Ve dnech 24. a 25. června pořádal Mondioring klub ČR, z.s. společně s rakouským MRSÖ (Mondioring Sporthunde Österreich) Mezinárodní mistrovství České republiky a Rakouska (MM ČR a Rakouska) v mondioringu, soutěž se zadáním čekatelství národního a mezinárodního šampiona práce CACT a CACIT.

Poslední červnový víkend byl pro příznivce mondioringu víkendem svátečním. V krásném areálu kynologického klubu Bystrovany u Olomouce, který je pro mondioringové závody jako stvořený, proběhlo historicky největší mistrovství republiky. Na startovní listině bylo zapsáno třicet devět týmů ze šesti evropských zemí, a to včetně dvou držitelů titulu mistr světa. V kategorii 1 soutěžilo dvanáct týmů, v kategorii 2 třináct týmů a na start kategorie 3 se postavilo neuvěřitelných čtrnáct týmů. Nejpočetnějším plemenem zastoupeným na startovní listině byl belgický ovčák malinois, diváci mohli zhlédnout i dva německé ovčáky a jednoho tervuerena.

Pořadatelé na cvičební ploše postavili originální indiánskou vesnici, včetně pravých indiánských týpí, totemů, kanoí, maket zvířat a dalších kulis, mezi které rozhodčí zakomponovali jednotlivé cviky poslušnosti, skoků a obrany.

Letošní ročník mistrovství posuzoval belgický rozhodčí Marc Willems a Němec Christian Erb. Rozhodčími nastavená obtížnost potvrdila, že mondioring, zejména na mezinárodní úrovni, není jednoduchým sportem, což se ukázalo v kategorii 3, kde ze čtrnácti startujících splnili limit zkoušky jen tři týmy.

Pozvání pořadatelů přijali figuranti Julien Toegers z Belgie a členové Mondioring klubu ČR Jiří Toman a Marcin Gawron. Tito pánové byli psům těžkými protivníky, nicméně jejich práce byla ke všem psům ve startovním poli maximálně férová a v mezích pravidel mondioringu.

Soutěžící psi se museli vypořádat s červnovým vedrem, nicméně část cviků probíhala ve stínu vzrostlých stromů, což kvitovali zejména závodníci v nejvyšší kategorii, kteří pobyli se svými psy na cvičební ploše zhruba 35 minut. Rozhodčí řádně popustili uzdu své fantazii, a proto např. závodníci při cviku „chůze bez vodítka“ překonávali ležící kanoe, společně s figuranty oštěpy a 9mm revolverem lovili bizony, při dlouhodobém odložení pes ležel (v kategorii 3 seděl) v týpí. Cvik „vyhledání předmětu“ prověřil u psů jejich práci nosem, protože dřívka ležela na rákosové rohoži a pro psy byla takřka „neviditelná“. Diváci mohli zhlédnout spoustu špičkových výkonů, u většiny týmů byla patrná maximální souhra mezi psovodem a psem, žádný z týmů vyloženě nepropadl.

Nejlepší český závodník byl Jirka Toman s Eclipsem Olbramovický kvítek, který se v kategorii 2 umístil na 2. místě. Žádný další český závodník na medailové pozice nedosáhl. Vítězem kategorie 3 a Mistrem Rakouska se stal Claus Angerer a Baryk Retrobelge. Titul Mistr ČR nebyl udělen, neboť žádný ze čtyř českých závodníků v kategorii 3 neplnil bodový limit zadání zkoušky.

Na závěr je třeba poděkovat členům Mondioring klubu ČR za pomoc při realizaci mistrovství. Děkujeme manželům Kelarovým, kteří se postarali o plné žaludky soutěžících i diváků, a všem partnerům a sponzorům Mondioring klubu ČR. Velké poděkování patří firmě VAFO s.r.o., výrobci granulí Brit, která je exkluzivním partnerem Mondioring klubu ČR.

Krásný areál, úžasné kulisy, vynikající závodníci a těžká úroveň udělali z letošního ročníku mistrovství skvělý závod. V příštím roce se bude společné Mistrovství republiky konat v Rakousku.

 

Text a foto: Zdeněk Dadák, www.mondioringklub.cz 

Rozhovor s Jiřím Tomanem, figurantem kategorie 1 a 3, který se zároveň se svým psem Eclipse Olbramovický kvítek umístil na 2. místě v kategorii 2

Jiří Toman pochází z jihočeského Písku, kde se v roce 1982 narodil. Vystudoval vyšší odbornou školu strojní. Pracuje jako psovod u celní správy. Mondioringu se věnuje třetí sezonu a s belgickým ovčákem malinois Eclipse Olbramovický kvítek mají na svém kontě už řadu úspěchů: 2. místo v kategorii 1 na Mezinárodním mistrovství ČR a 11. místo na FMBB 2016 ve Francii. V kategorii 2 v roce 2016 vyhráli Mezinárodní mistroství ČR a letos obsadili na tomto mistrovství 2. místo. Velkým úspěchem bylo i 5. místo na FMBB 2017 v Halle. Figurantskou licenci má Jiří od března 2016.

 

Jirko, pověz nejdříve našim čtenářům, jak jsou pro jednotlivé kategorie v mondioringu figuranti vybíráni? Na Mezinárodním mistrovství ČR a Rakouska v mondioringu 2017 jste byli tři figuranti – figuroval jste každý jednu kategorii, nebo se v mondiu figuranti nějak v jednotlivých kategoriích mění?

Figuranty vybírá pořadatel závodu a po domluvě mezi rozhodčím a figuranty se domlouvá, kdo jakou kategorii bude figurovat. Já jsem na letošním Mezinárodním mistrovství ČR a Rakouska figuroval kategorii 1 a 3 a v kategorii 2 jsem závodil.

 

Jaká byla spolupráce s dalšími dvěma kolegy, znali jste se už z jiných akcí?

Jedničky jsem figuroval s Marcinem Gawronem a trojky s Julienem Toegersem. Pro mě to byla obrovská čest figurovat s těmito kluky. Oba jsou velmi zkušení a figurovali i mistrovství světa.

 

Probíhá před závodem výběr figurantů, jako je tomu např. v IPO?

Na každý závod jsou vybíráni většinou tři až čtyři figuranti. Po domluvě se rozdělí, kdo co bude dělat a všechno se ještě dolaďuje na tzv. white dog (zkušební pes). Každý rozhodčí si figuranty poučí a řekne, jak si jednotlivé zákroky představuje. My se pak samozřejmě musíme přizpůsobit.

 

Jsi jedním z šesti oficiálních figurantů, uvedených oficiálně na webu Mondioring klubu ČR. Jak to, že je vás tak málo a co přesně musí figurant pro mondio splňovat?

V Česku tento sport není tak rozšířený, proto je i relativně méně závodníků, a počet figurantů tomu zatím odpovídá. Oproti IPO je tento sport, co se týká výbavy, nákladnější, mondioringový oblek stojí okolo 30 000 Kč. Je určitě dobré, když má figurant zkušenosti i jako psovod; základem je dobrá fyzička, tak jako i v jiných sportech. Musí znát zkušební řád, a co se týká atestací, tak projít písemným testem, fyzickým testem a předvedením figurantského výkonu ve všech třech kategorií před komisí.

 

Někteří z mondio figurantů dělají i IPO – jak se dá skloubit figurování těch dvou sportů? Co je společné a co odlišné?

Se sportem IPO nemám osobní zkušenosti, takže na tuto otázku si netroufám odpovědět. Ale řekl bych, že v IPO sportu je přesně stanovené, jak má zákrok proběhnout, držení těla, postavení rukávu a přesný zákrok psa. V mondioringu je každý závod jiný a práce každého figuranta je taky odlišná. V mondioringu jde o princip psa prověřit, nastolit mu nečekanou situaci, kterou musí vyřešit sám. Psovi se ztěžuje provedení zákusů pomocí bambusu nebo různých předmětů.

 

Co speciálního je oproti IPO v obranách mondio ze strany figuranta třeba? Figurují čeští figuranti i závody v zahraničí?

V mondioringu je úkolem figuranta odhalit slabé stránky psa. Z šestice našich figurantů mají tři kluci mezinárodní licenci a mohou figurovat i v zahraničí.

 

Pojďme k uplynulému mistrovství v Bystrovanech – kolik takovýchto zkušeností máš jako figurant za sebou?

Tohle byl můj čtvrtý závod, který jsem figuroval. Dovolím si říct, že všechny závody byly na vysoké úrovni a v každém ze závodů byla zvučná jména psovodů, kteří startovali i na mistroství světa.

 

Jak se Ti se psy na tomto ročníku pracovalo?

Bylo to velmi náročné, protože bylo obrovské horko, a hlavně početně obsazené startovní pole velmi rychlých a tvrdých psů.

 

Viděl jsi v práci českých a zahraničních psů nějaký rozdíl?

Určitě ano. Rakušáci patří ke světové špičce, což se ukázalo i v Bystrovanech. Vyhráli všechny tři kategorie. Největší rozdíl se ukázal v té nejvyšší kategorii. Na psy je kladena vysoká fyzická i psychická zátěž a tady se opravdu ukáže, kdo má jak má připravené zvíře.

 

Který cvik Tě při figurování nejvíce baví?

Nejzábavnější je pro mě tzv. transport, kterému předchází revír. Tzn., že pes musí nejprve figuranta, který je schovaný v úkrytu, najít, vyštěkat a pak doprovázet. Při doprovodu se snažíme psovi 3x utéct, například v okamžiku, kdy překonáváme se psem nějaký předmět, překážku nebo když vidíme známku nepozornosti ze strany psa. Za každý metr, kdy psovi utečeme, je bodová srážka.

 

Který cvik vnímáš jako figurant za nejnáročnější pro sebe jakožto figuranta a který podle Tebe naopak nejlépe prověří psy?

Královskou disciplínou je hlídání předmětu. Tady se nejvíce odhalila kvalita rakouských psů. Pes musí pracovat samostatně, kdy se mu snažíme třikrát předmět ukrást. Pes musí na hranici dvoumetrového kruhu zaútočit a následně i pustit a vrátit se zpět na hlídaný předmět.

 

Vzpomněl by sis na konkrétní výkon, konkrétního psa, který Tě naprosto uchvátil?

Jednoznačně pes Clause Angerera, Baryk Retrobelge. Byla radost tohoto psa figurovat, pro jeho bezchybnost, naprostou ovladatelnost a tvrdé zákusy. A ještě mi v živé paměti zůstala fena Nicoletty Pleskot a její přerušené zadržení.

 

Jirko, málokdo z nás měl mondioringový oblek na sobě – jak se v tom figurant cítí? 🙂

Je nám strašné horko… Když jsou tak vysoké teploty, jako byly v Bystrovanech, tak to opravdu není žádná sranda. Oblek má okolo deseti kilogramů a jak je v tom tělo zavřené, tak se člověk i rychle zadýchává.

 

Nestalo se Ti nikdy, že by pes přeci jenom kousal tak, že bys to bolestivě ucítil i přes ten na první pohled neproniknutelný oblek?

Abychom byli co nejrychlejší, tak máme závodní obleky, které jsou lehké, ale zároveň i slabé. Takže krvavé modřiny jsou pro figuranta úplně běžnou věcí.

 

No teda… Máte v mondiu nějaký slang, tj. speciální žargon, který používáte a který ve zkušebním řádu nenajdeme? Ptám se jako lingvista… 🙂

Nic mě v tuto chvíli nenapadá. Snad jen pojmenování cviků, kdy říkáme např. ,,osobka“, a podle zkušebního řádu je to ,, obrana psovoda“.

 

Pojďme nyní k nádhernému 2. místu v kategorii 2. které jste s Eclipsem vybojovali. Jak hodnotíš váš výkon?

Do závodu jsem šel s tím, že Clipovi (Eclipse Olbramovický kvítek) opravdu věřím. S přípravou mi pomáhala česká mondioringová špička Dušan Skula, Pavel Urban a Roman Vala v rolích figurantů a Věrka Hlaváčková s dolaďováním cviků poslušnosti – za což jsem jim samozřejmě moc vděčný. Tenhle závod nám opravdu sednul. Na poslušnosti, včetně skoků, jsme ztratili jen 4,5 bodu za drobné chybičky. Obrany byly také povedené. Clip je tvrdý pes s velkým srdcem, takže mu na jednotlivých zákrocích věřím. Spíše jsem vždy bojoval s pouštěním. Sebemenší neochota se v mondioringu tvrdě bodově trestá, a když je ve vyšších kategoriích více zákroků, je to pak na celkové bodovačce sakra znát.

 

Děláš s Clipem i jiné sporty, např. IPO? Jaký Clip je?

S Clipem teď už na štěstí dělám jen tenhle sport a určitě se to poslední dobou na výsledcích ukazuje. Dříve jsem pracoval ve věznici jako psovod a Clip byl můj služební pes. Když chce člověk dělat nějaký sport na vysoké úrovni, musí se věnovat jen tomu jednomu. Clip byl výborný i ve službě a ve služebních závodech jsme také dosahovali výborných výsledků. Ale udržet psa na špičce ve službě i v mondioringu moc dobře nejde. Jsou tam věci, které se mezi sebou perou. Clip to zvládal poměrně dobře oboje, ale od letošního roku jsem změnil zaměstnání a už mám Clipa jen na závody – a rozhodně mu to prospělo.

 

Jaký byl pro Tebe závod, kde jsi byl jak figurantem, tak závodníkem?

Je strašně náročné v jednom víkendu figurovat i závodit. Po odfigurování jedniček rychlá sprcha a už si musím hlídat svou kategorii a mezi tím se ještě postarat o psa. V Bystrovanech jsem na štěstí šel na plac až 13., takže byl i čas na krátký odpočinek a pak i přípravu pesana na výkon.

…a pocity z vítězství? 🙂

Společně s přítelkyní věnujeme mondioringu hodně času. Ještě připravujeme roční fenku, se kterou chce přítelkyně vyjet na první závody příští rok. Je to opravdu hodně náročné. Jezdíme na tréninky úplně běžně 150 a více kilometrů, a pak když se člověk postaví na bednu mezi Rakouskou špičku… – je to nádherný pocit a obrovská odměna za všechnu tu dřinu.

 

Co vaše další sportovní plány?

Letos chci startovat už jen v jednom, maximálně ve dvou závodech a tréninky věnovat kategorii tři, a podle toho uvidím, jestli příští rok budu ještě startovat ve dvojkách nebo v té nejvyšší kategorii.

 

A jak sis mistrovství v Bystrovanech jinak užil? Byl čas také na večerní zábavu? 🙂

Byl to krásný víkend, který jsem si opravdu užil. Povedlo se mi i v kategorii 2 osadit 2. místo s moc pěknými body. Na závodech bylo mnoho lidí, kterých si vážím a mám je moc rád, takže večer určitě popovídáme, ale já jako figurant chodím dřív spát, abych si odpočinul na druhý den. Je to velká zodpovědnost a nikdo z nás figurantů si nedovolí vysedávat až do rána a pak jít rovnou běhat po place.

 

Když se řekne Mezinárodní mistrovství ČR a Rakouska v mondioringu 2017, co se Ti jako první vybaví?

Velmi těžký a hodně kvalitní závod.

 

Nějaký vzkaz pro zájemce o mondio, nebo o jeho figurování?

Člověk musí tomuto krásnému sportu opravdu propadnout a věnovat mu spoustu času. Pokud se tomu chce člověk věnovat, musí si ujasnit, že to nelze kloubit s jinými sporty, aby to pes dělal na úrovni.

 

Krásné léto a děkuji za rozhovor,
Draha Mašková


Pokračováním v prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookies.By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. Více informací.More information.

Nastavení cookie na tomto webu je takové, že "umožňuje ukládání cookies", aby vám poskytlo nejlepší možnou stránku pro prohlížení. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení souborů cookie nebo klepnete na tlačítko "Přijmout" níže, souhlasíte s tím.The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

ZavřítClose