonce i sluníčko! 🙂

7.25

Ve druhé dvojici na poslušnost nastoupí Ikuko Mitani z Japonska a Katalin Szűcs z Maďarska! 🙂 Pes Gert vom Haus M.1 je naprosto neovladatelný a obraty čelem vzad jsou bohužel katastrofální, odložení do sedu pomalé a pes kouká, co by tak jako podnikl – na chvíli se zakoukal na odcházející skupinku a už jsem si i říkala, že půjde opravdu s nimi… Leh i přivolání překvapivě v pořádku, stůj volný, přivolání moc hezké – hurá, můžu pochválit! :-). A moc ráda chválím i dál – aporty byly totiž až na nějaké drobnosti pěkné, stejně tak vysílačka, kde byla okamžitá brzda, ale ulehnutí mohlo být přímější. Nastupují Katalin a Donator Indigo! 🙂 Maďarská ovladatelnost je radostná a soustředěná, precizní zaujetí odložení do sedu, ale chvilková ztráta koncentrace, leh velmi pěkný a výborné přivolání, ale nevyšel bohužel stůj, kde si pes lehá. Velmi rychlý volný aport, před odevzdáním malý překus a po odevzdání štěknutí. Aport šplhem s odměřováním místa k odrazu, těsné překonání a dotyky. Překonání áčka, zejména cestou pro aport, mohlo být čistější. Parádní vysílačka! 🙂 79 bodů bodů pro Japonsko a 85 bodů pro Maďarsko.

7.10

…možná by vás zajímalo, že Vaškova beranice se stala v českém týmu opravdu talismanem pro štěstí, měl ji s sebou (v autě) na stopě jak Marek Černý, tak Martin Matoušek! 🙂

7.00

A začínáme! Na výchozím bodě Jinseok Yoon z Koreje a Matuš BalúnOriginal Malý Lumpík odcházejí na dlouhodobé odložení! Slovensko, ale honem z toho kanafasu ven a fandit! 🙂 Fenka Froni Barnero je plná temperamentu, je velmi radostná a pracuje s velkou ochotou. Při druhém obratu čelem vzad poštěknutí, jinak moc pěkná ovladatelnost bez vodítka. Odložení do sedu rychlé a pozorné, stejně tak leh, ale přivolání s kontaktem do psovodky. Perfektní stůj a tentokrát i přivolání je výborné. Horší ovladatelnost při příchodu k aportům, volný aport je rychlý, skvělý, nádherné skoky, ale po přinesení fenka neusedá, běhá okolo psovodky a chce si hrát, nakonec s aportem křivě předsedá. Aport šplhem s vysokým náskokem cestou zpět, ale výborný závěr cviku. Vysílačka mírně mimo osu. Matúš a Original Malý Lumpík na place, tak tfuj tfuj tfuj! 🙂 Slovenští horalé pracují jako jedno tělo, jedna duše – jejich výkon je výrazně sportovní, přitom ladný a harmonický. Odložení do sedu okamžité a s plnou koncentrací na psovoda, leh přibitý k zemi a stále výborná pozornost, přivolání a přiřazení bezchybné. Odložení vestoje s pár pozvolnými krůčky, a když Matúš dává povel k přivolání, pes na dlouhodobém odložení se zvedá a kousek popobíhá, nicméně zase ihned ulehne. Volný aport naprosto v pořádku, nejsem si jistá, zda na metrovce nebyly kontakty, áčko s vysokými náskoky, zpět horší překonání, jinak pěkný závěr cviku. Naprosto famózní vysílačka na závěr výkonu, rychlá a ulehnutí okamžité, ve směru běhu. No, parádička paráda, Matúši! 🙂 74 bodů pro Koreu a 93 pro Slovensko! 🙂

6.50

V dnešní první dvojici poslušností budeme mít slovenského borce Matúše Baluna (já nikdy nevím, jak se píšou ty délky nad jménem, promiň, Matúši, mohla bych jít kouknout do našeho rozhovoru, ale nějak nestíhám… 🙂 ), půjde jako první odkládat, pak nás čeká v 9.50 Alice Nelibová na poslušnosti, 11.40 Vašek Ouška na obraně a Martin Matoušek v 15.25 na poslušnosti a v 16.50 na obraně – buďte s námi, bude to napínavé až do posledního okamžiku! 🙂

6.45

Čtyři dny utekly jako voda – byly to dny plné výkonů, při jejichž zhlédnutí člověk zatajil dech, zasnil se a zapomněl na všechny své běžné starosti. Ale to opravdu není vše, protože před sebou máme ještě neděli, pátý, poslední a ten nejdůležitější den WUSV IPO, den, kdy se snění pro někoho ze závodníků změní v neuvěřitelnou skutečnost, kterou už dost možná nikdy nic jiného nepřekoná. Kdo bude mistrem světa WUSV pro rok 2018? Bez přehánění můžeme říct, že český tým má karty dost slušně rozdány a nyní už je to spíš o tom, jak zafunguje i štěstí a všechny možné faktory okolo, které nejdou natrénovat. Věřím ale tomu, že ať už bude novým mistrem světa kdokoli, bude to zasloužené. Stejně tak jsem totiž přesvědčená o tom, že pokud “Íčko nula jedna” dostalo neúměrné body za stopu, tak se mu to včera vrátilo na obraně. Ony totiž ty příslověčné mlýny opravdu melou… Hm, nezapomněla jsem vám nakonec při tom všem povídání popřát krásné dobré ráno? Tak krásné dobré ráno! 🙂

INFORMACEVÝSLEDKYFOTOGALERIE

16.30

…bylo toho sice už dost, ale stále ještě to není vše, milí sportovní přátelé, takže zítra opět v 7.00 tady – ale dneska si na Martina, Petru a Marka za jejich dnešní parádní výkony pořádně přiťukněte, my to rozhodně máme v plánu! Přejeme nádherný sobotní večer, Češi tady prostě válí, tetelíme se radostí a hrdostí, ahoooj! 🙂

16.15

Poslední dnešní obrana a Melanie Baillods ze Švýcarska! 🙂 Vynechaná druhá maketa, pes do ní pouze nakoukl, vyštěkání mohlo být dominantnější, odvolání k noze do správné pozice. Pokus o útěk i přepad v pořádku, ale výkonu chybí více drivu a bojovnosti. Zadní doprovod korektní, přepad pěkný. Při odchodu na kontrolák velká nekázeň a otáčení se, samotný zákrok byl také méně razantní. Přepad v pořádku, boční doprovod by měl být více pod kontrolou psovodky. Dnes 86 bodů.

16.05

Česká republika a její reprezentant Marek Černý na place – a vysílá svého úžasného Orexe na první maketu! 🙂 Velmi těsné revíry, rychlé a přímé, intenzivní vyštěkání, výborné odvolání k noze. Suprový pokus o útěk, okamžitá pouštěčka, pozorné střežení a ihned plný zákus a rukáv až za ušima. Precizní zadní doprovod a další krásný zákrok – plný pevný zákus na přepadu. Ukázkový boční doprovod… Napětím sotva dýcháme, tak kluci, ať se to prosím povede… Před koncem chůze na výchozí bod na kontrolák se Orex už otáčí, dále ale již moc pěkná práce, povedený zákus, pevný a plný, naprosto čistá pouštěčka, luxusní přepad a na závěr opět učebnicový boční doprovod. A Markovi se po odchodu od rozhodčího strašně ulevilo, zaklonil hlavu, vydechl, připnul si Orexe na vodítko a poté několikrát zajásal – jeho zaťatá pěst zamířila k obloze v Randers a nenechala nikoho na pochybách o tom, jak moc šťastný Marek právě je! A myslím, že všichni Češi s ním! 🙂 Rozhodčí uděluje téměř samé výborné a 97 luxusních bodů! 🙂

15.55

Ukázka ruské práce bude v režii Mariie Tikhomirové! 🙂 Revíry v pořádku, okamžitě zahájené intenzivní vyštěkání, odvolání pěkné, ale při odchodu figuranta pes vyráží za ním. Před útěkem je pes trochu nadzvedlý. Nádherná bojovnost při útěku, okamžitá pouštěčka, přepad s překusem před pouštěním. Zadní doprovod s tendencí vyrážet, přepad s pěknou razancí. Kontrolák s velkou brzdou, přepad v pořádku. 86 bodů.

15.50

Besfort Xhafa z Norska nastupuje na obranu! 🙂 Revíry v pořádku a po  přiběhnutí do šesté makety rovnou krásný – pevný a plný zákus na rukáv 🙂 Naštěstí napodruhé se odvolání povedlo, takže pokračujeme dál. Musím vyzvednout nádhernou razanci a bojovnost psa – oba první zákroky jsou super, nicméně zadní doprovod s předcházením, samotný přepad je pak pěkný. Kontrolák s pouštěčkou na druhý povel a s překusem, poslední zákus naprosto v pořádku. 74 bodů.

15.35

Na obraně nyní předvede svého psa izraelský závodník Milik Berg! 🙂 Revíry bez problémů, okamžité a dominantní vyštěkání. Pokus o útěk povedený, ale při přepadu zákus jen velmi slabý – ale pes se udržel. Ke konci zadního doprovodu předcházení a slabý zákus při přepadu. Kontrolák ve slušné rychlosti, ale znovu ne zcela plný zákus, nicméně zákus při přepadu je v pořádku. 87 bodů.

15.30

Máme zde konečně obrany, v nichž jako pátý nastoupí Marek Černý! 🙂 …a jako první skupinu šesti výkonů zahájí Thomas Mittermayr z Rakouska! 🙂 Revíry rychlé, přímé, pěkné ověřování. Vyštěkání okamžitě zahájené, pravidelné a intenzivní. Odvolání v pořádku, ale stále štěkání u nohy. Pokus o útěk s plným zákusem, okamžitá pouštěčka, přepad s překusy před pouštěčkou. Zadní doprovod na začátku se štěkáním, přepad výrazný, pěkný plný zákus. Kontrolák s ne zcela plným zákusem, dobrání, přepad s druhým povelem na pouštění. Po odstoupení figuranta opět štěkání u nohy a při bočním doprovodu je orientace na psovoda. Dlouhosrstý fešák HotShot vom Hessenstein vybojoval svému psovodovi 93 super bodů! 🙂

15.15

…a taky za námi před chvílí přišel jeden zmrzlý figurant jménem Milan Římek. Terezka mu doběhla pro čaj, já jsem zrovna něco psala, Milan s Miškou mi seděli za zády a já najednou jen slyším Milana: “Co to je?” “No cukr přece!” vysvětlila mu s dost užaslým a trochu káravým hlasem naše Míša (podtext otázky zní: copak Ty neznáš cukr, Milane? 🙂 ). Ale když mi to přeci jen nedalo a otočila jsem se, viděla jsem je, jak se oba poněkud konsternovaně sklánějí nad podivně zakaleným kelímkem, a v tom to Míše došlo: “To byla smetana!” …a všichni tři jsme se společně otočili k Terezce, která se hájila, že to opravdu neudělala naschvál a že si vážně myslela, že je to cukr :-). A Milan jí říká: “…já si myslel, že jsi taková hodná holka, a Ty jsi přitom tak zákeřná!” Ale myslel to jako legraci samozřejmě, etuda s čajem a smetanou do kávy místo cukru nás pobavila kompletně všechny! …a jen se trochu bojím, že si Milan na Terezku vzpomene ještě jednou, až ta smetana v čaji udělá své… 😉

15.05

Mám chviličku, tak bych ráda poděkovala zlatému Martinu Matouškovi, který nám z ProfiDOG před chvílí každé donesl neuvěřitelně dobré dánské jogurtové mléko s lesním ovocem jako malé poděkování za naši práci. To je prostě zlatý člověk – a musím říct, že každý, kdo něčeho dosáhl, to má jistě vykoupeno spoustou práce a zaslouží si uznání, ale když je někdo úspěšný, a ještě k tomu je to dobrý člověk, tak si říkám, že svět ještě není tak špatný a přeci jen něco stále ještě funguje, jak má. Takže Martine, hodně štěstí zítra, ale pro všechny, kdo Tě znají, jsi stejně už dávno hvězda, takže zítra si to hlavně užij, ať jsi spokojený, ostatní už přijde… 🙂

15.00

Na stadionu je nyní do 15.30 pauza, než začnou další obrany, v nichž budeme mít Marka Černého! 🙂 a v mezičase jsou nyní na place vyhlášováni vítězové agility.

14.35

A nyní již Veronique Vleugels z Belgie a Tanja Lutz ze Švýcarska! 🙂 Amber van Hamersslag by měla držet lepší pozici u nohy během změny tempa a ve skupince. Odložení do sedu v pořádku, ulehnutí je přímé, rychlé, pěkná pozornost na psovodku, a přivolání by mělo být s těsnějším předsednutím. Volný aport rychle vypracovaný, ale šikmé předsednutí. Aport skokem pěkný, pevné držení, ale opět šikmější předsednutí. Aport šplhem již korektní až do svého závěru. Vysílačka mohla být s rychlejší reakcí na povel. Na výchozím bodě Švýcarsko! 🙂 Mindy vom Ratsenheim pracuje ve svěžím tempu a v hezké pozornosti na svou psovodku. Odložení do sedu by mohlo být o chlup rychlejší, leh okamžitý, stůj s dorovnáním, koncentrace by měla být ale silnější. Volný aport moc pěkný. Skoky v pořádku, stejně tak áčko. Vysílačka velmi dobrá. 85 bodů pro Belgii, 84 pro Švýcarsko.

14.05

V první dvojici této po diskvalifikacích prořídlé skupiny poslušností nastupují Susanne Pedersen z Austrálie a Alessandro Giannini z Itálie! 🙂 Pes Jabina Soro je pozorný, ale mohl by mít lepší projev. Místo odložení do sedu pes stojí, odložení do lehu v pořádku, stůj se ztrátou koncentrace a i druhé přivolání je rychlé, ale mohlo by být těsněji před psovodkou. Volný aport s ochotným vyběhnutím, ale horší uchopení aportu a velmi neochotný návrat. Skoky dobré, ale těžké překonání áčka cestou tam, kdy málem spadl, uf… 🙁 Vysílačka v krásné rychlosti a s okamžitou reakcí na povel, ale ulehnutí až na další povel. Alessandro a Naky di Casa del Beato na výchozím bodě! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka je pozorná, příjemně živá, ale obraty čelem vzad by měly být koreltněji provedené. Odložení by mohla být rychlejší a v lepší pozornosti na psovoda, ale obě přivolání jsou rychlá a stěsnými předsednutími, ale měla by být rovnější, jsou mírně šikmá. Aporty s drobnými překusy, držení by mělo být pevnější. Vysílačka s váhavým vyběhnutím a váháním po celou dobu první části běhu, poté již v pořádku. 82 bodů pro Susanne a 88 pro Alessandra! 🙂

13.55

Čtveřice poslušností za deset minut! 🙂 …a ještě jsem nezmínila, že kromě doprovodů má v Randers český tým i další fanoušky – jsou zde například figuranti Milan Římek a David Hanel s partnerkami! 🙂

13.45

Finsko a Riikka Byckling! 🙂 Precizní revíry, krásné vyštěkání a správné odvolání z makety. Pokus o útěk figuranta rychlý, kvalitní zákus, přepad také, čisté pouštění. Příliš krátká vzdálenost na bočním doprovodu a předcházení, přepad v pořádku. Kontrolák s brzdou před zákusem, razantní přepad, pouštěčky v pořádku a aktivní dohlídání, ale těsně před příchodem psovodky otočení se na ni. 88 bodů.

13.35

Čas dozrál pro obranu Německa a jeho reprezentantku Sabrinu Höfer! 🙂 Revíry výborné, horší orientace na čtvrtou maketu, vyštěkání intenzivní a pravidelné, odvolání rychle – ale šikmo k noze. Pes je po uložení na útěk neukázněný, nelehá si. Útěk razantní, plný  pevný zákus, okamžité pouštění. Přepad výborný. Zadní doprovod s nakračováním jak baletka, ale předcházení, přepad s kvalitním zákusem. Luxusní rychlost a razance kontroláku, nicméně drobná rezerva v zákusu, při přepadu se ale pes napoprvé nechytil. Jako celek moc krásný výkon! 🙂 …a psovodka se ke psovi chová tedy opravdu zvláštně, všimla jsem si toho už na poslušnosti, místo aby ho za výkon pochválila, tak s ním škube, teď po obraně dostal ještě na hřišti po puse za to, že zareagoval na odcházejícího figuranta. No, pes super, ale psovodka – no comment raději. 95 bodů.

13.25

Nastává čas pro Belgii, za jejíž co nejlepší body zabojuje Luc Vanderhulst! 🙂 Revíry rychlé, přímé, ale po přiběhnutí do šesté makety dvojí hrubý zákus do rukávu, pak vyštěkání. Odvolání z makety v pořádku. Oba první zákusy plné a pevné, okamžité pouštění. Zadní doprovod i přepad dobrý. Odchod na kontrolák ve slabé koncentraci na psovoda. Moc pěkný kontrolák, ale brzda, pouštění čisté, přepad s plným zákusem, výrazný boj, opět hladké pouštění. Aktivní dohlídání během celé obrany. 85 bodů.

13.15

Další na place je Thekla Degtjarjov z Estonska! 🙂 Další problematická orientace na čtvrou maketu kvůli áčku, štěkání by mělo být zahájeno okamžitěji, poté je již ale pravidelné a intenzivní. Odvolání z makety v pořádku. Energický pokus o útěk, plný pevný zákus a okamžitá pouštěčka, rychlý nástup při přepadu – výborný zákrok. Předcházení na zadním doprovodu, výborný přepad, boční doprovod v pořádku. Kontrolák velmi rychlý, ale je drobná rezerva v zákusu, přepad velmi povedený, dnes 91 skvělých bodů.

13.10

Elina Levin z Izraele je další na place! Některé makety by mohly být přímější a těsnější, vyštěkání a odvolání k noze velmi dobré. Velká razance pokusu o útěk, energický přepad, ale pouštěčky by měly být ochotnější. Vyběhnutí za figurantem před zadním doprovodem, poté již ale vše v pořádku a pěkný přepad, ale pouštěčka na třetí povel. Ošklivé utržení a let v saltech na kontroláku, druhý zákus a pouštěčka na druhý povel, ale poslední zákrok již v pořádku. 70 bodů.

13.00

Dnes je počasí celkem shovívavé – zatím nepršelo a je tak nějak snesitelně… Takže se můžeme jít klidně věnovat dalším výkonům – šestici obran zahájí Kati Saine z Finska! 🙂 Revíry mohly být rychlejší, štěkání v pořádku, ale odvolání z makety šikmě k noze i přes výraznou pomoc psovodky tělem. Pokus o útěk s plným pevným zákusem, pes dal figurantovi hodně co dělat! 🙂 Výborný přepad, pouštěčky čisté, pozorné střežení. Zadní doprovod moc pěkný, stejně tak přepad, ale po pouštěčce překusy rukávu, než jej úplně pustí. Kontrolák povedený, ale mohla být čistější pouštěčka, přepad pěkný. 87 bodů.

12.35

V Randers máme nyní do 13.00 pauzu, prý si máme jít dát nějaký dobrý oběd! 🙂 Takže my budeme holky poslušné a jdeme si dát něco k jídlu, vy učiňte stejně tak a užívejte si dál sportovní sobotu – ať už s námi, nebo na závodech ve Strančicích nebo kdekoli jinde 🙂 …a když ta sobota nebude sportovní, ale čistě jen odpočinková, tak to taky není k zahození! 🙂 Za chvíli jsme zpět! 🙂

12.10

A druhá avizovaná dvojice se skládá z reprezentantů Kanady a Velké Británie – na výchozím bodě je již připravena Gabi Hoffmann z Kanady a na dlouhodobém odložení je Henriette Bohnstedt z Velké Británie! 🙂 Brandy Anrebri má výbornou ovladatelnost bez vodítka, je příjemně pozorný. Odložení do sedu je okamžité, precizní odložení do lehu, ale přivolání s drobným nárazem do psovodky. Odložení vestoje s chvilkovou ztrátou pozornosti na psovodku, nicméně přivolání v pořádku. Volný aport mohl být s rychlejším návratem, volnější držení před odevzdáním. Aport skokem pěkný, po přinesení aportu šplhem opření aportu o psovodku. Vysílačka rychlá a okamžité ulehnutí. Na výkon je již připravena dvojice z Velké Británie – Henriette a Argonne Hawk! 🙂 Pěkná ovladatelnost bez vodítka, druhý obrat čelem vzad by měl být ale těsnější a hladší, třetí odložení – stůj – bylo s krůčky. Předchozí odložení v pořádku, přivolání mohla být rychlejší. Volný aport v pořádku, pevné držení a čisté odevzdání. Aport skokem s výrazným vyměřováním místa k odrazu oběma směry, aport šplhem celkem v pořádku. Pomalejší vysílačka – se stejně pomalým ulehnutím. 87 bodů pro Kanadu a 80 pro Británii.

11.40

Nyní je v Randers na programu čtveřice poslušností – v první dvojici nastupuje Kanaďanka Karen SinclairThomas Jørgensen z Dánska! 🙂 Fenka Iska von der Eisspitzen má výrazně radostnou a moc krásnou ovladatelnost bez vodítka. Odložení do sedu mohlo být rychlejší, leh pěkný, přivolání s uklouznutím a náskokem předními packami do psovodky. Odložení vestoje s volným zaujetím polohy a krůčky. Volný aport pěkně vypracovaný, ale při přiřazení trochu někázeň. Aport skokem s vyměřováním místa k odrazu cestou zpět, áčko v pořádku. Famózní vysílačka! 🙂 Na výchozím bodě je již připravena domácí dvojice Thomas a Jabina Liara! 🙂 Pozorná a veselá ovladatelnost bez vodítka, ve skupince mělo být usednutí lépe k noze, bylo šikmé. Odložení v pořádku, jsou rychlá a okamžitá, plus korektní obě přivolání. Volný aport rychlý, kontakt cestou zpět na metrovce, moc hezké áčko a na závěr výkonu skvělá vysílačka! 🙂 9192 bodů pro tuto skvělou dvojici reprezentantů! 🙂

11.35

Poslední obranu skupiny předvede Igor Pelevin z Ruska! 🙂 Revíry by mohly být těsnější, vyštěkání v pořádku, odvolání mělo být příměji k noze. Útěk energický, ale po pouštěčce štípnutí do rukávu, přepad již v pořádku. Zadní doprovod s tlačením se na nohu a mírné předcházení. Přepad výborný. Skvělý kontrolák s plným zákusem, moc pěkný i poslední zákus. Pan rozhodčí uděluje moc pěkných 90 bodů! 🙂

11.25

Držíte pěsti? Fandíte? Myslíte na Petru Pohlovou a její Alyschu? Tak to je dobře, protože právě nastupují na plac! Jdeme na to, stadionem duní opět čeští Kabáti jako podkresová hudba 🙂 Revíry velmi rychlé, těsné, pouze čtvrtá problematická maketa (protože psy stahuje k sobě áčko, které je blízko ní) mohla být těsnější. Vyštěkání dominantní, plné a pravidelné. Odvolání ne zcela těsně k noze. Útěk i přepad nádherně razantní, plné zákusy, čisté pouštění. Zadní doprovod by měl být s lepší orientací na figuranta, přepad je ale skvělý, boční doprovod precizní. Obrovská rychlost na kontroláku, jen drobná brzda, zákus v té rychlosti s malou rezervou, ale pevný, přepad poté již opět luxusní. Parádní práce, škoda hlavně zaďáku, ale i tak super 92 bodů! 🙂

11.15

Další v pořadí je švýcarský reprezentant Atilla Yüksel! 🙂 Revíry, vyštěkání i odvolání naprosto v pořádku, pokus o útěk rychlý a razantní, plný zákus. Přepad také moc pěkný, ale při dohlídání kontakt s rukávem. Zadní doprovod korektní, energický přepad. Super kontrolák, skvělá rychlost a povedený zákus, přepad také pěkný. 90 bodů! 🙂

11.05

Slovensko, ready? 🙂 Ladislav Vargha na place! 🙂 Na čtvrou maketu si psovod psa hůře navedl, jinak revíry moc pěkné. Vyštěkání se dvěma drobnými pauzami, odvolání ne zcela těsně k noze. Výborný pokus o útěk i přepad, plné zákusy, razance a bojovnost. Pěkný zadní doprovod, ale při přepadu nevyšel bohužel zákus, je velmi slabý. Kontrolák rychlý, brzda a bohužel zákus s rezervou, při přepadu je již plný. Po celou dobu obrany ochotné pouštění a pozorné dohlídání. 81 bodů.

10.55

Sandra Löfdahl ze Švédska vstupuje na plac! 🙂 Velké zmatky před pátou maketou, do šesté fenka přiběhla, ale vracela se ihned zpět ke psovodce, takže další vyslání, po němž již fenka vyštěkává, ale rovnou se řadí k přicházející psovodce. Velké překusy při pokusu o útěk i přepadu, při dohlídání orientace na psovodku. Zadní doprovod s pozicí dál od nohy, přepad vlažný. Hodně rozvolněná ovladatelnost při bočním doprovodu a odchodu na kontrolák. Kontrolák a poslední přepad s méně pevnými zákusy. 70 bodů.

10.45

Martin nám udělal obrovskou radost, přituhuje, přátelé! 🙂 Takže nikam nechoďte, protože v právě začínající skupině obran máme jako pátou Petru Pohlovou! 🙂 A jako třetí nastupuje také slovenský bojovník Ladislav Vargha! :-)…nyní již ovšem Vicente Ferre ze Španělska a asi si neodpustím zmínit, že zde byli italští zástupci s protestem kvůli diskvalifikaci jejich “nula jedničky”, nicméně marně… 😉 Revíry v pořádku, vyštěkání s jedním ohlédnutím na psovoda, odvolání z makety v pořádku. Razantní útěk, plný zákus, pouštěčka mohla být čistější. Přepad již výborný. Zadní doprovod korektní, výrazný přepad, plný zákus. A ten je i u kontroláku, který je v pěkné rychlosti, a přepadu. Moc pěkná obrana! A 90 bodů od pana rozhodčího! 🙂

10.20

V poslední dvojici poslušností této skupiny máme startovní čísla 5 a 71 – připravují se Rakušané Wolfgang SatzingerAngelika Hauk! 🙂 Wolfgangův Aik vom Wolfsursprung má skvělou ovladatelnost, jen by mohl mít těsnější obraty. Odložení do sedu velmi pomalé a rozhlížení. Odložení do lehu, včetně přivolání, je v pořádku, ovšem v odložení vestoje rozhlížení, a především velmi volné zaujetí polohy. Přivolání dobré. Aport skokem s překusem a šikmé předsednutí, aport šplhem hezký. Vysílačka rychlá a okamžité ulehnutí. Na výchozím bodě Angelika a Dammit vom wilden Hexenkessel! 🙂 První část ovladatelnosti je harmonická, pozorná. Ovšem bohužel místo odložení do sedu stůj, leh v pořádku, stůj ve velmi volném provedení. První dva aporty naprosto v pořádku, ale přes áčko si jej psovodka přehazuje, i tak si jej hodí příliš blízko za áčko, a pes, který se už před vysláním postaví u nohy psovodky, má s překonáním zpět velké problémy… Vysílačka moc hezká – rychlá a s okamžitým ulehnutím po povelu. 88 bodů pro Wolfganga, 82 pro Angeliku.

10.15

Podle informací naší redaktorky je už Martin Matoušek na stopě, Martine, držíme pěsti a prostě všecko, co máme! 🙂 95 bodůůů, uááá! 🙂 Citace rozhodčího k výkonu: “Viděli jsme krásnou práci. Největší problém měla fenka s udržením stejného tempa po celou dobu stopy. Než si našla své tempo, byla na počátku hektičtější. Po nasazení na stopu po předmětech měla být klidnější. Poslední lom lehce přešla a poslední úsek vypracovala s menší intenzitou. Předměty byly výborné!”

9.50

Druhá dvojice poslušností této skupiny – Chen Chun Chieh z Tchaj-wanu a můj oblíbenec, Wallace Payne z USA! 🙂 …na tomto mistrovství pozoruji, jak strašně nahoru jdou země, které ještě nedávno měly výkony úplně někde jinde. Já vím, že si často kupují již hotové psy, platí si trenéry a tréninky, ale stejně… A zrovna tento závodník a jeho pes Rotze vom Fluchtweg předvádějí skvělou ovladatelnost bez vodítka, skvělé obraty, rychlá předsednutí. Odložení do sedu jen se slabší koncentrací, jinak pěkné, leh mohl být rychlejší, stůj opět s volnější koncentrací, ale moc krásná přivolání, rychlá, s těsným předsednutím. Volný aport s překusem před odevzdáním, kontakt na metrovce cestou tam, áčko v pořádku. Volnější běh na vysílačce, ale skvělá brzda a ulehnutí. Nastupuje Wallace a Boss vom Adlerschrei! 🙂 Wallace předvádí Bosse ve velmi pomalém tempu, jejich výkon působí “rozvážně”… 🙂 Boss je po celou dobu skvěle koncentrovaný a radostný. Luxusní odložení do sedu a lehu, ale v odložení vestoje rozhlížení. Aporty hodně slušné, vypracované s radostí, rychlé. Výborná vysílačka na závěr výkonu! 🙂 88 bodů pro Tchaj-wan, skvělý výsledek, 89 USA 🙂

9.45

Právě nastupují na plac první závodníci v kategorii IPO3 na RTW CUPu ve Strančicích – přeji tímto všem kamarádům a závodníkům (i z jiných plemen) hodně hodně štěstí, ať vám to vyjde! 🙂

9.25

Urve LagedaRaf Bertels na place, začínají Urve a její pes Estrellest Von Vertex! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka by mohla být s lepší koncentrací, a především více v radostném projevu. Obraty čelem vzad nejsou úplně hladké a těsné. Odložení jsou s menší koncentrací, první přivolání s náskokem do psovodky. Volný aport před psovodkou pes upustil, ten se zakutálel za ni, tak ho podal, ale křivé předsednutí. Aport skokem v pořádku, ale obtížné překonání áčka. Vysílačka v moc hezkém tempu, ale ulehnutí až na druhý povel. K výkonu je připraven Ralf a Nero von Haus Targa! 🙂 Ralf je jak pravítko :-), pěkně předvádí svého psa – který pracuje v hezkém projevu a koncentraci. Odložení jsou rychlá a okamžitá, přivolání jen s drobnými ťuknutími bradičkou do psovoda. Volný aport v pohodovém tempu, mělo by být určitě vyšší, předsednutí nakřivo, odevzdání v pořádku. Výborné aporty. Vysílačka by mohla být rychlejší. 78 bodů pro Estonsko, 88 pro Belgii.

9.20

Mám chviličku zmínit, jak je český tým úžasný – každý den nás přijdou pozdravit a popovídat si vedoucí týmu, Jirka Tichý s Lubošem Jánským. Díky Kačce Rackové jsem tu neumřela, ale nějak zázračně jsem se vyhrabala z dost nepříjemné chřipky nebo co to bylo. Kdykoli se setkáme s českým týmem, je to moc příjemné. O to víc, že se k nám hlásí sami a najdou si chvilku aspoň zaběhnout se ukázat 🙂 …Miška na stopách je z nich nadšená, stejně jako ze slovenského týmu, k čemuž se jen a jen připojuji – jsem asi stará škola, ale stále je pro mne Slovensko jedna rodina 🙂 …a jinak je zde dnes pod mrakem, ale neprší a jen středně fouká, máme cca 13 stupňů Celsia.

9.15

Za deset minut se můžeme těšit na další skupinku poslušností – v první dvojici se předvedou Urve Lageda z Estonska a Raf Bertels z Belgie! 🙂

9.05

Poslední obrana skupiny a Elena Platonova z Ruska! 🙂 Revíry bez většího ověřování, vyštěkání se zaváháním na začátku, odvolání s přiřazením netěsně k noze. Pokus o útěk a přepad s dobrými zákusy, ale bojovnost by mohla být lepší. Předcházení na zadním doprovodu, plný zákus na přepadu, ale pouštěčka by měla být ochotnější. Hodně pomalý a vlažný kontrolák, přepad o něco lepší, ale výkonu chybí drive, razance a bojovnost. 80 bodů.

8.55

Jan Jebjerg, dánský reprezentant, nastupuje jako další v pořadí – a domorodci jásají a šílí! 🙂 Revíry v pořádku, ale vyštěkání mohlo být zahájeno aktivněji. Pokus o útěk velmi rychlý, hezká bojovnost na rukávu. Přepad s pouštěčkou na druhý povel. Zadní doprovod křivě za figurantem v části před obratem, po obratu již v pořádku, aktivní zákruk, ale rezerva v zákusu. Kontrolák s málo pevným a plným zákusem, přepad již povedený. 85 bodů.

8.45

A jak se kouše v Kanadě? To nám jde předvést Dan Waters! 🙂 Revíry v pořádku, ale při vyštěkání – při příchodu psovoda – pes udělá kolečko a vyštěkává dál. Při pokusu o útěk rezervička v zákusu, přepad dobrý. Zadní doprovod korektní, ale překus na přepadu před pouštěčkou. Kontrolák v pořádku, ale málo pevný zákus na přepadu.

8.35

Na place je již ale Mike Diehl z USA! 🙂 Pěkné revíry, dominantní vyštěkání, precizní odvolání k noze. Super pokus o útěk, ale při přepadu nevyšel zákus, protože po prvním zákroku pes štěkal, a  proto se pak špatně chytil na rukáv při přepadu. Zadní doprovod korektní. Kontrolák s drobnou rezervou v zákusu, přepad výborný. Po celou dobu výkonu okamžité pouštění. 94 bodů! 🙂

8.30

Druhou dnešní obranu předvede italský závodník Angelo Taddei! Zejména první maketa by měla být oběhnuta rychleji, vyštěkání mohlo být zahájeno aktivněji, jedna pauza při příchodu psovoda, přivolání k noze precizní. Pokus o útěk i přepad naprosto v pořádku, po zastavení figuranta před pouštěčkou ještě dotisk rukávu, pouštěčky okamžité. Moc pěkný zadní doprovod. Kontrolák v pořádku, ale po přepadu pes ani na třetí povel nepustí a je zde diskvalifikace! 🙁

8.10

Tribuny v Randers praskají ve švech, protože dnes v 8.20 nastupuje již druhý domácí závodník – Hugo Skov – který předvede svého psa Hesselballe Cico na obraně! 🙂 …při nástupu Huga na plac dánští fanoušci na protější straně tribuny zapálili tři červené světlice, při začátku vyštěkání je uhasili, ale půlka stadionu je zahalena v dýmu… Revíry přímé, těsné, velmi pěkné. Vyštěkání by mělo být aktivnější, odvolání z makety v pořádku. Pokus o útěk razantní, plný zákus, přepad s výraznou bojovností. Zadní doprovod, přepad i pouštěčka v pořádku. Kontrolák slušný, ale po pouštěčce napadení rukávu. Přepad výrazný. 95 bodů! 🙂

7.25

Nyní nás z této skupiny čeká trojice poslušností, a to Belgičan Ronny Van Den BergheTheo Dannacher ze Švýcarska a Bill Bøknæs Asserfelt z Dánska! 🙂 Cvičit začíná Belgie! 🙂 Pes Korky vom Barbatus je v první části slabě koncentrovaný, psovodovi se během prvního obratu čelem vzad dokonce hrubě připlete pod nohy, volnější je i druhé čelem vzad. Odložení do sedu v pořádku, pěkné odložení do lehu, přivolání s ťuknutím bradou do psovoda, ale hodně slušné přiřazení. Výborné stůj ve všech fázích. Skvělý volný aport, stejně tak skok i šplh. Famózní vysílačka s ulehnutím ve směru běhu. Nastupuje Dánsko, Bill a Hesselballe Zelda 🙂 Ovladatelnost bez vodítka je harmonická a moc příjemná, odložení do sedu v pořádku, ulehnutí je ale pomalé a přiřazení k noze po přivolání až na druhý povel. Stůj hezké, přivolání mohlo být tak jako to první rychlejší. Volný aport v pořádku, skok cestu zpět s kontaktem na překážce a opření o psovoda, pěkné áčko. Vysílačka hezká. Jako poslední z trojice předvede svého psa Manto vom Gsiberger Theo Dannacher! 🙂 Ovladatelnost je v pěkném tempu, ve skupince by měla být lepší koncentrace na psovoda. Skvělé odložení do sedu, ale při příchodu psovoda slábne koncentrace, odložení do lehu v pořádku, přivolání v tempu, odložení vestoje s dorovnáním, přivolání dobré. Předsedání u aportů dál před psovodem, vypracování by mohlo být rychlejší a při odevzdání volného aportu do stojanu pes čuchá, přechody jsou se slabší koncentrací, nicméně skoky jsou moc pěkné. Vysílačka vlažná. 90 bodů pro Ronnyho, Theo 82 a Bill 84 bodů.

7.00

V první dnešní dvojici poslušností nastupuje hned na úvod Adriana Nagyiová a s ní Shin Dong Chan z Koreje! 🙂 …a ani slovenské vlajky nezaspaly a z tribuny Adrianu nadšeně vítají! 🙂 Gero z Berounské bašty je pozorný, ale v chůzi si mírně pohopsává. Odložení do sedu by mělo být s lepší koncentrací, odložení do lehu moc pěkné, přivolání rychlé, ale kontakt bradou do psovodky při přivolání. Stůj se dvěma drobnými dorovnávacími krůčky, přivolání tentokrát výborné. Krásný radostný volný aport, super sbírání, rychlé vypracování. Metrovka cestou tam s vyměřováním místa k odrazu, skok zpátky hladký. Áčko také s vyměřováním odrazu a skoky z výšky, nicméně po celou dobu pevné držení aportů bez překusů a čisté odevzdání. Během přechodů u aportů už Gerovi malinko slábla koncentrace. Nádherná vysílačka! 🙂 Na výchozím bodě je již připraven Shin a Legolas vom Hermes! 🙂 Chůze je s občasným poskočením, ale jinak radostná a pozorná. Odložení do sedu v pořádku, leh mohl být příměji k zemi, před přivoláním je pes nadzvednutý zadkem, jinak přivolání pěkné, těsné předsednutí. Stůj velmi pěkné a přivolání taktéž. Povedený volný aport, aport skokome mohl být s lepším uchopením, ale krásné skoky, áčko s horším překonáním cestou zpět. Vysílačka rychlá, ale ulehnutí až chvíli po povelu. 88 bodů pro Adrianu a 85 pro korejský tým.

6.45

Dnes nás čeká jediná stopa českého týmu – ve skupině v 10.20 máme Martina Matouška a jeho fenku Vicky Favory Cross, takže budeme držet pěsti, no a jinak dění na stadionu zahajuje hned v sedm hodin Adriana Nagyiová, ze slovenského týmu se dnes v 11 hodin na obraně předvede ještě Ladislav Vargha, a chvilku po něm taktéž na obranu nastoupí Petra Pohlová a odpoledne v 16.10 Marek Černý. Čeká nás toho dnes prostě spousta, buďte s námi i čtvrtý den WUSV IPO ve víru dění a nenechte si nic ujít! 🙂

6.30

Randers ještě spí, ale uprostřed temného města je jedno do daleka zářící místo – fotbalový stadion BioNutria Park, který je zaplaven světlem, protože v jeho útrobách již panuje čilý ruch. Na place pořadatelé pískem zasypávají vydupaná místa, zbytek z nich společně snídá a chystá si síly na dnešek. A my stejně tak – připravujeme se na to, abychom byly v 7.00, kdy nastoupí první dvojice, připraveny začít. Krásné dobré ráno, je tu sobota a čtvrtý den WUSV 2018! 🙂

INFORMACEVÝSLEDKYFOTOGALERIE

16.50

Tak nám to zase uteklo – dalo by se říct, že jako voda 🙂 Tímto se tedy s vámi pro dnešek loučíme, snad vás skvělé výkony motivovaly k pořádnému cvičení, protože koukat na tu parádu, to člověk prostě dostane chuť dokázat něco podobného! 🙂 Užijte si páteční večer a zítra jsme tu pro vás v 7.00 jako na koni – hned v první dvojici na poslušnost nastoupí slovenská reprezentatka Adriana Nagyiová – a o to prostě nechceš přijít! 🙂 Páčko a prima večer 🙂

16.40

Poslední obrana dne a Robert Chapman z Velké Británie! 🙂 Revíry by měly být s těsnějším vybíháním, po přiběhnutí do makety si pes štípne do rukávu. Odvolání z makety mírně šikmo k noze. Při pokusu o útěk i přepadu neúplné zákusy, ale výrazný boj, který se divákům líbí a oceňují jej potleskem. Zadní doprovod v pořádku, energický přepad. Pouštěčky jsou čisté a okamžité. Krásný kontrolák, moc pěkný zákus, okamžitá pouštěčka, aktivní střežení a výborný poslední zákus. 87 bodů.

16.30

Předposlední obrana dne patří reprezentantu Izraele – na první maketu vysílá svého psa Ralph Gilby! 🙂 Revíry by mohly být vypracovány o něco rychleji a příměji, na začátku je vyštěkání váhavé, po chvíli již v pořádku. Pokus o útěk s drobnou rezervou, přepad s již podstatnější rezervou a méně pevný zákus, pouštěčky v pořádku. Zadní doprovod s horším obratem, chvilková ztráta orientace na figuranta, přepad v dobrý. Kontrolák se slabým zákusem, přepad již lepší… 78 bodů.

16.20

Velká Británie a Kim Bluck na place! 🙂 Revíry přímé a rychlé, ale měly by být těsnější; intenzivní a pravidelné vyštěkání, odvolání v pořádku. Pokus o útěk pěkný, ale při následném přepadu není úplný zákus. Zadní doprovod v pořádku, energický přepad, zákus pevný a plný. Kontrolák hodně hodně povedený, přepad stejně tak, nádherný výkon! 🙂 92 bodů 🙂

16.10

Držte pěsti Alici NelibovéWoodymu z Ditčina dvora, kteří právě nastoupili na obranu! Alice, tak tfuj tfuj tfuj a DO TOHO! 🙂 …a Alici na plac uvádějí Kabáti a Dole v dole – čeští fandové se hned začali pohupovat 🙂 Revíry rychlé a s opravdu poctivým ověřováním. Skvělé vyštěkání a luxusní odvolání k noze! 🙂 Přechod na pokus o útěk s poskakováním a tlačením se na nohu, vlastní zákrok ale velmi razantní, ovšem ke konci před pouštěčkou překus a po pouštěčce opětovné napadení rukávu, a tedy další povel psovodky na pustění. Přepad v pořádku. Při zadním doprovodu orientance na psovodku, skvělý razantní přepad s kvalitním zákusem. Boční doprovod pěkný. …už zase prší… Kontrolák rychlý, drobná brzda, bohužel slabý zákus, ale Woody se udržel. Přepad již s povedeným zákusem, při bočním doprovodu opět drobné poskakování, ale jako celek výkon, za který se Alice při své premiéře na WUSV opravdu nemusí stydět, naopak! 🙂 87 podle mne velmi slušných bodů, Alice, gratulujeme! 🙂

16.00

Jako další nastoupí Němec Ronald Brenner se psem Racker vom Waisagrund! 🙂 Revíry s jedním zaváháním psa před čtvrtou maketou, ale psovod situaci zvládl a správně psa navedl, takže revíry v pořádku, vyštěkání by ale mělo být pravidelnější. Skvělé oba první zákroky, ale po pouštěčce po přepadu napadání rukávu. Zadní doprovod pěkný, energický přepad, pouštěčka by ale měla být hladší. Kontrolák s jen malou brzdou, velmi povedený zákrok, plný zákus – stejně tak při přepadu, který je s velkou bojovností, ale pouštění by mělo být hladší. 88 bodů.

15.50

Šestici dnešní závěrečné skupiny obran zahájí Vincent Honselaar z Holandska! 🙂 Revíry v pořádku, vyštěkání s pauzami, packami skákání do rukávu, odvolání v pořádku, psovod si ke psovi kousek nenápadně ukročil 🙂 Oba první zákroky s velkou razancí, pěkné zákusy, pouštění v pořádku. Zadní doprovod korektní, ale přepad s rezervou v zákusu. Kontrolák v pěkné rychlosti, ale rezerva v zákusu, dvojí povel na pouštění – stejně tak po přepadu. 81 bodů.

15.30

Poslední dnešní obrany, v nichž jako třetí nastoupí česká reprezentantka Alice Nelibová, začnou v 15.50! 🙂

15.00

Marek ČernýExtreme Orex Aykmar 92 bodů na stopě, paráda!!! 🙂 Hodnocení rozhodčího: “Viděli jsme výbornou práci psa s velkou motivací, pes se na stopu od začátku koncentroval, ale po prvním předmětu se začal koncentrovat až po pár krocích. První lom přešel o metr a po návratu do stopy šel pár kroků se zvednutou hlavou. Ostatní lomy byly v pořádku a všechny předměty byly v pořádku.” …a Míša dodává, že dnes je to na stopě jako na větrné hůrce…

14.50

Výkony poslušností třetího dne WUSV 2018 uzavře trojice – společně nastupují Kakuhisa Takeda z Japonska, který bude jako první cvičit, na dlouhodobé odložení jde Terrence Floyd z USA, na chvíli z hřiště odchází Cathrine Stenmoe z Norska, která nastoupí jako druhá na výkon – Terrence po dlouhodobém odložení odejde z placu a cvičit bude jako třetí. Na výchozím bodě máme tedy japonského psovoda a jeho psa Dolf von S.K. Lieben! 🙂 Ovladatelnost Dolfa je harmonická, je pěkně koncentrovaný a hezky se psovodem spolupracuje. Odložení do sedu mělo být lepší, je zde horší koncentrace. Odložení do lehu v pořádku, závěr přivolání je pomalejší. Volnější provedení odložení vestoje, kroky, přivolání v pořádku. Volný aport s návratem v oblouku, pes hned nechtěl ke psovodovi přijít – chce si hrát :-). Zbylé dva aporty již v pořádku a skvělá vysílačka! 🙂 Na place Cathrine a Haydn av Martes Foina! Velmi pozorná, svižná a ladná ovladatelnost, dvojice pracuje v souhře a sportovním projevu. Bezchybné odložení do sedu, před odložením do lehu trochu poskakování, stůj s pár dorovnávacími krůčky, obě přivolání moc hezká. Pomalejší sbírání volného aportu, jinak cvik v pořádku, skoky hezké, přinesení aportu šplhem s drobným překusem. V přípravné chůzi na vysílačku skákání, vlastní vyslání a vypracování je ale poté fantastické! 🙂 …a jako poslední na řadu přichází Terrence a Uno vom Mutzbuch! 🙂 V chůzi občasné hopkání, ale Uno má radostný a temperamentní projev. Odložení do sedu moc hezké, ulehnutí v pořádku, přivolání v tempu a těsné předsednutí a rychlé přiřazení. Stůj pěkné, následuje opět skvělé přivolání. Volný aport rychlý, po přiběhnutí opření o psovoda. Aport skokem i šplhem bez problémů. Suprová vysílačka s fantastickou brzdou a ulehnutím. Japonsko 81, Norsko 90 a USA 92 bodů! 🙂

14.25

A tak jako se střídá den a noc, střídá se nám na WUSV i poslušnost a obrana, takže nyní zase dozrál čas pro další poslušnosti – zahájí je dvojice (a po ní bude trojice) Pierre Lamaire ze Španělska a s ním Vincenzo Magnati z Itálie! 🙂 V prvním obratu čelem vzad si Gringo Ja Na Ka přisedá, jinak je ale ovladatelnost bez vodítka pěkně koncentrovaná, dvojice pracuje v příjemné harmonii. Odložení do sedu s nedosednutím, leh výborný, přivolání s kontaktem do psovoda. Odložení vestoje s pozvolnými krůčky, přivolání rychlé a těsné předsednutí. Skvělý volný aport, stejně tak aport skokem a šplhem – velmi pěkná práce. Vysílačka ve vysoké rychlosti, ale mírně mimo osu, po ulehnutí na první povel se ale pes zvedá a vrací se ke svému psovodovi, který jej pokládá druhým povelem. Nastupuje italská dvojice! 🙂 Velmi hezká svižná chůze, ale při změně tempa do pomalého si pes Zeus v. Schloss Solitude přisedá. Místo odložení do sedu stůj, leh i přivolání v pořádku, stůj s drobným rozhlédnutím a další nádherné přivolání – rychlé, těsné předsednutí, efektní přiřazení. Volný aport vypracovaný v tempu a s chutí, opření aportu o psovoda při přinesení. Ladné dlouhé skoky a drobný kontakt aportem do psovoda, áčko v pořádku. Luxusní vysílačka na závěr  pěkného výkonu! 🙂 …a teď se v Randers opravdu silně rozpršelo… 91 bodů pro Španělsko a 85 pro Itálii.

14.15

Čeká nás už jen poslední obrana – předvede ji maďarská reprezentantka Mercédesz Kis! 🙂 Revíry s velkým zmatkem u druhé makety, kdy pes oběhne i psovodku, ale nakonec se najde a povede se mu správně oběhnout všechny makety. Vyštěkání dominantní, odvolání k noze precizní. Velmi energický a bojovný pokus o útěk, výborný přepad. Korektní zadní doprovod, včetně pěkného přepadu. Pouštěčky má zatím Gucci hladké a aktivně střeží. Výborný kontrolák a následný závěr obrany. 91 moc hezkých bodů! 🙂

14.05

Další v pořadí je Maria Elena Rosati z Itálie! 🙂 Velmi rychlé a přímé revíry, vyštěkání a odvolání z makety v pořádku. Energický pokus o útěk, plný zákus, moc pěkný přepad. Krásný zadní doprovod v první části, před přepadem zrychlení a předcházení, nicméně přepad povedený, okamžitá pouštěčka a aktivní dohlídání. Nekázeň na začátku odchodu na kontrolák. …a ten se moc povedl! 🙂 Kvalitní zákus taktéž při přepadu. 87 bodů.

13.55

Nyní již nastupuje maďarské číslo 1 – Katalin SzűcsDonator Indigo! 🙂 Revíry v pořádku, ale vyštěkání s pauzami, skvělé odvolání z makety. Pokus o útěk s rezervou v zákusu, přepad v pořádku, pouštěčky dobré. Zadní doprovod korektní, rezerva v zákusu při přepadu. Nádherný kontrolák s minimální brzdou, pouštěčka okamžitá, povedený přepad. Druhá část obrany byla výrazně lepší než ta první – celkově však 82 bodů.

13.45

Další v pořadí je Ikuko Mitani z Japonska! 🙂 Revíry rychlé, mohly být těsnější, vyštěkání a odvolání z makety v pořádku. Pokus o útěk rychlý, pěkný boj, přepad by měl být s lepší pouštěčkou. Zadní doprovod s předcházením, ale moc pěkný přepad. Špatná ovladatelnost na bočním doprovodu a při odchodu na kontrolák, psovodka má co dělat, aby psovi stačila… 🙂 Kontrolák s rezervou v zákusu, přepad dobrý, pouštěčky by měly být čistější. 84 bodů.

13.35

Tribunou zavlály slovenské vlajky a za nepřehlédnutelné podpory na obranu nastupuje Matuš Balún – tak Matúši, tfuj tfuj tfuj! 🙂 Revíry se začucháním ve druhé maketě, poté již bez zaváhání, okamžitě zahájené vyštěkání, odvolání k noze precizní. Nádherná razance pokusu o útěk, plný zákus, stejně tak u přepadu, pouštěčka ale mohla být malinko čistější a při příchodu psovoda chvilková orientace na něj. Zadní doprovod s předcházením, neúplný zákus při přepadu a dobrání. Kontrolák fantastický, skvělá rychlost a poctivý zákus, přepad také moc pěkný. Original Malý Lumpík předvedl skvělý výkon a vybojoval Slovensku parádních 91 bodů! 🙂

13.20

Začínají obrany, zahajuje je Korea a Jinseok Yoon! 🙂 Revíry fenky slovenské fenky Froni Barnero jsou v pořádku, vyštěkání je ale s drobnými pauzami, slabší zákusy obou prvních zákroků, zadní doprovod a přepad již ovšem v pořádku. Povedený kontrolák, hezká rychlost a kvalitní zákus, přepad energický. Pouštěčky během obrany v pořádku, dohlídání je aktivní, ale boční doprovody jsou s horší ovladatelností. 73 bodů.

12.55

A opět si napumpujeme do žil trochu adrenalinu, protože v poslední dvojici má Česká republika svého Vaška Oušku, muže s beranicí, která přináší štěstí! 🙂 …na poslušnost ale nastupuje v kšiltovce a rázným krokem míří na dlouhodobé odložení! 🙂 Na výchozím bodě je již připravena Japonka Akemi Taniguchi! 🙂 Fenka Gina von der Reichen Wiese je velmi slabě koncentrovaná, ovladatelnost bez vodítka je roztěkaná a nepozorná. Odložení do sedu je až na rozhlížení v pořádku, leh s dobrým zaujetím polohy, ale náraz při přivolání, předbíhání při přípravném běhu na odložení vestoje, zaujetí polohy a přivolání v pořádku. Volný aport s překusem po sebrání, kontakty v obou směrech na metrovce, plus překus, spadnutí z áčka cestou zpět s aportem… Vysílačka s ulehnutím pod stojanem s aporty. Je 13.05 a Vašek a Qvido Vepeden jsou připraveni na výchozím bodě! 🙂 První úsek chůze je nádherný, ale první obrat čelem vzad Vašek zalomí tak prudce, že mu na mokrém trávníku ujednou nohy a spadne přes Qvida… Jako klobouk dolů, že Qvido ani neuskočil, nic, prostě nechal přes sebe – bez leknutí – svého psovoda klidně přepadnout. To je prostě Pan pes! 🙂 Zbytek ovladatelnosti bez vodítka je jak vystřižená ze zkušebního řádu a diváci ji ukončují potleskem – všichni chtějí Vaška podpořit. Odložení do sedu precizní, nádherně přibité k zemi odložení do lehu, bezchybné přivolání, odložení vestoje pěkné, mohlo být pevnější, a opět skvělé přivolání s efektním přiřazením. A prší a prší – doufejme, že štěstí pro Vaška! 🙂 Aporty excelentní, diváci – a český tým a jeho fanoušci – tleskají jak o život! 🙂 Vysílačka v pěkné rychlosti, ale ulehnutí mohlo být rychlejší. Kolik tedy bodů pro Českou republiku? Chvíli si musíme počkat, než pan rozhodčí odvypráví pohádku pro Japonsko… 60 bodů a Česká republika a Vašek Ouška a Qvido Vepeden získávají 94 bodů! Při vyhlašování si Vašek moc hezky s Qvidem hrál – zjevně se nudil při tak dlouhém povídání, takže na Vaška štěkal a Vašek ho nechal dělat polohy :-).

12.25

Ve druhé dvojici budeme moci sledovat práci Oriho Akiana z Izraele a Belgičana Dannyho Wuytse! 🙂 N-Greg von Berg Israel je pozorný, radostný – pouze vchůzi sem tam poskočí. Místo odložení do sedu je stůj, pěkné odložení do lehu, precizní přivolání a přiřazení. Volnější odložení vestoje a čuchutí k zemi po zaujetí polohy, následuje opět moc hezké přivolání. Volný aport mohl být s rychlejším přiběhnutím, jinak ale pěkný. Skoky s vyměřováním k odrazu, překonání v pořádku. Áčko bez problémů. Moc pěkná vysílačka! 🙂 Připraveni jsou již Danny a Nayko von Spitzbubezwinger! 🙂 Nayko by měl být lépe koncentrovaný, výkonu chybí projev a drive. Odložení jsou v pořádku, ale po zaujetí polohy je vždy chvilková ztráta koncentrace a rozhlížení. Aporty s kontakty při odevzdání a překusy, nícméně hezké překonání metrovky, áčko s vysokými náskoky a seskoky. Nádherná vysílačka! 🙂 83 bodů pro Ozrael a 86 pro Belgii! 🙂

12.00

Jdeme na to – na výchozím bodě Luc a Louka von Bussardwald! 🙂 Fenka má slabou koncentraci na psovoda, takže zejména druhý obrat je hodně rozvolněný a fenka překáží psovodovi. Odložení do sedu v pořádku, leh se ztrátou koncentrace, přivolání v pořádku, ale fenka stále kouká, co kde lítá. Stejně tak u odložení vestoje. Přivolání jsou ale v rychlosti. Volný aport v pořádku, skoky bez doteku, ale velké vyměřování místa ke skoku a drobivé krůčky. Vyměřování odrazu i na áčku, jinak jsou ale aporty pevně držené a hezky odevzdané. Vysílačka mimo osu a předčasné položení psa. K výkonu již nastupuje Csaba a Ykon Zamat! 🙂 Pozorná ovladatelnost v hezkém projevu, okamžité odložení do sedu, leh mohl být přímější, přivolání v pořádku. Stůj s drobným krůčkem a rozhlížení, po přivolání nedotočené přiřazení. Skvělé tempo volného aportu, okamžité sebrání, pevné držení a hezké odevzdání. Na metrovce cestou tam je kontakt, áčko s vysokým náskokem i seskokem. Výborná vysílačka na závěr. 70 bodů pro belgickou dvojici a 90 pro maďarskou.

11.45

Do 12.00 máme čas na rychlý oběd, takže honem honem na to 🙂 – a pak již zase poslušnosti a Luc Vermeir z Belgie a Csaba Fekete z Maďarska! 🙂 …a jen tak zákulisně musím zmínit, že v Randers se dnes řeší video italské stopy za 97 bodů, které včera prolétlo Facebookem a na kterém byl k vidění výkon za zcela jiné body, o dost nižší než udělených 97…

11.35

Poslední obrana a Oleksandr Babenko z Ukrajiny! 🙂 …přiznávám, že teď jsem tuto obranu plně nesledovala, protože se na kus řeči stavili Jirka Tichý s Kačenkou Rackovou, takže – oni za to můžou! 🙂 Proto jen stručně: v první části obrany nedostatek drivu, nicméně hezký zadní doprovod, a pak se stane neskutečné pravdou – let na kontroláku, a i když je zde nedostatečný zákus, figurant jde k zemi! 🙂 Dvojí pouštěčka, přepad dobrý… 83 bodů! 🙂

11.25

Marco Nardi z Itálie je předposlední obranou této šestky! 🙂 Výborné revíry, vyštěkání i vystavení, odvolání čistě k noze. Pokus o útěk razantní, plný zákus při přepadu, čisté pouštěčky, velmi aktivní dohlídání. Zadní doprovod s předcházením, přepad výrazný, povedený zákus. Kontrolák skvělý, přepad také. Rozhodčí uděluje zcela zasloužených 91 bodů! 🙂

11.15

Snad tedy lépe dopadne další závodník, připraven je již Kaoru Shimada z Japonska! 🙂 Horší orientace na čtvrtou maketu, chvíli to už vypadalo, že pes poběží ze třetí na šestou. Vyštěkání a odvolání v pořádku, razantní útěk, ale po pouštěčce štípnutí do rukávu; přepad v pořádku. Zadní doprovod s orientací na psovoda, pěkný přepad. Před odchodem na kontrolák nám pes trochu zlobí, nicméně psovod si ho odvolal k noze a  spravil si chuť kontrolákem, kdy pes před rukávem uklouzl, ale při tom, když podklouzával pod rukávem, se stačil zakousnout, což bylo naprosto skvělé a diváci tento výkon ocenili nadšením a potleskem! 🙂 Závěr obrany v pořádku, jako celek ale koukatelný výkon a hezká japonská práce 🙂 90 bodů! 🙂

11.10

A je tu opět zástupce Brazílie – Marcio Cerqueira! 🙂 V první maketě začuchání se k závažím, další makety již v pořádku, ale mohly by být těsněji obíhány. Vyštěkání by mělo být zejména v úvodu pravidelnější a intenzivnější, odvolání by mělo být těsněji k noze. Skvělý pokus o útěk, obrovská bojovnost, ale pouštěčka na hranici druhého povelu – totéž u přepadu, kde ani není plný zákus. Bohužel nevyšel přepad po zadním doprovodu, kontrolák se slabším zákusem – a pes nepouští, bohužel diskvalifikace 🙁

11.00

Jako další v pořadí nastupuje rakouský reprezentant Karl-Heinz Eder! 🙂 Revíry rychlé a přímé, ověřování, ale vybíhání v obloucích, vyštěkání okamžitě zahájené, pravidelné a intenzivní. Odvolání v pořádku. Pokus o útěk pěkný, ale při přepadu nevyšel zákus, je sotva za špičky a po pouštěčce jsou překusy. Zadní doprovod korektní, přepad s rezervou v zákusu. Kontrolák dobrý, razantní přepad s plným zákusem. Dnes 86 bodů.

10.50

Druhou dnešní skupinu obran zahájí Frank Phillips z USA! 🙂 Revíry rychlé, přímé a těsné, aktivní vyštěkání, precizní odvolání. Hooodně slušný pokus o útěk, figurant má s Kliffem co dělat – také při přepadu plný zákus, velká bojovnost, přičemž pouštěčky jsou hladké a okamžité. V obratu na zadním doprovodu chvilková orientace na psovoda, přepad v pořádku. Moc pěkný kontrolák s plným pevným zákusem, následuje velmi povedený přepad, výborný výkon! A je to tak – 95 bodů! 🙂 …a v Randers aktuálně drobně mží…

10.20

Připraveni jsou v tuto chvíli předvést své psy na poslušnosti Mario Gomes z USA a Priscila Ognibene Guimaraes z Brazílie! 🙂 Pes Caribou Vox Meinerz má velmi slušnou ovladatelnost bez vodítka, při změně tempa do klusu je poskočení. Odložení do sedu v pořádku, mohla být ale plnější koncentrace na psovoda. Velmi pěkný leh i přivolání a naprosto luxusní odložení vestoje. Aport volný pouze s ťuknutím do psovoda při přinesení, aport skokem i šplhem ve správné rychlosti, snad jen přiřazení by mohla být korektnější, pes sedí vzaději za ideální pozicí u nohy psovoda. Výborná vysílačka na závěr výkonu. A je tu exotická Brazílie! 🙂 Pes Oggun do Titantoptrek je přirozeně a příjemně koncentrovaný. Odložení do sedu rychlé, výborný leh i přivolání, ale stůj je pouze volně proveden, více krůčků. Ovšem přivolání opět pěkné. Volný aport v pořádku, před odevzdáním aportu skokem překus, odevzdání aportu šplhem by mohlo být ochotnější. Výborná vysílačka ukončuje skvělý brazilský výkon. 90 bodů pro USA a 86 pro Brazílii.

9.50

Ve druhé dvojici si užijeme práci Mexičana Gilberto Trevino Fuerte a za Německo nastoupí Helmut Huber! 🙂 Pes Cartagena Xerox je pozorný, koncentrovaný, velmi pěkně ovladatelný. Luxusní odložení do sedu, před povelem na odložení do lehu náznak k ulehnutí, přivolání s těsným předsednutím a efektním přiřazením. …zajímavý úkaz – při čelem vzad pes psovoda obíhá, ale k noze se přiřazuje :-). Precizní zaujetí polohy stůj, později drobný krůček, pěkné přivolání. Výborný volný aport, vypracovaný v rychlosti a skvělá technika sbírání aportu. Cestou tam kontakt na metrovce, návrat v pořádku. Áčko v pohodě. Nádherná vysílačka! 🙂 Před dlouhodobým odložením ale psovod udělal divný pohyb rukou, vypadalo to jako signál na vysílačku, a pes se opravdu rozběhl – takže přivolání a teprve poté dlouhodobé odložení. Škoda, jinak skvělá poslušnost! 🙂 A jde se na Německo… Naprosto precizní, výborná ovladatelnostbez vodítka, odložení luxusní, ale v lehu chvilku čuchání, jinak skvělá práce. Aport volný s drobným opřením do psovoda, luxusní aport skokem, bezchybný aport šplhem. Neuvěřitelná vysílačka, kdy pes po povelu roztáhne přední packy a jimi brzdí, naprostá paráda! 🙂 Před vyhlašováním výsledků přišel Gilberto k Hubertovi, podal mu ruku a popřál k výkonu – moc hezké sportovní chování, palec nahoru! 🙂 84 bodů pro skvělé Mexiko a 91 pro precizní Německo! 🙂

9.25

Obranami se stáhlo zpoždění, takže zcela podle časového plánu nám začínají druhé dnešní poslušnosti – kolečko jejich šestice zahájí Sjacky Cnossen z Holandska a Adrien George z Francie! 🙂 Pablo van Hamerrsslag je plně koncentrovaný a pracuje v radostném projevu, ovladatelnost je harmonická a přirozená. Naprosto se ale nezdařilo odložení do sedu, nepovedlo se psa odložit a psovod rovnou jde na druhé odložení, které je v pořádku, ale je zde náraz po přivolání. Odložení vestoje je se zastavením se a belkou pomocí psovoda… Aporty s překusy při odevzdání a kontakty se psovodem. Skvělá vysílačka se zabržděním ve směru běhu! 🙂 Nastupuje francouzský tým! 🙂 Iwen du Normont má pozornou a svěží ovladatelnost. Před povelem k odložení do sedu naznačení polohy, poté její zaujetí, odložení do lehu v pořádku, ale stůj skrůčky a obě přivolání jsou moc pěkná – rychlá a s těsným předsednutím. Nádherné rychlé aporty, jejichž vadou na kráse jsou překusy před odevzdáním. Vysílačka bohužel hodně mimo osu směrem za dlouhodobé odložení. 75 bodů pro holandský tým a 80 pro francouzský! 🙂

9.20

Petra Pohlová je právě na stopěěě, držíme pěsti! 🙂 🙂 🙂 A povedlo se – na stopě si dvojice Petra a Alyscha Anmireto Moravia vybojovaly úžasných 96 bodů! 🙂 A zde citace rozhodčího: “Skvělá fena, která měla na začátku bohužel problém s rozejitím, ale pak se již celou dobu správně koncentrovala. Označení předmětů bylo výborné!”

9.15

Čeká nás v tuto chvíli poslední obrana první skupiny, předvede nám ji Marcos Ferre! 🙂 Revíry v pořádku, stejně tak vyštěkání a odvolání z makety, oba první zákroky v pořádku, okamžité pouštění. Číhavý zadní doprovod, plný zákus u přepadu, ale pouštěčka mohla být čistější. Slabší zákus na kontroláku, přepad dobrý. 81 bodů.

9.05

A nyní je již připraven další švýcarský závodník – Marcel Hodel 🙂 Revíry rychlé, ale velké oblouky, vyštěkání s otočením za sebe a sem tam pauza, při příchodu orientace na psovoda, odvolání v pořádku. Pěkný pokus o útěk, ale opětovný zákus do rukávu po pouštěčce, přepad dobrý. Zadní doprovod se slabší koncentrací na figuranta a předcházení, přepad v pořádku. Hezký kontrolák i přepad. 85 bodů.

8.55

Švýcarsko a Tamara Römer na obraně! 🙂 Revíry rychlé a přímé, vyštěkání a odvolání z makety v pořádku, ale při odchodu figuranta z makety mohl být pes více v klidu. Pokus o útěk rychlý, plný zákus, stejně tak u přepadu, obě pouštěčky čisté. Před zadním doprovodem pes nesedí korektně u nohy, krátká vzdálenost na zadním doprovodu a předcházení, nicméně pěkný přepad. Nádherný rychlý kontrolák, plný zákus, aktivní dohlídání a moc pěkný přepad. 91 zasloužených bodů pro švýcarský tým! 🙂

8.45

Připraven je již Yurii Polishchuk z Ukrajiny! 🙂 Revíry se zmatkem u čtvrté makety, ale nakonec ji pes oběhl, i když ve velkém oblouku, vyštěkání je okamžité, dominantní a pravidelné. Hezké odvolání, pokus o útěk velmi rychlý a tvrdý, přepad také pěkný. Při zadním doprovodu hodně tlačení na nohu, přepad v pořádku. Kontrolák v rychlosti a kvalitní zákus, ale pouštěčka mohla být čistější, následný přepad s drobnou rezervou v zákusu a dobrání. 81 bodů.

8.35

Jako druhý se na obranách dnes předvede Maďar Dániel Kovács! 🙂 Psovod špatně navádí psa na makety, takže Mad Max von der Winterschal neoběhne čtvrtou, a na chvíli dokonce vyběhne mimo hřiště; naprostý zmatek pak je u šesté makety, kdy pes odhalí figuranta, ale odběhne pryč z hřiště, pak se k němu vrátí, a až poté začne vyštěkávat… Slabý zákus na pokusu o útěk, rezerva je i v přepadu, pouštěčka by mohla být hladší. Zadní doprovod s mírným předcházením, koncentrace na psovoda by měla být silnější, přepad v pořádku, hezký boční doprovod. Povedený kontrolák, dobrý přepad. 70 bodů.

8.25

První dnešní obrany zahájí o pět minut později oproti harmonogramu Thomas Wöginger z Rakouska se svým psem Bordy Blendy! 🙂 Bezchybné revíry a vystavení a vyštěkání, hezké odvolání. Výborný pokus o útěk, snad jen pouštěčka by mohla být ochotnější, tvrdý přepad a figurant si s Bordym sotva poradí! 🙂 Zadní doprovod i přepad luxusní. Nádherný kontrolák, bez sebemenšího přibrzdění, skvělý zákus, okamžitá pouštěčka, razantní přepad. Viděli jsme opravdu fantastickou obranu, kolik rozhodčí udělí bodů? 96! 🙂 …a právě mi psala paní Radmila Šedivá, že Thomas měl beaucerona z českého chovu – Kerang Warrior Soul – a 2x s ním vyhrál MS francouzských ovčáků! 🙂

7.55

V poslední dvojici skupiny nastoupí Minna Jutila z Finska a Ingrid Mahoni z Estonska! 🙂 Chůze psa Airasuden Boss je v hezkém projevu, ale psovodka je velmi pomalá, ubírá tím z celkového dojmu z výkonu. Odložení do sedu v pořádku, stejně tak leh a následné přivolání, stůj s jedním ukročením, pěkné přivolání. Volný aport s opřením opsovodku, jinak vypracování ochotné a v dobrém tempu, skoky v pořádku, áčko s vysokým náskokem. Vysílačka rychlá, ulehnutí ale až poté, co se pes otočil zpět ke psovodce, ale stále v mezích jednoho povelu. Na výchozím bodě estonský tým! 🙂 Pes Golttvizen Hof Orry má jen slabou koncentraci v první části výkonu. Odložení jsou pomalejší, a vyloženě pomalá přivolání. Neochotné pomalé aporty, z áčka pes cestou zpět jednou spadl… 89 bodů pro spolehlivého psa z Finska a 65 pro Estonsko.

7.25

Druhá dvojice skupiny představí práci holandského závodníka Jordyho Trompa a ruské reprezentantky Eleny Vasilevy! 🙂 Jako první budou pracovat Jordy a Abilio Von Krausplatz, Elena a Allemandrus Shiva odcházejí na dlouhodobé odložení. V chůzi si Abilio sem tam poskočí, jinak je velmi pěkná a svižná, psovod krásně předvádí svého psa, kterého pracovat se psovodem bez jakýchkoli pochyb baví. Odložení do sedu v pořádku, výborný leh, přivolání pěkné, ale místo běhu při odložení vestoje psovod jde, takže ho rozhodčí vrací na začátek a nechá ho cvik opravit – poté je vše na jedničku! 🙂 Volný aport s pár překusy při přinesení a šikmé předsednutí, aport skokem s nárazem do psovoda a výraznějším překusem, no a pak psovod zapomněl na áčko, naštěstí si to ale uvědomil a ještě se vrátil – poté překonání v pořádku, ale překusy. Povedená vysílačka na závěr působivého výkonu a nastupuje Rusko! 🙂 V první části ovladatelnosti poštěkávání, druhý obrat čelem vzad měl být hladší. Před skupinkou ztráta koncentrace na psovodku, horší ovladatelnost ve skupince. Pomalý sed a rozhlížení, vlažné provedení odložení do lehu, stůj s několika kroky, ale obě přivolání jsou v pořádku. Aporty průměrné – volnější tempo, opírání o psovodku a u posledního aportu šikmé předsednutí. 90 krásných bodů pro Jordyho a 82 pro Rusko.

7.00

Výkony na stadionu tradičně začínají poslušnostmi, v první dvojici první šestice si užijeme dvojnásobnou porci švédské školy – společně nastupují Monica HolmgrenThomas Fröding! 🙂 Švédský pes Cixo del Lupo Nero je pozorný a pracuje v příjemném souladu se psovodkou, během ovladatelnosti bez vodítka si drží korektně pozici u nohy, obraty jsou hladké a usedání okamžité. Odložení do sedu je s pomalým zaujetím polohy, velmi pěkné ulehnutí, přivolání v pořádku. Výborné stůj v plné pozornosti, bezchybný závěr cviku. Drobné překusy při odevzdání volného aportu, skoky v pořádku, áčko s vyšším seskokem, ale moc hezké odevzdání. Vysílačka v pořádku. Na výchozí bod nastupují Thomas a Jabina Retro! 🙂 Hopkavá chůze, ale skvělá pozornost a projev. Velké skákání před odložením do sedu, okamžitý leh, pěkné přivolání. Výborné odložení vestoje ve všech fázích. Volný aport s velkými překusy při odevzdání, stejně tak aport skokem i šplhem. Vysílačka váhavá v první části, od poloviny hřiště již pěkné tempo a okamžité ulehnutí po povelu. 88 bodů pro Monicu a 87 pro Thomase.

6.45

Opět se nám dnes malinko změnil harmonogram kvůli diskvalifikaci startovního čísla 69, takže nás čeká na poslušnosti jedna trojice – společně nastoupí startovní čísla 67, 68 a 70; nicméně časy českého týmu by se pohnout neměly.

6.40

Pohodové páteční ráno vám přejeme! 🙂 V dánském Randers je dnes v tuto dobu o sedm stupňů více než včera, teploměr nám v autě ukazoval 13 stupňů Celsia, v noci zjevně pršelo, ale ráno už ani kapička. Tak se nechejme překvapit, co nám dnešek přinese – zatím to vypadá na bezvětrno a celkem fajn počasí :-). …a že nám pátek ale přinese spoustu skvělých sportovních výkonů, tak to je nad slunce jasné, neboť máme před sebou už třetí den WUSV 2018, který bude ve znamení dalších českých a slovenských výkonů, a to jak na place, tak na stopách, buďte s námi! 🙂

INFORMACEVÝSLEDKYFOTOGALERIE

16.40

A toto je pro dnešek opravdu vše, milí sportovní přátelé! 🙂 Zítra budeme od 7.00 opět ONLINE, já osobně dnes jedu umřít a doufám, že mne do zítřka pár bacilů opustí a budu se vám moci věnovat v lepší kondici. Tak se mějte, užijte si zbytek dne a zítra zase pobydeme společně v Randers a užijeme si již třetí den WUSV 2018! 🙂

16.30

Poslední dnešní výkon, poslední dnešní obrana – je v režii domácího reprezentanta Sørena Petersena – a domácí publikum fandí a jásá! 🙂 Výborné vyhledání, vystavení a vyštěkání. Plný zákus obou prvních zákroků, pes je bojovný, pěkně pouští a aktivně dohlídává, zatím pěkná práce. Před obratem na zadním doprovodu se pes psovodovi víc tlačí na nohu, následuje přesvědčivý přepad. Na kontroláku podběhnutí pod rukávem, ale okamžitý další zákus. Přepad již bez chyby. 94 bodů, zasloužených, škoda toho nepovedeného kontroláku.

16.25

Čeká nás předposlední dnešní obrana, jíž se zhostí Peter Rohde z Německa! 🙂 Krásné revíry s ověřováním, okamžitě zahájené, dominantní vyštěkání, skvělé odvolání z makety. Pokus o útěk figuranta energický, bojovný, krásný zákus a hladká pouštěčka, výborný přepad. Po obratu při zadním doprovodu slabá orientace na figuranta, přepad aleopět výborný. Krásný bočák! Luxusní kontrolák a bezchybný závěr obrany! 🙂

16.15

Připravena je již britská reprezentantka Ruth Southon! 🙂 Místo čtvrté makety běh mezi fotografy, ale zbytek maket v pořádku. Vyštěkání a odvolání korektní, skvělý pokus o útěk i přepad, pokud jde o energii, razanci a bojovnost, ale pouštěčky by měly být o chlup hladší. Zadní doprovod s vyrážením, nicméně moc hezký přepad. Kontrolák pěkný, plný zákus, pouštěčka by opět měla být čistější, přepad v pořádku. 84 bodů.

16.10

Druhá obrana skupiny a Makiko Nango z Japonska! 🙂 Revíry přímé a rychlé, okamžitě zahájené a intenzivní, agresivní vyštěkání.Odvolání z makety mohlo být příměji k noze. Pokus o útěk energický, ale je zde rezerva v zákusu a mohla by být větší bojovnost. Přepad je již s plnějším zákusem. Zadní doprovod s výraznou orientací na psovodku, předbíhání a při přepadu reakce na nápřah a výkon je bohužel ukončen 🙁

16.00

Pětice dnešních posledních obran začíná s patnáctiminutovým zpožděním oproti harmonogramu, nastupuje Tomi Alanen z Finska! 🙂 Revíry s výrazným zpomalením v maketách, jinak přímé, vyštěkání a odvolání z makety dobré, ale nepovedl se náskok na rukáv při pokusu o útěk a zákus je jen za špičky. Také při přepadu rezerva v zákusu. Zadní doprovod s mírným předbíháním, přepad s horší pouštěčkou. Kontrolák s brzdou, ale povedený zákus, přepad pěkný a aktivní dohlídání. 85 bodů.

15.45

A zde hodnocení stopy Alice a Woodyho za suprových 88 bodů! 🙂 “Jsem rád, když vidím při práci psy, kteří opravdu umějí čuchat. Bohužel tento pes byl méně koncentrovaný, po předmětech začal čuchat až po pár krocích. Na posledním úseku se koncentroval úplně nejlépe.”

15.30

Poslední dnešní dvojice poslušností neznamená nic jiného než nástup jediného argentinského reprezentanta Juana Carlose Rodriguez Bruno a s ním se o co nejlepší body z poslušnosti utká Anna Marie Bodin ze Švédska! 🙂 Argentinský pes Jupi vom Pase Mani se slabě koncentruje, nemá úplně radostný projev… Místo odložení do sedu si pes lehá, další dvě odložení jsou v pořádku, samozřejmě mohla by být preciznější a rychlejší… Aporty ale dobré, hezké držení bez překusů. Vysílačka mimo osu. Na výchozím bodě švédský tým – Anna Marie a Paddy von der Fasanerie 2000! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka je moc pěkná – hodně energická a pes je správně koncentrovaný. Výborné odložení do sedu, famózní leh s odložením ve vysoké rychlosti běhu, moc hezké přivolání. Stůj se ovšem již tolik nepovedlo, pes je nakřivo a rozhlíží se. Aporty by mohly být s rychlejšími návraty, ale hezké odevzdávání bez překusů. Vysílačka rychlá a s okamžitým ulehnutím, ale nakřivo napříč osy. 60 bodů pro Argentinu a 86 pro Švédsko.

15.10

…a na stopě dnes máme ještě Alice NelibováWoodym z Ditčina dvora – a tak jako Vašek si i Alice vylosovala až pátou stopu skupiny – hodně štěstí, tfuj tfuj tfuj! 🙂

15.05

Nastupuje nám dvojice Ralph Gilby z Kanady a na dlouhodobém odložení je Zhanara Sadvakasova z Kazachstánu – a jen co došla do makety, přiběhl za ní z odložení i její pes… 🙂 Kanadský pes Elk von Daechsel má líbivou harmonickou ovladatelnost, ale obraty doleva a doprava mohly být ostřejší. Odložení do sedu v pořádku, drobné rozhlížení, odložení do lehu hezké, ale opět by mohla být větší koncentrace na psovoda. Přivolání těsné a rychlé. Stůj výborné, včetně přivolání, těsného předsednutí a přiřazení. Aporty velmi rychlé, pevně držené, je zde moc hezké předsedání i přiřazování. Super vysílačka na závěr výkonu. Na výchozím bodě již ale kazachstánský tým, Zhanara a Zemelya iz Vorta Wernogo! 🙂 Pes je bohužel jen slabě koncentrovaný, zavazí v obratech, ovladatelnost bez vodítka je velmi slabá. Místo odložení je stůj, a tak nějak spousta různých chyb až do konce poslušnosti, kdy pes překvapí krásnou vysílačkou – ve skvělé rychlosti a s okamžitým ulehnutím! 🙂 92 bodů pro Kanadu a 70 limitních bodů pro Kazachstán, no, dobře… 😉

14.45

Vašek Ouška a Qvido Vepeden nám všem udělali obrovskou radost 98 body na stopě – pan rozhodčí pro naši redaktorku Míšu jeho výkon zhodnotil takto, cituji: “Skvělý výkon, pes se plně koncentroval po celou dobu stopy. Excelentní lomy, až na třetí, kde lehce zaváhal. Všechny předměty byly perfektně označené!” 🙂 🙂 🙂

14.30

Kdyby vás zajímalo, co si tady tak hezkého koupit, tak za kynologické potřeby zde najdete tyto firmy: GAPPAY! :-), Z POLYTANU, HST, DOGSPORT, Sport KLIN, Euro Joe, WT Metal, Royal Canin, Bende a Schweikert. Pokud jde o jídlo, tak se platí v obojí měně, dát si tu můžete párek v rohlíku, klobásu, nějaké buchty a u toho párku v rohlíku je zajímavé, že vám dají zvlášť rohlík a zvlášť párek – a stojí to 30 dánských korun. Pivo stojí 40… 🙂 Celkově ale nic moc zvláštní výběr.

14.25

Trojice, která se bude točit na place, je složena z reprezentantů Španělska (Francisco Sevillano), Rakouska (Gerhard Erlmoser) a Finska (Anu Laaksolehto). Na dlouhodobé odložení odchází Gerhard a na výchozím bodě je připraven Francisco. …vypadá to každou chvíli zase na déšť, já jsem v příšerném stavu, smrkám, kýchám, i přes Modafen cítím teplotu, a když mne teď byla pozdravit koordinátorka pro média tohoto závodu a uviděla mě, tak aniž bych musela cokoli říkat, zhrozila se a začala se hrozně omlouvat za dánské počasí 🙂 Já se jen modlím, aby neodpadly i holky, to bych nerada, večer jedeme koupit citrony do čaje a nějaké léky, zásoby docházejí… Zpět na plac, jde se na to! 🙂 Španělská fenka Huisa de Tutonka pracuje v radostném projevu a ťape jako panenka v plné koncentraci na svého psovoda. Odložení do sedu okamžité, v lehu ztráta koncentrace po zaujetí polohy, přivolání s přesným předsednutím a rychlým přiřazením. Volnější provedení odložení vestoje a kroky, ovšem přivolání opět moc pěkné. Skvělý volný aport, psovod poctivě dodržuje intervaly. Hrubý náraz hrudníkem na metrovce cestou pro aport, cestou zpět také kontakt, ale menší. Obtížné překonání áčka v obou směrech. Ke konci běhu váhavější vysílačka a položení fenky na druhý povel. Francisco a Huisa jdou na dlouhodobé odložení, Gerhard odchází z placu a navýchozíbod nastupuje Ana a Bacteroides Jabo! 🙂 Jabo má výrazně hezký projev, radostí se jen tetelí, na dvojici se opravdu moc hezky dívá. Bohužel odložení do sedu je nejdříve vestoje, až postupně pes usedá. Pěkné ulehnutí a luxusní, nadšené přivolání a přiřazení. Stůj s pěkným zaujetím polohy a opět nádherný závěr cviku. Volný aport s drobným kontaktem se psovodkou při přinesení, jinak radostná a rychlá práce, pevné držení bez překusů. Cestou zpět přes metrovku pes na překžce hrubě zavadí zadníma nohama, takže překážku div neshodí, asi to muselo i bolet 🙁 Aport šplhem v pořádku. Super vysílačka a na výchozí bod se chystá rakouský závodník Gerhard Erlmoser a Henri vom Weinbergblick! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka je pozorná, moc pěkná, u odložení pozvolné skládání do lehu, stůj bylo volnější. Volný aport a áčko se štěkáním, jinak vypracování všech aportů je radostné a velmi ochotné. Bohužel chvilkový problém na vysílačce, kdy pes během běhu najednou zpomalí, ale ihned se zase rozběhne – a závěr cviku je již v pořádku. 84 bodů pro Španělsko, 88 Finsko, 87 pro Rakousko.

14.10

Ve 14.25 nastoupí na poslušnost trojice startovních čísel 103, 104 a 105, protože norská závodnice měla včera disk na obraně. Dejte si tedy na chvilku oraz, dobrou kávu a třeba něco sladkého, za chvíli se opět přihlásíme! 🙂

14.00

Vašek Ouška si vylosoval poslední stopu skupiny, takže aktuálně má ještě dva lidi před sebou, a my se tedy můžeme věnovat poslední obraně této pětice závodníků – nastupuje Urve Lageda z Estonska! 🙂 Estrellest Von Vertex neoběhl třetí maketu, jinak revíry hezké, vyštěkání výrazné a agresivní, odvolání k noze v pořádku. Útěk i přepad s poctivými zákusy, ale při příchodu psovodky při dohlídání otočení se na ni. Orientace na psovodku i na zadním doprovodu, plus předcházení. Přepad s ďobnutím do rukávu při dohlídání. Kontrolák moc pěkný, přepad v pořádku. 86 bodů.

13.50

Předposlední obrana skupiny patří Belgii, psa Nero von Haus Targa předvede Raf Bertels! 🙂 Místo páté makety běh na “bránu”, pak šestá maketa, po povelu k odvolání se pes řadí do makety k noze psovoda – a baví tím celý stadion 🙂 A sympatie k němu stále stoupají, protože při útěku a přepadu předvádí skvělou razanci a bojovnost, zákusy má plné a bezproblémově pouští. Zadní doprovod s chvilkovým pokukováním po psovodovi, ale přepad – stejně tak jako kontrolák a závěrečný přepad obrany – jsou naprosto v pořádku. 88 bodů.

13.40

Máme zde jediného reprezentanta Taiwanu – nastupuje Chen Chun Chieh! 🙂 Revíry rychlé a přímé, ale vyštěkání s pauzami, odvolání v pořádku, nicméně poštěkávání i u nohy. Pokus o útěk s drobnou rezervou v zákusu, přepad sice s horší pouštěčkou a napadáním rukávu po puštění, ale výborná razance a bojovnost. Zadní doprovod i přepad dobré, ale kontrolák s pouštěčkou až na druhý povel, na hranici třetího. Rotze vom Fluchtweg je úžasný obranář, je vidět, že nepracuje z povinnosti, ale má pro obrany srdce. 82 bodů.

13.30

Druhý v pořadí je reprezentant USA Wallace Payne, jdeme na to, Boss vom Adlerschrei vybíhá na první maketu! 🙂 Těsné, přímé a rychlé revíry, okamžitě zahájené vyštěkání, skvělé odvolání. Oba první zákroky s výbornou razancí a bojovností, povedené zákusy, aktivní dohlídání. Zadní doprovod s velmi krátkou vzdáleností, přepad ale v pořádku. Kontrolák s drobnou rezervou v zákusu, přepad pěkný. Viděli jsme opravdu dobře koukatelný výkon a rozhodčí jej ocenil 91 body.

13.20

Což takhle dát si… Nene, jen ne špenát, ale na menu máme aktuálně nabídku pětice obran, zahájí je Wolfgang Satzinger z Rakouska! 🙂 Revíry v pořádku, vyštěkání také, ale odvolání křivě k noze. Pokus o útěk i přepad s pěknými zákusy, ale pouštěčky měly být čistější. Zadní doprovod korektní, výborný přepad, jen opět – pouštění nebylo úplně čisté. Kontrolák s překusem před pouštěčkou, skvělý přepad, jen opět by mohla být čistější pouštěčka. 85 bodů.

12.55

Druhá dvojice je připravená, předvedou se Hugo Skov, dánská jednička, s ním ve dvojici Angelo Taddei, který si od včerejšího dne drží nejvyšších 97 bodů na stopě! 🙂 Práci ovšem jako první zahajují Hugo a Hesselballe Cico! 🙂 Velmi krásná chůze, plná koncentrace, hezká souhra dvojice. Okamžité odložení do sedu, super ulehnutí a velmi povedené přivolání ve všech fázích. Ve stůj drobné rozhlížení, plus další skvělé přivolání. Výborný volný aport, při jeho ukládání do stojanu štěkání, po cestě pro aport skokem štěkání a při přinesení kontakt do psovoda. Vysoký náskok i seskok na áčku, drobný překus při přinesení aportu. Vysílačka s během po prvním povelu až na kraj hřiště, žádná reakce ani po druhém povelu – a ani po třetím, teprve poté, co pes zkontroluje kraj hřiště, se úprkem vydává zpět ke psovodovi. Při odchodu na dlouhodobé odložení pes utíká od nohy psovoda. Svou práci na poslušnosti zahajuje italská dvojice Angelo a Satoris Inco! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka bezchybná, odložení do sedu také, ale po povelu na odložení do lehu Inco dál běží se svým psovodem. Zbylá odožení i přivolání jsou již na jedničku. Volný aport mohl být s rychlejším návratem a je zde kontakt do psovoda při přinesení, stejně tak u dalších dvou aportů – ale hezké skoky i překonání áčka. …a naprosto neuvěřitelná vysílačka, kdy si pes na povel sedne, zadkem zabrzí a ulehne, famózní! 🙂 79 bodů pro Huga a 93 pro Angela.

12.30

Ve druhé skupině budeme moci obdivovat výkony dvojice Mike Diehl z USA a Dan Waters z Kanady! 🙂 Gazze von der kleinen Birke je příjemně pozorný, nicméně první obrat čelem vzad je volnější. Odložení do sedu s chvilkovou ztrátou koncentrace, leh v pořádku, hezké přivolání, stůj ve volnějším provedení a rozhlížení, velmi pěkné přivolání. Výborný volný aport, pevné držení a ochotné odevzdání, po aportu skokem o chlup nedotočené přiřazení, áčko v pořádku. Vysílačka s vyběhnutím cca pět metrů před psovoda, otočení zpět, druhý povel na vyslání, kolečko a již pěkný běh a okamžitá reakce na povel. Dan a jeho Ecko von Daechsel jsou již připraveni na svůj výkon! 🙂 Ovladatelnost je sportovní a harmonická, velmi pěkné obraty, ale první usednutí je mírně šikmo. Místo odložení do sedu pes stojí, odložení do lehu pěkné, výborné přivolání, snad jen předsednutí by snad jen mohlo být ještě o něco těsnější. Kroky v odložení vestoje, opět moc hezké přivolání. Precizní volný aport, výborný aport skokem a velmi pěkný aport šplhem, povedená vysílačka. 90 bodů pro Mika a 84 pro Dana.

12.00

Poslední kolečko obran bylo plné adrenalinu, je načase si tedy trochu vydechnout a zklidnit se při poslušnostech – v první dvojici své psy předvedou Jan Jebjerg z Dánska a Elena Platonova z Ruska! 🙂 Kongeskoven’s Sika by měla mít plnější koncentraci, jinak je ovladatelnost bez vodítka v pořádku. Odložení do sedu dobré, velmi pěkné odložení do lehu, přivolání v pořádku. Stůj s pár vyrovnávacími krůčky, rychlé přivolání s těsným předsednutím a efektním přiřazením. Volný aport skvělý, daleké ladné skoky, moc pěkný aport šplhem a výborná vysílačka! 🙂 Nyní již ovšem dozrál čas pro výkon ruského týmu, pojďme na to! 🙂 Falko Regent Rossich se ve skupince mírně zaostával, jinak je jeho ovladatelnost pěkná. Odložení do sedu i lehu v pořádku, ale vlažnější přivolání s velkým nárazem do psovodky, vestoje zpočátku velké rozhlížení. I druhé přivolání by mělo být rychlejší, je zde ale nyní pouze menší kontakt při předsednutí. Volný aport s lehkým opřením o psovodku, ale pevné držení. Skoky bez problémů, áčko s velmi obtížným překonáním cestou tam. Vysílačka v pořádku. 88 bodů pro Dánsko a 83 pro Rusko.

11.40

Trochu si vydechněte, od 12 hodin nás čekají další poslušnosti! 🙂

11.30

A je to tu – Adriana Nagyiová a Gero z Berounské bašty nastupují na obranu, Slovensko – fandíme! 🙂 Pouze čtvrtá maketa s širším vyběhnutím, jinak revíry těsné a obrovsky rychlé. Vyštěkání v pořádku, luxusní přiřazení. Fantastický pokus o útěk s výrazným bojem, plný zákus a okamžité pouštění, stejně tak povedený přepad. Při zadním doprovodu se Gero trochu cpe před obratem na nohu, po obratu již chůze v pořádku, skvělý přepad, ale při bočním doprovodu se příliš cpe na figuranta, až o něho Adriana málem zakopla – Gero prostě figuranta strašně chce! 🙂 Kontrolák famózní, ale pouštěčka na druhý povel, škoda… 94 bodů! 🙂

11.20

Blíží se to blíží, nyní nastupuje Shin Dong Chan z Koreje – a Adriana odchází z tribuny se připravit :-). Legolas vom Hermes vypracovává revíry v obrovském tempu, vyštěkání pěkné, i odvolání z makety. Výborný útěk i přepad, čisté pouštěčky, moc dobrý pes! Při zadním doprovodu předcházení a chvilková orientace na psovoda, přepad v pořádku, pouštěčka by mohla být čistější. Kontrolák velmi pěkný, přepad také, ale opět pouštěčky – jsou sice okamžité, ale nejsou čisté. I tak skvělých 90 bodů! 🙂

11.10

…slovenský tým a jeho fanoušci se už poctivě připravují na výkon Adriany – dávají si panáčky nějaké, jistě moc dobré pálenky! 🙂 Zatím ještě však nepřišla ta chvíle, plac nyní patří Belgičanovi Ronny Van Den Berghe! 🙂 Korky vom Barbatus má luxusní revíry a vyštěkání, po odvolání je přetočený víc za nohu psovoda. První dva zákroky jsou moc pěkné, figurant má co dělat, pes je hodně tvrdý a opravdu bojuje. Zadní doprovod je ale s nepříliš pěkným vyrážením, přepad výborný. Při kontroláku ale zákus úplně nevyšel, je zde rezerva, zbytek obrany již opět skvělý. 98 bodů…

11.05

Jako další v pořadí nastupuje švýcarský závodník Theo Dannacher! 🙂 Psovod na ose postupu ppobíhá, aby psovi Manto vom Gsiberger stačil, ten vypracovává se zmatky čtvrtou maketu, jinak v pořádku. Vyštěkání celkem v pořádku, pes při štěkání vyskakuje a mění pozici, odvolání dobré. Oba první zákroky rychlé a razantní, mohlby být větší boj. Zadní doprovod mohl být s lepší pozicí u nohy, přepad i pouštěčka v pořádku. Kontrolák v pěkné rychlosti, ale slabší zákus, přepad dobrý, při dohlídání pes panáčkuje, a jak štěká, opřel se figurantovi o tlapkou nohu 🙂 86 bodů.

10.55

Za obrovské divácké podpory nastupuje domácí Bill Bøknæs AsserfeltHesselballe Zelda! 🙂 Revíry by mohly být těsnější, vyštěkání v pořádku, odvolání také. Velmi povedený pokus o útěk, okamžitá pouštěčka, přepad dobrý a mírné sjetí před pouštěčkou. Zadní doprovod s chvílemi orientace na psovoda, přepad razantní a energický. Kontrolák se zákusem jen na špičky, přepad již pěkný a pan rozhodčí nadělil psovodovi 92 bodů…

10.40

Stadion v Randers se pod zamračenou podzimní oblohou připravuje na další skupinu obran – za deset minut, v níž jako poslední zabojuje za Slovensko Adriana Nagyiová! 🙂 Nicméně jako první nastoupí jediný polský reprezentant – Wojciech Bielak! 🙂 Fenka Elli Team Let’s Go má moc pěkné revíry, na začátku bylo vyštěkání slabé, pak chvíli v pořádku a při příchodu psovoda orientace na něho, odvolání z makety v pořádku. Nádherný razantní pokus o útěk, kvalitní pevný zákus, přepad stejně tak moc pěkný, jen po zastavení by mohl být větší boj. Před zadním doprovodem se fenka posadí před figuranta a vyštěkává ho, bohužel psovodovi se nepovedlo ji odvolat, takže diskvalifikace. Psovoda je mi fakt líto, je to super fena, ale letos mu to na WUSV nevychází 🙁

10.15

Na poslušnost je již připravena třetí dvojice skupiny – Thomas Wöginger z Rakouska se psem Bordy Blendy a na dlouhodobé odložení odchází se svým psem Mad Max von der Winterschal Dániel Kovács! 🙂 Pozorná ovladatelnost, moc hezký projev psa, rychlé obraty – a na tomto místě zmíním takovou zajímavost, že většina psů dělá obraty a přiřazování obíháním psovoda. Místo odložení do sedu pes stojí, odložení do lehu mohlo být čistěji k zemi a je zde ztráta pozornosti, hrubý náraz do psovoda při přivolání. Stůj v pořádku. Rychlý volný aport s luxusním uchopením, ale překusy před odevzdáním, stejně tak u zbylých dvou aportů… Nádherná rychlost vysílačky s reakcí na první povel k položení, ale pes se otáčí a běží zpět, psovodovi se povede jen položit až na třetí povel, škoda. Výkon právě zahajují Dániel a Mad Max! 🙂 Chůze psovoda je rozvážná, je hodně vysoký a asi má dlouhé kroky, takže jde v tempu vhodném pro psa, ale i když je on radostný a má hezký projev, celkový dojem kvůli psovodově chůzi nepůsobí až tak svižně. Velmi pomalé a pozvolné odložení do sedu, odložení do lehu s pěkným zaujetím polohy a moc hezkým přivoláním a přiřazením, stůj se dvěma kroky a velké rozhlížení se. Volný aport rychlý, pevné držení aportu, ale odevzdání by mohlo být ochotnější. Aport skokem výborný, stejně tak aport šplhem. Skvělá vysílačka! 83 bodů pro Thomase a 87 pro Dániela.

9.50

Ve druhé dvojici této šestky poslušností se setká Ukrajina se Švýcarskem prostřednictvím svých zástupců – na výchozím bodě je Yurii PolishchukTamara Römer odkládá. Fado vom dunklen Zwinger má pozornou a svižnou ovladatelnost, velmi pěkné obraty. Odložení do sedu okamžité, pozvolné skládání se do lehu, stůj se ztrátou koncentrace na psovoda po zaujetí polohy. Volný aport velmi pěkný, hezké skoky, ale kontakt se psovodem při odevzdání aportu a překusy, áčko s horším sebráním aportu a opět překusy. Vysílačka se skvělou brzdou! 🙂 Nastupují Tamara a O’Shrek von der Friesenklippe! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka velmi precizní, pouze skupinka by mohla být o fous lepší. Odložení do sedu i lehu povedené, ale přivolání s uklouznutím a zastavením se o psovodku. Ve stůj dva drobné pozvolné krůčky, přivolání již moc pěkné. Volný aport výborný, nádherné ladné skoky a pevné držení, jen drobné opření o psovodku. Totéž při aportu šplhem. Vysílačka s ulehnutím na druhý povel. 86 bodů pro Yurie a 90 pro Tamaru.

9.30

Pořadatelé podle toho, jaké jsou daného dne diskvalifikace a případná odstoupení, mění harmonogram, takže aktuálně Kajča upravuje dnešní verzi, zítra ráno bude opět nová verze – takže předpokládám, že každý den se dozvíme, jak to přesně bude – proto stále nejsou například nedělní časy háravek, pořadatelé to podle mého názoru budou matlat (pardon, ale mně se tyhle neustálé změny harmonogramu prostě nelíbí) až v sobotu večer a my se to dozvíme v neděli ráno… Asi je těžké pochopit, že závodník potřebuje být pokud možno v klidu a vědět, kdy jde na plac, ne že se ráno dozví, že je všecko jinak. No nic… 🙂

9.15

Za deset minut se můžeme těšit na další šestici poslušností, které zahájí Marcel Hodel ze Švýcarska a španělský závodník Marcos Ferre! 🙂 Fenka Uzi vom Wolfsgraben není zcela plně koncentrovaná, výkonu by prospělo i více radosti z práce, obraty jsou volnější. Odložení do sedu v pořádku, lehnutí pěkné – a naprosto fantastický stůj. Přivolání rychlá, správné předsednutí a přiřazení rychlá. Volný aport v tempu, vypracovaný s chutí, pěkné odevzdání. Skoky těsné, áčko v pohodě, ale kontakt při odevzdání aportu. Vysílačka s okamžitým ulehnutím. …a mží a mží a mží – vlezlé studené dánské počasí tady aktuálně vládne… Na výchozím bodě Marcos a Attaque vom Haus Pixner! 🙂 Nádherná radostná ovladatelnost bez vodítka, nicméně místo odložení do sedu stůj, leh v pořádku a krůček na odložení vestoje. První přivolání s kontaktem do psovoda, druhé již čisté, ale předsednutí je křivé. Moc pěkný volný aport, překus při přinášení aportu skokem, šplh celkem dobrý. Velmi pěkná vysílačka jako tečka za touto poslušností! 🙂 89 bodů pro Švýcarsko a 85 pro Španělsko.

9.10

Dneska jsme tady na stadionu dostaly od kamarádů z Working Dogu nějaké magazíny, tak jsem Mišce na stopy psala: “Dám Ti dneska dárek!” …a Míša mi pohotově odpověděla: “Děkuji, ale chřipku nechci!” 🙂 🙂 🙂

9.05

Jako šestá ve skupině nyní nastupuje Švédka Monica HolmgrenCixo del Lupo Nero! 🙂 Konečně revíry nejen těsné a rychlé, ale i s precizním ověřováním! 🙂 Při prvním štěknutí vyskočení a pád dolů bradou přes rukáv, ve vyštěkání drobné pauzy a reakce na přicházející psovodku. Přiřazení mohlo být rychlejší a přesnější. Pokus o útěk s rezervou v zákusu, přepad výborný, pouštění okamžité a dohlídání pozorné. Zadní doprovod s mírným předcházením, ale hezká orientace na figuranta, přepad pěkný. Kontrolák s kvalitním zákusem, krásná razance, stejně tak u přepadu. 90 bodů!

8.55

Poslední dvě obrany této skupiny se ponesou ve znamení žlutomodrých švédských barev – jako první nastupuje Thomas FrödingJabina Retro! 🙂 Revíry v pořádku, po přiběhnutí první štěknutí s výskokem a kontakt bradou o rukáv, dále již vyštěkání intenzivní a pravidelné. Odvolání z makety mohlo být s rychlejším usednutím k noze. Oba první zákroky razantní, plné zákusy a velká bojovnost, ale neochotné pouštění s mnoha překusy. Zadní doprovod korektní, ale přepad podobný jako první dva – kvalitní zákus, ale špatné pouštění. Dohlídání aktivní. Kontrolák s dvojím povelem na pouštění, přepad již v pořádku. Dnes 75 bodů.

8.45

Tribuny se obarvily na oranžovo a za podpory svých fandů nastupuje holandský reprezentant Jordy Tromp a jeho Abilio Von Krausplatz! 🙂 Revíry přímé a rychlé, slabší ověřování, vyštěkání s pauzami, ale hezké odvolání. Energický pokus o útěk, poctivý zákus, čistépouštění a velmi aktivní dohlídání, také přepad na jedničku. Před zadním doprovodem ale pes utíká k figurantovi, povel navíc na odvolání k noze. Zadní doprovod s číhavou a vyráživou chůzí, následuje razantní přepad. Skvělý boční doprovod. Kontrolák ve vysoké rychlosti, ale zákus jen za zuby, přepad velmi pěkný. 90 zasloužených bodů!

8.35

Rusko a Elena Vasileva jsou již připraveni bojovat jako o život, jdeme na to! 🙂 Allemandrus Shiva pouze čichl v první maketě k závaží, ale neoběhl ji, dále již revíry v pořádku, vyštěkání také, ale slabší odvolání a zvedání se od nohy při odchodu figuranta. Vlažnější tempo prvního zákroku, ale zákus vyšel dobře, překus, stejně tak u přepadu, kde je ještě znatelnějí. Obě pouštěčky jinak okamžité. Korektní zadní doprovod, vydařený přepad, hezký boční doprovod -přepad s menší razancí, ale pěkný zákus. Kontrolák velmi vlažný, dokus, přepad dobrý. 84 bodů.

8.25

Jako druhá v pořadí předvede svého psa Airasuden Boss Minna Jutila z Finska! 🙂 Revíry by mohly být těsnější, po přiběhnutí do poslední makety kousnutí do rukávu, pak již hezké pravidelné vyštěkání, odvolání v pořádku. Parádní pokus o útěk, plný zákus a skvělá razance, ale neochotná pouštěčka a překusy. Přepad ve velmi podobném provedení. Zadní doprovod korektní, přepad ovšem opět se špatným pouštěním a velká nekázeň při přípravě na boční doprovod. Kontrolák rychlý, ale zase ta pouštěčka, to je bohužel společné minus obrany, která je jinak s pěknými, plnými a pevnými zákusy. 85 bodů!

8.15

Po šestici poslušností přichází čas pro první dnešní obrany, zahajuje je Ingrid Mahoni z Estonska! 🙂 Vlažnější revíry a v obloucích, po odhalení figuranta dvojí štípnutí do rukávu a pak již vyštěkání, ale při příchodu psovodky orientace na ni. Pomalé a nepřesné odvolání k noze. První zákus za špičky, ale dobrání, přepad v pořádku a pouštěčky hladké, aktivní střežení. Dva povely na usednutí před zadním doprovodem, slabší orientace na figuranta. Přepad s drobným dobráním. Kontrolák i přepad celkem v pořádku. 75 bodů.

7.50

Na stadionu se nápadně scházejí diváci – zcela jistě si nechtějí nechat ujít poslušnost loňského mistra světa, Němce Reiner Naschke, který jde jako první odkládat a na výchozím bodě je připraven Jim Caldwell z Irska – jeho pes Neo von Dachfeld mu sedí pozorně u nohy a může se začít! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka je s mírným pohopkáváním a obraty čelem vzad by mohly být těsnější. Velmi krásné odložení do sedu, leh pěkný, precizní přivolání, předsednutí i přiřazení. Stůj s okamžitým zaujetím polohy, ale drobné krůčky arozhlížení, opět ale povedené přivolání. Volný aport moc pěkný, ale skok cestou tam zbrklý a s kontaktem, cesta zpět v pořádku, stejně tak áčko. Vysílačka bohužel nedopadla podle představ, pes běžel směrem na dlouhodobé odložení… Loňský mistr světa WUSV s fenkou Debby vom Eisernen Kreuz na výkonu! 🙂 …a rozpršelo se nám, drobně mží… Bezchybná ovladatelnost bez vodítka, výborné odložení do sedu, stejně tak nádherně přibitý leh, ale přivolání s náskokem do psovoda. Odložení vestoje se slabou koncentrací na psovoda, přivolání šikmo ke psovi na dlouhodobém odložení, takže dal Reiner další povel a Debby si k sobě přivolal – zastavila se opět náskokem do jeho nohou. Volný aport s kontaktem do psovoda, metrovka cestou zpět obtížně překonaná, hezké áčko. Velmi vlažná vysílačka a posazení k noze až na druhý povel. 70 bodů pro Irsko a 88 pro Německo!

7.25

Ve druhé dvojici nastupují Jo van Schijndel z Holandska a francouzský závodník Clément Loehr! 🙂 Ovladatelnost psa Paco van Hamersslag je uhlazená, ale ocenila bych malinko více projevu a drivu – jiskřičky, která by jinak zatím hezkému a spolehlivému výkonu dodala glanz :-). Odložení do sedu v pořádku, pomalejší skládání do lehu, velmi pomalé přivolání a neochota usednout před psovodem a po chvilce se pes staví i u nohy. Odložení vestoje dobré, přivolání opět s neochotou předsednout, jako by psa bolely zadní nohy, trochu divně běhá. Aport volný velmi vlažný, odevzdání vestoje a před metrovkou se pes úplně zablokoval a výkon je ukončen, bohužel… Snad nyní bude více štěstí přát francouzskému týmu! 🙂 Také projevu psa Aelec vom Kerberos by prospěla trochu drivu, při chůzi se zadkem vytáčí od nohy psovoda. Přivolání s dobrými zaujetími polohy, ale menší koncentrace na psovoda. Při aportech drobné překusy, áčko s většími náskoky, jinak ale práce s chutí a hezké tempo vypracování. Výkon dvojice je ukončen hezkou vysílačkou. Bohužel dnes jen 35 bodů pro holandskou dvojici a 89 pro Francii.

7.00

Jako první se dnes na poslušnosti předvede španělský reprezentantAlberto Aguilar a ze Spojených států Frank Phillips, který odchází na dlouhodobé odložení! 🙂 Španělský pes Kill Bill de Parayas šlape jako pověstné švýcarské hodinky, je naprosto koncentrovaný, radostný a ovladatelnost bez vodítka je na jedničku. Odložení do sedu okamžité, po usednutí by mohla být lepší koncentrace na psovoda. Bohužel místo lehu pes stojí a poté, co se psovod otočil po běhu zpět ke svému psovi, zadíval se na pár vteřin k nebi a zhluboka povzdechl… Třetí odložení v pořádku a jde se na aporty. Velmi chuťový volný aport, ale mírně šikmé předsednutí. Aport skokem i šplhem pěkné, snad jen áčko cestou zpět mohlo být s rychlejším překonáním. Velmi povedená vysílačka. Na výchozím bodě je již připraven sympaťák Frank se svým psem Kliff von Floyd Haus! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka je sebevědomá a energická. Jako by se ale Kliff místy od nohy vytáčel a levý obrat mohl být těsnější. Po odložení do sedu by to chtělo o chlup lepší koncentraci, nicméně následuje precizní odložení do lehu, přivolání hezké, ale stůj je s volnějším zastavením a pár krůčky. Opět výborné přivolání. Nádherné aporty s těsným předsedáním, bez dotyku, těsné držení a ochotné odevzdání, moc se mi to líbilo. A bohužel na úplný závěr výkonu nulová vysílačka – Kliff vyběhl, otočil se a vrátil se zpět ke svému psovodovi, poté druhé vyslání, ale ani tentokrát se nepovedlo, Kliff zamířil na své oblíbené aporty a přímo pod stojanem jej Frank položil. Nicméně i tak působivý výkon, který vám zůstane v hlavě. 89 prvních dnešních bodů pro Španělsko a 83 pro USA! 🙂

6.55

Za pět minut začínáme první dvojicí z šestice poslušností, stadion je osvětlený a vše je připraveno! 🙂

6.45

Včera jsem více vyzpovídala naši Mišku, neohroženou redaktorku na stopách. Vládne tam prý velké rozčarování z toho, že stopy nejsou v terénu vidět, což si myslím, že je naprosto irelevantní, položená stopa nemusí být v terénu vidět, není to žádná premisa. Mnoho závodníků se prý rozčilovalo a protestovalo proti všemu možnému, nicméně nějak mám pocit, že to by ani nebyly stopy, aby tam tyto situace nevznikaly – rozhodně nejsou snadná disciplína, rozhodně mnohdy není dost věcí v pořádku, ale bylo by sportovní, aby někdy uražená ješitnost některých hvězd dokázala uznat, že prostě pes nepředvedl výkon na sto bodů a že se přeci jen něco nepovedlo. Takže tak, a nebudu jmenovat… 🙂 Jinak stopovačky se měří (a případně stříhají 🙂 ) již na meeting pointu, kde je i malý catering, ale ten zůstává celou dobu zde a není k dispozici v terénu, což je škoda, na některých mistrovstvích je mobilní a popojíždí, takže se závodníci poté, co z nich spadne stres, mohou trochu občerstvit. …a na své občerstvení se včera těšila i Míša, koupila si takového toho sladkého šneka s rozinkami a pudinkem, a až když se do něho s chutí zakousla, tak zjistila, že rozinky tam sice jsou, ale pudink ne, a šnek je slaný 🙂 …připomíná mi to Vaška Kejře, když si na MS FCI IPO ve Švédsku koupil “nějaký dobrý jogurt”, a když ho s velkou chutí otevřel, vyklubala se z toho zakysaná smetana 🙂

6.30

Randers je zatím zahaleno do tmy tmoucí, venku je 5 stupňů Celsia, obloha plná mraků a jen sem tam nějaká hodně statečná hvězda se prodere mezi nimi ven, nicméně stadion BioNutria Park je již plný cvrkotu, neboť za dvacet minut nastoupí na jeho travnatou plochu první dvojice závodníků, aby odstartovala druhý závodní den mistrovství světa WUSV IPO 2018! …a my jsme tu byly jako obvykle jako první, hlásíme, že jsme ready – a přejeme vám bezproblémové vstávání a příjemný den strávený s námi a německými ovčáky! 🙂

INFORMACEVÝSLEDKYFOTOGALERIE

17.40

Tímto se s vámi loučíme, a asi ne zrovna férovou informací ze stop – teprve poté, co jsou nalosována čísla stop, jsou totiž jednotlivé stopy šlapány. Což není podle mne jednak nijak spravedlivé, a druhak proto vzniklo takové zpoždění. No, zvláštní přístup… Užijte si prima večer, já si jdu zalézt s chřipkou do postele, a jestli mi bude zítra tak jako dnes, tak to tady bude ještě hodně zajímavé… Mějte se a na slyšenou zítra! 🙂

17.30

A je tu poslední dnešní výkon na stadionu v Randers – připraven je italský závodník Vincenzo Magnati! 🙂 Revíry s neoběhnutou čtvrtou maketou, psovod psa špatně navedl, takže ten běžel jinam a nenašel ji. Vystavení a vyštěkání v pořádku, precizní odvolání z makety. Pokus o útěk s razancí a pěkným bojem, při přepadu rezerva v zákusu. Zadní doprovod korektní, výrazný přepad. Kontrolák mohl být plnější a pouštěčka ochotnější, poslední zákrok je precizní. Jako celek zakončení prvního dne WUSV 2018 na úrovni a se ctí – což dokazuje i 90 velmi slušných bodů pana rozhodčího :-).

17.15

Předposlední dnešní obrana a japonský reprezentant Kakuhisa Takeda! 🙂 Revíry v pořádku, ale vyštěkání kvílivým vytím 🙂 a přiřazení ke psovodovi hned po jeho příchodu, navíc ho jeho pes Dolf von S.K. Lieben celou dobu vyhlíží. První dva zákusy slabší a zadní doprovod s plnou koncentrací napsovoda, takže když přijde přepad, pes chvilku nereaguje a asi až na povel psovoda jde do útoku. Zákus ale pěkný. Na kontroláku volnější zákus, u přepadu také a slabé dohlídání s velkou orientací na psovoda. 62 bodů…

17.05

Na obraně již svého psa předvádí Terrence Floyd z USA! 🙂 Revíry v pořádku, pravidelné vyštěkání, odvolání bez problémů. A přichází nádherný pokus o útěk figuranta, velmi tvrdý a energický, plus čistá pouštěčka. I druhý zákrok je fantastický! 🙂 Při zadním doprovodu vyšší orientace na psovoda, přepad s malou rezervou v zákusu. Kontrolák hodně povedený, sice malá brzda, ale plný kvalitní zákus. 94 skvělých bodů! 🙂

17.00

Českého psa Viper z Nového Draka předvede v následujících chvílích na obraně Chris Bows! 🙂 Přímé a rychlé revíry, okamžitě zahájené intenzivní vyštěkání, odvolání k noze nadvakrát, poprvé se pes usazuje metr před psovodem. A po přepadu nám dochází k nějakému přeskokovému chování psa, kdy odbíhá od psovoda a něco zaujatě čuchá v trávě cca dva metry od něho, takže přochází diskvalifikace :-(.

16.50

Jako další v pořadí se předvede Cathrine Stenmoe, norská reprezentantka! 🙂 Revíry rychlé a přímé, drobné pauzy ve vyštěkání, odvolání hezké. Bojovný pokus o útěk s plným zákusem, energický přepad, hladké pouštění. Při příchodu psovodky pauzy ve vyštěkání při dohlídání. Kratší vzdálenost na zadním doprovodu, přepad velmi aktivní. Kontrolák se úplně nepovedl, je zde velká brzda. Přepad i závěr obrany již výborné. Dnes 94 bodů! 🙂

16.45

Ještě nekončíme, máme před sebou šestici obran, které zahájí Angelika Hauk z Rakouska! 🙂 Velmi rychlé revíry, ale horší orientace na čtvrtou maketu. Vyštěkání v pořádku, skvělé odvolání z makety. Pokus o útěk s rezervou v zákusu a pouštěčka by měla být čistější, přepad s již plným zákusem – oba zákroky jsou razantní a energické. Při zadním doprovodu by měla být lepší orientance na figuranta, pes těká pohledem ke své psovodce, ale přepad je povedený. Skvělý kontrolák a také pěkný přepad na závěr výkonu! 🙂 88 bodů.

16.10

Poslední dnešní poslušnosti předvedou Španěl Vicente Ferre a Švédka Sandra Löfdahl! 🙂 Španělská ovladatelnost bez vodítka je pozorná a energická, dvojice má hezký sportovní projev. Odložení do sedu i lehu jsou okamžitá, přivolání těsné a moc hezké přiřazení. Precizní stůj a skvělý cvik jako celek. Volný aport mohl být s rychlejším návratem, následují krásné ladné skoky lehce překonané áčko. Vysílačka v pořádku. Na výchozím bodě je připravena švédská dvojice Sandra a Jurassic Qida! 🙂 Můžeme sledovat moc pěknou ovladatelnost, jen druhý obrat čelem vzad by měl být těsnější. Odložení do sedu pomalé, ulehnutí i stůj v pořádku, kontakty při přivolání. Aporty skokem s kontakty zadními nohami na metrovce. Vysílačka s vlažnějším začátkem, plus ulehnutí s pomalejší reakcí po povelu k ulehnutí. 92 bodů pro Španělsko a 79 pro Švédsko.

15.45

A konečně! Na place máme Slovenskooo! 🙂 Jako první zástupce tady na stadionu předvede svého psa Brando Mar-Zur Ladislav Vargha, s nimi nastupují Atilla YükselBacchus vom Drachenkar ze Švýcarska! 🙂 Brando by mohl být během ovladatelnosti bez vodítka o malinko více koncentrovaný, ve skupince je zjevné zpomalení. Odložení do sedu i lehu pomalejší, přivolání již pěkné, ale drobné ťuknutí do psovoda. Dále moc hezké odložení vestoje, včetně přivolání. Volný aport v nádherné rychlosti, ale při přinášení chvilková orientace na rozhodčího. Aport skokem s drobným překusem při odevzdání, stejně tak aport šplhem, který je ovšem vypracován s velkou chutí a energií. Výborná vysílačka na závěr výkonu a okamžitá reakce na povel! 🙂 Připravena je švýcarská dvojice! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka je dynamická a velmi pěkná, ale problém nastává u odložení, kdy místo sedu je stůj. Odložení do lehu je skvělé, včetně rychlého přivolání a přiřazení, odložení vestoje s precizním zaujetím polohy a přivoláním. Aporty jsou všechny vypracovávány s velkou chutí, jsou pevně drženy a ochotně odevzdávány, efektní přiřazení k noze. Vysílačka s ulehnutím ihned po povelu, ale napříč k ose postupu. 86 bodů pro Slovensko a 87 bodů pro Švýcarsko.

15.20

Přesně podle harmonogramu nám začínají další poslušnosti – a adrenalin stoupá, protože hned v první dvojici nám nastupuje kralující mistryně ČR, Petra Pohlová a její úžasná fenka Alyscha Anmireto Moravia! Fandíte? No proto! 🙂 …na dlouhodobé odložení odchází ruský reprezentant Igor PelevinApelere Arni! Jdeme na to 🙂 Ovladatelnost bez vodítka české dámské dvojice je pozorná, temperamentní a bezchybná. Odložení do sedu by mohlo být o malinko rychlejší, ale nádherné sledování psovodky. Odložení do lehu s drobným rozhlédnutím po zaujetí polohy, skvělé přivolání s ťuknutím do psovodky, pak ovšem po přiřazení malinko zmatek, jako by Alyscha čekala odměnu – oběhla si psovodku a znovu se přiřadila. Stůj výborný ve všech fázích. Při přinášení volného aportu bohužel Alyscha aport upustila, ale hned ho sbírá. Rychlý aport skokem, ale při přechodu na áčko nám Alyscha zase malinko zlobí v rámci očekávání odměny, nicméně cvik je stále velmi pěkný, stejně jako následující áčko. Vysílačka v obrovské rychlosti, ale ulehnutí až na druhý povel. Na výchozím bodě je ruský tým! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka by mohla být v lepším projevu. Odložení do sedu v pořádku, ulehnutí také, ale v obou případech lehká ztráta koncentrace. Přivolání ve středním tempu, odložení vestoje pěkné, přivolání opět v mírném tempu. Při odevzdání volného aportu překus, volnější tempo vypracování. Skoky čisté, při odevzdání aportu opět překus, áčko cestou pro aport v pořádku, ale při návratu to pes vzal skokem přes metrovku s výrazem “Koukej, táto, to jsem ale šikovnej, viď?” 🙂 …no, psovod až takovou radost neměl, vypadal spíš mírně konsternovaně :-). Vysílačka na závěr výkonu pěkná. 89 bodů pro Petru Pohlovou 🙂 a 82 pro Igora Pelevina.

15.10

Obrany této skupiny nám uzavírá kanadský tým Karen SinclairIska von der Eisspitzen! 🙂 Revíry přímé, velmi rychlé, vyštěkání v pořádku, odvolání obloučkem k noze. Suprový pokus o útěk, výborná bojovnost, ale v zákusu při přepadu je drobná rezerva. Zadní doprovod korektní, výrazný přepad, ale špatná ovladatelnost při bočním doprovodu. Nádherný kontrolák ve fantastické rychlosti, ale pouštěčka až na druhý povel, přepad opět s problémy při pouštění. 81 bodů.

15.00

Jdeme dál – Dánsko a Thomas Jørgensen! 🙂 Revíry by mohla mít Jabina Liara těsnější a odvolání z makety by mohlo být ochotnější. Pokus o útěk s luxusní energií, oba první zákusy jsou povedené. Pěkný zadní doprovod a skvělý přepad. Bohužel na kontroláku, který byl tryskový, Liara rukáv podbíhá, nicméně ihned a bez sebemenšího zaváhání jde do protiútoku. Závěr obrany v pořádku a máme za sebou další velmi působivý výkon! 🙂 88 bodů.

14.50

Alfred Wirth z Lucemburska je psovodem, na jehož obranu se holky, Terezka a Kája, těší snad nejvíce, tak tfuj tfuj tfuj, ať Xanuk vom grauen Star opět předvede, jak se pracuje s figuranty! 🙂 Revíry výborné, nicméně po přiběhnutí do makety Xanuk napadá rukáv a pouští jej až po dost dlouhé chvíli, pak vyštěkává. Pokus o útěk i přepad velmi razantní, ale druhý zákus je s drobnou rezervou. Před zadním doprovodem se Xanuk sám zvedá od nohy a při doprovodu se předchází, zákus by mohl být plnější. …a kontrolák byl fantastický, bez sebemenší brzdy, byl přesně takový, na jaký diváci čekali, jen to ale “bohužel” 🙂 tentokrát figurant ustál… – respekt! 🙂 A není možné – po přepadu Xanuk nepouští a celý výkon je diskvalifikován… 🙁 Ale obranářské srdce tohoto psa, to je něco neuvěřitelného! 🙂

14.40

Jak jsou na tom s obranami němečtí ovčáci v Kanadě, nám ukáže Gabi Hoffmann! Vysílá svého českého psa Brandy Anrebri na první maketu! 🙂 Vyštěkání s drobnými pauzami a ohlížením se na psovodku, nicméně pokus o útěk figuranta je výborný, krásná bojovnost a razance, při přepadu jen mírně neochotné pouštění – jinak je ovšem zákus plný a pevný. Zadní doprovod korektní a opět skvělý zákrok. Kontrolák výborný, moc pěkný přepad, čisté pouštěčky. 94 bodů! 🙂

14.30

Korea v zastoupení Ahmi Woo je právě na obraně na WUSV 2018! 🙂 Revíry v pořádku, ale kontakt s rukávem při přiběhnutí do makety, vyštěkání mohlo být pravidelnější a odvolání rychlejší. Pokus o útěk mohl být pevnější, přepad energický, pouštění dobré, ale při dohlídání opakované drobné kontakty s rukávem. Zadní doprovod dobrý, ale volnější zákus v přepadu a znovu a znovu drobné obtěžování figuranta při dohlídání. Kontrolák průměrný, navíc po pouštění po přepadu divná reakce fenky, tak nějak těkavě se ohlédla na psovodku a udělala to ještě jednou při jejím příchodu, asi nějaká svérázná výcviková metoda… 81 bodů.

14.25

V Randers právě po stadionu běhají pomocníci, aby připravili vše potřebné pro další skupinu obran – zahájí je Henriette Bohnstedt z Velké Británie! 🙂 Revíry by mohly být těsnější, vyštěkání energické a pravidelné, odvolání moc pěkné. Nádherná razance, bojovnost a pevnost zákusu při pokusu o útěk, ale pouštění by mělo být ochotnější. Přepad již moc pěkný, včetně pouštěčky, dohlídání aktivní. Zadní doprovod v pořádku, výrazný přepad. Na kontroláku brzda, ale povedený zákus, stejně tak moc pěkný následný přepad. Pes Argonne Hawk je skvělý obranář, opravdu jsem si jeho práci užila! 🙂 …a je tu 94 skvělých bodů! 🙂

13.50

A nyní již poslední dvojice skupiny – Kati Saine z Finska a Elina Levin z Izraele! 🙂 Troyen’s Boikotti má drobný, drobivý krok – trochu nepřirozený pro německého ovčáka, dvojici chybí harmonie. Odložení do sedu v pořádku, místo lehu stůj, odložení vestoje v pořádku a obě přivolání moc pěkná, rychlá, v hezké pozornosti. Aporty by měly být všeobecně pevněji držené, po skoku výrazný překus. Po povelu na ulehnutí na vysílačce se pes vrací a ulehá až po chvilce běhu cestou zpět… Elina Levin z Izraele a Logan von Berg Israel na place! 🙂 Elina s Loganem pracují v příjemné souhře, pes má přirozený projev a je pozorný, ale pozice u nohy by mohla být korektnější. Odložení jsou v pořádku, aporty rychlé, ale kontakty při odevzdání. Pěkná vysílačka na závěr výkonu. 81 bodů pro finskou dvojici, 78 bodů.

13.25

Ve druhé dvojici se představí Thekla Degtjarjov z Estonska a Luc Vanderhulst z Belgie! 🙂 Jako první začínají Thekla a fenka Estrellest Von Väle Virtin, Luc se psem Mats le Petit Fouilleur odcházejí na dlouhodobé odložení. Estonská ovladatelnost bez vodítka by mohla být více v tempu a s větší energií, zejména v obratech čelem vzad se psovodka na chvilku skoro zastaví. Fenka je pozorná a radostná, ale dvojici chybí jiskra, nemůžu si pomoci… Vlažné odložení do sedu a ztráta koncentrace při zaujetí polohy. Odložení do lehu v pořádku, ale kontakt při přivolání a šikmé předsednutí. Stůj s drobnými krůčky, přivolání i přiřazení moc pěkné. Volný aport s náskokem do psovodky, ladné skoky, ale fenka s aportem na psovodku opět naskočí. Vysílačka s vyběhnutím mimo osu a ulehnutím v místě dlouhodobého odložení. Na výchozím bodě máme belgický tým! 🙂 Mats má slabší koncentraci na svého psovoda, při odložení v sedu rozhlížení, odložení do lehu s dobrým zaujetím polohy, ale přizvednutí se před povelem, přivolání dobré. Stůj s krůčkem, ale přivolání v pořádku. Volný aport rychlý, ale kontakt a pomáhání ramenem při přiřazení. Hezký aport skokem, aport šplhem s vysokým seskokem a překus. Vysílačka směrem k aportům… 72 bodů pro Estonsko, 77 pro Belgii.

13.00

Nyní nás čeká další tradiční šestice poslušností, v jejichž první dvojici nastoupí Sabrina Höfer z Německa a Riikka Byckling z Finska! 🙂 Vše na place je připraveno, začínáme! 🙂 Duke vom Spektefeld je radostný, energický, dvojice pracuje velmi harmonicky a na place jim to spolu ladí – ovladatelnost bez vodítka je výborná. Precizní odložení do sedu a diváci, kterých je tu na všední den poměrně dost, cvik oceňují potleskem. Luxusní leh, pes je stále v plné pozornosti, bezchybné přivolání, předsednutí i přiřazení. Stejně tak velmi povedené odložení vestoje. Volný aport vypracovaný s velkou chutí, psovodka by měla ale lépe dodržovat interval na odebrání aportu. Aport skokem s vyměřováním místa k odrazu, přičemž cestou zpět bylo toto vyměřování výrazné, ale držení a odevzdání aportu je v pořádku. Áčko bezchybné a na konci výkonu jsme si užili fantastickou vysílačku – podle mne jsme viděli zatím dnešní nejlepší poslušnost, počkejme si ale ještě, co na to pan rozhodčí, jestli bude stejného názoru :-). Nyní již stadionem vlají modro-bílé finské vlajky, což znamená jediné – Riikka a Yoshi z Ladsteina na place! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka by mohla být v lepší koncentraci a v korektnější pozici u nohy psovodky, zaostání je patrné zejména ve skupince. Odložení do sedu v pořádku, mohlo být ale rychlejší, odložení do lehu je ovšem super přibité k zemi, přivolání bohužel s výrazným zpomalením. Luxusní stůj, přivolání i přiřazení tentokrát v pořádku. Volný aport s poštěkáváním psa po přiřazení a nepřesnou ovladatelností při přechodech. Volný aport ale dobrý, výrazné vyměřování místa k odrazu na metrovce, áčko s opřením aportu o psovodku. Vysílačka v pořádku. 93 zatím opravdu nejvyšších bodů pro Sabrine a 86 pro Riikku!

12.35

Do jedné hodiny je pauza, poté začnou další poslušnosti! 🙂 …a když už tedy máme chvilku… – opět jsme u toho, že nám někteří čtenáři kopírují zpravodajství a hrají si na informační službu na FB. Vážení, dopouštíte se tímto porušování autorských práv a je to trestné. Upřímně – a nezlobte se -, ale právě kvůli tomuto omezenému chování a pseudosamaritánství náš projekt končí. A pokud se někomu zdá ONLINE zpravodajství pomalé, tak věřte, že vše zapisujeme přesně ve chvíli, kdy jsou výsledky známy. To, že pořadatelé oznámili zrovna u Marka 91 bodů, a až po chvíli se opravili, je smůla, ale závod je živý organismus a stává se zde prostě vše…

12.20

Na place již je připravena Susanne Pedersen z  Austrálie. Revíry má pes Jabina Soro v tempu, ale vyštěkání s napadáním, odvolání k noze bezproblémové. Pokus o útěk i přepad velmi bojovné, pouštěčky ovšem s překusy. Ke konci zadního doprovodu předcházení, přepad pěkný. Na kontroláku bohužel utržení, také přepad mohl být s pevnějším zákusem… 75 bodů.

12.15

Předposlední obranu skupiny nám předvede Ulrika Ronström ze Švédska! Dvojí vyslání na pátou maketu, pěkné vyštěkání a okamžité odvolání z makety. Pokus o útěk rychlý a razantní, bohužel při přepadu figurant na fenku šlápl, takže zůstala u něho se zvednutou pacičkou a vyštěkávala ho… Psovodka přišla k fence, udivuje mne, že jí packu ani neprohmatala, jen ji za ni zatahala, byla ze situace asi nějak zmatená… Fenka odkulhala z placu a je tu ukončení výkonu :-(.

12.05

Alessandro Giannini z Itálie s Naky di Casa del Beato na place! 🙂 Velmi rychlé revíry, drobné ťuknutí do rukávu při přiběhnutí do makety, poté již pravidelné a velmi intenzivní vyštěkání. Razantní pokus o útěk, přepad s plným zákusem, ale povolení před pouštěčkou. Jako jeden z mála udržuje Alessandro korektní vzdálenost na zadním doprovodu, pěkný přepad, povedený zákus. Kontrolák v rychlosti, povedený zákus, ale před pouštěním neklid a pouštěčka by měla být čistější. Před bočním doprovodem drobné napadení rukávu… 88 bodů.

11.55

Třetí v pořadí této skupiny je belgická reprezentantkaVeronique Vleugels! 🙂 Revíry rychlé, těsné, vyštěkání s vyskakováním figurantovi až do obličeje, ale bez kontaktu 🙂 Útěk mírně na loket, ale je zde hezká razance a energie, přepad pěkný, obě pouštěčky by ale mohly být rychlejší. Zadní doprovod s předcházením, skvělý přepad a výborné dohlídání – fenka Amber van Hamersslag je opravdu skvělá! 🙂 Kontrolák v bombastické rychlosti a bez brzdy, ale není zde bohužel zákus, v průběhu boje dobrání. Závěr obrany v pořádku a celkově velmi zajímavý výkon díky projevu a bojovnosti fenky 🙂 84 bodů.

11.45

Snad bude více štěstí přát dalšímu závodníkovi v pořadí, nastupuje bloďatá Švýcarka Tanja Lutz! 🙂 Revíry v pořádku, vyštěkání agresivní, ale málo pravidelné, jsou zde navíc dotyky s rukávem a Mindy vom Ratsenheim také mění místo vyštěkání. Po odvolání k noze nedosedá, přechod na útěk bez problémů. První zákus sice s bojem, ale jen za špičky, pěkná pouštěčka. Přepad již s plným zákusem, opět bojovný zákrok a hladká pouštěčka. Velmi nepovedený zákus na kontroláku, bohužel, přepad již ale s pěkným pevným a plným zákusem.

11.40

Nastává čas nejen pro oběd, ale zejména pro další dnešní obrany – zahájí je Irina Kruglova z Kazachstánu! 🙂 …a v téměř poledne je zde v Randers slunečné počasí, vane zde svěží vítr, ale je moc příjemně. Jdeme na obrany! 🙂 Revíry s vybíháním v obloucích a vyštěkání v počátku nepravidelné. Odvolání křivě od nohy a dál, nicméně po pokusu o útěk figuranta pes nepustí ani na třetípovel, a je tu tedy dnešní druhá, celková diskvalifikace 🙁

11.15

Tuto šestici poslušností uzavírá dvojice Thomas Mittermayr z Německa a Milik Berg z Izraele! 🙂 Dlouhosrsťáček HotShot vom Hessenstein pracuje radostně, hezky se soustředí na svého psovoda, ovladatelnost je harmonická a ladná. Odložení do sedu pěkné, plná koncentrace na psovoda, odložení do lehu v pořádku, ale hrubý náraz do něho při přivolání. Velmi pěkné odložení vestoje. Aporty HotShot vypracovává s chutí a s velkou rychlostí, je zde pevné držení, ale opírání při odevzdání do psovoda. Krásná vysílačka s okamžitou reakcí na povel a ulehnutím ve smyku 🙂 Nastupuje izraelský tým! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka psa Nils von Berg Israel je popravdě nádherná – absolutní koncentrace a výrazně radostný projev, obraty naprosto precizní a ladné. Bohužel místo odložení do sedu pes zůstává stát, leh již naprosto v pořádku, výborné přivolání, ale přiřazení mírně za psovoda, takže ten si ho po chvilce srovnává. Odložení vestoje moc pěkné ve všech fázích. Aporty vypracovávané s chutí, vyzvednout bych chtěla nádherná přiřazení. Vysílačka se zpomalením chvilku po vyběhnutí, ale pak již plné tempo a po povelu k ulehnutí sebou pes opravdu ihned plácne a s packami nataženými před sebe brzí, dokud se v pohybu nezastaví 🙂 91 bodů pro Německo a 87 pro Izrael! 🙂

11.00

Pro zasmání, jak to chodí na stopách, Míša nám píše: “ITA-01 neumí anglicky. A vykřikuje tu vanta sexty!” …a bylo z toho nakonec zatím nejvyšších 97 bodů! 🙂

10.45

Druhá dvojice představí práci norského týmu Besfort XhafaBayaz av Bergsprekken, s nimi ruská dvojice Mariia TikhomirovaKlassik Allert Lerroy! 🙂 …protože pořadatelé nejdříve uvedli pro Marka 91 bodů (vidíme to u nás v press roomu na tabuli ještě před tím, než rozhodčí řekne body do mikrofonu divákům), přičemž rozhodčí udělil 81, tak jsme zjišťovaly pravý stav a trochu nám utekl norský pes na place, omlouváme se a přiznáváme to – ale co jsem tak letmo okem sledovala, byla to celkem hezká poslušnost. A už jsem tedy zase plně soustředěná na plac, kde právě nastupuje Maria Tikhomirova! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka je svižná, koncentrace na psovodku by ale mohla být o malinko plnější. Odložení jsou v pořádku, přivolání rychlá, těsná předsednutí. Aporty vypracované s chutí, moc hezké áčko, vysílačka dobrá. 87 bodů pro Norsko a 89 pro Rusko.

10.10

Máme deset minut do zahájení šestice obran, v níž hned v první dvojici nastupuje český reprezentant Marek Černý se svým bombarďákem Extreme Orex Aykmar a s nimi Švýcarka Melanie Baillods se psem Nox vom Hexensturm! 🙂 10:20 Marek a Orex na výchozím bodě, držte pěsti! 🙂 Sportovní tempo české dvojice je doprovázeno plnou koncentrací psa, jen při prvním čelem vzad je drobné zaostání, Orex si jakoby odskočil dozadu; a sem tam si také v chůzi povyskočí. Výborné vpravo bok a celá ovladatelnost bez vodítka je již moc hezká. Odložení do sedu je rychlé, ale závěr usednutí by měl být hladší, je zde jakoby zastavení v pohybu, a až poté dosednutí. Výborné odložení do lehu s drobným rozhlížením, dokonalé přivolání ve všech fázích cviku. Odložení vestoje bezchybné, včetně závěru cviku. Skvělý volný aport, aport skokem s kontakty, aport šplhem v pořádku. Vysílačka bohužel se zpomalením a otočením se na psovoda chvilku po vyběhnutí, pak běh k aportům, kde Marek Orexe položil… Ach jo, škoda, ale stejně – hluboký obdiv před touto dvojicí, tolik závodů s tak neuvěřitelnými výsledky! Kolik psovodů a psů tohle dokáže?! 🙂 …nemůžu se jen zbavit dojmu, že Markovi na WUSV prostě nepřeje štěstí tolik jako v Česku. Konec filozofiím, na výchozím bodě máme švýcarskou dvojici! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka bohužel prakticky bez koncentrace, ztrácení se ve skupince. Odložení do sedu s pomocí psovodky a pomalé, lehni v hezké rychlosti, přivolání pěkné, ale přiřazení s pomalým usednutím. Stůj vpořádku, závěr cviku v podobném provedení jako leh. U aportů velká nekázeň psa, poskakuje a štěká, nicméně samotné provedení cviků je s pevným držením aportů a čistým odevzdáním, ale áčko cestou zpět hůře překonané. Velmi vlažná vysílačka jako tečka za švýcarským výkonem… 81 bodů pro Marka, 84 bodů pro Švýcarsko.

10.00

Jako poslední ve skupině nastupuje norská reprezentantka Ingrid Austad se svou fenkou Holly vom Hessenstein! 🙂 …a pak už náš Marek Černýýý na poslušnosti! 🙂 Revíry s vynechanou jednou maketou a zmatky, po odhalení figuranta okamžitý zákus do rukávu a z něho si fenku až na druhý povel psovodka přivolala k noze. Útěk i přepad dobré, je zde boj a razance. Zadní doprovod korektní, přepad v pořádku. Kontrolák bez pouštěčky ani na třetí povel, a tedy první diskvalifikace závodu 🙁

9.50

Sedmá obrana této skupiny se ponese ve znamení španělského temperamentu, jdeme si užít výkon týmu Francisco SevillanoHuisa de Tutonka! 🙂 Revíry rychlé, vyštěkání okamžité, odvolání pěkné. Hezký pokus o útěk, plný zákus, stejně tak při přepadu, ale těsně před pouštěčkou povolení rukávu, mohla být čistější. Zadní doprovod korektní, ale přepad s rezervou v zákusu. Kontrolák s utržením a opětovným zákusem, přepad již v pořádku. 87 bodů.

9.40

Na první maketu vysílá svého psa Henri vom Weinbergblick Gerhard Erlmoser z Rakouska! 🙂 Revíry v pořádku, ale napadení rukávu a kontakt s figurantem při přiběhnutí do makety, vyštěkání poté pravidelné, intenzivní. Odvolání v pořádku. Pokus o útěk s plným pevným zákusem, ale před druhou pouštěčkou překus na rukávu. Zadní doprovod s vyrážením a tlačením se na nohu, přepad s povedeným zákusem, ale při dohlídání kontakty na rukávu. Kontrolák velmi pěkný, přepad v pořádku, 87 bodů.

9.30

Pojďme si nyní užít finský výkon – na obraně zabojují Anu Laaksolehto a její Bacteroides Jabo! 🙂 Revíry ve větších obloucích, vyštěkání zahájeno okamžitě, ale odvolání z makety mohlo být s rychlejším usednutím a pes nám trochu zlobí při odchodu na útěk. Při prvním zákusu překusy před pouštěčkou, přepad pěkný s výrazným bojem, ale pouštěčka mohla být čistější. Zadní doprovod s předcházením psa, přepad opět s ne zcela čistou pouštěčkou. Kontrolák nádherný!!! 🙂 Po přepadu dokonce i naprosto čistá pouštěčka. 89 bodů!

9.25

Ze země javorových listů (a nejlepšího javorového sirupu na světě 🙂 ) přijel Ralph Gilby se svým psem Elk von Daechsel, let´s go, boys! 🙂 Revíry rychlé, přímé a pěkně ověřované, vyštěkání a odvolání z makety výborné. Nádherný drive a razance při prvním zákroku, přepad mohl být s malinko větším bojem, při dohlídání drobné pootočení na psovoda. Při zadním doprovodu opět kratší vzdálenost k figurantovi, přepad ale s výraznou energií. Kontrolák luxusní; jako celek moc pěkný výkon, jen ještě malinko víc boje když by bylo po zastavení figuranta… 🙂 93 bodů! 🙂

9.15

Udělejme si nyní exkurzi do kazachstánské sportovní kynologie – odprezentují ji Zhanara Sadvakasova se psem Zemelya iz Vorta Wernogo! 🙂 …a pořadatelé vstup dvojice na plac doprovázejí nadupanou hudbou! 🙂 Také je třeba ještě říct, že vybavení na obrany je od slovenské firmy Z POLYTANU :-). Velmi rychlé a těsné revíry, okamžité a intenzivní, pravidelné vyštěkání. Před povelem na přivolání ale drobné pootočení psa za psovodkou, přivolání mohlo být preciznější. Výborný pokus o útěk, razance a boj, ale pouštěčka měla být rychlejší, přepad je již výborný ve všech ohledech a chválím práci figuranta, je to takový náš Honza Böhm :-). Při zadním doprovodu se pes víc tlačí na nohu psovodky, kratší vzdálenost k figurantovi, pěkný přepad i boční doprovod a skvělý odchod na kontrolák – který je s obrovskou rychlostí, a protože si pes trochu přibrzdil, uklouzl a podjel pod rukávem. Zbytek obrany již bez problémů a dojem z práce této dvojice je opravdu skvělý, viděli jsme práci srdcaře, a zároveň psa, který je správně pod kontrolou psovodky, palec nahoru pro Kazachstán a 86 bodů od rozhodčího! 🙂

9.05

Připraven na obrany je již argentinský tým Juan C. R. BrunoJupi vom Pase Mani! 🙂 Jupi do třetí makety nakoukl, ale neoběhl ji, jinak revíry rychlé. Vyštěkání s pozdějším začátkem, ale poté již intenzivní, plus pěkné odvolání k noze. Pokus o útěk figuranta s pevným plným zákusem, přepad také – a je zde navíc i výrazný boj. Pozorné dohlídání. Zadní doprovod v pořádku, po přepadu povolení v zákusu před pouštěčkou, která by měla být okamžitější. Při příchodu k rozhodčímu po bočním doprovodu pes nesedí a štěká. Kontrolák s utržením, ale okamžitý další zákus, nicméně pes se naštval a pustil až na třetí povel. Poslední zákus v pořádku, včetně pouštěčky, jen opět před rozhodčím pes stojí a štěká. Nicméně nakonec to pro Argentinu dopadlo dobře – a jak se říká – konec dobrý, všechno dobré 🙂 81 bodů.

8.55

Za chvíli nás čekají první obrany letošního mistrovství, budeme jich moci sledovat hned osm za sebou a zahájí je Anna Marie Bodin ze Švédska! 🙂 …rozhodčím obran je Holanďan Toine Jonkers, který před týdnem posuzoval obrany i na mistrovství světa rottweilerů v Holandsku… Revíry rychlé, těsné, vyštěkání s malinko opožděným zahájením, pauzy a ohlížení po psovodce. Přiřazení před povelem a dál od nohy. Pokus o útěk i přepad s méně pevnými zákusy a při dohlídání orientace na psovodku. Zadní doprovod pěkný, ale přepad s volným zákusem a překusy. Výkonu psa chybí bohužel drive a šťáva. Kontrolák s tak velkou brzou, až pes uklouzl, ale zákus se celkem povedl, nicméně neochotná pouštěčka. Přepad s povedeným zákusem, volnější poslední doprovod. 73 bodů.

8.25

 Tomi Alanen se psem Thiarco Extra-Terrestrial a Makiko Nango a Iga Hanzo vom Haus M.1 nastupují na zelený trávník stadionu v Randers, jdeme na to! 🙂 Makiko odchází na dlouhodobé odložení… Svižná a radostná ovladatelnost bez vodítka, ale hodně obtížný druhý obrat čelem vzad a pomalejší dosednutí ve skupince. Odložení do sedu i lehu rychlé, při signálu rozhodčího na přivolání se pes přizvedl, po přivolání náraz do psovoda a šikmé předsednutí. Stůj s pěkným zaujetím polohy, jeden pozdější krůček, druhé přivolání je již moc hezké. Při přechodu k aportům se pes psovodovi hodně tlačí na nohu a překáží v chůzi. Volný aport s překusem, skok s těsným překonáním překážky a vykopáváním nohou nad ní, takže cestou tam to vypadalo na dotyk. Áčko s vysokým seskokem cestou tam, obtížnější neochotné odevzdání aportu, plus při odevzdání aportu u stojanu pes neusedá, na závěr výkonu vlažnější tempo vysílačky, ale ulehnutí v pořádku. Připraven je již japonský tým! 🙂 Japonský pes je méně koncentrovaný, hodně v chůzi přepíná. Obraty by měly být těsnější a lépe provedené. Odložení do sedu s okamžitým zaujetím polohy, ale slabší koncentrace na psovodku, poté fantastické odložení do lehu s hlavou položenou mezi packami. Odložení vestoje precizní, přivolání bez kontaktu, velmi pěkné! 🙂 Skvělý volný aport, vypracovaný s chutí, s pevným držením, těsným předsednutím a efektním přiřazením. Aport skokem s drobným opřením aportu o psovodku, áčko se skvělou rychlostí vypracování. Japonský výkon, který je v mnoha aspektech hodný obdivu, zakončila luxusní vysílačka, kdy pes si opět pokládá hlavu na trávník. Skvělá podívaná! 🙂 88 bodů pro finskou dvojici a 89 pro Japonsko!

8.00

Rozhodčí snídají, takže další dva výkony budeme sledovat opravdu až za 25 minut, dejte si tedy zatím dobrou ranní kávičku, vyřiďte pár mailů a za chvíli už zase budeme spolu u výkonů finského závodníka Tomi Alanen a japonské reprezentantky Makiko Nango! 🙂

7.45

Podle harmonogramu má nastoupit další dvojice až v 8.25, nějak mi to sice nesedí, ale holt si musíme počkat – …a uvidíme 🙂 …opravdu se nic neděje, tak nějak ty změny harmonogramu nechápu – ale což, nemusím taky pořád všemu rozumět 😉 …sluníčko se škrábe nad střechu stadionu, zatím to vypadá na docela hezký den (vítr už nepočítám, ten je tady prostě vždycky).

7.30

Malá perlička ze stop – při měření stopovaček jsou delší stopovačky nemilosrdně stříhány na daných 10 metrů! 🙂

7.10

Začínáme, k finskému rozhodčímu Jari Kokkonen nastupují Ruth Southon, Peter RohdeSøren Petersen! Jako první začíná svůj výkon na poslušnosti Ruth, na dlouhodobém odložení je Peter, pokud se nepletu; a jdeme na to, Ruth a Hohenburg Bria jsou připraveny na výchozím bodě! 🙂 Ovladatelnost bez vodítka je energická a v pěkné pozornosti, ale fenka má mírně hopkavý styl chůze. Zejména druhý obrat čelem vzad byl volnější a mírné zaostání ve skupince. Odložení do sedu v pořádku, měla být o chlup lepší pozornost na psovodku, leh byl s pomalejším zaujetím polohy, ale hezké přivolání, stůj s více krůčky při zaujetí pozice. Volný aport v moc hezkém tempu, ale velké překusy a po přiřazení a přechodu ke stojanu štěkání. Aport skokem s překonáním v pořádku, ale opět překusy při odevzdání, až tak, jako by fenka chtěla aport vždy upustit, totéž při áčku. Vysílačka s ulehnutím okamžitě po povelu, ale fenka zůstává lehce opřená na loktech. Ruth s Briou odcházejí na dlouhodobé odložení a na výchozí bod míří Soren Petersen a Raisers Fanto! 🙂 Velmi pěkná ovladatelnost bez vodítka, korektní pozice u nohy během celého cviku. Odložení do sedu s okamžitým zaujetím polohy, rychlý leh, precizní rychlé přivolání a těsné přiřazení. Stůj čisté, i druhé přivolání moc pěkné. Aport volný měl být s korektnějším přiřazením k noze, skok zpět přes metrovku s kontaktem a jeden překus, áčko pěkné. Luxusní vysílačka s obrovskou brzdou po povelu ve směru ulehnutí, parádička! 🙂 Nyní již nastupuje německý tým Peter Rohde a Xoana von Peroh! 🙂 Xoana si velmi pěkně nakračuje, ale místy si poskočí. Má nádhernou koncentraci a skvělý projev, na svého psovoda se vyloženě směje a nespustí z něj oči 🙂 Odložení do sedu ale s pomalým zaujetí polohy a nedosednutí, plus velké rozhlížení. Výborné odložení do lehu, ale bohužel si Xoana lehla i místo odložení vestoje. Po přivolání dosednutí až po chvilce, ale nádherné přiřazení. Volný aport musel psovod fence vyloženě vyškubnout z tlamy, nechtěla jej dát. Aport skokem i šplhem v pořádku, návrat z áčka moc pěkně sešplhaný. Při odchodu na vysílačku štěkání, samotný cvik bez problémů. Počkejme si na hodnocení první trojice závodníků! 🙂 Ruth 84 bodů, Soren 91 bodů a Peter 82 bodů.

7.00

…pořadatelé v naprostém klidu snídají, neboť snídaně je základ 😉 – a že se za deset minut začíná, a na place není na výkon vůbec nic připraveno, tak pohoda, prý ještě deset minut 🙂

6.50

Přes noc nám pořadatelé opět změnili harmonogram, je to tady asi nějaká mánie nebo co 😉 – první dvojice poslušností měla (podle včerejší, asi páté verze hamronogramu) nastoupit v 7.30, ale nakonec jako první nastoupí trojice závodníků v 7.10 – jsou to Ruth Southon z Velké Británie, Peter Rohde z Německa a Soren Petersen za domácí Dánsko. Na stadionu je zatím tma, ale i kdyby mělo rozednívání zpoždění, jako že nebude :-), je stadion osvětlen, takže se nemusíme ničeho obávat :-). Právě pořadatelé zapnuly dvě obrovské plazmy, umístěné z každé strany nad hřištěm, osvětlily celý plac, takže dalšího světla netřeba. Tajně doufám, že na těchto obrazovkách budou vždy jména nastupujících závodníků a po výkonu jejich body, tak jako to bylo třeba v Meppen.

6.40

Pár slov ke včerejšímu losování – proběhlo v prosklených prostorách Thor Lounge, kde bylo dost místa pro všechny závodníky, a tak se nikdo nemusel mačkat. Losování moderovali na střídačku v němčině a v angličtině dva moderátoři, vylosovaná startovní čísla byla promítána na plátnech rozmístěných ve třech částech Thor Lounge. Losovalo se na upomínkových klíčenkách, na jejichž druhé straně měli závodníci rozepsané startovní časy a místo pro sraz na stopy – které se pro různé skupiny mění, a není to od stadionu 30 minut, ale hodinu, jezdí se od Randers na jih… Takže dnes jsme vstávaly ve čtyři hodiny ráno, Míša nás v šest vyložila na stadionu a zmizela ve tmě kamsi do dáli. Tak hlavně ať ji na stopách neodnese vítr – dnes ráno je zatím 7 stupňů Celsia, obloha bez mraků, fouká méně, ale očkávám, že během dne opět vítr nabere na síle, včera večer cestou na hotel nám po dálnici vítr bez problémů posouval při jízdě auto, nic moc zážitek…

6.30

Krásné dobré ráno, je středa 3. 10., což znamená jediné – první ostrý den WUSV IPO 2018! 🙂 Jsme tu pro vás, buďte s námi, ať tu nejsme zbytečně! 🙂

INFORMACEVÝSLEDKYHARMONOGRAMFOTOGALERIE

18.30

PS: Protože slavnostní zahájení WUSV 2018 poměrně brzy skončilo, nahrnuli se ihned poté závodníci a jejich doprovody do prosklené Thor Lounge nad terasami, kde má zázemí tisk, kde proběhne za půl hodinky losování (kde je také od 18.30 je podávána večeře, která se dala objednat před závodem nebo při registraci týmů) a kde je možnost zakoupit si jídlo a pití. Pro některé týmy stihli pořadatelé připravit stoly (stála na nich národní vlaječka), pro některé, jako jsou třeba Češi, ale už nikoli. Naštěstí je prostor opravdu rozsáhlý a míst je dostatek, takže aktuálně Thor Lounge praská ve švech, každý něco jí nebo aspoň pije 🙂 a těšíme se na losování – jsou připravena velká plátna k promítání, tak snad vše klapne. Ještě jednou se loučím a ještě jednou přeji pohodový zbytek dne! 🙂

16.50

…a je po dešti i po slavnostní ceremonii 🙂 Losování proběhne v 18.30, jako obvykle se budeme snažit zapsat pro vás startovní čísla. Informace z losování přidáme do zítřejšího zpravodajství, jinak podle poslední – dnešní – změny harmonogramu se zítra začíná v 7.35 poslušností, takže si užijte zbytek odpoledne i večer a buďte s námi od zítřejšího rána ONLINE! 🙂

16.45

Během slavnostních proslovů se nám ošklivě rozpršelo, to bude bolavých krků a rýmy… 🙁 Jediní němečtí závodníci byli připraveni a schovali se pod deštníky! 🙂

16.35

…asi jsem to s tou precizní organizací malinko zakřikla, protože pořadatelé nedomysleli řazení jednotlivých týmů za sebe ve střední části hřiště, místo aby každý tým měl své místo po obvodu celého obrovského placu. Výsledkem je chumel množství lidí a psů uprostřed hřiště, a to ještě namačkaných hned u tribuny… Z naší pozorovatelny to nevypadá nic moc pěkně, bohužel.

16.30

A slavnostní zahájení WUSV 2018 opravdu začíná! 🙂 Jako první nastupují s dánskou vlajkou pořadatelé a za nimi jsou již moderátorkou ohlašovány jednonotlivé národy. Český tým je letos oblečen do souprav v kombinaci černého podkladu a zelenavých motivů (asi se této barvě říká khaki 🙂 ) – každý závodník má na prsou fotku sebe a svého psa, na zádech pak i jméno, podkladové fotky připravila na MM ČKNO v Horní Bříze naše Terezka Vajnerová! 🙂 Cedulku s názvem České republiky nese Kačka Racková a Luboš Jánský jde s vlajkou, zatím vše vypadá na precizní organizaci.

16.20

A nyní už zpět na WUSV a k německým ovčákům! 🙂 Dnešek se ještě nesl ve znamení zbylých oficiálních tréninků a odpoledne proběhly již klasické porady rozhodčích, vedoucích týmů a zkušební pes – pokud jde o obrany, tak technickou část figuruje Martin Knutsen, náhradník je Tommy Hansen. Kontroláky figuruje Jannik Dybvad Grube a v případě potřeby bude připraven jej nahradit Mads Moselund. Katka Racková, mistryně světa ATIBOXi 2018, zhodnotila práci figurantů jako standardní, takže jí věříme 🙂 Jinak Jirka Tichý na poradě vědoucích týmů vylosoval pro český manšaft páté pořadí na večerní losování, no a novinkou je, že Vicky Martina Matouška začala hárat, takže nastupovat budou na plac až v neděli – bude to prostě napínavý závod až do poslední chvíle :-). …aktuálně se týmy připravují u stadionu k nástupu, je tomu tak po dvou letech, kdy se nastupuje na WUSV i se psy. Pořadatelé chtějí dodržovat časy, prý se nebude na nikoho čekat, takže v 16.30 prý slavnostní nástup opravdu začne. Tak uvidíme, počkejme si pár minut! 🙂

16.10

Pokud jde o počasí, tak včera bylo vyloženě aprílové – teplota kolem 10 stupňů Celsia se dala na sluníčku snést, sem tam přišla nějaká ta dešťová přeháňka, ale dalo se to zvládnout. Nicméně dnes je od rána šedivo a prší, chvílemi opravdu velmi intenzivně a do toho i silně fouká. Terény na stopy jsou tu velmi pěkné, šťavnaté osení, ale uvidíme, co udělá vítr a vůbec vše ostatní, hlavně aby to důležité závodnické štěstí bylo správně nakloněno české a slovenské reprezentaci! 🙂 Z českého týmu jsme se včera v hlavní kanceláři setkaly s panem Jiřím Tichým, pro kterého já mám prostě slabost – v tom nejčistějším slova smyslu samozřejmě :-). Je to pro mne obrovská osobnost a člověk s velkým charisma. Jsem také strašně ráda, že je zde opět jako druhý vedoucí týmu Luboš Jánský, ze kterého já jsem na MM ČKNO udělala rozhodčího z exteriéru, a než mi to zlatá Kačka Racková taktně naznačila, bavila jsem úspěšně půl republiky 😉 …a když už jsme u těch vtipů, tak včera nás s Míšou dostaly moc pěkně Terka s Kajčou – máme apartmán, v něm jeden klasický dvoulůžkový pokoj a jedno spaní je podkrovní, kam vede dost úzký žebřík. No a protože Terezka zpracovává fotky téměř výhradně v posteli, tak jsme holkám uvolnily spodní pokoj a my dvě s Míšou šplháme nahoru a hrozíme se toho, kdy pod námi žebřík rupne nebo kdy z něho cestou dolů zahučíme… A včera večer se T+K tak nějak podivně chichotaly, až z nich nakonec vypadlo, že nám v noci chtěly žebřík odstavit pryč… To mě tak šokovalo, že jsem hned těm dvěma dárečkům vysvětlila, že já bych si toho fórku opravdu nevšimla a z těch tří metrů bych se zřítila dolů a zákonitě bych se aspoň napětkrát zlomila. Miška se přidala, a říká: „A to by mě zajímalo, jak byste se dostaly domů, když vy dvě neřídíte!“ …a Terezka jí naprosto vážně odpověděla: „Tak snad bys za ní nelezla taky, když slyšíš, že spadla, ne?“ 🙂 Tak na to jsme už neměly prostě co říct a mně zase po dlouhé době bolely pusa a břicho od nezastavitelného smíchu.

16.00

Samotný stadion Bionutria Park je luxusní, je kompletně obklopený zastřešenými tribunami, je zde 11 000 sedadel a další kapacita pro 10 000 lidí. Postaven byl v roce 1961 a rekonstruován v letech 2006 a naposledy 2012 – tato rekonstrukce se velmi povedla, stadion vypadá jako právě postavený, je moderní a má neuvěřitelné zázemí. Plocha trávníku, tj. vlastního hřiště, je 102 x 65 metrů. Parkování se mi zdá dostatečné, uvidíme, jak bude fungovat koordinace během vlastní akce. Meeting piont na stopy má být 30 minut pryč od stadionu, přesné místo má být oznámeno dnes večer. Jinak malinko trnu, aby se zase nezměnil harmonogram, už jsme ho několikrát od základu předělávaly, protože pořadatelé nám denně posílají novou verzi. Nicméně na konto komunikace s pořadatelským týmem musím říct, že je velmi příjemná, všichni pořadatelé, se kterými jsme se včera setkali a se kterými jsem si minimálně půl roku dopisovala v rámci přípravy na tuto akci, jsou neuvěřitelně srdeční, příjemní a vstřícní lidé.

15.50

Do Randers jsme s holkami vyjížděly v neděli na noc, cesta přes Berlín a Hamburk byla mnohem lepší než cesta před týdnem na Mistrovství světa IFR 2018, kdy jsme jely do Holandska přes Drážďany a Lipsko. Cesta směrem do Dánska sice byla s pár omezeními, ale provoz byl naprosto hladký. Celou dobu jsme měly na horizontu Velký vůz a viděla jsem padat dvě hvězdy – první z nich byla obrovská a ještě dlouho poté, co zhasla, na černé noční obloze svítila jasná čára po jejím dopadu. Byla jsem z astronomického úkazu tak v šoku, že jsem si nestihla ani nic přát… U druhé, nepatrné padající hvězdy jsem to už ovšem stihla! 🙂 Do Randers jsme dojely ráno, bez problémů našly obrovský sportovní areál, v němž se nachází Bionutria Park, dějiště mistrovství světa WUSV IPO, a hned vedle něj jsou dvě hřiště – pro agility a výstavu. V hlavní kanceláři nám připravili press pasy, jen pro zajímavost obraz toho, jaké jsou náklady na tuto akci, dodávám, že jeden, tj. pro jednoho člena ProfiDOG týmu, stojí 100 euro, přičemž divácké vstupné na celou akci je 50 euro… No, zpravodajství budu sice psát v teplé prosklené místnosti – tisk má v Thor Lounge na stadionu vyhrazen svůj prostor a v akreditaci za těchto 100 euro je zahrnuta voda a káva (k dispozici je ještě akreditace za 300 euro pro osobu, kde je v ceně i jídlo) – ale cenu považuji za přemrštěnou…

15.40

Pokud si ještě v dnešní době někdo myslí, že věci padají zadarmo jen tak samy z nebe, a zejména on/ona má na všechny světové dary nárok, zdarma, a samozřejmě hned („Honem mi přičaruj ženicha a peníze a hodně moooc!“ 🙂 ), tak my si to nemyslíme, a rády bychom znovu vyzvedly velkorysost firmy GAPPAY, díky které máte ProfiDOG.cz na WUSV 2018. Bez GAPPAY a pana Jirky Tichého by na WUSV 2018 ProfiDOG opravdu nebyl. Děkujeme také zároveň za naši dvouletou spolupráci a přejeme firmě i do budoucna jen to nejlepší, protože jejich výrobky jsou prostě celosvětová jednička! 🙂

15.30

První říjnový týden nemůže znamenat pro sportovní kynology nic jiného než mistrovství světa německých ovčáků – WUSV, jehož 31. ročník se koná v Dánsku a jeho více než 60tisícovém městě Randers. Pro ProfiDOG.cz je to poslední ONLINE akce, ale nebudeme truchlit, o to víc si ji užijeme a budeme se pro vás opět, jako vždy, snažit snést modré z nebe – tj. zajistit výsledky ze stop (v terénu bude moknout, mrznout a čelit větru i slunci Miška Černá), zaznamenat i všechny výsledky z hlavního stadionu (v číslech bude celý týden až po uši zahrabaná Kajča Slivoňová), vtáhnout vás do děje fotodokumentací (za čočkou fotoaparátu bude svůj půvab marně skrývat Terezka Vajnerová), a aby ani myš neunikla pozornosti našich čtenářů, o to se v ONLINE zpravodajství pokusí Draha Mašková :-). …zapomenout při výčtu ProfiDOG týmu na WUSV 2018 nesmím na naši IT a zákaznickou SOS linku, nepostradatelnou Aničku Honcovou! 🙂

Foto: Tereza Vajnerová, terezavajnerova@centrum.cz

Jsme rádi, že se vám naše fotky líbí a jejich použitím propagujete ProfiDOG.cz  Prosíme, uvádějte vždy zdroj www.ProfiDOG.cz. Děkujeme

 

INFORMACEHARMONOGRAMFOTOGALERIE

1. místo: Václav Ouška (CZ) a Qvido Vepeden, 285 bodů
2. místo: Sabrina Höfer (DE) a Duke vom Spektefeld, 280 bodů
3. místo: Martin Matoušek (CZ) a Vicky Favory Cross, 279 bodů

Nejlepší stopa: Václav Ouška (CZ) a Qvido Vepeden, 98 bodů
Nejlepší poslušnost: Ronald Brenner (DE) a Racker vom Waisagrund, 95 bodů
Nejlepší obrana: Reiner Naschke (DE) a Debby vom Eisernen Kreuz, 98 bodů

Týmy:
1. místo: Česká republika, 841 bodů
2. místo: Německo, 827 bodů
3. místo: Slovensko, 806 bodů

St. č.Kat. č.PsovodZeměPesABCCelkemPozn.Místo
58CZE-02Václav Ouška CZQvido Vepeden9894932851
88GER-01Sabrina Höfer DEDuke vom Spektefeld9293952802
118CZE-03Martin MatoušekCZVicky Favory Cross959391279Hárá3
68USA-03Terrence FloydUSUno vom Mutzbuch9192942774
70NOR-03Cathrine StenmoeNOHaydn av Martes Foina9390942775
76CZE-01Petra PohlováCZAlyscha Anmireto Moravia9689922776
48SVK-02Matuš BalúnSKOriginal Maly Lumpik9393912777
31GER-06Reiner NaschkeDEDebby vom Eisernen Kreuz9088982768
72ESP-04Vicente FerreESGalax de Jardines del Real9492902769
14BEL-06Ronny Van Den BergheBEKorky vom Barbatus86909827410
18AUT-01Thomas WögingerATBordy Blendy96829627411
65ESP-05Pierre LamaireESGringo Ja Na Ka89919327312
12SVK-01Adriana NagyiováSKGero z Berounské bašty90889427213
81CAN-02Gabi HoffmannCABrandy Anrebri90879427114
43MEX-01Gilberto Trevino FuerteMXCartagena Xerox93849427115
44GER-05Helmut Huber DERex vom Weinbergblick94918627116
99RUS-01Mariia Tikhomirova RUKlassik Allert Lerroy96898627117
100CZE-04Marek Černý CZExtreme Orex Aykmar92819727018
105FIN-01Anu LaaksolehtoFIBacteroides Jabo93888927019
83GBR-02Henriette BohnstedtGBArgonne Hawk95809426920
39ITA-04Marco NardiITJabina Otis93849126821
92ITA-02Alessandro GianniniITNaky di Casa del Beato92888826822
97ISR-04Milik BergILNils von Berg Israel94878726823
28FIN-03Minna JutilaFIAirasuden Boss94898526824
4USA-04Wallace PayneUSBoss vom Adlerschrei86899126625
38JPN-01Kaoru Shimada JPOliver von Chiba Ebiharasow91859026626
6DEN-01Hugo SkovDKHesselballe Cico90799526427
96GER-03Thomas MittermayrDEHotShot vom Hessenstein80919326428
84FIN-02Kati SaineFITroyen's Boikotti96818726429
36AUT-05Karl-Heinz EderATAlcatraz vom Wolfsgraben91878626430
110FIN-05Tomi AlanenFIThiarco Extra-Terrestrial91888526431
60GER-04Ronald Brenner DERacker vom Waisagrund80958826332
78CAN-03Karen SinclairCAIska von der Eisspitzen91918126333
79DEN-02Thomas JorgensenDKJabina Liara82928826234
101SUI-03Melanie BaillodsCHNox vom Hexensturm92848626235
61CZE-05Alice NelibováCZWoody z Ditčina dvora88868726136
62GBR-05Kim BluckGBTagzvondeni Branden83859226037
87BEL-01Luc Vanderhulst BEMats le Petit Fouilleur98778526038
89FIN-04Riikka BycklingFIYoshi z Ladsteina83868825739
51ITA-05Maria Elena RosatiITKing of Asso84868725740
50HU-01Katalin SzűcsHUDonator Indigo90858225741
74SVK-03Ladislav VarghaSKBrando Mar-Zur90868125742
40UKR-01Oleksandr BabenkoUADerby vom Körbeltal89848325643
113GER-02Peter Rohde DEXoana von Peroh78829525544
114DEN-03Soren PetersenDKRaisers Fanto70919425545
104AUT-04Gerhard ErlmoserATHenri vom Weinbergblick81878725546
3TPE-01Chen Chun ChiehTWRotze vom Fluchtweg85888225547
16DEN-04Bill Boknaes AsserfeltDKHesselballe Zelda78849225448
71AUT-03Angelika HaukATDammit vom wilden Hexenkessel84828825449
59NED-05Vincent HonselaarNLOjai van Blutsenhof78958125450
26NED-03Jordy TrompNLAbilio Von Krausplatz73909025351
24SWE-02Monica Holmgren SECixo del Lupo Nero75889025352
41NED-01Sjacky CnossenNLPablo van Hamersslag91758725353
15SUI-04Theo DannacherCHManto vom Gsiberger85828625354
10DEN-05Jan JebjergDKKongeskoven's Sika80888525355
56BEL-04Danny WuytsBENayko von Spitzbubezwinger87868025356
98NOR-02Besfort XhafaNOBayaz av Bergsprekken92877425357
13KOR-01Shin Dong ChanKRLegolas vom Hermes77859025258
49JPN-04Ikuko Mitani JPGert vom Haus M.188798425159
109SWE-04Anna Marie Bodin SEPaddy von der Fasanerie 200089897325160
45USA-05Mario GomesUSCaribou Vox Meinerz70909025061
75SUI-01Atilla YükselCHBacchus vom Drachenkar72879024962
1EST-01Urve LagedaEEEstrellest Von Vertex85788624963
22SUI-05Marcel HodelCHUzi vom Wolfsgraben75898524964
94SUI-06Tanja LutzCHMindy vom Ratsenheim76848724765
115EST-02Ene VöörmannEEEstrellest Dragon Darka808582247Hárá66
11RUS-03Elena Platonova RUFalko Regent Rossich82838024567
52HU-04Kis MercédeszHUGuccy Yucero Bohemia70829124368
46BRA-01Priscila Ognibene GuimaraesBROggun do Titantoptrek72868424269
42FRA-02Adrien GeorgeFRIwen du Normont82808024270
117NED-04Hein Deeben NLTess van Hamersslag 827188241Hárá71
27RUS-02Elena VasilevaRUAllemandrus Shiva74828424072
20UKR-02Yurii PolishchukUAFado vom dunklen Zwinger73868124073
63ISR-03Netanel GibliILNiko78837823974
73SWE-03Sandra LöfdahlSEJurassic Qida90797023975
25SWE-01Thomas Fröding SEJabina Retro76877523876
19HU-03Dániel Kovács HUMad Max von der Winterschal80877023777
23ESP-01Marcos FerreESAttaque vom Haus Pixner 70858123678
86EST-03Thekla DegtjarjovEEEstrellest Von Väle Virtin72729123579
64GBR-01Robert ChapmanGBLelaurier Kooh i Noor71778723580
107KAZ-01Zhanara SadvakasovaKZZemelya iz Vorta Wernogo77708623381
85ISR-01Elina LevinILLogan von Berg Israel84787023282
106CAN-01Ralph GilbyCAElk von Daechsel509293235-
21SUI-02Tamara RomerCHO'Shrek von der Friesenklippe509091231-
66ITA-03Vincenzo MagnatiITZeus v. Schloss Solitude508590225-
9CAN-05Dan WatersCAEcko von Daechsel508488222-
103ESP-03Francisco SevillanoESHuisa de Tutonka508487221-
108ARG-01Juan Carlos Rodriguez Bruno RAJupi vom Pase Mani786081219-
90AUS-01Susanne PedersenAUJabina Soro608275217-
34ESP-02Alberto AguilarESKill Bill de Parayas508975214-
30IRL-01Jim CaldwellIENeo von Dachfeld507087207-
54HU-02Csaba Fekete HUYkon Zamat309085205-
93BEL-05Veronique VleugelsBEAmber van Hamersslag308584199-
35USA-02Frank PhillipsUSKliff von Floyd Haus208395198-
5AUT-02Wolfgang SatzingerATAik vom Wolfsursprung258885198-
8USA-01Mike DiehlUSGazze von der kleinen Birke109094194-
55ISR-02Ori AkianILN-Greg von Berg Israel408370193-
2BEL-03Raf BertelsBENero von Haus Targa158888191-
116CAN-04Liesl Price CAFenix von der Eisspitzen58891184Hárá-
67JPN-05Kakuhisa TakedaJPDolf von S.K. Lieben408162183-
77RUS-04Igor Pelevin RUApelere Arni08290172-
33FRA-01Clément LoehrFRAelec vom Kerberos08980169-
112GBR-03Ruth SouthonGBHohenburg Bria08484168-
47KOR-03Jinseok Yoon KRFroni Barnero207473167-
29EST-04Ingrid MahoniEEGolttvizen Hof Orry206575160-
53BEL-02Luc VermeirBELouka von Bussardwald57084159-
57JPN-03Akemi TaniguchiJPGina von der Reichen Wiese82600142ukončeno-
32NED-02Jo van Schijndel NLPaco van Hamersslag9435129zraněn-
111JPN-02Makiko NangoJPlga Hanzo vom Haus M.11089099-
7ITA-01Taddei Angelo ITSatoris Inco--disk.--
17POL-01Wojciech BielakPLElli Team Let's Go--disk.--
37BRA-02Marcio CerqueiraBREuro II de Sadonana--disk.--
69GBR-04Chris BowsGBViper z Nového Draka--disk.--
80LUX-01Alfred WirthLUXanuk vom grauen Star--disk.--
82KOR-02Ahmi WooKRNancy of Autobahndisk.----
91SWE-05Ulrika RonströmSEEgons Olfine0-Ukončeno-
95KAZ-02Irina KruglovaKZBaron von der tiefen Quelle--disk.--
102NOR-01Ingrid AustadNOHolly vom Hessenstein--disk.--
Res.DEN-06Belinda Eie KristensenDKGen-Chi's Kikki--
Res.FIN-06Jari KantoluotoFIGrauenfeld Prago--
Res.GBR-06Becky LyonsGBHohenburg Aaron--
Res.GER-07Isabell SchmidDECliff vom Schloßsee--
Res.ITA-06Gianpaolo DanziITGibson Mysic Megane--
Res.MEX-02Gilberto Trevino FuerteMXSatoris Ninja--
Res.NED-06Jos CouwenbergNLVigo van de Ronden Hoek--
Res.SUI-07Myriam GublerCHLenox vom Drumlin Wolf--
Res.SWE-06Patrick PeterssonSEImzedrift's Zoie--
Res.USA-06Erin O'SheaUSVegas von der Burg Hinte--

31. ročník Mistrovství světa WUSV (die Weltunion der Schäferhundvereine), německých ovčáků, se pro rok 2018 koná v dánském městě Randers. Přihlášeno je 130 závodníků z více než třiceti zemí světa. Kromě mistrovství ve sportovní kynologii (IPO) proběhnou paralelně závody v agility a obedience.

 

Českou republiku bude reprezentovat tým ve složení:

Petra Pohlová a Alyscha Anmireto Moravia

Václav Ouška a Qvido Vepeden

Martin Matoušek a Vicky Favory Cross

Marek Černý a Extrem Orex Aykmar

Alice Nelibová a Woody z Ditčina dvora

Vedoucí družstva: MUDr. Jiří Tichý

 

Hlavní rozhodčí: Heinz Gerdes (Německo)

 

Supervizor stop: Peter Mayerl (Rakousko)

Rozhodčí stop: Clemente Grosso (Itálie)

Pořadatelé upozorňují, že kvůli horkému létu byl obrovský problém zajistit stejné terény, takže terény budou různé, především osení. Také připomínají, že v terénech stojí větrné elektrárny.

 

Poslušnost

Rozhodčí: Jari Kokkonen (Finsko)

Rozhodčí na dlouhodobé odložení: Erik Ahrends (Dánsko)

 

Obrana

Rozhodčí: Toine Jonkers (Holandsko)

 

Figuranti:

Jannik Dybvad Grube, Mads Moselund, Martin Knudsen, Mikkel Carlseng, Morten Hansen, Tommy Hansen

 

Program:

Pondělí 1. 10.

8.00–12.00: veterinární přejímka

8.00–16.40: oficiální tréninky

13.00–15.00: seminář rozhodčích

 

Úterý 2. 10.

9.00–10.50: oficiální tréninky

13.00–14.00: schůzka rozhodčích

14.00–15.00: zkušební pes obrana

15.00–16.00: schůzka vedoucích týmů

16.30–18.15: slavnostní zahájení se psy (na stadionu)

19.00: losování startovních čísel (Thor Lounge)

 

Středa 3. 10. – sobota 6. 10.

Posuzování disciplín dle harmonogramu.

18.30 Slavnostní galavečer v Thor Lounge.

 

Neděle 7. 10.

Posuzování disciplín dle harmonogramu.

15.30: vyhlášení vítězů a slavnostní ukončení MS WUSV 2018

Oficiální web WUSV 2018: www.wusv2018.com

 

ProfiDOG.cz ONLINE!

 

Hlavním partnerem českého týmu a ProfiDOG.cz je na této akci firma GAPPAY! Děkujeme!

Jmenuji se Dirk Vandecasteele, narodil jsem se před 57 lety v Oostende (městě na belgickém pobřeží). Jsem ženatý s Kathleen Vos a jsme pyšnými rodiči našich dvou dětí, syna Sashy (17) a dcery Luny (15). Žijeme v Kermtu nedaleko města Hasselt. Vystudoval jsem univerzitu v Bruselu a jsem plným partnerem v právnické firmě, specializuji se na obchodní právo, včetně práva korporátního a oblasti nemovitostí.

Dirku, nejprve Ti musím moc poděkovat, že jsi souhlasil s rozhovorem a našel sis chvíli na zodpovězení mých otázek. Vím, že máš velmi málo času, krom jiného jsi prezidentem celosvětové federace přátel rottweilerů, IFR. Jak a kdy vlastně do Tvého života vstoupil rottweiler?

Psi byli v dětství vždy součástí naší rodiny, i když nešlo o rottweilery. Můj dědeček byl aktivní psovod, s malinoisy se věnoval belgickému ringu a policejnímu výcviku. Naše rodina vlastnila spoustu různých psů – křížence, malinoise, německé ovčáky a dobrmany. Díky tomu jsem se účastnil výstav a zkoušek s několika dobrmany. Po ukončení studia, když jsme se s manželkou rozhodli pořídit si psa, jsem chtěl znovu dobrmana. Kathleen ne, ona si přála rottweilera. Abych ji odradil a doufajíc, že změní svůj názor, vzal jsem ji jednoho mrazivého večera roku 1993 na cvičák belgického Rottweiler klubu, ať vidí ty „brutální a vrčící příšery“ (takovou jsem o tomto plemeni měl tenkrát představu). Ach, jak moc jsem se mýlil! Z „příšer“ se vyklubali milí a přátelští psi, a co bylo pro mě nejdůležitější, oni i cvičili! Kathleen se do rottweilerů definitivně zamilovala a nechtěla už slovo „dobrman“ ani slyšet. Muž je hlavou rodiny, ale žena je krkem, který hlavou otáčí, takže kostky byly vrženy a bylo rozhodnuto. Pořídíme si rottweilera! V tu dobu jsme ani netušili, jak správně jsme si vybrali :-). Veškerý svůj volný čas jsme začali věnovat svým psům, a nejen to. Jak jsme poznávali více a více lidí a jejich psů po celém světě, začali jsme se aktivně angažovat, i co se plemene týká.

 

S oficiálními funkcemi jsi tedy začal v Belgii, předpokládám…

Od roku 1996 jsem členem výboru Belgického rottweiler klubu a v roce 2003 jsem byl zvolen jeho předsedou. Vždy jsem zodpovídal za veškerou agendu – organizace našich výstav, soutěží IPO, bonitací, za články pro zpravodaj klubu, kontroly vrhů, byl jsem také aktivní, co se týkalo „boje“ ohledně anti-psí legislativy atd. V roce 2016 a pak i v roce 2017 jsem byl po více než deseti letech ve funkci viceprezidenta zvolen prezidentem IFR.

Co na rottweilerech miluješ?

To je velmi komplexní otázka, vlastně jako kdybys mě pozvala k psychoanalýze. Jsem pevně přesvědčen o tom, že člověk by si neměl vybírat plemeno na základě jeho vzhledu nebo estetična, ale kvůli jeho povahovým vlastnostem. Do rottweilerů jsem se tudíž nezamiloval kvůli jejich vzhledu, ale pro jejich povahu. Toto plemeno je ryzí a upřímné jako všichni ostatní psi, ale je také naprosto nebojácné a vyrovnané. Tito psi jsou si vědomi své síly, mají pevné nervy, ale jsou také neustále v pozoru a ihned připraveni jednat v případě potřeby. Mají snahu potěšit svého člověka, ale bez servilní podřízenosti. Tito psi jsou silní nejen fyzicky, ale i duševně a jsou extrémně odhodlaní, co se práce a přístupu k ní týká. Rottweiler se správnou povahou je osobnost, společník, který si respekt nejen zasluhuje, ale i vyžaduje. Takovou povahu jsem nezažil u žádného jiného plemene, se kterými mám zkušenost. Rottweileři jsou zkrátka psi, které miluji a kteří mi vyhovují. Jak už jsem řekl, to, že rottweilera máte a cvičíte s ním, se rychle stane nejen součástí vašeho života, ale i stylem života.

 

Kromě toho, že jsi IFR prezidentem, jsi také rozhodčím z exteriéru. Kdy ses jím stal a co vše jsi musel splnit?

FCI rozhodčím z exteriéru pro rottweilery jsem byl jmenován v roce 2001. Aby se člověk stal takovým rozhodčím, v Belgii nejprve musíte minimálně 6 let úspěšně chovat nebo vystavovat plemeno, dále musíte nejméně desetkrát v průběhu minimálně tří let pracovat jako pomocník v kruhu nebo zapisovatel (věřte mi, že to nestačí…). Pod vedením velmi zkušených rozhodčích pak následuje řada školení, která organizuje národní kynologická organizace. Následně musíte splnit zkoušky z předpisů a samozřejmě všeobecné kynologie (anatomie, morfologie a pohyb psů, genetika, zdraví a povaha, znalost plemenného standardu, principy a techniky posuzování, předpisy národních a FCI výstav atd.). Pak musíte absolvovat teoretickou a praktickou zkoušku o plemeni rottweiler, no a nakonec, aby bylo toto vzdělání kompletní, musíte nejprve (jako hospitant) posoudit psy na národní a posléze mezinárodní výstavě. Tento proces není ani krátký, ani snadný. A abych byl upřímný, toto vzdělání je pouhou startovní čarou a opravdového rozhodčího z vás neudělá. K tomu je samozřejmě zapotřebí mnohem více studia a zkušeností z kruhu, včetně pozorování ostatních plemen, aby člověk lépe pochopil charakteristické znaky plemene. Pamatuji si, že jsem se jednou bavil se skandinávským rozhodčím, který měl posuzovat flanderské bouviery, aniž by toto plemeno někdy viděl naživo, zkrátka jen podle znění standardu! Jak může rozhodčí posoudit plemeno, které v životě neviděl a nerozumí jeho původu coby pracovního plemene? Já si troufnu říci, že se mé posuzování během let rozvíjí, ale zároveň se poučím na každé výstavě, kterou posuzuji.

Každý rozhodčí preferuje malinko něco jiného, co akcentuješ při posuzování Ty?

Tak teď jsi mi nahrála na smeč. Říkáš, že každý rozhodčí preferuje něco jiného – znamená to snad, že „sto rozhodčích = sto různých plemen rottweiler“? Přesně toto nás dostalo do současné situace. Standard RTW plemene musel být novelizován s nadějí, že nyní bude chovatelům i specializovaným rozhodčím lépe vysvětleno, jak má rottweiler vypadat. Existuje jen jeden rottweiler, a to ten definovaný FCI standardem č. 147. Posuzování rottweilerů není o tom, co se komu „líbí“ či co kdo „preferuje“. Osobní preference jednotlivce jsou nejen irelevantní, ale i škodlivé, když se uvedou ve výstavním kruhu a/nebo v chovu do praxe. Psi, kteří získají známku „výborný“, jsou jinými slovy tímto doporučeni do chovu, a to i přesto, že vykazují znaky, které ve skutečnosti silně vybočují z definice plemene. Netýká se to jen hlavy, ale také celého těla, včetně například délky zadních nohou, zejména stehna. Když je delší, přidává psovi na harmoničnosti a elegantnosti z profilu, a tudíž i na estetické kráse. Změní se tím ale pohyb typický pro plemeno a dochází proto k poškozování původní pracovní použitelnosti. Výsledky těchto odchylek, které jsou založeny na osobních preferencích, lze pozorovat po celém světě a jsou pro plemeno devastující. Nejen pro jeho vzhled, ale i pro jeho upotřebitelnost.

Pro mě rottweiler nebyl a není určen k tomu, aby byl nějak esteticky krásný. Co dělá rottweilera „krásným“ a co se musí oceňovat, jsou jeho kvality, které mu umožňují pracovat v souladu s tím, nač byl původně vyšlechtěn. Pojem „krása“ je ryze osobní a subjektivní záležitost, která se týká estetických preferencí, a ne objektivních schopností pro práci. A ty jsou přitom jádrem původu a existence rottweilera. Jinými slovy očekávám, že rozhodčí vyhodnotí psy v souladu s plemenným standardem, tudíž dle definice pracovního psa: to znamená podle pohybu a ne statiky.

Samozřejmě, že hodně také záleží na vzdělání rozhodčího, na jeho/jejím úhlu pohledu, porozumění a přístupu k plemeni. Často se sám sebe ptám, kolik současných mladých chovatelů a rozhodčích vidělo či znalo rottweilery předtím, než započal vývoj plemene směrem k „modernímu výstavnímu psovi“. Perfektním příkladem je hlava rottweilera. Někteří lidé obhajují myšlenku, že „hlava dělá rottweilera“, neboli že by se plemeno mělo posuzovat se zvláštním zřetelem vůči hlavě. S tím nesouhlasím! Rottweiler byl vyšlechtěn, držen a chován z jednoho důvodu – aby pracoval, přesněji řečeno, aby poháněl stáda dobytka. Pochybuji, že by detaily hlavy byly rozhodujícími faktory selekce při vzniku/formování plemene. Znamená to, že pro mě hlava není důležitá? Samozřejmě, že je důležitá, je typickým znakem plemene. Podle mého názoru ale nelze chápat hlavu jako hlavní či nejdůležitější charakteristiku plemene. Musíme zdůrazňovat vlastnosti, které definují pracovní upotřebitelnost, neexistuje žádný důvod, aby se lpělo na hlavě a/nebo jejích detailech více, než je stanoveno plemenným standardem.

FCI uznává více než 300 plemen a nejen, že všechna plemena jsou vytvořena a definována v souladu s jejich původním určením, FCI také vyžaduje, aby je rozhodčí na tomto základě posuzovali (www.fci.be: „Basic Statement for Show Judges. Dogs fit for their original function“ / „Základní prohlášení FCI pro rozhodčí výstav: Psi vhodní pro své původní určení“). Celé tělo rottweilera, včetně srsti, musí být chápáno v tomto kontextu. Standard plemene nikdy nevyžadoval extrémní rysy na hlavě, ve skutečnosti popisuje všechny detaily hlavy, s výjimkou pigmentace pysků a dásní, jen jako „mírné“. „Moderní“ hlavy s extrémními rysy, jako je příliš krátká čenichová partie, příliš strmý stop a příliš kulatá a klenutá lebka rozdělená hlubokou rýhou, jsou plemeni cizí a musí být vnímány jako vady. Nejen kvůli kynologickým aspektům, ale také proto, že tyto znaky mají negativní dopad na zdraví a upotřebitelnost plemene (brachycefalický obstruktivní syndrom – BOAS).

Tyto rysy se v plemeni objevily pouze kvůli osobním preferencím a nyní ohrožují rottweilerův vzhled, zdraví a způsobilost k práci. To je nepřijatelné. Vědomě nehledám přehnané nebo příliš zvýrazněné rysy, ale především ty, které umožňují rottweilerovi vykonávat práci, na kterou byl původně určen: pohánění dobytka za chůze nebo v klusu. Koneckonců, tyto vlastnosti byly při vzniku plemene vyhledávány a konsolidovány, jsou klíčové a jsou vlastně důvodem samotné existence a definice plemene. Robustní rámec postavy, hluboký, široký a prostorný hrudník, který umožňuje srdci, játrům a plicím správně fungovat, což jde ruku v ruce s fyzickou silou a respektem, ale hbitost zůstává zachována. Dostatečně silná kostra s přiměřeným osvalením umožňující vytrvalý pohyb obtížným terénem. Úhlení (definované délkou kostí a úhlem lopatky a pánve) a svalstvo jsou koncipovány pro pomalý a vytrvalý klus, nikoli pro rychlý pohyb ovčáckého psa obíhajícího stádo ovcí. Rovná a silná horní linie s krátkými a hlubokými bedry umožňuje efektivně přenášet pohon ze zadních končetin směrem dopředu, nadloktí dostatečně silné a dlouhé, aby absorbovalo otřesy při pohybu atd.

Moc Ti děkuji za obsáhlou odpověď, která bude zajímavá pro mnoho RTW fanoušků, majitelů a psovodů. Jak se tedy podle Tebe vyvíjí toto plemeno, když se podíváš zpětně?

Plemeno se změnilo v mnoha podstatných ohledech. Moje zkušenost s rottweilery sahá na počátek 90. let. Abych nebyl nařčen, že si něco romantizuji, koncem 90. let byli k vidění psi, které bych i nyní považoval za skutečné reprezentanty plemene. Silní psi (i psychicky), ale bez přehnaných rysů, nebyli v kruhu posuzováni dle preferencí rozhodčího, ale museli projít testem pracovního plemene – dlouhý a vytrvalý klus. V současnosti vídáme extrémy – extrémní tvary hlavy, extrémní kostra, extrémní osvalení… Naštěstí, s výjimkou toho, co některé chovatelské stanice produkují, nejsou tito psi v převaze. Většina psů, které nyní vídám po celém světě, má stejné vady. Jde o nízké psy, dlouhé psy (hlavně v bedrech), krátké nadloktí, slabé nadprstí, dlouhé prsty na předních končetinách, příliš dlouhé a přeúhlené zadní končetiny, úzký nebo klínovitý hrudník, plochá stehna, příliš krátká, otevřená a měkká srst… Všechny tyto vady nejenže přímo ovlivňují správnost typu, ale zejména klus a výdrž psů, plus všeobecně i jejich upotřebitelnost.

Troufám si dokonce tvrdit, že počet psů, kteří ještě mají harmonický, prostorný a správný pohyb plný síly umožňující vytrvalý klus, je velmi nízký! Rozhodčí, kteří nechávají vystavovatele běhat se psy rychlostí, která je absolutně nesmyslná (v jakémkoli kontextu pracovní použitelnosti), zatímco jsou psi „vyvěšeni“ za krk, aby se skryl nedostatek harmonie v úhlení předních a zadních končetin, vůbec nepomáhají tuto situaci zlepšit. Zároveň jsme svědky toho, že rysy hlavy se vyvíjejí po celém světě stejným směrem – krátká tlama, příliš strmý stop a příliš vysoké čelo, hluboká rýha mezi očima a masivní, kulatá a klenutá lebka. Jak je to možné? Jednoduše tak, že znaky charakterizující původní pracovní určení plemene nejsou upřednostňovány a příliš mnoho se dbá na individuální preference. Množství těchto vad a rychlost, s jakou se šíří, lze vysvětlit jen existencí příliš úzkého genofondu – příliš mnoho chovatelů po celém světě používá stejné psy nebo stejné krevní linie. Když je řeč o genofondu, všem milovníkům rottweilerů doporučuji k přečtení příručku, kterou jsem sepsal pro IFR: „A Layman´s Walk through Basic Canine Genetics…“. V plném znění je zdarma k dispozici na webu www.ifrottweilerfriends.org.

Navíc, s postupným vývojem plemene stále více směřujícím k výstavním psům a domácím mazlíčkům dochází i ke ztrátě povah. Mnohokrát jsem i ve třídě vítězů posuzoval psy, kteří byli sice fyzicky perfektně v souladu se standardem, ale postrádali silný a sebevědomý projev typický pro plemeno. Tento projev očekávám, a tak jsem takovým psům odmítl udělit hodnocení „výborný“, které jsou zvyklí dostávat. Nejsem díky tomu zrovna populární v moderním výstavním světě, ale s tím můžu žít.

 

Jak jsi zmínil, standard plemene byl letos upraven – proč k tomu došlo a co je tím hlavním rozdílem oproti předchozímu standardu?

Upravený standard nedefinuje nové plemeno ani nové znaky, jen podává vysvětlení k dávno známým žádoucím a nežádoucím rysům. Nic víc. Toto objasnění bylo potřeba, aby ustalo příliš tolerantní hodnocení na výstavách a v chovu rottweilera, a aby došlo k nápravě nežádoucích následků. Novelizovaný standard nepřináší novou definici plemene. Naopak, utvrzuje a potvrzuje typ a detaily plemene! Nejvíce pozdvižení způsobil fakt, že standard nyní explicitně stanovuje poměr hlavy rottweilera jako 40:60 %, vztaženo na poměr délky čenichové partie/tlamy (od špičky nosu k vnitřnímu koutku oka) a lebeční oblasti (od vnitřního koutku oka k výčnělku okcipitální kosti) k celkové délce hlavy. Nejde ale o nic nového, toto je známé už od roku 1981! Jen to nikdy nebylo vloženo do standardu a pouhá zmínka o tomto poměru v ADRK-Lehrtafel se ukázala jako nedostatečná, aby poučila nebo alespoň přesvědčila lidi, že tento poměr stanovuje jasnou a nepřekročitelnou hranici.

Ujišťuji, že pokud tlama měří jen 40 % délky hlavy psa, už tak se jedná o zkrácenou čenichovou partii, která je kratší než původní definice rottweilera! Všechny výkřiky na Facebooku o tom, že tím se změní hlava rottweilera na dobrmana, jsou do nebe volající nesmysly. Šíří je lidé, kteří stále tvrdí, že plemeno by se mělo definovat podle jejich osobních preferencí. To musí přestat a nyní k tomu máme i nástroj – plemenný standard. Už žádné pochybnosti ani diskuse. Tlama kratší než 40 % celkové délky hlavy je příliš krátká – a to je vada! Ať se to někomu líbí, nebo ne, musíme si uvědomit, že některé čenichové partie jsou zkrácené! Nicméně, nejde o vyřazující vadu (snad jen na FCI výstavách a v případě, že tlama je tak krátká, že ohrožuje zdraví psa), rozhodčímu je ponechána svoboda vyhodnotit stupeň odchylky od standardu. Tato svoboda je limitována specifickým tvarem hlavy a výrazem rottweilera a vědomím, že jde o pracovní plemeno, pro které je zdravý respirační systém základním předpokladem pro pracovní upotřebitelnost v jakémkoli slova smyslu. Jak jsem již zmínil, vrátit tvar hlavy zpět k původní definici je opravdu vážná a naléhavá nezbytnost, ale je to jen část výzvy, které čelíme.

 

Kdo je autorem nového návrhu? Spolupracovala na něm nějakým způsobem i IFR?

Ne, v tomto nesmí dojít k žádnému nedorozumění. Pouze chovatelský klub ze země původu plemene sdružený pod FCI je oprávněn navrhnout změny ve standardu plemene. V tomto případě byly změny navrženy VDH (Verband für das Deutsche Hundewesen), ale skutečným autorem dodatků je samozřejmě ADRK. Je to výsada, které se Německo nyní zhostilo a převzalo zodpovědnost a IFR tuto aktivitu plně podporuje. IFR ale není autorem změn.

 

Co bychom měli my, majitelé, chovatelé a fanoušci tohoto plemene dělat pro to, aby se jeho vývoj ubíral tím správným směrem?

Budu se opakovat. Podle mě jde nejprve o to plně porozumět pravé povaze plemene a následně ukázat vůli ji jako takovou respektovat, nesnažit se ji přetvářet do něčeho, co nebylo pro toto plemeno dané. Rottweiler je pracovní plemeno vyšlechtěné a chované k práci. Je to opravdu všestranné plemeno, které by nemělo zůstat jen mazlíčkem nebo výstavním psem. Mít rottweilera jako rodinného mazla ale není nic špatného, vždyť společenská povaha je jednou z vlastností a nezbytností tohoto plemene. Koneckonců, nejlepší pracovní pes bude vždy velmi společenský, jelikož dokáže rozeznat rozdíl mezi hrozbou a běžnou situací. Jedním z cílů IFR je zajistit, aby rottweiler bez ztráty pracovních vlastností měl vždy své místo v lidské společnosti. Není proto bezdůvodné, že všechny členské kluby IFR musí povinně organizovat povahové testy psů. I přesto, že je rottweiler někde jako mazlík nebo výstavní pes, neměl by být odchováván jen pro tento účel. Kromě vzhledu musí být zachována i správná povaha a s ní spojený potenciál pro práci. Je vůbec možné ještě vrátit stav plemene z bodu, kde se nyní nacházíme a například bojovat s komerčními silami, které se nyní v plemeni vyskytují? Nevím, ale jsem si jist, že já udělám, co budu moci, abych pomohl rottweilerům stát se plemenem, jakým měli být. Navíc jsem upřímně přesvědčen, že pokud se všechny členské kluby IFR chopí své zodpovědnosti a jejich předpisy budou v souladu s ústavou IFR, existuje stále naděje na změnu!

Jsi i rozhodčím z výkonu, pokud se nepletu. Sportovní kynologie a rottweileři – jak se na toto spojení díváš?

Nepleteš se, IPO rozhodčím jsem od roku 2001. Cvičil jsem své dobrmany a všechny naše rottweilery. Neumím si představit, že bych měl psa a necvičil s ním. Práce a cvičení se dotýká samotné podstaty psa, důvodu jeho existence a jeho psychické i fyzické pohody. Rottweiler je pracovní plemeno, které bylo vyšlechtěno a chováno pro pracovní využití. Postava a povaha rottweilera je definována právě v tomto kontextu, takže abych vlastnil rottweilera se silnou a typickou povahou a necvičil s ním – to není nic pro mě. Takový pes by byl neúplný, nenaplněný, a možná dokonce frustrovaný. Cvičit se psem, zejména se psem se silnou osobností, je radost a je to uspokojující jak pro psa, tak psovoda. Jak jsem už řekl, rychle se z toho stane způsob života. Je to také důvod, proč nyní nevlastním psa. Nemám prostě dostatek času, abych se psem trénoval nejméně pětkrát týdně. Neuplyne jeden jediný den, abych netoužil být zase psovodem. Než ale mít psa zavřeného v kotci, kde by vedl nesmyslný život a neměl by správný trénink, nebo mít psa jen jako domácího mazlíčka, to se neslučuje s mou představou rottweilera, a radši tedy nyní žádného nemám. Rottweiler samozřejmě může být rodinným psem, ale neměl by být chován jen pro tento účel. I jako běžný domácí pes by měl mít správnou povahu a základní vlohy pro práci.

Souhlasím samozřejmě s tím, že pod pojmem „pracovní pes“ se může ukrývat mnoho alternativ a pro rottweilery to platí obzvláště, jelikož se toto plemeno prokázalo jako velmi všestranné. Nelpím proto exkluzivně jen na IPO sportu. I vzhledem k souhrnu historie plemene, který je v úvodu FCI standardu rottweilera, vždy budu hájit myšlenku, že i když je rottweiler všestranné plemeno s opravdu širokým spektrem použití, jeho fyzické vlastnosti, včetně jeho typického klusu, jsou od pohánění dobytka. Nicméně, pes, který má fyzické znaky rottweilera, ale postrádá jeho specifickou povahu, neodpovídá standardu tak, jak ho chápu já! Rottweiler je a musí zůstat psem se silnou, dominantní a sebevědomou povahou, dobře vyváženou nervovou soustavou a také s dostatečně vysokým prahem vnímání. Jsem pevně přesvědčen, že tyto vlastnosti lze zachovat jen, když na ně budeme klást důraz v chovu, a tedy i při posuzování a na bonitacích.

Myslím si, že IPO (a bonitace), i když dozajista s dalšími alternativami (!), jsou pro toto perfektním nástrojem. IPO je sportem, který nám umožní dosáhnout obecných vlastností plemene. Lze zde otestovat veškeré schopnosti pracovního psa: celková sebejistota, vysoká ovladatelnost a zřejmá ochota spolupracovat jsou prověřeny během poslušnosti. Vysoké odhodlání, temperament a výdrž při vypracování obtížné stopy bez podpory či zasahování psovoda jsou testovány v oddílu A, stopa. Co se obrany týká, pes musí také prokázat silnou dominantní reakci na figuranta, ale zároveň musí být vždy ovladatelný a mít potřebnou sebekontrolu a rovnováhu, aby po zastavení útoku došlo k okamžité změně v jeho chování. Tím se prokáže, že tyto drajvy neovlivňují pracovního psa v tom, aby se přijatelně choval ve společnosti.

Proto je pro mě tak důležité, že IFR podporuje rottweilery coby sportovní plemeno, a že došlo k rozhodnutí, že všechny členské kluby IFR musí povinně organizovat povahové testy, které budou prověřovat tyto vlastnosti chovných zvířat. Věřte mi, že na co v chovu nebude kladen důraz, to vymizí. …a jakmile tyto vlastnosti budou ztraceny, bude ztraceno i plemeno.

Dělal jsi kromě sportovní kynologie i jiné sporty se svými psy?

Když jsem v 70. letech cvičil se svými dobrmany, IPO nebo SChH byly výsadou jen německých ovčáků. My jsme se psy trénovali podle zkušebního řádu „CQN“, belgický řád, který byl v podstatě míněn jako povahový test plemene (obsahoval poslušnost, stopu i obranu), ale podle kterého se také závodilo. S našimi rottweilery jsem se věnoval pouze sportovní kynologii dle IPO.

 

Co ze sportovní kynologie máš nejraději – která z disciplín je Ti nejbližší?

Osobně mám nejradši stopu a obranu. V těchto disciplínách se projeví skutečná, ryzí povaha psa bez ovlivňování a rušení od psovoda. Řekl bych také, že opravdová povaha psa se více odhalí při vypracovávání obtížné stopy nežli při obraně. Na rozdíl od obrany, kde má pes výhodu interakce s figurantem a mnoha podmíněných reakcí, na stopě je pes sám a musí prokázat silnou povahu, vytrvalost a inteligenci, aby sám překonal obtíže. Miluji, když pes stopuje intenzivně a s vysokým odhodláním, i když je to méně působivé a pes nevykazuje stejné základní instinkty a sílu, které vidíme při obraně.

Vzpomeneš si na něco, co Tě během výcviku hodně natrápilo? Jaké motivační metody jsi při výcviku používal nejčastěji?

Předně, miluji cvičit se psem, ale netvrdím o sobě, že jsem dobrý trenér. Nejobtížnější pro mě vždy bylo najít si volný čas. Někteří psovodi, které znám, si s sebou berou psy dokonce i do práce, aby si s nimi mohli každou hodinu na pár minut zacvičit. Já jsem soukromník, mám rodinu a další povinnosti, takže abych si našel čas, musím vždy improvizovat.

Pamatuji si „staré časy“. Nelze popřít, že když svět sportovní kynologie přijal fakt, že „staré dobré metody“ byly založeny hlavně na fyzickém nátlaku a nikdy nepřinesly stejné výsledky jako motivační trénink (klikr, vyhazovače míčků atd.), kynologie se nesmírně změnila. Naši psi, kteří byli zvyklí pracovat pod nátlakem, pomalu a neochotně, najednou začali cvičit rychle, ochotně a vesele. Díky moderním metodám se psi učí mnohem rychleji, s výcvikem se začíná v útlejším věku a výkony jsou na úrovni, která byla dříve nepředstavitelná. Když jsem prvně použil klikr, nemohl jsem uvěřit téměř okamžitým výsledkům.

 

Změnilo používání těchto metod nějak povahu psů?

Myslím si, že ano. Začali jsme vyhledávat a odchovávat jiné povahy psů než dříve. Už jsme nemuseli lpět na „tvrdých“ povahách, které jsme kdysi považovali za ty správné a potřebné, a které někteří lidé i nyní nazývají „opravdové“. Také si myslím, že tato změna byla nutná. Už nemůžeme toužit – i když nemohu popřít, že rád na takové psy vzpomínám – po extrémně tvrdých povahách, které jsme znali před několika desítkami let. Musíme dělat kompromisy, které ale každopádně nesmí znamenat ztrátu specifických povah plemene. Podle mě nám řád IPO nabízí dokonalé kompromisní řešení. 

Jakých úspěchů – ať již sportovních či výstavních – jsi se svými psy dosáhl?

Nezapomenutelnými jsou úžasné výsledky našeho prvního rottweilera, který dosáhl 7 národních titulů, dvakrát se stal vítězem FCI Světové výstavy a v roce 1997 jsme se zúčastnili IFR Mistrovství světa SchH3 v Chicagu. Všichni naši další psi, možná s jednou výjimkou, vyhrávali výstavy a se všemi jsme cvičili dle IPO. I tak jsem ale nejhlubší spokojenost nezažíval ve výstavním kruhu nebo na závodech, ale při pouhém pobývání se psy doma nebo na cvičišti. Jak často říkám: „Nejkrásnějším okamžikem asi je, když vezmete vodítko z věšáku a vidíte reakci psa, který je celý natěšený na akci.“

 

Jsi i aktivní chovatel? Jak bys definoval „dobrého chovatele“?

Nejsem aktivní chovatel. Máme zaregistrovanou chovatelskou stanici (von Fuchsschloss), ale nejsme chovatelé. Odchovali jsme jeden vrh, a to bylo vše. Nikdy jsem neměl pocit, že by bez chovatelství byl můj život a zkušenosti se psy nějak neúplné, možná dokonce naopak. Odchov vrhu přináší okamžitý a hmatatelný výsledek a vzhledem k tomu, jak jsem sám na sebe velmi přísný a náročný, navíc jsem perfekcionista, pochybuji, že by mi chov nějak usnadnil život. Chov je ohromnou výzvou a já mám obrovský respekt k „dobrým chovatelům“, kteří se snaží odchovávat správný typ rottweilera, který se po fyzické i psychické stránce co nejvíce podobá standardu. Taková štěňata nejsou komerčním zbožím, nýbrž živými bytostmi, které chovatel vymazluje a je na ně hrdý bez ohledu na to, jakých výsledků dosáhnou. Dobrý chovatel musí mít znalosti o plemeni, ale nejen to. Musí také plemeni rozumět a respektovat ho v souladu se skutečným standardem a ne s definicí, kterou přinášejí komerční zájmy a/nebo chybné posuzování. Osobně si myslím, že dobrý chovatel by měl se svými psy pracovat. Ne snad s nejvyššími ambicemi, ale alespoň tak, aby se ujistil o tom, že pes nepostrádá vyrovnanou povahu a typický drajv, a byl tak schopen rozeznat a zachovat tyto vlastnosti coby zásadní součást standardu rottweilera. Chovatel, jehož srdce bije pro rottweilery, by si měl také být vědom nebezpečí, které s sebou nese příliš mnoho liniové plemenitby, měl by znát základy genetiky a vědět, že úspěšný chov, zejména z dlouhodobého hlediska, je o něčem jiném než nakrýt fenu šampionku psem šampionem. 

Na co je třeba při výchově u chovatele a pak u majitele dát obzvlášť pozor, zaměříme-li se na rottweilery?

Inu, existuje jedno zlaté pravidlo, a to zejména v případě, že štěně má správnou a silnou povahu rottweilera: „Buďte důslední!“ Co je jednou povoleno, bude povoleno navždy. Co není nyní dovoleno, nebude dovoleno nikdy. Myslím si, že pokud toto pravidlo s rottweilerem opravdu dodržíte, neměl by vyvstat žádný problém. Štěně rottweilera potřebuje pevnou, ale ne tvrdou ruku. Vždy varuji před tím, čemu říkám „syndrom Walta Disneye“, jinými slovy, abychom se ke psům nechovali, jako kdyby byli lidé. Miluji své psy, ale moc dobře si uvědomuji, že jejich chování není motivováno myšlenkami, nýbrž instinkty a přirozeným chováním, včetně dominance podpořené fyzickou silou. 50kilový dominantní pes, stejně jako 45kilová dominantní fena jsou si velmi dobře vědomi své fyzické síly a musí znát – to znamená, že je to musíme naučit – kde je jejich místo v rodině.

 

Komu bys rottweilera doporučil, a komu nikoli?

Teď jsi mi připomněla učitele ze školy, který nás jednou navštívil, aby se seznámil s našimi psy. Než vešel do pokoje, řekl, že má s takovými psy zkušenost, protože vlastnil labradora a „obě plemena mají koneckonců stejné hlavy“. Rychle změnil názor, neboť naši rottweileři měli nejen jiné hlavy, ale především měli v hlavě něco zcela jiného než jeho labrador :-). Neměl ani tušení o dominantní fyzické a psychické síle rottweilerů. Jak jsem už zmínil, plemeno si musíte vybírat kvůli povaze a ne vzhledu. Každé plemeno má svou vlastní povahu, a když člověk zná sám sebe, měl by vědět, s jakým plemenem může a chce žít. Když si vyberete rottweilera z nesprávného důvodu, povede to ke smutku a nepříjemnostem.

 

Zpět k tématu IFR, pokud Ti to, Dirku, nevadí. Prezidentem Federace jsi byl zvolen v roce 2016, po deseti letech ve funkci viceprezidenta. Kdy byla vlastně federace založena a byly její začátky obtížné? Co vše stojí za tím, že se z IFR stala organizace známá a respektovaná po celém světě?

Členem předsednictva IFR jsem už od roku 2003 a od roku 2006 jsem byl jejím viceprezidentem. V roce 2016 jsem byl mimořádným zasedáním delegátů zvolen prezidentem IFR a poté znovuzvolen prezidentem IFR na zasedání delegátů v roce 2017. IFR byla založena zástupci Rottweiler klubů z Německa, Dánska, Anglie, Finska, Holandska, Norska, Rakouska, Švédska, Švýcarska a USA v roce 1969. Důvod pro její založení byl jasný. Rottweiler, původně německé plemeno, se rychle rozšiřovalo po celém světě a bylo nutné zajistit celosvětové zachování původních vlastností plemene (coby pracovního psa). Federace byla založena s nejlepším úmyslem, ale nevyvinula se ihned do aktivní organizace. Ve skutečnosti si pamatuji IFR, která organizovala výstavu, mistrovství světa a úřední zasedání delegátů pouze jednou za tři roky! V tu dobu byla Federace naprosto neaktivní, její předsednictvo mělo pouze pravomoc svolat zasedání delegátů, které zorganizoval členský stát, a to bylo celé.

Změny přinesla zasedání delegátů, která se konala v Mexico City 6.–7. 7. 2006, v Diestu (Belgie) 21. 5. 2009, v Roudnici nad Labem (Česká republika) 14. 5. 2015 a v Kragujevac (Srbsko) 4. 5. 2017. Ústava IFR byla novelizována a jsem hrdý, že jsem se podílel na následných úspěšných změnách. Tyto dodatky zajistily předsednictvu IFR více pravomocí, poskytly také jasnější stanovení podmínek pro členství v IFR a nyní se ukazují jako zásadní pro budoucnost Federace. Ústava v současnosti explicitně uvádí, že všechny členské kluby musí mít chovatelské předpisy povinné pro všechny své členy a že pro chov mohou být použiti pouze psi fyzicky, psychicky a geneticky zdraví, kteří prokážou, že jsou v souladu se standardem. Roste také povědomí o tom, že musíme spolupracovat na mezinárodní úrovni. Vzhledem k tomu, že rottweiler nyní patří světu a genetika je volně dostupná, svět si také uvědomuje rizika a odpovědnosti s tím spojené, které nelze řešit jen na národní úrovni. Pouze mezinárodní spolupráce zachová a zajistí fyzické a genetické zdraví plemene a soulad se standardem. 

Jaké je hlavní poslání Federace?

IFR je federací rottweiler klubů, které se zavázaly, že budou usilovat o homogenitu chovu a zachování plemene tak, aby rottweileři po celém světě odpovídali fyzicky i psychicky stejné definici, a že umožní volnou výměnu genů/chovných zvířat, aniž by bylo ohroženo či poškozeno zdraví a vzhled plemene. IFR není o účasti na mistrovství světa a/nebo na světové výstavě. V podstatě jde o vytvoření globálního a důvěryhodného genofondu.

Je to vlastně celkem jednoduché. Všichni obdivujeme kvalitu německých rottweilerů a souhlasíme s tím, že rottweiler je v Německu chován podle kritérií, která definují a zachovávají plemeno. Musíme si tudíž uvědomit, že německý chov je založen na dlouhodobé a přísné kontrole všech chovných psů a fen bez jakýchkoli výjimek, na jejich fyzickém a genetickém zdraví, stejně jako na kvalitních povahách. To vše musí být v souladu se standardem plemene, včetně vlastností pracovního psa. Chceme-li dosáhnout stejné shody, chceme-li mít po celém světě stejně kvalitní populaci rottweilerů a jestli chceme, aby se v Německu krylo zahraničními psy, pak musíme dělat přesně to samé, co chovatelé v Německu. Musíme mít stejné kontroly podle stejných kritérií:

  • Zdraví (například HD/ED)
  • Soulad se standardem: fyzická stránka + povaha
  • Speciální důraz na společenské chování

Aby bylo jasně definováno, o jaké podmínky se bude jednat, zorganizovala IFR v červenci 2018 zasedání ve Švýcarsku. Byla stanovena minimální kritéria pro všechna pravidla chovu a minimální obsah všech bonitací či testů nutných pro chov zahrnující jak povahové testy, tak ohodnocení vzhledu psa. Ne všem se to bude líbit, ale jde o pevný záměr do budoucna – ujistit se, že všechny členské kluby IFR budou mít chovatelské předpisy zajišťující, že všichni jejich členové budou chovat výhradně na psech, kteří splňují tyto minimální podmínky týkající se zdraví, sociálního chování a specifických fyzických a psychických vlastností plemene. Ano, je to velmi ambiciózní, ale jinak to nejde. Pro podrobnější informace doporučuji pročíst zápis ze zasedání, který je zveřejněn na webu www.ifrottweilerfriends.org.

Kromě výše uvedeného, IFR také podporuje rottweilery ve sportovní kynologii, zdůrazňuje nezbytnost společenského chování psů a organizuje semináře pro rozhodčí a poradce chovu. Nedávno jsme se usnesli na předpisu o minimálním věku chovného zvířete, aby nedocházelo ke krytí fen při prvním hárání. Kromě toho máme na stole nejen návrh na uznání mezinárodního testu vhodnosti pro chov, ale také představu o mezinárodní povahové zkoušce BST/ZTP a vzdělání/uznání rozhodčích, kteří by mohli takové zkoušky posuzovat. Je to ambiciózní? Ano. Obtížné? Ano. …ale je to nezbytné. Facta non verba!

Jaké jsou Tvé cíle, kterých bys chtěl jakožto prezident dosáhnout?

Při své poslední volbě za prezidenta jsem vysvětlil, že mým záměrem je, aby IFR začala konečně správně fungovat, aby se osamostatnila a začala aktivně usilovat o dosažení svých cílů. Jakmile bude toto hotovo, přenechám jiným, ať táhnou tu káru dál. Vzhledem k tomu, že tato práce měla být provedena už před 40 lety, jde vše mnohem obtížněji. Jsem ale velmi hrdý, protože se zdá, že toto předsednictvo má úspěch. Je to o týmové práci a po svém boku mám opravdu skvělý tým! Současné předsednictvo je velmi aktivní, mnohem více než ta předchozí. Abychom dali Federaci opravdový smysl, jsme odhodláni tvrdě pracovat. Své nadšení jasně šíříme mezi členské kluby a atmosféra, kterou jsme zažili při červencovém zasedání ve Švýcarsku, svědčí o tom, že jsme na správné cestě.

 

Co je předpokladem a nutností pro to, aby Federace správně fungovala?

Těžká otázka. Z praktického úhlu pohledu bychom potřebovali více a lepší komunikace mezi našimi členy. IFR předsednictvo komunikuje jen s delegáty členských klubů a nejde to vždy snadno či rychle. Předsednictvo mezi sebou komunikuje přes Skype a e-maily, což funguje dobře, ale když pak potřebujete něco probrat s více jak 30 lidmi, začíná to být komplikovanější, o jazykových bariérách nemluvě. Jsem přesvědčen, že všechny členské kluby sdílí stejnou lásku a nadšení pro plemeno. Musíme, nicméně, s některými kluby probrat důkladněji obrovský potenciál mezinárodní spolupráce a konkrétní potřebu této spolupráce. Navíc nelze podceňovat dopad kulturních a ekonomických rozdílů mezi zeměmi. V některých zemích není například vůbec možné psy testovat na dysplasii kyčelních kloubů, protože tamní veterináři na to nemají ani znalosti, ani vybavení. Je to výzva, ale taková, kterou můžeme a musíme překonat.

 

Jak jde zvládnout vše to, co děláš, s osobním životem? Máš někdy den, kdy nemusíš nic dělat a jen odpočíváš? Dokážeš to?

Nekombinuji toto vše se svým osobním životem, je to jen jeho součástí. Zda mám i nějaký volný čas? Ano, samozřejmě, ale i tak se vše týkající rottweilerů prodírá nějak na pozadí. Zda si umím představit, že bych jeden den nic nedělal? Ano, a uvědomuji si, že je to dokonce nutnost, pro dobro sebe sama a pro dobro organizací, které vedu. Proto, až jednoho dne dosáhnu toho, čeho chci dosáhnout – mám na mysli dostat IFR na správnou kolej a vidět, jak se úspěšně pohybuje kupředu – rád přenechám otěže někomu jinému. Nepřestanu posuzovat psy, dokud pro ně budu mít cit. A kdo ví, třeba si i najdu čas a zase si pořídím vlastního psa? 🙂

 

Jaké tedy jsou – pokud nějaké máš – další Tvé koníčky vedle rottweilerů?

Už několik let si užívám dlouhé a sportovní vyjížďky na svém závodním kole. Obvykle jezdím sám, jen občas ve skupině. Jízda na závodním kole je opravdu náročná, bolí to. …ale já ji miluji.

 

Neumím si Tě představit jinak než s Kathleen po Tvém boku, asi je to řečnická otázka, ale „schvaluje“ všechny tyto Tvé kynologické aktivity? 🙂

Ach ano, sdílíme stejnou vášeň pro plemeno. I když spolu občas nesouhlasíme, respektujeme své názory. Její podpora vždy byla a je nezbytná a někdy mě i ovlivňuje :-).

 

Máš nějaké životní motto?

Asi ani ne. Dělejme, co můžeme a dělejme to, jak nejlépe to umíme. …a to je přesně případ mé jízdy na závodním kole – nejde přestat někde v půlce cesty, protože byste zůstali daleko od domova či cíle :-).

Dirku, moc děkuji za rozhovor. Přeji Ti do další práce hodně energie a moc si cením toho, co pro rottweilery děláš. Máš můj hluboký obdiv.
Draha Mašková

 

Překlad: Eva Fiedlerová
Foto: Lucie Spálenková a archiv autora

Pokračováním v prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookies.By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. Více informací.More information.

Nastavení cookie na tomto webu je takové, že "umožňuje ukládání cookies", aby vám poskytlo nejlepší možnou stránku pro prohlížení. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení souborů cookie nebo klepnete na tlačítko "Přijmout" níže, souhlasíte s tím.The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

ZavřítClose