Po osmi letech se do České republiky opět vrátilo otevřené Mistrovství Evropy v Dogfrisbee a spolu s ním do Roudnice nad Labem zavítali účastníci z celkem 16 zemí Evropy a Asie. Během 3 dní – od 9. do 11. září – se na čtyřech hřištích představilo celkem 136 týmů ve třech freestylových kategoriích a 214 týmů ve třech distančních disciplínách.

vitezova-freestyle-open joanna-korbal

Disciplína The Quadruped, která se jako jediná rozděluje na ženy a muže, byla zcela v české režii. Největší ženskou favoritkou byla bezesporu Kristýna Nosková. S Mejzou (BOC) mají na svém kontě již několik světových rekordů, ale titul Mistrů Evropy jim dlouho unikal. Až doteď. V Roudnici jednoznačně přeházeli zbytek startovního pole, a konečně si tak do výčtu svých úspěchů připsali: „Mistři Evropy“. Druhé místo putovalo do Maďarska zásluhou Kornélie Neisz s Mayou (labrador). Bronz ale zůstal doma díky Radce Vrublovské s Airin (AUS).

V zásadě stejně tomu bylo i v kategorii mužů, kde po letech smůly konečně zvítězil Jiřka Piskoř s Abby (BOC). Ve finále vrátil porážku z loňska Sergeji Gurovovi s Kiwim (BOC) z Ruska. A třetí místo obsadil, stejně jako u žen, český tým Ondřej Uhlíř a Ju (BOC). Navíc, jak Jiřka, tak Kristýna se stali také majiteli nejdelšího hodu ve své kategorii.

kosuke_hirai lucie-plevova

Další mistrovskou disciplínou byla Super Minidistance (nebo také Super Pro Toss&Fetch). Skvělé výkony předváděla polská reprezentantka Kasia Krzewina. Startovala se třemi psy a se všemi se po prvním kole, v konkurenci 152 týmů, dostala do TOP 20. Výbornou průběžnou pozici měl také lotyšský tým Girts Eldmanis a Ansuz. Nejlepší výkon v druhém kole předvedla ruská dvojice Sergej Gurov a Ru (BOC), kteří sice startovali z průběžného 17. místa, ale celkový nához 46,5 bodu (z 50 možných) je na dlouhou dobu katapultoval do průběžného vedení. Nakonec jediný, kdo na Sergeje stačil, byla Kasia s Jamirem (AUS). Konečných 47 bodů znamenal vítězství a titul Mistrů Evropy 2016. Kasie navíc jen o vlásek unikl také titul druhého vicemistra. V rozhozu o třetí místo podlehla Patriku Szöcsovi s Dartym (AUS) ze Slovenska. Nejlepšími českými týmy byly, na děleném 8. místě, Lucie Plevová s Megan (BOC) a Michaela Andrová s Kim (BOC).

martinka-bolehovska mona-konishi

Vrcholem celého mistrovství byla soutěž ve Freestylu. Jelikož účast na ME je otevřená týmům z celého světa, mimo téměř kompletní evropské špičky se představila i početná skupina japonských závodníků v čele s úřadující mistryní světa Monou Konishi s Laikou (BOM). Freestylově si z Evropanů jednoznačně nejlépe vedla Polka Joanna Korbal s Lorie (BOC) a Lucie Plevová s Megan (BOC) žijící v Japonsku ale startující za ČR. Joanna navíc ke svému vynikajícímu freestylu přidala i maximální nához v minidistance (22,5 bodu) a v průběžném pořadí se vklínila mezi japonské sourozenecké duo Shauna Hiraie s Gatsem (BOC), průběžně 3., a Kosukeho Hiraie s Jakem (BOC), průběžně 1. Nicméně v druhém kole už se žádnému z výše umístěných evropských týmů nepovedlo zopakovat výkony z prvního kola, což uvolnilo cestu Moně Konishi. Ta se z průběžné 5. příčky probojovala na konečné 3. místo. Hned za druhého Kosukeho Hiraie a vítěze Shauna Hiraie. Na Joannu tak zbylo nepopulární čtvrté místo. Ovšem jako nejlépe umístěnému evropskému týmu jí připadl titul Mistra Evropy 2016. Z Čechů se v konečném pořadí nejvýše usadila Lucie Plevová s Megan na 5. místě a Veronika Urbášková se Sushi (AUS) na 6. místě.

pavel-ryttnauer shaun-hirai

Mimo tyto mistrovské disciplíny probíhaly také doprovodné soutěže ve freestylu – Divize II pro méně zkušené týmy a Bonsai pro malé psy. Nejlepší v Divizi II byla jednoznačně česká dvojice Veronika Petrová s Lokim (AUS), která zvítězila s náskokem téměř 7 bodů. Bonsaie ovládla podobně suverénním způsobem Ruska Polina Chaikovskaia s Birirusou (ruský španěl).