Kdy ses rozhodl být figurantem? Kdo Tě k figurování přivedl a jak to celé vzniklo?

Já se nerozhodl, koupil jsem si psa od jedné mladé kynoložky (dnes mojí ženy), zašel se podívat se psem za ní na cvičák, pak další neděli a další… A po pár těchto návštěvách mi řekli: „Jsi nejmladší, budeš figurant!“ Já na to: „Co to je, ten figurant?“ Oni: „Vem si tohle na ruku a utíkej!“ Přiběhl pes, 73 cm v kohoutku, praštil se mnou o zem – a bylo. Vyplivl jsem trávu z pusy a udělal osudové rozhodnutí, protože jsem řekl: „Takhle ne, pusť ho ještě jednou!“ 🙂

 

Měl jsi nějaký vzor? A máš ho i nyní?

Vzor ani ne, ale ze začátku jsem se jezdil hodně dívat a poslouchal rady – ale to vlastně dělám dodnes, člověk by se měl stále učit…

 

Co dělá podle Tebe dobrého figuranta?

Cit pro psa, umět odhadnout jeho povahu, osobnost, vlohy a zápory… Dnes je doba, kdy spoustu cvičáků je ráda za každého kluka, co vezme rukáv a dá psům „nějak kousnout“ ale pak musí být lidi soudní a nechtít po psech zázraky – a to je dnes největší problém…

Bez čeho se dobrý figurant neobejde? Co vše potřebuje a co z toho se dá naučit, a co se naučit nedá, co prostě musí být už shůry dáno?

…jen doplním předchozí otázku – cit, odhad a mít v sobě něco navíc. Dá se naučit to závodní figurování, ale na trénink to musí být ve vás. Když si to vztáhnu na sebe, tak dobří psi na mě nechtějí pouštět, ale nedovolí si na mě to, co na jiné figuranty… A zase na druhé straně nemám problémy rozštěkat, naštvat a rozkousat i slabé psy. Ale jak u psů, tak u lidí platí – kde nic není, není co brát.

 

Dalo by se zevšeobecnit, jaké jsou styly figurování?

Tady nevím zcela jistě, jak to nazvat. Znám figuranty, kteří raději učí psy sportovnější styl, někdo naopak do agrese atd. Takže asi agresivní styl a sportovní… Opravdu nevím, snad bych ještě figuranty rozdělil na tréninkové a závodní. Ti tréninkoví připravují spoustu dvojic na závody, včetně svého psa, a lidi za nimi jezdí rádi. No a my závodní? Umíme odfigurovat x psů na závodě, a když tam jsme delegovaní, lidi musí přijet na trénink… Haha 🙂

 

Jaký je Tvůj styl? Co je pro Tebe jako figuranta příznačné?

Mám rád, když můžu využít přirozenost daného zvířete, jako je agrese, bojovnost, zákus… Ale ne všem je shůry dáno a je potřeba se přizpůsobit a pracovat s tím, co je…

 

Kterému svému kolegovi jsi svým stylem – podle svého názoru – blízký?

Myslím, že každý jsme originál, a tak je to správné. Spíš napíšu, že mi bylo ctí figurovat s lidmi, jako jsou páni Radomír Kupka, Jožka Kubec, Jarda Vyhnal, Milan Římek, Jirka Bravenec a Jirka Mach… Samozřejmě se budu těšit na další spolupráci jak s těmito pány, tak i se služebně mladšími ;-).

Vyvíjí se nějak figurování? Jaký je tento vývoj a jaké jsou v něm tendence?

Dnes se vyvíjí vše… Ale naštěstí cviky obrany zůstávají skoro nezměněny, ovšem dle nového výkladu nás spíš čekají nové věci poslušnosti, a to ve všech disciplínách, ale obrana bude vždy největším lákadlem a díky bohu, že máme top figuranty, top psovody a trenéry. Řekněme si to na rovinu – česká kynologie se poslední roky dostává na výsluní, máme mistry světa, vicemistry světa a dvojice (pes, psovod) konkurují celému světu ve sportovce, agility, mondioringu atd. Ale zpět k vývoji – vyvíjí se pomůcky, tím pádem i nároky na práci figurantů a psů a jsme opravdu na vrcholu. Ovšem ještě jsou tu rozhodčí, a jak říká můj kamarád Míra H. Je to subjektivní názor jedince, a dokud se to nedá měřit stopkama nebo metrem, zůstane to tak… A my, pokud chceme, musíme jít stále dopředu a ukazovat to nejlepší! 🙂

 

Máš výrobce pomůcek, které Ti nejvíce sedí? Jaké konkrétní věci nejvíce?

Vím, že to asi bude znít alibisticky, ale já opravdu používám pomůcky tří firem v ČR – Raddog, Gappay, HST – a od každého mám oblíbené kousky rukávů, oblečení, všeho.

Jaké rukávy rád používáš? Nedělá Ti problém používat i jiné, které jsou například na akci dodány sponzorem akce?

Rukávy na akcích v ČR mi problémy nedělají. Velké závody většinou sponzorují dvě firmy – Gappay, HST – a jejich závodní rukávy a pomůcky mi vyhovují, používám je, co jsem figurant. Na menší akce si vozím kopyto rukávu podle návleku, co mají k dispozici, a mám i výborný rukáv od firmy Raddog.

 

Jak jsou na tom čeští figuranti ve srovnání se svými zahraničními kolegy?

Jak jsem se jednou dozvěděl od kamaráda z Finska – máme top figuranty, a to jak tréninkové, tak závodní.

 

Co je třeba splnit na svazového figuranta ČKS?

Pokud si pamatuji, tak figurant musí splnit daný postup a stát se figurantem 2. třídy ve svém kraji, zástupce kraje může poslat adepta na 1. třídu a svazového jednou za rok do Prahy. Tam je první částí test ze znalostí řádů a anatomie psa. Za druhé vytrvalostní zkouška, tj. běh na dvanáct minut 2400 metrů. Pak figurování za přítomnosti komise rozhodčích.

Byla dřina licenci získat a je složité si ji udržet?

Na podzim 2010 jsem jel do Roudnice nad Labem pro první třídu a dostal svazového figuranta. Hned půl roku nato jsem dostal s úžasem pozvánku na přezkoušení do Jaroměře a to byla opravdu dřina. Běh, pak hned po sobě čtyři psi na technickou část a čtyři kontroláky. Mazec! …a z cca 22 figurantů nás zbylo myslím 10… Bylo to náročné, ale prověřilo nás to perfektně.

 

Který figurovaný závod pro Tebe byl nejtěžší a proč?

Všechny závody a akce jsou těžké, člověk se musí soustředit, vždy psa předvést, umožnit zákus, prověřit jeho odolnost… Ale třeba bonitace, klubová výstava německých ovčáků – to jsou těžké akce, FMBB je proti tomu brnkačka :-).

 

Figuruješ raději první, technickou část obrany, nebo kontroláky?

Já nejsem vybíravý, technickou jsem odfiguroval na mnoha akcích a jsem si v ní jistý. Ale když můžu, rád si pro sebe urvu kontroláky ;-).

Jak se udržuješ v kondici? Pracuješ na sobě?

Tak určitě! 🙂 Udržuji se pomocí tréninků se psy, ale hlavně sloužím u armády a tam mám sportu a přípravy hodně.

 

Figurant by měl před výkonem dodržovat určitou morálku, být zodpovědný vůči závodníkům, jejichž psy má prověřit, takže například večer před výkonem (myslím nějaký velký závod, třeba mistrovství) dlouho nepařit, nepřehánět to s alkoholem, je to tak? 🙂

Co tady k tomu říci… 🙂 Já si myslím, že tohle by se mělo dodržovat. Jsme dospělí, každý ví, kdy má dost. Já si nepamatuji, že bych někdy někoho poškodil. Já sám rád zapařím, popiju s kamarády, které potkáš na akcích po dlouhé době. Dát si dvě, tři piva je v pořádku. Ale nikdy se mi nestalo, že bych přišel na plac pod vlivem… Ale jako divák jsem už tohle bohužel viděl, vím, proč se ptáš.

…povedlo se Ti to vždycky? 😉

Samozřejmě! 🙂

 

Co na figurování miluješ?

Figurování akcí, ten adrenalin, samostatnou práci psa – vždy mě nakopne, když přijde pes, ze kterého sálá energie, a pustí to na vás, prostě paráda! Práci se psy mám strašně rád, ale už mě s….ou docela lidi – nejsou soudní a chtějí kolikrát po svých psech víc, než jsou jejich psi schopni zvládnout.

 

Figuranti prý mají spousty obdivovatelek, je to tak? 😉

Tady nemohu sloužit, já jsem šťastně ženatý! 🙂

Byla situace, kdy se Ti něco nepovedlo, a dodnes Tě to štve? Nebo staré věci neřešíš – a prostě co bylo, bylo…

Jasně, nic se nedá vrátit, ale byla doba, kdy jsem strašně moc figuroval, akce, tréninky, nikomu jsem neřekl, že ne… A pod rukama mi na dlouhou dobu proletěl zatím nejlepší pes, co jsem měl… Nezvládl jsem přípravu, vše bylo šito horkou jehlou a byly z toho dvě diskvalifikace 🙁 Dnes už nedělám komerční tréninky, nemám tábory ani víkendy. Mám super psa plemene německý ovčák, ale chybí mi motivace a nemám zatím ten správný tah na branku. Začal jsem říkat lidem „ne“, a jsem proto najednou špatný. A taky se nějak nemůžu dotlačit k práci. Tak tohle všechno mne trochu štve…

 

Měl jsi někdy z nějakého psa obavu? Respekt? Strach věřím, že ne…

Strach a peníze jsem nikdy neměl :-). Obavu určitě neee, ale respekt je potřeba, abyste byli o krok dopředu a předešli problémům.

 

Jak se před velkými závody cítíš?

Těším se na ně. A vždy jsem lehce nervózní, ale po nástřeláku to ze mě spadne :-). …ale stalo se mi také na jednom závodě, že jsem měl zdravotní problémy se zády. Bylo to strašné, šel jsem za náhradním figurantem, ať se nachystá, že nemůžu. Zasmál se, řekl, ať si nedělám srandu, protáhnu se – a zmizel! Byla to neděle a v první šestce šli dva top psi, na útěku toho prvního jsem málem umřel, ale na zadním doprovodu do mě vlítl, záda pokřupala a závod jsem dokončil! 😉

Jaký cvik z obrany Tě baví nejvíc? Proč?

Makety a vyštěkání – u toho se nezpotím! 🙂 Teda jako figurant, haha :-).

 

Odmítl jsi někdy někoho přijmout na výcvik?

Ano, dva frajírky, co chtěli naučit kousat své psy plemene AMST, a neuměli je ani přivolat. Nemám problém dát někomu tréninkově kousnout, ale nedělám pravidelné tréninky, jen pro pár kamarádů, co mi za to stojí. Budu se opakovat, ale na kynologii mě štvou lidi, co nejsou soudní a neberou ohledy na druhé. Taky bych chtěl trénovat a závodit.

 

Preferuješ nějaká plemena na figurování, nebo neděláš rozdíl?

Plemena mi jsou celkem jedno, vždy záleží na povaze, vlohách a psovodovi. Prostě na to pes má, nebo ne, a je potřeba přistupovat ke každému jedinci jednotlivě.

 

Kolik jsi za dobu figurování utržil kousanců a zranění? Jaké bylo nejhorší?

Pár jich bylo, nejčastěji ruce a nohy. Největší jizvu mám na levém předloktí, cca osm stehů… Takže nic moc! 🙂

Jsi tvrďák a bolest neřešíš? 🙂

Jako jsem rád, když do mě nekoušou :-), ale i jsem se nachytal, že psům kolem roku při dráždění sám strčím ruku do huby a nechám se pokousat :-).

 

Máš rád výzvy? Adrenalin? Je figurování adrenalin?

Určitě výzvy jsou dobré a jsou potřeba. A jak říkám u předchozí otázky, když mi stoupne adrenalin nechám se i pomačkat od pejska ;-).

Jsi hrdý na to, že jsi figurant? 🙂

Ano, jsem rád a hrdý i na to, že jsem součástí této doby a znám lidi, kteří mění historii české sportovní kynologie, jako jsou např. Martin Pejša, Václav Ouška, Jan Böhm, Martin Plecháček, Marek Černý ad. A hlavně bych chtěl zmínit pana Miroslava Haitla, který je taková morální podpora u nás na cvičáku jakožto bývalý závodník a účastník i mistrovství Evropy a svého času figurant mnoha mistrovství v ČR. Takže díky! …ale kdyby se mě někdo zeptal, jestli bych chtěl být znovu figurant, řekl bych: „Už nikdy!“ 🙂

 

Co by Tě potěšilo, když by se na současné sportovní kynologii změnilo? Ať už s ohledem na figurování nebo obecně.

Nevím, jestli se to dá zveřejnit, abych si ještě zafiguroval v ČKS… Na kynologii jako takové bych ani nic neměnil, ale už by bylo na čase omlazovat kádr, jestli mi rozumíš… 🙂

 

Podle čeho jsou ČKS figuranti stavěni na velké závody? Je to spravedlivý systém?

Pokud kluby spadají pod ČKS, nemají požadavky na cizí figuranty a souhlasí s delegováním jak figurantů, tak rozhodčích, je to v pořádku. Jsou to všechno figuranti na top úrovni :-).

Přijal bys pozvání figurovat v zahraničí? Pokud ano, kam bys rád jel figurovat?

Už jsem několikrát byl v Polsku, letos tam jedu zase a jsem za to rád. Je to zkušenost s jinou mentalitou a jsou tam fajn lidi. A jel bych i jinam, záleží na poptávce ;-).

 

Seřaď prosím podle sebe tyto hodnoty: rodina, kamarádi, láska, pes, figurování, zábava:

Nejdůležitější je zdraví, ale samozřejmě rodina a pes je její součástí, bez dobrých kamarádů by taky život nebyl úplný. Figurování je někdy i zábava. Jo a na lásku moc nevěřím…

 

Nějaký vzkaz pro sportovní kynology od Tebe jakožto figuranta?

Buďte v pohodě, makejte na sobě, ať ta naše kynologie dál vzkvétá, nepodceňujte soupeře, ale važte si jich a oni si budou vážit vás. Všem přeji hlavně zdraví, mějte se fajn! 🙂

 

Foto: Tereza Suchánková, Petra Fürstová, Jitka Krásová
Ad

Pokračováním v prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookies.By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. Více informací.More information.

Nastavení cookie na tomto webu je takové, že "umožňuje ukládání cookies", aby vám poskytlo nejlepší možnou stránku pro prohlížení. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení souborů cookie nebo klepnete na tlačítko "Přijmout" níže, souhlasíte s tím.The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

ZavřítClose