Firma Gappay je celosvětovým pojmem mezi výrobci potřeb pro sportovní kynologii, a to ať už jde o pomůcky pro figuranty, psovody nebo vlastní výcvik. Má zastoupení v téměř padesáti zemích světa, klade důraz na tradici a kvalitu, ale stejně tak sleduje nové technologie a trendy, držíc se svého motta „One Step Ahead – Jeden krok napřed“.
Za založením a úspěšným vedením firmy až do současné doby nemůžeme hledat nikoho jiného než MUDr. Jiřího Tichého – rozhodčího z výkonu psů a stále aktivního psovoda ověnčeného řadou kynologických úspěchů.

 

Pane Tichý, ráda bych v tomto rozhovoru představila nejen Gappay, a poblahopřála tak firmě a Vám k obdivuhodnému 25. Výročí od založení firmy, které letos slavíte, ale ráda bych čtenářům také více představila i Vás. Nevadí, že Vás vlastně neoslovuji „pane doktore“? 🙂

Dobrý den, na úvod bych vám chtěl poděkovat za propagaci kynologie a stálou dodávku zajímavých informací. ProfiDOG dělá skvělou práci a moc za ni děkuji. To, jak jsme si na vás zvykli, jsme pocítili letos na MS FMBB, kde jste nebyli, a najednou jsme neměli vůbec žádné informace.

Krátce k oslovení. Kdo mě zná, ví, že titul nepoužívám, jen s výjimkou oficiálních dokumentů, kde ho užívat musím jako součást jména. Ještě pořád je dost lidí, kteří si mě pamatují jako mládežníka, a tak jsem zůstal, i když roků a zkušeností notně přibylo.

 

Když už jsme u Vás jako lékaře, zvědavost mi nedá nezeptat se Vás na Vaši specializaci a zda – a jak dlouho – jste vlastně tuto profesi vykonával? Vždy jste chtěl léčit lidi?

Jsem trošku lékařská rarita, protože jsem studentem střední zemědělské školy. Chtěl jsem pracovat u zvířat, tak, jak to dělali moji předci, včetně rodičů i prarodičů. Kolem puberty jsem se ale pobláznil do medicíny, a to mi zůstalo. Promoval jsem v roce 1993 jako všeobecný lékař, postupně jsem získal obě atestace z oboru anestezie a resuscitace, včetně intenzivní péče. I když jsem již 25 let majitelem Gappay, tak zároveň celou dobu pracuji jako lékař. Abych poznal i medicínu v jiné zemi, tak jsem dva roky, v letech 2011–2013, pracoval v Anglii, opět jako lékař anesteziolog na plný úvazek. Aktuálně pracuji ve Fakultní nemocnici Ostrava, kde jsem dva dny v týdnu, ostatní jsem na Gappay. Občas mi zvoní telefon na operačním sále, což je pro mnohé překvapivé, ale medicíny jsem se nedokázal vzdát :-).

 

Kde jste medicínu studoval a stíhal jste při ní také cvičit psy? Studium medicíny patří k těm nejnáročnějším…

Medicínu jsem studoval na Karlově univerzitě, fakulta Hradec Králové. Studium je opravdu náročné, proto jsem po přijetí na medicínu prodal oba dva psy, které jsem měl, a jen se učil. Bez psů jsem vydržel jen jeden rok, potom jsem začal chodit na cvičák v Novém Hradci Králové, kde jsem se spřátelil s pány Jánským, Hodkem, paní Malkovskou a mnoha dalšími kynology. Firmu Gappay jsem založil ještě jako student medicíny, přemýšlel jsem o rozložení posledního ročníku, kdy se dělají státnice, ale nakonec jsem to zvládnul normálně v termínu šesti let.

 

Jste z pejskařské rodiny? Kdy jste měl opravdu svého prvního psa a byl to zároveň i pes, se kterým jste začal cvičit? Jaký byl?

Z pejskařské rodiny opravdu nejsem, vyrůstal jsem v rodinném domě hned vedle louky, kde občas cvičili místní kynologové se psy. To se mi líbilo, a protože k domu patří pes, tak mi otec pořídil bezpapírovou fenku NO Astu. To všechno bylo už v roce 1978. Fenka byla slabá a bázlivá, chodil jsem s ní na cvičák a nakonec jsme splnili jen ZVV1, na víc neměla, ale začátky to byly hezké.

 

 

Vzpomeňte prosím na své kynologické začátky blíž – když vezmeme dobu třeba jen dvacet nebo třicet let zpátky, jsme ve srovnání s dnešními poznatky, možnostmi a vybavením úplně někde jinde, že?

Před tolika lety se cvičilo jinak. Základem byly mechanické podněty a dril. Postupně přicházely jiné systémy, až k dnešním postupům podporující vlastní aktivitu psa. Pomůcky tehdy nebyly skoro žádné, aport jsem si vyrobil sám z kusu trámu, a teď je problém si vybrat :-).

 

Kdy se zrodil ten nápad, že byste pomůcky pro figuranty a psovody začal vyrábět ve vlastní firmě? Předpokládám, že ten nápad se nezrodil úplně z minuty na minutu, ale spíš ve Vás nějakým způsobem zrál – působíte na mne jako rozvážný člověk, proto si myslím, že jste nešel bezhlavě do něčeho, co Vás náhodně napadlo :-). Ale třeba se pletu…

Nevím, jestli jsem rozvážný, ale v každém případě jsem přemýšlivý, a zároveň i tvrdohlavý. Figurovat jsem začal již v 15 letech a k tomu patřilo i množství modřin a škrábanců. Rukávy byly měkké a figurantské obleky nebyly vůbec. Maminka je vyučená švadlenka, u šicího stroje jsem tajně sedával už jako malý kluk. Lákalo mě zkoušet šít sám, což jsem měl zakázané. A protože co je zakázané, nejvíc láká, tak jsem první figurantské kalhoty tajně ušil na maminčině staré Ladovce. Tak začaly pokusy s ochrannými obleky a postupně se přidávaly i návleky, pešky a rukávy. Z pomůcek pro figuranty nebylo v obchodech skoro nic, všechno se shánělo obtížně. Začátky v podnikání nedostatkových kynologických pomůcek pro velký zájem byly vcelku jednoduché.

 

Když zavzpomínáme na tyto zásadní chvíle, kdy jste začal přemýšlet o vlastním podnikání, jaké přesně to byly myšlenky a záměry a jak se pak měnily s tím, jaká byla realita? Předpokládám, že jste některé své cíle a plány měnil podle toho, jak se situace vyvíjela.

Firmu Gappay jsem založil spolu s Holanďanem Reinem Catsem, on měl mít na starosti odbyt, já výrobu. Tato spolupráce ale nedopadla, po roce jsme se rozešli a od té doby jsem 100% vlastníkem firmy. V určitých situacích se nebojím riskovat a s Catsem to risk byl, reference neměl dobré. Zkušenost pro mě určitě dobrá, rychle jsem se postavil na vlastní nohy. Měl jsem plán vybudovat firmu s deseti zaměstnanci. Věděl jsem, že budu zároveň dělat medicínu. Okolnosti ale nakonec byly jiné a teď je zaměstnanců 5krát více. Hlavní myšlenka kvalitních a funkčních výrobků je ale stále stejná od založení firmy.

 

Co bylo úplně nejtěžší na těch začátcích?

Nejtěžší byly finance. Začínal jsem hned po revoluci na živnostenský list, později jako firma Gapa v garáži domku svých rodičů a měl jsem 5000 korun. Cats potom do firmy Gappay s.r.o. vložil dalších 50 000, já přidal stejný díl. Mohli jsme koupit materiál a čekali, až přijdou peníze od zákazníků za výrobky. Když jsem začal pracovat jako lékař, tak jsem bral v zimním období směny navíc, abych měl na platy zaměstnanců, když nebyl odbyt.

 

Co bylo dál v průběhu let obtížné – ale co jste zvládl a překonal?

Celých 25 let řeším problém sedět na dvou židlích, medicína nebo Gappay? Překonal jsem 25 let s úspěchy jak v medicíně, tak i v Gappay.

 

Dalo by se nějak z Vašeho pohledu říct, co je potřeba pro úspěch v podnikání? Nakolik se v sobě musí propojit profesionalita a znalost oboru, ve kterém chce člověk podnikat, nakolik jsou to pak i odvaha, průbojnost a nějaký ten talent? Co je třeba ještě dál?

Podnikat by měl člověk v oboru, kterému rozumí a je v něm lepší než okolí. Potom má šanci úspěšně začít. Pokračování je už o vytrvalosti, chytrosti, obchodním talentu a znalosti ekonomiky. To všechno vám ale nestačí, pokud občas nemáte štěstí.

 

A jaké jsou ty Vaše vlohy pro byznys? 🙂 Zcela logicky na základě úspěchů Gappay musíte být schopný manažer, určitě Vás život naučil i spoustu dalších věcí potřebných v úspěšném podnikání – čím vším jste si ve firmě prošel?

Ve firmě jsem začal opravdu od začátku, všechny výrobky jsem i sám vyráběl a testoval. Teď už stíhám jen testovat, do výroby se dostanu jen málo, ale technologii a základní postupy znám. Jezdím k dodavatelům materiálu, a tak se musíte stále učit, jak se různé druhy materiálu vyrábí. Jaké mají technologické normované odchylky a co od nich můžete čekat, čím vás mohou překvapit nebo čím i pomoct. Ekonomika mě vždycky bavila a matika taky. Zaměstnávám lidi od počátku podnikání, jednání s nimi je vždy nejtěžší, ale asi to zvládám.

 

Co vlastně znamená název Gappay? Jak vznikl? 🙂 Víte přesně na den, kdy byla firma založena?

Firma Gappay byla založena 23. 6. 1992, to je její rodný list. Název Gappay je úplně vymyšlený, je odvozen z japonského filmu Gapa, předchůdce King Konga.

 

Jak jste se postupem času rozrůstali, zvětšoval se i počet zaměstnanců, jak jste zmínil. Jak si lidi do firmy vybíráte? Tak jako máte jistě požadavky na kvalitu materiálů, podle jakých kritérií si vybíráte kolegy a zaměstnance?

Ve firmě mám tým nejbližších lidí, manažerů. Ty si vybírám sám. Preferuji ženy, jsem muž, a tak jsem primárně od přírody jako ostatní líný. Potřebujete pracovitý a chytrý tým. Ženy v týmu, kde jsou i muži, jsou fantastické, pracovité a spolehlivé. Muži si vždy chtějí práci ulehčit, vymýšlejí jiné postupy, strategie, jak to udělat, přemýšlejí v širokých souvislostech. To je výhodné, ale když ostatní pracují. Je to o správném poskládání týmu, kde musí být zastoupeny všechny potřebné složky.

Na jednotlivých odděleních jsou vedoucí, kteří si své lidi vybírají sami. Pokud oddělení funguje, tak do něj nezasahuju, pokud má problémy, tak situaci řeším komplexně, včetně vedoucího.

I když mám mnoho různých certifikátů, titulů a školení, tak je pro mě důležitá samotná práce, kterou člověk odvádí. Klidně na firmě středoškolák velí inženýrovi i profesně staršímu, když je lepší.

 

Líbí se mi Vaše firemní motto – že jste stále o krok napřed. Jak se to dělá? 🙂 Sledujete konkurenční nabídky přímo na akcích nebo jsou třeba i nějaké veletrhy?

Sledujeme všechno. Zajímají mě naše výrobky, jak se ničí, kde mají slabiny, jaké jsou postupy výroby v nejlepších firmách světa. Byl jsem v automobilkách, firmách vyrábějících elektroniku, výzkumných ústavech. U mne se snoubí lékařský výzkum, který jsem dělal s faktickou praxí. Realita v pokusech je jiná než běžný život. Mám plány na šílené věci, ale čekám na technologie, které jednou budou dostupné i pro kynology. Na veletrhy jezdíme každý rok. Sledujeme i trendy v jiných sportech.

 

Na který svůj produkt jste nejvíce pyšný a je nějaký ve Vaší nabídce od samého začátku? Co je podle Vás opravdu hitem mezi výrobky Gappay?

Aktuálním hitem je rukáv Fox (liška). Je populární po celé planetě, asi nejpoužívanější rukáv vůbec. Myslím, že Jan Böhm, který ho vlastně vymyslel, tak může být po právu pyšný. Řada MP, za kterou stojí Martin Plecháček, je určena pro opravdu dobré psy. Trénink bych si bez MP neuměl představit.

Velmi si cením našeho klasického rukávu pro dospělé psy s charakteristickým jedinečným prolisem uprostřed. Vymyslel jsem ho před mnoha lety. Dnes se kopíruje v několika firmách a je stále úspěšný a nepřekonaný.

 

Jak reflektujete potřeby aktivních kynologů? Pokud o nějaké zboží není zájem, stáhnete ho z nabídky? A jak se realizuje výroba? Vše je ve Slavkově u Opavy, kde má Gappay sídlo?

Spolupracujeme s mnoha špičkovými výcvikáři, závodníky i figuranty. Jejich názory a požadavky jsou pro nás velmi důležité. Mnoho výrobků vznikne tím, že řeší nějaký problém ve výcviku. Řešení může být velmi jednoduché, my poskytneme výrobní kapacity a nápad se může realizovat. Snažíme se ale, aby výrobek byl i dále prodejný a dostal se mezi lidi. Snažím se, aby třeba i skrytě byl výrobek nazván podle autora. Jsou výrobky, které se neuplatní, i když se na první pohled zdají perfektní – potom je stáhneme z prodeje. To se děje s každým novým katalogem, tedy každý rok. Výroba je soustředěna k nám do Slavkova, máme ale i externí dodavatele, kteří pro nás pracují v nejbližším okolí. Ti už ale vyrábějí ověřené produkty. Nové výrobky vznikají jen přímo ve Slavkově.

 

Zmínili jsme se o Vaší lékařské profesi, ale máte za sebou úspěchy jako psovod, figurant, závodník, ale i rozhodčí a funkcionář, neboť jste aktuálně Ústředním poradce pro výcvik Českého klubu německých ovčáků. Máte také dva syny. Jak toto vše stíháte? 🙂

Starší je Dominik blížící se 20 rokům věku. Se svou fenou Victoria Favory Cross byl i na mistrovství mládeže a taky chvilku figuroval. Byl se mnou na MS WUSV ve Francii a překládal na Mistrovství ČKNO, a hlavně byl se mnou rok v Anglii, kde jsme společně trénovali psy. Právě zvládnul maturitu a chystá se na přijímačky na medicínu. Teď jsou již jeho priority jinde a na cvičení už mu čas nezbývá.

Mladší, 12letý Kryštof, je studentem gymnázia. Ten je teď na akcích asi vidět více, často mě doprovází. Na firmě jsme mu ušili figurantský oblek a pomáhá mi s tréninkem štěňat a pro motivaci začínajících psů na cvičáku. Sám má 8měsíční celočernou fenu NO Westie Favory Cross (Bestie) a jsou moc šikovní. Protože jsem rozvedený, tak máme mužskou domácnost a synové mi vydatně pomáhají všechno zvládat.

 

Jakých svých úspěchů jako psovod si vážíte nejvíce?

Mým životním psem byla Codeta Galan Nalag. Každý závod s ní byl pro mě psychicky velmi náročný. Nechtěl jsem jí pokazit to, co jsem ji naučil. Byla v té době opravdu famózní, rychlá, tvrdá, ale vyžadovala přesnost. Nerad dělám chyby, byl jsem na závodech nervózní, proto jsme závodili málo. Spolu jsme toho i tak hodně vyhráli. Zvítězili jsme na každé třetí akci a na každé druhé jsme byli na stupních vítězů. Opakovaná účast na MS bylo asi to nejcennější, i když být 2x mistrem ČKNO a jednou MSKS taky nebylo jednoduché.

 

Je něco, co byste v podnikání s odstupem času udělal jinak?

Něco udělat jinak? Nemám čas se moc ohlížet dozadu a nelituji toho, co jsem udělal. I když se něco nepovede, tak se snažím najít něco pozitivního a poučit se. Když není neúspěch, tak vás to neposune dopředu. Myslím si, že se to stát mělo, abyste mohli pokračovat. Opravdu, když tak přemýšlím, nic bych neměnil ani nevyměnil. Nechtěl bych být ani mladší, zatím mi zdraví slouží a jsem opravdu spokojený. Každá část života má své klady a zápory. Mnoho krásného jsem už prožil a snad mě ještě něco hezkého čeká. S podnikáním je to stejné. Myslím, že jsme výrobky Gappay udělali mnoha lidem radost, a jestli jsem mohl více, nebo méně, to je těžko říci. Jsem hrdý na to, že česká firma je schopna produkovat špičkové zboží a prodávat ho do celého světa. Máme nejvíce zástupců na světě rozeseté po celé zeměkouli, jsme opravdu na špici v mnoha parametrech. Doufám, že dobrých rozhodnutí bude mnohem více než těch špatných a firma bude i nadále vzkvétat.

 

Čím Vás naplňuje práce rozhodčího a vzpomenete na nějakou vtipnou „historku z natáčení“?:-)

Funkce rozhodčího je logické vyústění mé dlouhé kynologické kariéry. Vždy jsem pracoval v týmu a na cvičáku je dobré mít i rozhodčího, který vám řekne, co je dobré zlepšit a co nestojí za další trable a je lepší to tolerovat. Mám rád posuzování závodů, tam se vždy najde nějaký skvělý pes a je radost se na něj dívat. Na zkouškách je to velmi rozdílné, jsou místa, kde se cvičí jen pro radost a výkony tomu odpovídají. Zkoušky ale splnit musíte pro chovnost nebo i pro účast na závodech. Většinou psi něco vymyslí a psovod potom jen zírá, co se to stalo, to se potom smějí všichni kromě psovoda. Na něco, kdy bychom se zasmáli spolu všichni společně, si teď nevzpomínám.

 

Jak dlouho jste aktivně figuroval a co podle Vás dělá dobrého figuranta? Vedete k figurování i syna?

Figurovat jsem začal ve svých patnácti letech, už jsem chtěl mnohokrát skončit, ale pořád to nejde, tak s rukávem běhám doteď :-). Na cvičáku a na zkouškách jsem aktivní stále. Velké závody už nefiguruji několik let, mám toho hodně za sebou a figurování mě už dost bolí, hlavně když je akce dvou- nebo vícedenní. Syny k figurování vedu a doufám, že mladší syn Kryštof, kterého to moc baví, bude postupně pokračovat. Pro figuranta je důležité mít výborné reflexy a koordinaci, proto bývalí hokejoví brankáři a jiní sportovci rychlých sportů mají úspěch. Praxi si musí každý odbýt, a pokud možno pochopit, proč se jednotlivý cvik provádí a jaká k výsledku vede cesta. Dobré vedení staršího figuranta je nezbytné, i když fáze osamostatnění čeká každého z úspěšných figurantů.

 

Zmiňte prosím své hlavní cíle ve funkci Ústředního poradce pro výcvik?

Mojí hlavní funkcí je propagace německého ovčáka a jeho pracovních vlastností. Mám tím pádem na starosti mistrovství dospělých, mládeže a juniorů a posuzování povah na speciální výstavě. Samozřejmě zajistit reprezentaci na MS, kde budeme letos obhajovat zlato z loňského roku. Jsem zastáncem pracovního, odolného jedince do každého počasí i situace. To s sebou nese i určité nebezpečí. Dobře vycvičený německý ovčák je nabitá zbraň, se kterou se musí opatrně zacházet. Takový byl německý ovčák po staletí a mým cílem je, aby tak i zůstal.

 

Měl jste někdy jiné psy než německé ovčáky? Čím si Vás získali a co na nich máte rád?

Vždy jsem měl jen německé ovčáky. Jiná pracovní plemena jsem pomáhal trénovat, ale nikdy jsem je nevlastnil. Německý ovčák si mě získal už jako kluka, a to zůstalo dodnes. Vyhovuje mi jeho povaha, temperament a odolnost. Má pořád dobrou náladu a odpustí vám, když máte splín a nedaří se. Jsou to parťáci, se kterými se nemusíte bát jít kamkoliv.

 

Čeho si vážíte na lidech? Být úspěšný s sebou bohužel zpravidla obnáší i některá negativní zjištění o lidské povaze… Setkal jste se i třeba se závistí a nepřejícností? Je víc těch lepších reakcí a zkušeností, nebo těch horších?

S lidmi je to těžké. Přicházejí a odcházejí, chvilku jsou kamarádi, a potom zase ne. Úspěch se u nás neodpouští, to jsem už mockrát poznal. Nejvíce vám ublíží ti, o které se nejvíce staráte a kterým toho nejvíce dáte.

U lidí si nejvíce cením odvahy, stát si za vlastním, zdravým názorem. Stále pro mě platí více podání ruky před smlouvami či jinými úskoky, které jsou ve smlouvách skryté. Kdo je schopen dostát svého slova, ten je pro mě partner. Jsem občas nekompromisní, nemám rád lumpárny, a proto mě někdo nemusí. Je to o respektu mezi lidmi, a toho je už bohužel pramálo.

 

Dovolte mi prosím poodhalit i Vaše soukromí – zajímá mne, jestli máte vůbec čas na relax, a pokud ano, jak odpočíváte? Máte raději knihu, nebo televizi? Co rád jíte – a umíte vařit? 🙂

Jestliže jsme se bavili o práci v nemocnici nebo na Gappay, pro ČKNO, se psy na cvičáku a práci rozhodčího z výkonu, tak ještě jedna směna mě vždy čeká doma. Starám se o dva syny, tak uklízení, vaření, praní a další práce v domácnosti je pro mě další směnou, to jako žena znáte dobře. Opravdu se nenudím a relaxuji při sekání trávy nebo si jako ryba zalezu do vany a tam regeneruji. Ke čtení oddychových knížek se nedostanu, mám jen odborné :-), v televizi sleduji sportovní pořady, hlavně fotbal a hokej. Z vaření mám rád jídlo, které nemusím sám uvařit. Hodně jíme ryby a mořské plody, starší syn, který byl se mnou v UK, se se mnou střídá ve vaření. Co neumím, tak to je pečení bábovek, buchet a moučníků. Ty jíme málo a raději je koupím v obchodě.

 

Čekají fanoušky výrobků Gappay nějaké oslavy v rámci 25. narozenin? 🙂 Třeba nějaká soutěž o ceny, nový produkt, fanouškovské triko v limitované edici apod.?

Fanouškům můžu doporučit, aby sledovali naše webové stránky a Facebook. Něco se chystá, tak ať to nepropásnou! 🙂

 

Ráda bych Vám, Vašim nejbližším a firmě Gappay popřála hodně úspěchů a prozradím touto cestou také novinku, a to spolupráci Gappay a ProfiDOG.cz na třech letošních akcích, jimiž jsou MM ČKNO, WUSV a ISPU. Vážím si této spolupráce a opravdu děkuji! 🙂

Děkuji Vám za trpělivost i čtenářům, že vydrželi číst až do konce. Máme před sebou celou sezónu, tak přeji hodně krásných reportáží a fotek z akcí, divákům skvělá představení. Z loňského roku jsme velmi úspěšnou kynologickou zemí, tak snad se nám bude dařit i letos. Přeji Vám zdraví, pohodu a hodně krásných a milých zážitků, i když třeba nevyhrajete :-).

 

Bylo mi ctí a děkuji za rozhovor,
Draha Mašková
Foto: archiv autora


Pokračováním v prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookies.By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. Více informací.More information.

Nastavení cookie na tomto webu je takové, že "umožňuje ukládání cookies", aby vám poskytlo nejlepší možnou stránku pro prohlížení. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení souborů cookie nebo klepnete na tlačítko "Přijmout" níže, souhlasíte s tím.The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

ZavřítClose