Německo: O víkendu 1.–2. 10. 2016 se v německém městě Beelitz uskutečnilo podle IPO3 již 68. mistrovství Klubu teriérů (Klub für Terrier) známé jako KLSP (Klub-Leistungs-Siegerprüfung). Erdelteriéři nemají coby plemeno své mistrovství světa v IPO3, a tak je tento závod s dlouholetou tradicí právem považován za nejprestižnější sportovní událost plemene, takové neoficiální MS.

wilh3

Erdelteriér patří ve sportovní kynologii spíše mezi málopočetná plemena. KLSP mistrovství bylo poměrně dlouho uzavřeno pro zahraniční účastníky, nicméně to se již změnilo, a tak se v minulých ročnících kromě německých závodníků objevili na startovní listině i účastníci z Finska, Francie a České republiky. Fandy a milovníky erdelů rozhodně velmi potěšil pohled na letošní početné pole závodníků na této akci – 36 erdelů připraveno na mistrovské zápolení! Nesmíme zapomenout na jedinou závodnici mládežnické kategorie, devítiletou Winni Wesche, která spolu s osmiletým psem Nathanem der Weise v. Goetschetal získala skvělých 268 bodů dle IPO1 (93, 80,95). Šestnáct účastníků kategorie IPO3 závodilo se psy z ověřené pracovní chovatelské stanice „von Erikson“. Jedním z „Eriksoňáků“ byl i Wilhelm českého závodníka Jiřího Zaňáka, který byl jediným letošním zahraničním účastníkem. Vloni se na této akci umístili na krásném 3. místě s 278 body (97, 90, 91).

vyhl_erd1 mladeznice2

Posuzování se ujali rozhodčí z Německa: stopy Hubert Olbing, poslušnosti Uwe Krachudel a obrany Manfred Wagner. O obrany se postarali němečtí figuranti Oliver Knospe a André Fermum. Startovní pole bylo velmi vyrovnané a výkony erdelů úžasné. První tři místa zcela ovládli odchovanci z „von Erikson“. Vítězství vybojovala Christine Harder-Buschner a Zaak Zawadi von Erikson (285 b). Wilhelm s Jiřím Zaňákem opět skončili „bedně“, tentokrát na skvělém 2. místě (279 b). Se stejným počtem bodů se na třetím místě umístila Harriet Rosenthal s fenkou Birke von Erikson – po této fence je v ČR importována mladá a nadějná fenka Himbeere von Erikson :-).