V posledních 11 letech se věnuji se svými německými krátkosrstými ohaři scooteringu (koloběžka tažená psem) a nověji i bikejöringu (kolo tažené psem). I když je tento druh psího sportu ve Velké Británii opravdu stále „v plenkách“ (ale začíná se rychle rozšiřovat), v Evropě je velmi populární.

Co je bikejöring?

Jde vlastně o sport, kdy pes táhne člověka jedoucího na horském kole nebo sportovní koloběžce. I když se většina lidí věnuje této aktivitě jen pro zábavu, najde se řada závodníků a každým rokem se zvyšuje počet soutěží, kam se mohou přihlásit. Tento psí sport vlastně vznikl coby trénink musherských psů i během zimní sezóny bez sněhu, nicméně musheři si rychle uvědomili, že může vzniknout ryze nový psí sport. Miluji tento sport, je to celkem adrenalin a psi se při něm skvěle baví. To ovšem neznamená, že bikejöring bude vyhovovat každému psovi. Stejně jako v každém psím sportu i zde platí, že musí jít o zábavu pro oba členy týmu. Když o tom mluvím, tak většina psů, se kterými jsem trénovala, zkrátka zbožňovala běh, vzrušení a nevyhnutelný smích člověka, který k tomu patří.

Bikej3

Kterým plemenům tento sport vyhovuje?

Do nedávna byly tyto sporty ve Velké Británii organizovány pouze pro severská a tažná plemena. Ostatní plemena měla minimální šanci se jich zúčastnit, ale to se nyní mění a v mnoha závodech jsou i otevřené nebo smíšené kategorie.

Tohoto sportu se může zúčastnit většina zdravých psů, alespoň na rekreační úrovni, jelikož člověk při jízdě psovi pomáhá. To znamená, že i když možná nebudete nejrychlejší, stále se budete vy i váš pes dobře bavit.

V současnosti je poměrně široký výběr mezi plemeny, která se soutěží účastní. Nejpopulárnějšími jsou asi husky, další severská plemena a německý krátkosrstý ohař. Morfologie a vytrvalost těchto plemen je ideální. Jeden z mých přátel jezdí se dvěma velššpringeršpaněly a další s italským ohařem. V Evropě se mezi vrcholové sportovce řadí husky a dále kříženci s různým podílem krve buď německého nebo anglického ohaře, kteří jsou známi coby evropští saňoví psi (ESP). Kříženec greyhounda a německého ohaře (nebo jejich ESP ekvivalent) je také velmi populární a je znám coby „greyster“.

Co budu potřebovat?

Kromě psa a horského kola (proč to vůbec zmiňuji :-), budete potřebovat nástavec na šňůru, tažnou šňůru, tažný postroj, vodu a misku, soupravu na lepení kol, lékárničku pro vás i psa, a pokud se chcete blýsknout, nebo máte stejný orientační smysl jako já, tak GPS a případně kameru na helmu pro natočení všech těch vydařených okamžiků.

Držáků na šňůru je celá řada a jejich účelem je zajistit, aby se tažná šňůra nezamotala do předního kola. Šňůry mají stanovenou délku a amortizér, který tlumí jízdu psovi i jezdci. Postrojů existuje mnoho, od tradičních tažných s křížem na zádech po kratší postroje. Velmi záleží na úhlu tažné šňůry, postavě psa a také osobních preferencích. Vždy je nejlepší se před koupí poradit se zkušeným člověkem.

Fitness a bezpečnost

Stejně jako u dalších psích sportů netrénujeme se psem, který není zcela dospělý. Psi nemohou závodit do věku 18 měsíců, mírný trénink ale může začít o něco dříve.

Kondičku si postupně buduje člověk i pes. Já trénuji poměrně hodně, ale Prussia má tři dny v týdnu bez tréninku, kdy si uděláme nějaký shaping, namasíruji ho a jen si trochu hrajeme na zahradě.

Důležitým faktorem pro tento sport je také teplota. Existují online kalkulačky, které nám pomohou při rozhodování o tréninku v závislosti na teplotě a vlhkosti, vždy je ale nutné venkovní podmínky kombinovat s pozorování stavu psa. To je důležité zejména u bohatě osrstěných plemen.

S ohledem na psí tlapky a klouby je dobré se vyhýbat jakýmkoliv asfaltovým povrchům. Pro péči o tlapky existuje řada výrobků, včetně vosků, kondicionérů, a dokonce i tužidel na packy.

Před jízdou je nutné psa důkladně rozehřát a po jízdě zchladit, aby nedošlo ke zranění a pes se po běhu řádně zregeneroval.

Bikej2

Trénink

Pro mě je trénink jedna z nejzajímavějších součástí tohoto sportu. Mnoho lidí používá musherské povely, například „Hike“ pro „Běž“, „Whoa“ pro zastavení, „On by“ pro ignorování okolí, „Haw“ pro zabočení vlevo a „Gee“ vpravo. Lidé rádi používají snadno zapamatovatelné povely, a tak lze v reálu slyšet mnoho různých pobídek.

Co se povelů týká, musí být pouze slovní, musí být splněny v nejrůznějším prostředí a i v adrenalinových situacích.

Když musheři učí povely nového psa, běžně používají zkušeného psa v zápřahu, od kterého se nováček učí. To samozřejmě pro většinu lidí nepřichází v úvahu, a tak doporučuji kombinaci shapingu (pro učení vpravo, vlevo a běž rovně) a navádění a odměnu, případně klikr pro jednodušší povely. Pro mě je snadné hodit psovi, který se správně rozhodl, odměnu. Venku vždy používám pamlsky s vysokou hodnotou, obvykle kombinaci sýru, salámu, choriza nebo párků.

Citlivější psi potřebují čas, aby si zvykli na přítomnost kola, nejprve v klidu a pak vedle něj v pohybu. Než psa zapřáhnete před kolo, nespěchejte a poskytněte psovi dostatek času. Dalším krokem je naučit psa tahat. Opět je nutné postupovat zvolna, protože tlak šňůry bude pro psa nový a nezvyklý. Psa bohatě chvalte a odměňujte! Než budete vést kolo či koloběžku se zapřaženým psem, je dobré nejprve naučit psa tahu na canicross opasku při procházce.

Vím, že jsem zaujatá a tento sport miluji. Pokud vás bikejöring alespoň trochu zaujal, zkuste to. Každý, koho jsem v tomto sportu potkala, je přátelský a vždy ochotný pomoci začátečníkovi.

Kerstin Dimond BSc (Hons), Canine Behaviour & Training, MAPDT 1063, CAP 2

Více informací:

www.dogucation.co.uk

www.anglianbikejorandscooter.org

www.sleddogsportsgb.com

Kerstin provozuje výcvikové středisko „Dogucation“ poblíž Colchester Essex, kde nabízí řadu kurzů pro všechny psy. Zejména se zajímá o fitness a fyzickou přípravu psů soutěžících ve sportu a příští rok se chystá začít studovat na veterinárního fyzioterapeuta. Vlastní tři německé krátkosrsté ohaře – Sebbi, Freyr a Prussia.

Překlad: Eva Fiedlerová

Photo: Karen Burd Photography