Jitka Jozová se narodila v Kladně roku 1981, vystudovala Strojní fakultu ČVUT a již 12 let pracuje jako psovod Policie České republiky. Sportovní kynologii se věnuje od dětství, v posledních letech ji vídáme na závodech s německým ovčákem Duel von Sramek (např. 9. místo na MM ČKNO 2016 a 2017) a Morganem od Policie ČR (např. 2. místo na MČR ZVV3 2017). Kromě toho, že je profesionální psovodka, je Jitka Jozová také figurantka.

Jitko, jsi jedna z mála žen-figurantek, které znám nejen v České republice, ale předpokládám, že i jinde na světě jich bude asi tolik jako u nás. Jak ses k figurování dostala?

Nejspíš to přišlo tak nějak „samo“, současně s výcvikem psů. Tenkrát (když jsem začínala cvičit) bylo normální, že rukáv vzal do ruky téměř každý. Tak jsem to taky zkusila, a ono to nebylo tak marný – a dokonce mně to začalo i bavit.

 

Takže jen obyčejná náhoda?

Ano, byla to náhoda :-).

 

Zvažovala jsi například i to, zda máš na figurování fyzičku? Přeci jen jsi drobná žena, snad se neurazíš :-).

Vše přišlo nějak samo časem. Tím, že jsem se figurování začala více věnovat, přišlo zjištění, že důležitá je hlavně technika a cit pro psy. Později, když jsem chtěla skládat figurantské zkoušky, jsem na fyzičce začala více pracovat, a tím i samotné figurování bylo o něco snazší.

Kdo Tě figurování učil a kdo byl v této práci se psy Tvůj vzor, pokud to tak tedy můžu říct.

V začátcích jsem začínala v ZKO Švermov, kde se mi věnoval místní figurant Martin Salcman. Později ale bylo zapotřebí získat více zkušeností, tak jsem oslovila svazového figuranta Ladislava Šímu, na kterého jsem jezdila trénovat se svými psy – a ten se mi věnoval až do získání figurantské třídy „svazový figurant“. Jinak se samozřejmě snažím neustále učit a sleduji práci ostatních.

 

Byly nějaké obtíže, se kterými ses musela jako žena-figurantka vypořádat? Co Ti dalo nejvíc zabrat?

Být jako žena figurantkou bylo – a myslím, že stále je – hodně neobvyklé. Spousta lidí to odsuzovala, ale našlo se naštěstí stejně tak i docela dost těch, co mi pomáhali a fandili a bez kterých by to nešlo.

Co Tě na figurování psů naopak baví a „proč to vlastně děláš?“ 🙂

Baví mě práce se psy celkově – ať už třeba příprava psa od štěňátka nebo příprava na závody.

 

Jsou pro Tebe nějaká plemena „za trest“, tj. nerada je figuruješ? A odmítla jsi někdy nějakého psa figurovat?

Nedá se říct, že by nějaká plemena pro mě byla „za trest“, spíš jsou jedinci, s kterými je radost pracovat, a pak jsou jedinci, kterým se člověk musí více věnovat. Nejsem psí rasista 😀 a nikdy jsem neodmítla figurovat žádného psa.

Jak se fyzicky udržuješ na výši, abys odchytala i kontroláky ve vysoké rychlosti?

Figurování je hodně o technice, ale samozřejmě i fyzička je jeho nedílnou součástí. Snažím se pravidelně chodit do posilovny, občas si jdu zaběhat. Ale přiznám se, že nyní už ne v takovém nasazení, jako když jsem figurovala na úrovni „svazového figuranta“.

 

Byla jsi někdy zraněná?

Z figurování nikdy. Občas samozřejmě něco bolí, obzvláště když delší dobu nic nedělám – to si pak tělo malinko stěžuje.

 

Mají figurantky nějaké úlevy při skládání figurantských zkoušek nebo jedou podle pravidel pro muže (mám na mysli hlavně fyzické testy)?

Vše je podle jedněch pravidel. Fyzické testy jsou podle pravidel pro muže u ozbrojených složek (teda podle těch, co byly kdysi, v současné době jsou fyzické testy u ozbrojených složek trochu jiné).

Jaká je tedy nyní Tvá figurantská třída?

V současné době mám zadanou I. figurantskou třídu*. Od roku 2008 do 2011 jsem měla zadanou tř. svazového figuranta. Mimo to mám již několik let přiznanou třídu bonitačního figuranta Českého klubu chovatelů Německých ovčáků.

 

Figuruješ také závody?

V současné době, kdy mám dva závodní psy a působím také jako rozhodčí z výkonu, už nezbývá na figurování závodů žádný čas. To již přenechám mladším.

 

Míváš šatnu společně s kolegy muži-figuranty?

Ano! 🙂

Ještě asi přesně nezaznělo, kolik let se figurování věnuješ?

Přesně nevím, ale prvního figurantského přezkoušení jsem se zúčastnila v roce 2004, kde jsem získala II. figurantskou třídu. Takže už je to hodně dlouho… 🙂

 

Figuruješ i vlastní psy? Podle čeho si Ty osobně vybíráš figuranty?

Ano a myslím si, že většina figurantů si z převážné části figuruje vlastní psy. U nás máme výborné figuranty a já osobně dlouhodoběji spolupracuji s těmi, kteří jsou mému stylu práce se psy nejblíže, a to s Martinem Matouškem a Jirkou Machem.

Mohla bys přiblížit svůj styl figurování? Tlačíš psa na zemi nebo ho naopak zvedáš a běžíš s ním, jako to dělají třeba Holanďani?

No řekla bych, že něco mezi, ani psa netlačím na zemi, ale ani s ním neběžím. Důležité pro mě je psa prověřit a připravit na zkoušky a závody. Samozřejmě zvládám různé styly tlačení psa, protože někdy je zapotřebí se psu přizpůsobit, abychom dosáhli požadovaného výsledku.

 

Před střetem na kontroláku figurant psovi ještě hrozí „pokřiky“ – jaký je pro ně termín v češtině? 😉 Jaké to je se odpoutat od běžných konvencí a pokřikovat takto na place? 🙂

🙂 🙂 🙂 Vůbec netuším, jestli se tento pokřik nějak jmenuje. Ale odpoutat se na place musí člověk i při výcviku, na to ani nemusí figurovat.

 

Máš klasické obrany, na které se mohou zájemci přihlásit? Kde a kdy a jak? 🙂

Ano mám, ale už jen pro pár stálých lidí. Vzhledem k časové vytíženosti figuruji jen jednou týdně na Kladně a sem tam výjimečně nějaké zkoušky.

 

Jak na ženu-figurantku reagují psi? Předpokládám, že psi na ženu asi i budou reagovat jinak.

Ze začátku bylo pár jedinců překvapených, ale po krátkém seznámení už tuto skutečnost neřešili. Dneska se už jen zřídka najde jedinec, který je mnou překvapen.

A co reakce psovodů, rozhodčích nebo diváků?

Začátky nebyly jednoduché, spousta lidí mně podporovala, fandila mi, ale našli se i tací, kteří byli přesvědčeni, že figurování je jen pro muže. Dneska už bych řekla, že s rukávem na ruce nikoho nepřekvapím.

 

Jak Ti sedí figurantská výstroj – co kalhoty? A především co rukávy? Řekla bych, že mohou být delší na lokti – je třeba nějakých úprav? Máš vybavení přímo pro sebe na míru?

Naštěstí jsem s figurantským oblekem neměla nikdy problém, sice musím mít nejmenší velikost, ale sedí krásně. S rukávy už je to horší, přesně jak píšeš – většina je delších v lokti. Pár tréninkových rukávů mi vyhovuje, ale většinu rukávů mám zkrácenou na míru.

 

Měla jsi ambice být lepší než muži-figuranti? 🙂

Nemám ambice srovnávat se muži-figuranty. Figurování je pro mě koníček a snažím se vždy stejně – jak nejlépe to jde.

Očekávala bych, že figurantka bude tvrdší nátura i v reálném životě – jsi taková? …máš třeba ráda černý humor, posloucháš tvrdý rock a jezdíš na motorce? 😉

Tohle by spíš posoudili ostatní, ale tvrďák určitě nejsem :-). Nicméně na motorce jezdím, když čas dovolí… 😉

 

Cvičíš s německými ovčáky – jak dlouho se věnuješ sportovní kynologii, kolik jsi měla psů a kolik jich máš dnes?

Sportovní kynologii jsem se věnovala už jako mládežník. Můj první pes byl německý ovčák Cyron Arcis, s kterým jsem začínala. Následoval pes Ert Bořický jez, se kterým jsem se bohužel po složení zkoušky IPO3 již dál nemohla věnovat sportovní kynologie ze zdravotních důvodů. Po něm přišel můj první služební pes Faki Bořický jez, se kterým jsem jako psovod začínala u Policie České republiky a se kterým jsem složila také zkoušku IPO3.

Aktuálně mám přiděleny dva služební psy: šestiletého Morgana od Policie ČR, který letos startoval na MČR ZVV3 (2. místo, nejlepší stopa mistrovství, titul Res. CACT) a 1,5 roku starého Xira od Policie ČR, který je zatím v přípravě do služby.

Ze soukromých psů mám 10,5 roku starého psa Orin Leryka, který si užívá zaslouženého důchodu. Dále pak Orinkova syna, pětiletého psa Duel von Sramek, se kterým jsme loni i letos startovali na MM ČKNO (9. místo 2016 i 2017) a čerstvě mám čtyřměsíční štěňátko (Duelova syna) Jakuba Soví mlýn.

 

Připravuješ Jakuba stejně jako své starší psy, nebo ve výcviku používáš i třeba nějaké výcvikové trendy a novinky? 🙂

Jakuba připravuji téměř stejně jako své předchozí psy. Samozřejmě se snažím sledovat nové trendy a zakomponovat je do výcviku svých psů. Ale z převážné většiny používám metody, které mám vyzkoušené a které vyhovují nejen mně, ale především konkrétnímu psovi, kterého zrovna cvičím.

Tvým nejčerstvějším úspěchem je 2. místo na Mistrovství České republiky ZVV3 2017 s Morganem od PČR, jak bylo již zmíněno a k čemuž srdečně gratuluji! 🙂 Jak se vám závod povedl z tvého pohledu? Není obtížné připravovat psy podle IPO i Národního zkušebního řádu?

Mockrát děkuji. Příprava psa podle IPO a NZŘ je odlišná, ale ve spoustě věcí i podobná. Úspěch je to neskutečný a moc za něj Morgánkovi děkuji. Jeho i mojí nejslabší disciplínou je poslušnost (což je vidět na bodech :-). Největší radost mi udělal na stopě, kde získal 99 bodů, a tím vybojoval nejlepší stopu mistrovství.

 

Jitko, nikdy jsi neměla jiné plemeno, než je německý ovčák? Proč tento výběr? Co máš na nich ráda?

Ne, neměla, německý ovčák byl mým snem již od dětství. Toto plemeno mi vyhovuje ve všech ohledech, neměnila bych.

 

Prozradila bys nějaké své další cíle a plány, ať jde o figurování, práci rozhodčí nebo vlastní sport?

Nadále se pracovat se psy a doufám, že snad se i zlepšovat ve všech oblastech kynologie, kterým se věnuji. Plánem na příští rok je, že se pokusím opět závodit jak s Duelem dle IPO, tak s Morganem dle NZŘ, a snad nám bude štěstí opět přát. A samozřejmě co nejlépe připravovat jejich následovníky.

Co Tě pobaví a co naštve? Jak ráda trávíš volný čas?

Psi jsou nedílnou součástí mého života, takže veškerý čas věnuji jim. Když se přece jen najde nějaká chvilka volna, tak ráda zajdu s přáteli na dobré jídlo nebo si vyjedu na motorce.

 

Máš nějaké životní krédo, kterým se řídíš?

Nemám žádné životní krédo :-). Dělám vše, co mě baví, a snažím se to dělat co nejlépe.

 

A prosím obligátní vzkaz našim čtenářům na závěr?

Dělejte i vy vše, co vás baví, a dělejte to co nejlépe! 🙂

Jitko, moc Ti děkuji za rozhovor a přeji hodně pejskařského i osobního štěstí! 🙂
Draha Mašková

 

Foto: Petra Fürstová, Helena Hubáčková, Tereza Suchánková, Gabriela Volná, Ivan Gabal

* Pozn.: Figuranti jsou v ČR rozděleni podle kvalifikace do tří skupin:

  1. II. třídy (pro potřeby ZKO), ti provádí výkon své funkce při výcviku psů v ZKO, jakož i na zkouškových akcích pořádaných v rámci ZKO.
  2. Figuranti I. třídy (krajští), provádí výkon své funkce při výcviku psů v ZKO, jakož i na všech výcvikových akcích pořádaných ZKO v rámci krajů (včetně závodů bez zápisu výcvikové značky). V případě potřeby a rozhodnutí krajských a svazových orgánů mohou vykonávat figurantskou práci i na samostatných výcvikových akcích vyššího charakteru.
  3. Svazoví figuranti provádí výkon své funkce na výběrových, svazových a mezinárodních výcvikových akcích, na které je zpravidla delegován Výcvikovou komisí ČKS.

Téma:


Pokračováním v prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookies.By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. Více informací.More information.

Nastavení cookie na tomto webu je takové, že "umožňuje ukládání cookies", aby vám poskytlo nejlepší možnou stránku pro prohlížení. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení souborů cookie nebo klepnete na tlačítko "Přijmout" níže, souhlasíte s tím.The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

ZavřítClose