Ahoj, jmenuji se Jose Stienstra-Pelsma a mám přezdívku „máma holanďáků“. Je mi 51 let, mým manželem je Klaas Stienstra a máme syna Jacka. Žijeme v Hoogkerku nedaleko Groningenu v Holandsku a vlastníme rodinnou firmu „Active Dog Care“ – denní péče o psí mazlíčky a výcviková škola.

Jsme také zakladatelé chovatelské stanice v. Le Dobry. Od roku 1975 do 2000 jsme měli dobrmany a od roku 1997 až doposud chováme a cvičíme krátkosrsté holandské ovčáky. Naším cílem je chovat holandské ovčáky do sportu. Chceme ukázat světu, že tito psi jsou skvělým pracovním plemenem, které může soutěžit s německými ovčáky a belgickými ovčáky malinois. To je také důvod, proč jsem před pěti lety založila „the World Dutch Shepherd Federation“ – WDSF (Světová federace holandských ovčáků). Tento rok je mým posledním ve funkci prezidentky WDSF.

Gratuluji ještě jednou ke Tvému vítězství a ráda bych se zeptala, co pro Tebe znamená?

Děkuji. Toto vítězství pro mne a naši chovatelskou stanici v. Le Dobry znamená neskutečně moc. Nejdříve chci ale říci, že to byl můj syn Jack Stienstra, kdo vycvičil a připravil psa Holland Messi v. Le Dobry. Díky jeho práci jsme mohli dosáhnout tohoto vítězství. Jack a Messi závodili třikrát na mistrovství světa (MS) WDSF a dvakrát na MS FCI IPO. Letos si Jack vybral, že na WDSF bude v roli figuranta. Bylo proto pro mě ctí, že mi svěřil zkušeného Messiho a já se s ním mohla zúčastnit MS WDSF v Roden.

Každý psovod sní o tom, že se stane mistrem světa. Je to největší úspěch, korunovace vší té tvrdé práce, vrchol mé kariéry coby trenérky a psovodky, a navíc jsme také chovateli Messiho. Nedílnou součástí mé radosti je i to, že s Messim pracujeme jako tým, že mě má rodina, přátelé, klub a členové týmu zcela podporují a že jsem obklopena lidmi, kteří mají stejnou vášeň pro kynologii a holandské ovčáky. Jde vlastně o zábavu a o to, že ji sdílíte s lidmi, které milujete.

 

…a co pro Tebe znamená samotná účast na Mistrovství světa WDSF 2018?

Zúčastnit se Mistrovství světa WDSF 2018 bylo fantastické. Je to čest závodit za své plemeno na nejvyšší úrovni a ukázat kvality holandského ovčáka. Jako zakladatelka WDSF jsem sledovala, jak se mistrovství WDSF postupně vyvíjí až do současného stavu. Letos se na 5. ročníku MS WDSF závodilo v pěti disciplínách a zúčastnilo se ho celkem téměř 150 závodníků s holanďáky z 18 zemí – bylo to zkrátka neskutečné! Jedna velká „holandská“ rodina se stejným cílem: ukázat světu, jak speciální a rozmanité naše plemeno je. Bylo skvělé znovu vidět staré přátele, seznámit se s novými lidmi, bavit se, užívat si legraci a soutěžit spolu navzájem.

Jaké byly Tvé pocity v okamžik, kdy již bylo jasné, že jsi vítězkou své kategorie?

Když mi rozhodčí řekli body, byl to pro mě velmi emotivní zážitek. Mému otci byla diagnostikována rakovina, a jelikož se v době mistrovství léčil, nebylo vůbec jisté, zda se na stadion osobně dostaví. Když jsem tam ale objala své rodiče, slzy tekly proudem. Můj otec mě vždy podporoval, je jedním z mých největších fanoušků a jsem neskutečně vděčná za to, že se cítil natolik dobře, aby zhlédl náš výkon. Jak jsem už řekla, vyhrát titul získá svou pravou hodnotu až díky lidem, se kterými ho můžete a chcete sdílet. Na druhou stranu se mi ulevilo, že jsem dokázala předvést, jaký je Messi skvělý pes a že já jsem dobrá psovodka. Ne každý mi přál štěstí, takže jsem se soustředila na to, abych „nepřejícím“ předvedla, že se mýlili. Byla jsem hodně pod tlakem a nebyla jsem si jistá, jestli ho setřesu – ale Messi mě podržel a zvládli jsme to.

 

S jakými očekáváními a cíli jsi na MS odjížděla?

Mým cílem bylo si mistrovství užít a ukázat světu, že Messi je fenomenální pes. Byl ve skvělé kondici, nasvalený a veselý, Jack ho velmi dobře připravil. Messi má své jméno po fotbalové legendě a je, stejně jako tento hráč, velmi talentovaný. O našich šancích jsem neměla pochyb, ale zároveň jsem věděla, že nesmím udělat chybu. Konkurence byla silná, stres byl vysoký, já jsem byla hodně emočně naladěná a musela jsem si udržet čistou hlavu. Neměla jsem vlastně žádná očekávání, jen jsem doufala, že předvedeme výkon na stejně vysoké úrovni, jaký jsme podávali na trénincích před mistrovstvím.

Jak nyní, s odstupem pár měsíců nahlížíš na své vítězství – změnilo se tím něco? Jak jsi oslavila vaše vítězství? 🙂

Bohužel bylo vše jinak… Den po mistrovství dostal Messi vysokou horečku. Ihned jsme jeli na kliniku a prožili jsme několik hodně stresujících dní. Když váš pes bojuje o život, vítězství už není vůbec důležité. Věřila jsem, že to zvládne a uzdraví se. Naštěstí se Messimu daří už mnohem lépe a my stále zkoumáme, co zapříčinilo jeho náhlou nemoc. V současné době Jack připravuje Messiho na holandské mistrovství pracovních psů. Pokud se Messi úplně zotaví, doufáme, že se s ním kvalifikuje na MS FCI IPO. Opravdu doufám, že se Jack s Messim tohoto závodu v září zúčastní. Těsně po skončení mistrovství světa holandských ovčáků jsem byla totálně vyčerpaná – náhlá nemoc Messiho, starosti o zdraví mého otce, množství energie, kterou mě stálo být členem organizačního týmu mistrovství WDSF a zároveň být prezidentkou této organizace, a k tomu ještě negativní vibrace od malé skupiny lidí… Pro mě to bylo jak na houpačce, emoce jely jak na horské dráze a doteď vlastně nenastal správný okamžik oslavit naše vítězství.

Popiš prosím svůj výkon v jednotlivých disciplínách – co Tě potěšilo, co zklamalo, co bys udělala jinak a vyplývá z toho pro Tebe nyní nějaké ponaučení? 🙂

Stopa: Tráva byla hodně vysoká, ale tento terén byl pro všechny závodníky stejný. Stopy byly pěkné, ale jak si tráva lehla, ne vždy byla stopa vidět a horko také sehrálo svou roli. Jelikož jsem měla poslušnost i obranu za sebou v sobotu, zbývalo mi s Messim „jen“ odčuchat. Umí stopy hodně dobře, ale znáte to, deset metrů za psem nikdy nevíte. Začátek byl klidný, Messi byl soustředěný, nicméně rozhodčí si všiml, že šel na prvním úseku s trošku vyšším nosem. Toto nemohu potvrdit, protože jsem to při chůzi za psem nezaregistrovala. Na prvním úseku nebyl žádný předmět, tak jsem si pomyslela: „Doprčic, přešel ho nebo co to jako je?“ První lom byl dokonalý, bez změny tempa, Messi pokračoval ve stopě klidně a s nízkým nosem. Druhý úsek vypadal stejně a první předmět byl označen hezky, ale dle mého to Messi umí lépe, co se koncentrace týká. Viděla jsem, jak se rozhlíží, kde jsem, ale řekla bych, že to bylo kvůli stopovačce. Rozhodčí si toho kvůli výšce trávy nevšiml. Pak Messi pokračoval ve stopě dobře, bez zrychlování, vyhledával stopu pečlivě, přesně podle zkušebního řádu. Druhý lom a třetí úsek byly stejně povedené, jakož i lom a předmět na čtvrtém úseku byl označen stejně jako první předmět. Pak následoval poslední lom, který byl vypracován s malinko vyšším nosem, ale následovalo opět správné sledování stopy, nicméně nás to stálo dalšího půl bodu. Poslední předmět byl označen správně. Celá naše stopa byla fantastická, předměty byly dobře označeny, ale co se týká koncentrace, řekla bych, že lehání si u předmětů na stopovačku nebylo stejné jako při tréninku. Byla jsem ovšem samozřejmě velmi šťastná za 99 bodů za naši stopu.

Poslušnost: Páteční trénink nevyšel dle představ, a proto jsem věděla, že se v sobotu musím více soustředit na hru a musím být myslí na závodě, a ne dumat o organizačních záležitostech nebo o něčem jiném okolo. Proto jsem v sobotu ráno zůstala doma a dělala rutinní, každodenní věci. Nemohla jsem podpořit svého syna a manžela zároveň. Jack figuroval kategorie IPO1 a IPO2 a Klaas měl před sebou stopu. Obvykle bych stála v obou případech v první linii a fandila jim. Naštěstí se jim oběma velmi dařilo. Když jsem pustila Messiho, věděla jsem, že se cítím prázdně a nepříjemně. Ale náš úžasný Messi mi řekl: „Neboj, nenechám tě v tom, bude to v pohodě!“ A měl pravdu. Na plac jsem měla nástup kolem poledne. Nevnímala jsem lidi a snažila jsem se soustředit jen na hru. Po správné rozcvičce a pár sranda-cvicích jsme se šli nahlásit a jako první nás čekalo dlouhodobé odložení. Když jsem tam stála, všimla jsem si, že se poblíž povaluje několik větviček a jen jsem doufala, že se Messi nehne, aby na ně dosáhl. Srdce mi tlouklo více než obvykle. Když si Messi lehl, bylo znát, že větviček si všiml a párkrát zaštěkal, že by třeba… Při chůzi se Messi chvilkami předcházel, ale po změně tempa už se srovnal a ve skupince se správně soustředil. Pak jsem já udělala chybu, ale co naděláte, musíte pokračovat. Messi správně zaslechl povel a já jsem neslyšela publikum, takže si sedl. Umí to udělat i rychleji. Přiřazení bylo dobré, ale když se pak díváte na video, vidíte, co tam dělal. Všimnete si, že poskakoval, ale při závodu nevidíte, že udělal pár krůčků navíc – a když se otočíte, vypadá to jako perfektní cvik. Ovšem na videu pak vidíte, že ty krůčky tam byly. Aporty měl pěkné, činku na volném aportu sebral hezky a měl dostatečnou rychlost a hezké přirazení. Skoky přes překážku mohly být vyšší, ale byly bez doteku a přiřazení bylo správné. Aport přes áčko byl také vydařený. Vysílačka byla prováděna na velmi krátkou vzdálenost, rozhodčí mi nařídil položit psa po 20 metrech. Messi zareagoval správně, rychle se otočil a ulehl. Získali jsme sice vysoké body, ale nebyli jsme jediní s tak vysokým skóre. Každopádně jsem byla šťastná, že Messi předvedl hezký drajv a motivaci a byla jsem velmi potěšena získanými 96 body. Sen, získat takové body na MS.

Obrana: Před obranou jsem si krátce s Messim krátce zakousala na manžela – vždycky na něj dobře kouše, takže měl dobré, pevné a tvrdé zákusy. A potom nástup na start. Řekla bych, že Messi mohl oběhnout první a druhou maketu trošku rychleji, nicméně potom přidal plyn a zbytek revírů byl v pěkné rychlosti. Od vyštěkání až do konce obrany jsem pak měla velmi drajvového psa s dobrými, tvrdými zákusy a pěknými pouštěčkami, také doprovody byly hezké a velmi precizně provedené, dle mého názoru.

Přibliž prosím ze svého pohledu závod těm, kteří se ho nemohli účastnit.

Pátý rok se na Mistrovství světa WDSF v IPO3 kategorii předvedlo 48 závodníků. Kromě kategorie IPO byly součástí závodu také Světové poháry dalších čtyř disciplín, a to na stejném místě: mondioring, IPO R, agility a obedience. Celkem se sešlo 148 holandských ovčáků z 18 různých států a předvedly se všechny variety plemene. Báječný výsledek pro nepříliš početné plemeno. Akce byla otevřena úchvatným zahájením. Byla jsem členkou organizačního týmu, který byl zodpovědný za IPO, takže moc dobře vím, kolik práce, času a úsilí dobrovolníci do tohoto mistrovství vložili. Místo konání, KV Noordenveld v Roden, je nádherné. Soutěžní plac je obklopen stromy, a tak se při pěkném počasí dalo snadno najít místo ve stínu a okolí také nabízelo řadu možností na vycházky se psem. Místní média (noviny, rádio a televize) se zajímala o závod a byla zábava slyšet a vidět rozhovory a dojmy lidí v místních zprávách. Soutěž si užili závodníci i diváci. Vášeň pro holandské ovčáky nás sjednotila, účastníci se rádi opět setkali a poznali nové lidi. Přátelské atmosféry si všiml i tisk a diváci, kteří nikdy o holandských ovčácích neslyšeli. Jsem velmi hrdá, že jsme při propagaci našich psů odvedli tak skvělou práci.

Možností k přespání byl dostatek, stadion byl dobře ozvučen a užili jsme si bezvadný večírek. Byla to radost být na místě a každý vnímal přátelskou a přívětivou atmosféru. Terény na stopu byly pro každého stejné – vysoká tráva a dostatek prostoru. Kladeči a vedoucí skupin brali svou úlohu vážně. Stopy byly položeny v dobré délce a předměty správně umístěny, celkově byly výsledky ze stop velmi dobré. Kvalita různých psů byla velmi vysoká. Závodní plac byl pěkně připraven, vlajky všech zúčastněných zemí vlály na stožárech a pro tisk a další hosty bylo připraveno speciální zázemí. Aktualizace výsledků a videí byla rychlá a online. Soutěžní dny probíhaly hladce a dle harmonogramu. Měli jsme čtyři mladé, ale velmi talentované figuranty a rozhodčí posuzovali závodníky férově. Kvalita účastníků byla vysoká. Samozřejmě, že někteří psi měli ale problémy s figuranty a jejich hlasovým projevem. Byla to ovšem napínavá akce, kterou navštívilo mnoho diváků a zajímavých lidí ze světa kynologie.

Pojďme zpět k Messimu – jaký je? Jaká je jeho silná stránka?

Holland Messi v. Le Dobry je nádherný pes s velmi stabilní povahou. Má srdce ze zlata, je přátelský k ostatním lidem a zvířatům. Je také velmi přizpůsobivý. Obvykle pracuje s Jackem, ale nemá sebemenší problém se přizpůsobit mně. Jeho silnou stránkou je jeho otevřenost, osvalení, flexibilita, nadání, síla, přátelskost a věrnost. Je to nekomplikovaný, praktický a zkušený pes. Jeho vášní je stopa a obrana. Je to zkrátka pes, který je vám oporou. 

 

Proč holandský ovčák? Čím je toto plemeno pro Tebe výjimečné a srdeční? Komu bys ho doporučila?

Holandské ovčáky jsem si vybrala, protože jsou unikátní. Jsou citliví, láskyplní a všestranní. Holanďák může ale žárlit, pokud se mu nedostává veškeré pozornosti, kterou vyžaduje. Toto plemeno doporučuji lidem, kteří chtějí být se svým psem aktivní. Je nutné mít na paměti, že holandský ovčák není žádný tvrdý pes. Je snadno cvičitelný a miluje pracovat pro svého člověka. Budou vás chránit a budou zkrátka vždy pro vás.

Jaké jsou Tvé další kynologické plány, cíle, sny? Jak vysoko je vlastně sportovní kynologie v žebříčku Tvých osobních hodnot? Je to jenom koníček, nebo snad víc?

Kynologie hraje v mém životě obrovskou roli. Je to moje vášeň. Miluji cvičit a pracovat se svým psem a cítím jako opravdové požehnání, že toto mohu sdílet se svou rodinou. Když blízcí lidé vědí, o čem je kynologie a výcvik, je to motivující a pomáhá to. Klaas má méně motivace, aby byl v kynologii stále aktivní. Moc mi chybí naše společné tréninky, protože obdivuji jeho znalosti a cit pro psy. Jack je mladý a má své vlastní plány a vize. Mým cílem do budoucna je se jednou opět vrátit na nejvyšší úroveň. V roce 2005 jsem se s Tessou zúčastnila FCI IPO MS v Bredě. Pokud Jack nepojede na FCI IPO MS v září, ráda bych předvedla Messiho v Itálii. Záleží to na několika věcech, ale největší prioritou je, aby byl Messi 100% zdravý. Když to nevyjde, doufám, že si svůj cíl splním s Queen (Holland Quincy v. Le Dobry). Byl by to pro mě splněný sen, kdyby titul Mistra světa FCI IPO získal Jack nebo já. Protože to je jediný titul, který nám chybí.

 

Máš nějaké životní motto, kterým se řídíš?

Lidé vás budou soudit bez ohledu na to, co děláte. Žijte si proto svůj život tak, jak chcete vy.

A vzkaz pro naše čtenáře na závěr? 🙂

Život ani výcvik není snadný… Ale když najdete parťáka, je radost s ním trénovat. Psa nikdy nezklamete, vždy vás rád přivítá a vydá ze sebe pro Vás to nejlepší. Pokud udělá chybu, běžte se podívat do zrcadla. Vy jste ta osoba, ke které pes vzhlíží, kdo ho učil věci, které má dělat. Váš pes je vaším přítelem, tak buďte spravedliví a nepouštějte se do rozbrojů, které za to nestojí. Trénink je o radosti, a to je to nejdůležitější.

 

Moc děkuji za rozhovor a přeji jen to nejlepší Tobě i Tvé rodině – hlavně pevné zdraví,
Draha Mašková

 

Překlad: Eva Fiedlerová
Foto: Tereza Vajnerová a archiv autorky, Le Dobry Hollanders


Téma:


Pokračováním v prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookies.By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. Více informací.More information.

Nastavení cookie na tomto webu je takové, že "umožňuje ukládání cookies", aby vám poskytlo nejlepší možnou stránku pro prohlížení. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení souborů cookie nebo klepnete na tlačítko "Přijmout" níže, souhlasíte s tím.The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

ZavřítClose