Kdy ses rozhodl být figurantem? Kdo Tě k figurování přivedl a jak to celé vzniklo?

Ve 13 letech jsem hrál šestým rokem fotbal a jednou při kondičním výběhu s týmem jsem viděl na cvičáku trénink obran, v té době takzvanou kruhovku. Zamiloval jsem se do obran hned, jakmile jsem to uviděl. Poslušnost a ostatní věci mě na začátku nezajímaly, ale to, jak ten pes kousal do toho člověka? Tak to jsem prostě musel zkusit, takže jsem se jednoho dne krátce poté rozhodl jít na cvičák a v pozdější době jsem přestal s fotbalem úplně. Tehdy na cvičák chodil můj bratranec, který již psy cvičil, takže jsme začínali spolu. Pamatuju si jen, jak tehdejší předseda říkal: „Jakmile přestaneš padat pod psy na zem, dáme ti normální rukáv a normální oblek.“ První návštěva cvičáku byla v roce 2002. Od 1. 1. 2003 jsem členem ZKO pod ČKS. V roce 2003 jsem si pořídil prvního psa německého ovčáka bez PP. V roce 2004 jsem získal 2. figurantskou třídu, v roce 2008 první figurantskou třídu a v roce 2010 svazového figuranta.

 

Měl jsi nějaký vzor? A máš ho i nyní?

Můj vzor byl vždy každý, kdo byl správný člověk a kdo na sobě pracoval a něco v životě dokázal. Už jako malý jsem se ptal mamky, proč musím poslouchat trenéra? Odpověděla mi: „Protože trenér je ten hlavní a nejdůležitější, to on vás trénuje, abyste byli nejlepší, a má za vás zodpovědnost. On vás učí, chrání a vede kupředu.“ Odpověděl jsem tehdy: „OK, tak já chci být trenér.“ Můj životní vzor vždy byl a bude filmová postava Maxima z filmu Gladiátor.

Co dělá podle Tebe dobrého figuranta?

Podle mne, základ je umět pracovat s lidmi. Umět lidi učit. Jednou mi jedna kamarádka řekla větu „Špatný učitel mluví, dobrý učitel vysvětluje, výborný učitel osobně předvádí, nejlepší učitel svými činy inspiruje.“ Umět lidi vést, motivovat, dát jim naději, zocelit je a dodat jim sebevědomí. Druhá důležitá věc – mít cit pro zvíře. Umět číst psa, nebát se zkoušet věci, nebát se nechat si poradit, umět přemýšlet nad daným problémem, mít chuť ho vyřešit, a zároveň si přiznat důvod, proč ten daný problém vznikl. Pořád se zdokonalovat a nestát na místě, umět naslouchat, a hlavně spolupracovat se zvířetem. Umět rozlišovat a rozpoznat psa. Přijít na způsob, který vyhovuje dané dvojici. Nechat si poradit a neustále se snažit na sobě pracovat a přicházet na nové věci. Nikdy nic nevzdat, nebýt lenivý a vždy dělat trénink naplno. Umět zachovat klid. Samozřejmě dobrá fyzická zdatnost. Dobrý figurant by měl zároveň být i psovod a měl by mít zkušenosti i jako psovod, protože jedině pak má šanci porozumět svým svěřencům a mnohem lépe porozumět i daným psům a jejich problémům. Pokud jste nikdy necvičili a nezávodili, je to příliš jednoduché radit někomu, kdo stojí na druhé straně. Musíte si to sami vyzkoušet, abyste věděli, jaké to je a jak k lidem podle toho přistupovat. Toto vše jsou podle mě faktory, které jsou důležité.

 

Bez čeho se dobrý figurant neobejde? Co vše potřebuje a co z toho se dá naučit, a co se naučit nedá, co prostě musí být už shůry dáno?

Dobrá fyzická zdatnost, plus spousta z toho, co jsem psal výše, se dá nějakým způsobem naučit, ale cit pro zvíře, chuť vést a učit lidi společně s jejich parťákem, to musí mít člověk od přírody. Podle mě je potřeba mít trošku talent a vlohy na sport, být sebevědomý a věřit si.

Dalo by se zevšeobecnit, jaké jsou styly figurování?

Myslím, že každý má svůj styl a každý je originál. Vždy se najde mezi figuranty nějaký rozdíl. Je potřeba být svůj a nic nekopírovat. Narodil ses jen jednou. Styly obecně se dají brát podle stylu boje, nošení psů nebo tlačení psa po zemi nebo mezi. Každý má jiné těžiště, výšku, každý cítí pozici, kde drží, a nese rukáv jinde. Způsob vedení boje je podle mě jistá image a charakteristika figurantů. Dále způsob běhu a pohyb rukávu před zákusem. Zafixování rukávu, moment nahození rukávu, umožnění psovi plný a bezpečný zákus, dostatečné prověření a rozlišení psů jak na sebevědomí, tak na rychlosti, síle a projevu při zákrocích. Způsob pohybu obuškem, rychlost pohybu a energie v bojích. Každý tyto věci má jinak. A já vždy říkám: „Když zapadneš mezi ostatní, tak zmizíš. Buď svůj!“ 🙂

 

Jaký je Tvůj styl? Co je pro Tebe jako figuranta příznačné?

Nejprve se vždy snažím psa poznat a přijít na to, jaký je. Co mu vyhovuje, a naopak co ne. Jakmile přijdu na to, jakou má povahu, začnu s ním podle toho pracovat. Mám rád soupeřivou, sebevědomou a přesnou obranu, výzvu a boj. Obrana není jen o tom, že pes kouše, v dnešní době už dávno ne…

 

Kterému svému kolegovi jsi svým stylem – podle svého názoru – blízký?

Když jsem začínal, byli mi nejbližší Radek Kupka a Jirka Mach. Každý v jiné věci, ale oba mi byli něčím blízcí. Dodnes se mi s nimi nejlépe spolupracuje a Jirku mam jako parťáka úplně nejradši.

Vyvíjí se nějak figurování? Jaký je tento vývoj a jaké jsou v něm tendence?

Vyvíjí se pro toho, kdo to chce vidět. Spousta lidí, a nejen figurantů, ale i psovodů, žije pořád ve stejné době. Pro mě se ale styly mění a šperkují každým rokem. Každý by na sobě měl pořád makat a zlepšovat se. Nezamrznout a zůstat stát. Nejhorší je věta „Já už jsem takový, já už se nezměním.“ No tak to jsem v ten moment právě skončil. Psi se zrychlují a zdokonalují, takže figuranti musí také.

 

Máš výrobce pomůcek, které Ti nejvíce sedí? Jaké konkrétní věci nejvíce?

Nejvíce vám sedí věc, kterou si sami vymyslíte a na jejímž vývoji se dokonce podílíte – není nic víc, než si vymyslet rukáv, který splňuje veškeré vaše požadavky a perfektně vám sedí a vyhovuje. Takže pro mě jednoznačně Gappay!

 

Jaké rukávy rád používáš? Nedělá Ti problém používat i jiné, které jsou například na akci dodány sponzorem akce?

Figuroval jsem již na mnoho rukávů různých značek i zahraničních a nikdy jsem s tím neměl problém. Když si vezmu rukáv na ruku a zavřu oči, tak musím cítit, že mi sedí, a nemusím si hlídat hranu klínu ani úhel. Prostě nic. Vezmu ho na ruku a jsem si jistý sám sebou a tím, co tam jdu dělat. Jedině tak jsem schopný figurovat na 100 %.

 

Jak jsou na tom čeští figuranti ve srovnání se svými zahraničními kolegy?

Podle mě máme nejlépe technicky vybavené figuranty na světě a celkově patří mezi nejlepší na světě. Naši mateřskou, specifickou českou techniku nám nikdo nevezme a nikdo nenapodobí, v tom jsme podle mě jedničky.

Co je třeba splnit na svazového figuranta ČKS?

Na zkouškách musíte napsat teoretický test a dosáhnout určitého počtu bodů, splnit fyzické zkoušky na daný limit a pak s přehledem a jistotou výborně projít praktickou zkouškou.

 

Byla dřina licenci získat a je složité si ji udržet?

Byl to pro mě velký zážitek plný napětí, adrenalinu a cenných zkušeností. Myslím si, že je určitě zapotřebí zodpovědná příprava, protože žádná procházka růžovou zahradou to není. Podle mě to není o kvantitě, ale o kvalitě, takže svazového figuranta by měl získat jen opravdu dobrý figurant.

 

Který figurovaný závod pro Tebe byl nejtěžší a proč?

FMBB 2015. Byl jsem 14 dní po nehodě na motorce. Takže jsem byl v celku rozlámaný a v den, kdy byl nástřelák, mi vyndával doktor stehy. Říkal jsem si jen, že to nesmím vzdát. Hodně mi to dalo a nikdy na to nezapomenu.

 

Figuruješ raději první, technickou část obrany, nebo kontroláky?

Určitě raději figuruju kontroláky, ale nevadí mi ani technika.

 

Jak se udržuješ v kondici? Pracuješ na sobě?

Chodím běhat a hodně sportuju i mimo tréninky se psy. Hlavně chodím do posilovny a beru doplňky stravy. Vitamíny a protein jsou na denním pořádku.

Figurant by měl před výkonem dodržovat určitou morálku, být zodpovědný vůči závodníkům, jejichž psy má prověřit, takže například večer před výkonem (myslím nějaký velký závod, třeba mistrovství) dlouho nepařit, nepřehánět to s alkoholem, je to tak? 🙂

Ano!

 

…povedlo se Ti to vždycky? 😉

Určitě jsem se na nějakém závodě odvázal a bavil se s ostatními kamarády, ale vždy se snažím jít zodpovědně a včas spát, abych byl druhý den použitelný.

 

Co na figurování miluješ?

Adrenalin, výzvu a zodpovědnost. Možnost někoho něco naučit a nejvíc dokázat vždy těm, co říkají, že to nejde, že to jde! 🙂

Figuranti prý mají spousty obdivovatelek, je to tak? 😉

Já jsem lásku nezískal tím, že jsem figurant, takže za mě to o tom není… 🙂

 

Byla situace, kdy se Ti něco nepovedlo, a dodnes Tě to štve? Nebo staré věci neřešíš – a prostě co bylo, bylo…

Určitě jsem v životě udělal mnoho chyb, ale vždy se z nich snažím poučit a neopakovat je. Podle mě člověk musí chybovat, jedině tak se může posouvat dál. Vlastní zkušeností.

 

Měl jsi někdy z nějakého psa obavu? Respekt? Strach věřím, že ne…

Ne, spíš jsem se vždy na dané rychlé psy, co se o nich mluví, moc těšil. Je to spojené s adrenalinem a výzvou. Mě to prostě baví.

Jak se před velkými závody cítíš?

Hodně se těším, připravuju se na to dost dopřed, koncentruji se. Záleží na tom, jakého máte parťáka, ale osobně se vždy těším na spolupráci. To je podle mě taky důležité – umět spolupracovat s kolegou, který s vámi figuruje závod. Dodává vám to pohodu a klid. Vždy si říkám sám pro sebe před závodem: Bude to pecka, ale vydrž a zachovej si vnitřní klid.

 

Jaký cvik z obrany Tě baví nejvíc? Proč?

Kontrolní výkon. Je to podle mě nejtěžší cvik pro figuranta a proto mě baví nejvíc. Chyťte se v 70km rychlosti cedule na motorce jednou rukou, zhruba tak to je na kontroláku. Nezraňte sebe ani zvíře, odchyťte psa, aniž byste spadli na zem. Rozlište rychlé a pomalé psy. Je to podle mě umění chytit čistě a bezpečně psa. Nesete velkou zodpovědnost a je to jen na vás. A to je pro mě nejvíc.

Odmítl jsi někdy někoho přijmout na výcvik?

Odmítl jsem lidi, kteří mi do tréninku vnášeli špatnou atmosféru mezi kolektiv nebo přistupovali ke psovi tak, že jsem toho prostě nechtěl být součástí. Na tréninku je pro mě důležitá pohoda a žádný stres, takže jsem podle toho musel někdy reagovat a jisté věci pozměnit.

 

Preferuješ nějaká plemena na figurování, nebo neděláš rozdíl?

Nepreferuju žádné plemeno, ale jednu věc určitě ano, a to, že pes musí mít alespoň minimální vlohy pro obrany. Nedělám psy, kteří nechtějí kousat. Nemyslím hned po prvním tréninku, ale myslím po delší době snažení a zkoušení všeho možného. Pokud se bavíme o tréninku, kde psa nutím a nebaví to ani jednoho z nás, je to ztráta času, a hlavně nejvíce trápíte psa. Samozřejmě někteří jsou více talentovaní, někteří méně, podle toho už si to potom musí každý srovnat sám v hlavě a svého psa brát, jaký je. Mně nedělá problém trénovat i slabší a průměrné psy, naopak mě hodně baví je zocelit a dostat co nejvýše.

 

Kolik jsi za dobu figurování utržil kousanců a zranění? Jaké bylo nejhorší?

Vždycky si po náročném závodě nebo tréninku říkám, že se cítím jako po boxerském zápase. Většinou jde o drobná kousnutí, bez kterých se tahle práce neobejde.

Jsi tvrďák a bolest neřešíš? 🙂

Bolest je jen určitý stav, který se dá přežít. To k tomu prostě patří a musíte se s tím naučit pracovat. Zkušenostmi se člověk naučí vnímat psy tak, aby k žádnému kousnutí nedošlo. Někdy se to bez toho ale prostě neobejde.

 

Máš rád výzvy? Adrenalin? Je figurování adrenalin?

Ano, mám rád výzvy a adrenalin. Figurování je pro mne obojí – velká výzva a zároveň adrenalin.

 

Jsi hrdý na to, že jsi figurant? 🙂

Vždycky jsem chtěl být nápomocný lidem. Díky figurování mám tu možnost jim pomáhat a učit nejen je, ale i jejich psy. Je to můj život a jsem rád, že jsem tuto možnost dostal.

Co by Tě potěšilo, když by se na současné sportovní kynologii změnilo? Ať už s ohledem na figurování nebo obecně.

Myslím, že v každém sportu se vše mění a zdokonaluje. V každém sportu je zapotřebí, aby se šlo dál směrem dopředu a nestálo na místě. Záleží hodně na tom, kdo rozhoduje a je postaven na vysoké pozici, protože podle mě by to vždy měl být někdo, kdo tomu opravdu rozumí a je, jak se říká v éteru, nyní v přítomnosti. Nejde se vracet k minulosti, jak se cvičilo dřív, dnes je to vše jinak a mělo by se s tím podle toho nakládat. Nehledat, co změnit na zkušebních řádech, ale IPO sport nechat takový, jaký je, a zpřísnit spíš jeho posuzování. O tom, že se budeme vracet do minulých let, to podle mě není. Potěšilo by mě, aby rozhodovali o věcech lidé, kteří se pohybují v kynologii nyní a mají moderní a přítomný náhled na kynologii, jedině tak máme šanci pokročit dál a nestát na místě.

 

Podle čeho jsou ČKS figuranti stavěni na velké závody? Je to spravedlivý systém?

O delegaci rozhoduje ČKS, myslím, že je vždy na prvním místě kvalita delegovaných figurantů, a to je podle mě spravedlivý systém. Ale každý někdy někde začne, a pokud mu nedáme šanci získat zkušenosti, tak daný figurant nemá šanci růst a být prospěšný naší kynologii a později i kynologii světové. Pokud jsou svazové zkoušky natolik přísné a figurant je s přehledem splní, měl by být stavěný a dostat šanci ukázat, na co má a co v něm je. Je to jen můj názor, sám vím ze začátků, jak bylo těžké někam se dostat a získat šanci figurovat ať už závod nebo výběrák a mistrovství. V dnešní době, než splníte svazové zkoušky a získáte licenci, nemáte moc možností figurovat nějakou nižší akci. Podle mě by neměl dělat rozdíl věk, není to o tom, že si musíte počkat, až budete starší, ale o tom, na co máte nyní ve srovnání s ostatními. Každý, kdo zkoušky a podmínky splní, musí být připraven závod odfigurovat. Podle toho musí tedy být zkoušky a výběr figurantů postaveny.

Přijal bys pozvání figurovat v zahraničí? Pokud ano, kam bys rád jel figurovat?

Několikrát jsem již pozvání přijal a byl to vždy velký zážitek. Chtěl bych jednou figurovat například německý DMC nebo BSP šampionát. Myslím si, že by to byla velká výzva, protože tam mají hodně kvalitní a rychlé psy, takže by to byla čest dostat takovou šanci. Určitě bych přijal pozvání i do jiných zemí, protože každá zkušenost je cenná a mě to prostě fakt baví :-).

 

Seřaď prosím podle sebe tyto hodnoty: rodina, kamarádi, láska, pes, figurování, zábava.

Láska, rodina, figurování, pes, kamarádi, zábava.

Nějaký vzkaz pro sportovní kynology od Tebe jakožto figuranta?

Kamarádi, žijte naplno, ničeho se nebojte a nikdy nedělejte nic napůl. Každý z vás může dokázat všechno, pokud bude opravdu chtít. Nikdy nic nevzdávejte a naslouchejte svému srdci.

 

Foto: Lucie Spálenková, Kamča Kudrnová, Petra Fürstová, Ivan Gabaľ a archiv autoraTéma:
Ad

Pokračováním v prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookies.By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. Více informací.More information.

Nastavení cookie na tomto webu je takové, že "umožňuje ukládání cookies", aby vám poskytlo nejlepší možnou stránku pro prohlížení. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení souborů cookie nebo klepnete na tlačítko "Přijmout" níže, souhlasíte s tím.The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

ZavřítClose