Markéta Maňáková patří už několik let ke stálicím špičky české sportovní kynologie, ale úspěchy slaví i její odchovy – má chovatelskou stanici belgických ovčáků malinois z Údolí Jizery. V současné době má dvě fenky – zakladatelku svého chovu a mnoha úspěchy ověnčenou Abby Ostraryka, se kterou se nominovala na mistrovství světa všech plemen a s níž se účastnila top akcí ve sportovní kynologii – pro rok 2016 to bylo například FMBB. Novou nadějí pro sport i chov je Markétina fenka „A“ Coudy z Údolí Jizery, která skončila na CACITu v Dobříši 2016 na 7. místě.

 manakova_01 manakova_02

Markéto, zmínila jsem, že už několik let patříš ke špičkám českých závodníků ve sportovní kynologii. Upřesni prosím, jak je to dlouho – kdy se dostavil Tvůj první velký úspěch a s jakým psem?

Moje taková ta opravdová závodní „kariéra“ se dostavila právě s fenou Abby, se kterou závodím již třetím rokem. Právě ona mě dostala na tu nejvyšší metu, a to účast na mistrovství světa FMBB 2016.

 

Jaké jsou Tvé další úspěchy? Vzpomeneš na závod, který pro Tebe byl z nějakého důvodu nejkrásnější a který byl nejobtížnější?

Pro mě nejobtížnější závod byl můj první závod Czech Maliois Clubu (CMC) 2013 🙂 – žádné zkušenosti, spousta emocí a obrovská tréma. Dodnes vzpomínám na ty šílené pocity :-). Nejkrásnější závod byl asi letošní CACIT. Je úžasné vidět své odchovance, jak jim to na place šlape! 🙂

 

Jak zvládáš trému, máš na ni nějaký recept? A rituál před jednotlivými disciplínami? Jak těsně před závodem připravuješ psa, kdo Ti pomáhá?

Na trému asi recept neexistuje – vždy jsem trochu nervózní, ale jak vlezu na plac, už se soustředím jen na „nás“ :-). Příprava psa se odvíjí od aktuálních časových možností a nějaký extra rituál nemám. Naštěstí mám kolem sebe spoustu skvělých lidí, takže mi vždy někdo pomůže :-).

 

Jaké byly Tvé předchozí zkušenosti se psy? Měla jsi vždycky jen maliňáky? Proč právě toto plemeno?

Já začínala v 11 letech s malým kníračem, co mi koupil strejda. Byl to spíš můj kamarád, ale na cvičák jsme občas zašli. Vyzkoušela jsem i německého ovčáka, ale maliňák je prostě maliňák a já už bych neměnila – jsou to úžasná, citlivá zvířata se spoustou energie :-).

 

manakova_03

Měla jsi vždy ambice závodit?

Postavit se jednou na plac na velkém závodě byl pro mě sen, a nevěřila bych, že tam budu stát tak často :-).

 

Závodění s fenkou je mnohými považováno za obtížnější – fena hárá, mohou na ni v té době působit hormony, a tak se chová jinak, pak má třeba štěňátka…

Období hárání nás nijak v tréninku ani závodění neomezuje. Horší to je s plánováním štěňátek, ale i to se dá skloubit.

 

Kdy se z Tebe stala i chovatelka? Bylo to „v plánu“ nebo jak se to přihodilo? 🙂

Přihodilo se to tak, že k mému prvnímu vrhu maliňáků mě přesvědčili Tomáš Louda a Maruška Vlčková :-).

 

Ne každý chovatel se dočká toho štěstí, že by jeho odchovy „byly vidět“ – Ty to štěstí máš, úspěch Tomáše Loudy a Máji Vlčkové na letošním CACITu v Dobříši nemohou být lepším důkazem…

Pro mě to byl neskutečný zážitek, sledovat svoje „miminka“ na place a možná jsem byla při jejich výkonech nervóznější než při svých :-). Jsem opravdu šťastná, že se štěňátka dostala do správných rukou, ne každý chovatel tohle štěstí má.

 

Pojďme se pobavit o chovatelství – co pro Tebe znamená mít vlastní chovatelskou stanici, máš nějaký cíl?

Určitě nejsem člověk, který by chtěl chovat za každou cenu. Chtěla bych odchovávat hlavně zdravá a pracovitá zvířata.

Jak vybíráš krycí psy?

Především podle zdraví a povahy. Člověk zná plusy a mínusy svých fen a podle toho musí selektovat krycího psa. Pes mě musí určitě něčím zaujmout a důležitý faktor je také jeho rodokmen :-).

 

Je nějaký faktor, který je pro Tebe při zadávání pejsků podstatný?

Pro mě je nejdůležitější, aby se štěňátka měla v nových domovech dobře. Ne vždy se dají lidé dobře odhadnout, ale snažím se je udávat s nejlepším vědomím a svědomím :-).

 

Jen pro zajímavost – jistě s majiteli svých psů uzavíráš kupní smlouvu. Máš v ní formulku o tom, že když by psa prodávali, že máš na odkup pejska nárok jako první?

Ano mám.

 

A stalo se Ti někdy, že by majitelé museli psa prodat a že by se Ti nějaké štěně vrátilo?

Ano stalo. Fence jsem našla nový domov a s novou paničkou maká. Má už úspěšně složené zkoušky a chystá se na IPO3. Věřím, že o ní ještě uslyšíme :-).

 

Markéto, máš nějaké další koníčky kromě psů? Jak ráda relaxuješ? Jsi spáč nebo ranní ptáče? 🙂

Já ráda relaxuji v přírodě při procházkách, to mi dodává energii do další práce a zlepšuje náladu :-). Jinak jsem spíš ranní ptáče a večer chodím spát se slepicemi :-).

Ještě Ti nedám pokoj – umíš vařit? 😉 Jaké je Tvé oblíbené jídlo, film a hudba? 🙂 Dala bys přednost večeru u televize, nebo raději vyrazíš někam mezi lidi?

Nejsem nějaká extra kuchařka, ale vařit umím :-). Miluju takové to dietní jídlo: bramborové knedlíky s masem a zelím! 🙂 A co se týká televize, tu mám doma spíš na okrasu. Raději jsem venku v přírodě nebo mezi lidmi.

 

Jaké je vlastně Tvé povolání? Nechceš se živit už jen pejskařinou? Máš v plánu se třeba stát rozhodčí z výkonu?

Mám kancelářskou práci a pejskařinu považuji spíš za svého koníčka :-). Rozhodčí by asi nebyl pro mě – já raději trénuji nebo relaxuji se svými psy :-).

 

A Tvé chovatelské a sportovní ambice? Máš nějaké plány?

Chci si nechat nástupce do mé chovatelské stanice teď po Abby a uvidíme, jak se nám bude dařit :-).

 

Co je pro Tebe v životě důležité?

Rodina, zdraví a svoboda :-).

 

Rozhovor: Draha Mašková
Foto: Tereza Suchánková