Narodila jsem se 6. května 19… v Ostravě. Studovala jsem Obchodní akademii v Havířově. Po maturitě jsem začala pracovat u Městské policie v Ostravě, kde pracuji dodnes. Nějakou dobu jsem zde pracovala i jako psovod-záchranář.

Mám manžela a dvě děti, dcery Adélku (10 let) a Terezku (6 let). Obě mají rády pejsky. Starší Adélka začala běhat agility. Jejím hlavním koníčkem je však jízda na koni, již třetím rokem dochází do jezdeckého klubu. Mladší Terezka půjde po prázdninách do školy, chtěla by vlastního pejska, tak uvidíme…

Petro, jste vítězkou Mezinárodního mistrovství Českého klubu německých ovčáků (MM ČKNO) pro rok 2018 – gratuluji k fantastickému vítězství v konkurenci tak silných závodníků, které jste s Alyschou převálcovaly. Jak se cítíte? Jaké jsou pocity čerstvé mistryně německých ovčáků 2018? 🙂

Děkuji za gratulaci :-). Také bych chtěla poděkovat za rozhovor, je to pro mě čest :-).

Pocity jsou nádherné… Jedním slovem prostě NÁDHERA, splnilo se mi, co jsem chtěla. S Alyschou jsme se 2krát účastnily MS WUSV, nyní jsme se staly Mistry MM ČKNO a postupujeme jako CZ1 na MS WUSV do Dánska.

 

Užíváte si ten zájem všech okolo Vás? 🙂

Samozřejmě si vše okolo užívám, s Alyschou jsme se opravdu připravovaly, a teď se nám to vrátilo… Je to krásný pocit.

S Alyschou jste nastupovala na poslušnost a obranu až na samý závěr mistrovství, protože Alyscha hárala. Podává stejné výkony bez ohledu na hárání? Neměla jste obavy, aby si hormony nepostavily hlavu a něco se nestalo? …i když samozřejmě víme, že přihodit se může kdykoli cokoli…

Alysche hárání nijak nevadí, podává stejné výkony, jako když nehárá, nemá s tím problém, a ani nikdy neměla… – a do budoucna snad ani mít nebude, doufám J. Problém s tím mám spíš já J. Musím plánovat, co udělat na oficiálním tréninku, který je jen krátkou dobu před samotným nástupem na plac, nemůžu dělat např. makety, a poté nastoupit na plac na poslušnost. Nikdy jsem to takhle s Alyschou nedělala a nevím, jak by reagovala.

Užíváte si závodění, nebo míváte trému?

Já si závodění užívám, trému jsem snad nikdy neměla :-).

 

Máte nějaký rituál před nástupem na výkon? Věříte na štěstí a náhodu, nebo spíš v to, že když je člověk připravený úplně na vše, tak pak to vyjde?

Rituál nemám. Na štěstí ale tak trošku věřím, nicméně v tréninku se snažím Alyschu připravit úplně na vše…

Míváte štěstí, nebo jak něco podceníte, hned se Vám to vrátí?

Asi mívám štěstí, Alyscha není typ psa, se kterým když se něco podcení, tak to vrací, ona se vždy snaží dělat vše dobře.

 

Jaká je prosím Alyscha? Musím říct, že loni na WUSV mne dostala svou obranou, kterou letos pan rozhodčí Jozef Adamuščin na MM ČKNO i přes nějaké chybky označil za naprosto nejlepší – je to rozená obranářka? Jaká je?

Alyscha je miláček! 🙂 Teď vážně, Alyscha je velmi rychlá, obranu miluje, i když ona asi miluje vše – balónky, plavání… Umí se prostě radovat ze života. Do obrany jde naplno, kontroláky si přímo vychutnává, až mám někdy strach o její zdraví. Loni na WUSV jsem se obrany opravdu bála, ale Alyscha ji zvládla výborně, moc mě to potěšilo. Letos na MM ČKNO mi udělal velkou radost pan rozhodčí Jozef Adamuščin, když označil obranu Alyschy jako naprosto nejlepší.

Alyschu máte po svém psovi Imo Anrebri – ale pořídila jste si ji až ve dvou letech. Jak to vzniklo, neměla jste strach vzít si ve dvou letech fenu, která odmala neprošla Vašima rukama?

Alyscha se ke mně dostala neplánovaně. Když přijel její chovatel Tonda Šimurda krýt její matku LunuVikar, chtěla jsem z tohoto spojení pejska. Lunu jsem předtím viděla jen párkrát, ale moc se mi líbila, byla blázen do míčků a nespustila oči ze svého psovoda. Bohužel z tohoto spojení se narodilo pouze jedno štěně ALYSCHA. Tu si nechal chovatel. Když byly Alysche čerstvě 2 roky, potkali jsme se s Tondou (chovatel Alyschy) na MM ČKNO. Tady mě Tonda oslovil, jestli bych mu s Alyschou udělala zkoušku a uchovnila ji. Já jsem odmítla. Nebaví mě cvičit psa někomu, navíc mám dvě děti, práci, své psy a času málo. Nakonec jsem se ale nechala přemluvit, Alyscha je přece jen dcerou mého Ima. Jela jsem se na ni podívat, byla neskutečná, blázen do balónků. Vzala jsem ji tedy na zkoušku, a po týdnu u nás mě nadchla tak moc, že jsem navrhla jejímu majiteli, že ji odkoupím. Byl proti, ale nakonec vše „klaplo“ a Alyscha je moje! 🙂

Jaké byly vaše společné začátky – ať ty sociální a „společenské“ či pak ty výcvikové? Na čem hlavně jste musela s Alyschou pracovat? Popište prosím vaše tréninkové začátky ve všech třech disciplínách.

Když ke mně Alyscha přišla, začala jsem se věnovat pouze jí, získala si mě vším, chovala se, jako kdyby u nás byla odmalička. Poslušnosti a obrany nám šly bez větších problémů. Na stopách už to ale bylo horší, opravdu jsem si s ní pořádně „mákla“. Ale společně jsme i to zvládly. Složily jsme společně zkoušky BH, IPO1–3 a kvalifikovaly se na MM ČKNO 2015 do Kroměříže. IPO3 jsem s Alyschou skládala těsně před uzávěrkou závodu.

Takže po třech letech od prvního velkého závodu mistryně! 🙂 Jaké byly Vaše výkony z Vašeho pohledu na letošním MM ČKNO?

Alyscha předvedla své standardní výkony. Potěšilo mě, že Alyscha letošní mistrovství zvládla – je necelé čtyři měsíce po porodu, k tomu začala hárat, závodíme také již čtvrtou sezónu… Když se nad tím vším zamyslím, tak mě opravdu příjemně potěšila, že nic nového nevymyslela a zůstala jen u toho, co společně trénujeme :-).

 

1. místo na MM ČKNO 2018 je předpokládám Vaším největším oficiálním kynologickým úspěchem, ale je to i tím, který je největší pro Vás pocitově? Často jsou nepsaná vítězství neméně důležitá…

Ano, 1. místo na MM ČKNO 2018 je pro mě tím největším vítězstvím. Když jsem ale v roce 2015 na MM ČKNO v Kroměříži získala nejlepšího obranáře a kvalifikovala se na MS WUSV do Finska, už tehdy se mi splnil sen, bylo to neuvěřitelné…

Petro, co ty tři poháry, které jste k prvnímu místu získala – daly se vůbec unést, a odnést? 🙂 Který se Vám líbí nejvíce a který má pro Vás největší hodnotu?

Hodnotu pro mě mají všechny tři obrovskou, jsou nádherné. Když mi na stupních vítězů řekl Jirka Tichý (pozn. red.: hlavní rozhodčí závodu, výcvikář ČKNO a majitel firmy Gappay), že ten největší musím zvednout nad hlavu, říkala jsem si v duchu: „To jsem zvědavá, jak to udělám…“ 🙂 Radost z vítězství ale byla taková, že jsem to bez problémů zvládla! 🙂 A odnést je pro mě bylo to nejjednodušší – dala jsem to za úkol manželovi :-).

 

Máte doma nějakou svou síň slávy? 🙂 Jak jste vítězství oslavila a máte chvilku pauzu, nebo rovnou pokračujete tréninky na WUSV 2018?

Síň slávy máme doma v obýváku :-). Mám zde všechny poháry, musí být vidět :-). Vítězství jsme oslavili prozatím s manželem, pořádnou oslavu plánujeme na konci prázdnin, až budou naši přátelé doma z dovolených. Jinak s tréninkem teď máme pauzu, musíme vydechnout já, Alyscha i moje rodina, manžel by to asi nezvládl :-). Ke konci července ale zase začínáme trénovat naplno.

Kdo Vám ve výcviku během let nejvíce pomohl?

Jako holka jsem chodila na cvičák do ZKO Klimkovice k panu Mrázkovi – ten mě učil. Jsem za to ráda, samozřejmě výcvikové metody byly jinde, než jsou dnes, ale podstata zůstala stejná. Jako mládežníky nás vždy nutil závodit, museli jsme se svými psy skládat zkoušky… Vzpomínám na to ráda, dalo mi to hodně.

 

Petro, Alyscha není Váš první pes, se kterým jste se obula do sportovní kynologie. IPO3 jste splnila i s Imem Anrebri – a ještě před ním jste měla fenku Bona Zde-Sko, s níž jste složila například IPO2 a SchH2. Jaké byly prosím Vaše úplné začátky ve sportovní kynologii?

Psa jsme měli doma vždy, už asi jako 6letá jsem „cvičila“ naši fenku malého křížence Ťapku. Mým prvním psem byl německý ovčák Kendy (bez PP). Dostala jsem ho asi ve svých 12 letech, složili jsme společně zkoušky ZM a ZVV1. Kendyho povaha se moc pro výcvik nehodila, neměl rád aporty, obranu taky zrovna nemusel.

V 15 letech jsem od rodičů dostala svého prvního německého ovčáka s PP. Byla to fenka Citty Iv-To. Byla z exteriérové linie. S Cittou jsem složila zkoušky ZM, ZVV1 a ZVV2. Společně jsme objely spoustu závodů, naším největším úspěchem byla účast na mistrovství republiky mládeže.

Další mou fenkou byla Arlen Duffmar. Arlen byla z pracovní linie, chovatelky Jitky Duffkové. Složila jsem s ní zkoušky IPO1–3. S Arlen jsem se účastnila výběrových závodů, postoupily jsme na MČR IPO, byly jsme spolu na mistrovství ČKNO. Arlen byla chovná, 2krát jsem ji kryla, ale bohužel štěňátka nikdy neměla.

Časem mi k Arlen přibyla další fenka, Adria Slovan, také z pracovní linie. Když jsem s Adriou začala trénovat, byla už asi 2letá a měla složenou zkoušku IPO3. Společně jsme se několikrát účastnily mistrovství ČKNO, vyhrály jsme mistrovství MSKS.

Když tyto fenky měly svou závodní kariéru za sebou, nakryl nyní už můj manžel Matouš svou fenku Bonu Zde-Sko. Po Boně jsem si nechala štěně – pejska Ima. Imo byl zapsán na chovatelskou stanici Anrebri, jelikož naše chovatelská stanice v této době ještě neexistovala. S Imem jsem složila zkoušky IPO1–3, jezdili jsme společně na výběrové závody, účastnili jsme se MČR IPO, několikrát jsme byli na MM ČKNO, účastnili jsme se závodu TOP 15.

…a nyní mám Imovu dceru, Alyschu 🙂 – a s tou také závodím… 🙂 

Přiznávám, že jsem netušila, jak zkušený jste psovod. Lze srovnat Vaše psy z hlediska povahy?

Když vezmu ty poslední: Imo Anrebri byl vlastně takový koník 🙂 – když jsem s ním nastoupila na plac, cítila jsem z něho, že je to pan pes. Když vezmu Alyschu, je to miláček, pracuje pro mě, nechce dělat chyby a já cítím, že na place jsme společně :-).

 

Tak jako je prý osudová láska, věříte na osudového psa? Byl/je takový ve Vašem životě?

Samozřejmě Alyscha! 🙂 Už když jsem ji viděla poprvé, bylo to jasné! 🙂

 

Jak moc je pro Vás sportovní kynologie důležitá? Co vše jste schopná pro výcvik udělat a obětovat?

Je to můj velký koníček, kterému podřizuji téměř všechno. Když připravuji psa na závod, udělám pro to maximum. Manžel říká, že vždy tři měsíce před MM ČKNO je to u nás na rozvod… Čtvrtá sezóna, a pořád si nezvykl… 🙂

…a pro úspěch? Je pro Vás hnacím motorem, nebo jen radostí navíc a třeba splněným snem?

Úspěch mě samozřejmě žene dál a dál… Vítězstvím na MM ČKNO a kvalifikací na MS WUSV se mi splnil můj sen.

 

Co je pro Vás ještě v životě důležité?

Děti, manžel, rodina.

 

Máte čas vedle sportovní kynologie na jiné koníčky?

Ne, na jiné koníčky čas nemám. Starší dceru Adélku vozím 3krát týdně na trénink na koni, chodím do práce, někdy nevím, co dřív… Už delší dobu plánujeme, že začneme jezdit celá rodina na kolech, ale nějak není čas, pořád psi a psi :-).

 

Jezdíte na dovolenou se psy, bez nich, nebo kvůli nim vůbec žádná není?

Na dovolenou s námi jezdí i naši pejsci, jak říká manžel – celý cirkus :-). Opravdu jen výjimečně jedeme bez nich. 

Petro, jste i chovatelka – povězte prosím více o své chovatelské stanici, svých chovatelských ideálech a odchovech.

S manželem máme chovatelskou stanici MAPET, její název je složen z našich jmen Matouš a Petra. Chováme pouze německé ovčáky z pracovní linie. V minulosti jsme měli dva vrhy belgický ovčáků malinois, ale nyní už máme pouze německé ovčáky. Chceme chovat pouze na fenách, které jsou ochotny pracovat, jsou aportérky a mají přirozenou rychlost. Mě osobně chov až tak nebaví, raději závodím, naopak ale manžel závodit nechce a raději se stará o štěňátka.

 

Tak to je dobrá dělba práce 🙂. Máte z vlastního odchovu dvě fenky – Fionu a Gilli Mapet. Obě jsou po Alysche, Gilli je z vrhu, který se narodil letos v březnu – tím spíš znovu klobouk dolů před Alyschou, která podala takový výkon pár měsíců po porodu… Měly jste vůbec čas trénovat?

Děkuji :-). Bylo to náročné, opravdu jsem měla co dělat… Nevěděla jsem, zda dřív trénovat jednotlivé disciplíny nebo pracovat na fyzičce Alyschy. Po štěňatech byla úplně bez kondice… Do toho nám počasí „přálo“ – byla hrozná vedra, prostě „paráda“. Ale zvládly jsme to! 🙂

 

Fiona se narodila v roce 2016, připravujete ji na sportovní dráhu? Máte tyto cíle i s Gilli? Jaké jsou tyto Vaše fenky?

Fiona je razantní fenka, obranu miluje, po Alysche zdědila určitě rychlost a je blázen do balónků – za tyto její vlastnosti jsem moc ráda. Fionu ale na závodní dráhu nepřipravuji, nechala jsem si ji z prvního vrhu Alyschy, abych viděla, co Alyscha dá. Fionu budeme využívat pro chov – nyní má štěňátka :-). Po štěňatech s ní mám v plánu udělat IPO postupku, chci, aby měla IPO3 :-).

Gilli je prozatím malé štěně, jestli ji budu připravovat na sportovní dráhu, ještě nevím… Možná bych chtěla do budoucna znovu vyzkoušet na závody psa, už dlouho si přeji celočerného pejska, nyní ho má Fiona ve vrhu, tak uvidíme, zda zůstane doma :-).

Zpět k výcviku 🙂. Na koho trénujete obrany?

Obrany trénuji na Michala Řehoře. Připravujeme společně Alyschu v obraně pravidelně už čtvrtou sezónu. Když potřebujeme trénovat, vždy nám vyjde vstříc. Za toto bych mu chtěla poděkova :-). Vždy před závodem se snažím udělat trénink i na jiného figuranta, tímto bych tedy také chtěla poděkovat Zbyškovi Goreckému, Radku Kupkovi a Jirkovi Machovi.

 

Jste psovodka a chovatelka – jste i trenérka? Co zkoušky na rozhodčí z výkonu? Máte nějaké další plány a cíle v kynologii (kromě těch závodnických)?

Trenérka nejsem, nebaví mě to, a hlavně mám opravdu málo času. Zkoušky na rozhodčího z výkonu mě také nelákají… Hlavně můj manžel by to nezvládl :-), i když říká, že si přeje abych se jím stala… Já zůstanu raději „jen“ u závodění, aspoň prozatím… 🙂

 

Petro, máte nějaké životní motto?

Životní motto nemám.

 

…a vzkaz čtenářům na závěr? 🙂

Ať vám všem vaši čtyřnozí miláčci dělají jen a jen radost, kynologie je krásný sport! 🙂

 

Přeji Vám mnoho dalších splněných snů – je krásné a motivující vidět, že se sny opravdu plní, i když zadarmo to samozřejmě není – ale tím je pak ta radost zaslouženější a větší, že? 🙂 Bylo mi ctí vést s Vámi tento rozhovor, děkuji,
Draha Mašková

Foto: Tereza Vajnerová, Ivan Gabal a archiv autorky


Téma:


Pokračováním v prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookies.By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. Více informací.More information.

Nastavení cookie na tomto webu je takové, že "umožňuje ukládání cookies", aby vám poskytlo nejlepší možnou stránku pro prohlížení. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení souborů cookie nebo klepnete na tlačítko "Přijmout" níže, souhlasíte s tím.The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

ZavřítClose