Radim Kelar: Mondioring nelze zažít, ten se musí žít!

Radim Kelar je předsedou a jednatelem Mondioring klubu ČR, ale také figurantem a aktivním závodníkem. Snaží se mondioring více přiblížit sportovní kynologické veřejnosti a získat tomuto sportu zaslouženou pozornost.

Radime, přibližte prosím mondioring čtenářům, kteří tento sport ještě neznají.

Mondioring je úžasný psí sport, ve kterém se pes předvede na place ve třech disciplínách, jdoucích okamžitě po sobě v pořadí: poslušnost, skoky, obrana. Dalším typickým znakem mondioringu je provádění obran na celotělové obleky, což znamená, že pes kouše jak na horní, tak dolní polovinu těla, zejména pak holeně, stehna a paže. Pro mondioring je typické prostředí „ringu“, tedy prostoru cvičení, které je pro každý závod jiné, a zároveň vyzdobené kulisami tématu závodu. Psi tak cvičí na statku, stavbě, sportovním hřišti, čarodějnické oslavě a podobně. Rovněž pořadí cviků je vždy jiné, tudíž zde neexistuje stereotyp a každý závod přináší nová překvapení jak pro diváky, tak i pro soutěžící.

DSC_0623 DSC_0616

Když bych Vás poprosila o srovnání – v čem se mondioring liší od jiných psích sportů? V čem pro Vás spočívá jeho kouzlo?

V mondioringu je na předním místě pestrost, nečekejte od něj nikdy nudu a předvídatelnost. Náročnost závodu prověří kvality a vycvičenost psa opravdu dokonale, a protože nelze psa na vše v tréninku připravit, bývá právě až závod onou finální prověrkou kvalit zvířete a výcviku. V mondioringu není kladen takový důraz na kvalitu provedení cviku jako ve sportovní kynologii (ať jde o národní nebo mezinárodní zkušební řád), ale na podstatu cviku samotného. Přinášení předmětu je splněno, pokud vám pes aportovaný předmět přinese, jestli se vás přitom dotkne čumákem, není opravdu důležité a srážku bodů za to neobdržíte. Velkým rozdílem je i provádění všech tří oddílů ihned za sebou. Obzvláště v kategorii 3, té nejvyšší, to znamená, že pes se musí koncentrovat a pracovat v plném nasazení až 45 minut, a to za každého počasí. Rovněž prověrka rozlišování pachů probíhá přímo ve zkušebním prostoru v podobě rozlišování předmětu psovoda, a odpadá zde tudíž cestování spojené s klasickým stopováním, známým ze sportovní kynologie. To činí tento sport divácky atraktivním, na jednom místě, v jednom čase a v jednom sledu vidíte daného jedince v plné kráse. Kouzlo mondioringu je pro mne v tom, že nelze nikdy vše natrénovat, a musíte se spolehnout na svého psího parťáka, jak danou situaci v daném okamžiku vyřeší. Velká míra samostatnosti psa je zde opravdu potřebná.

Co konkrétně je tedy k mondioringu potřeba? Ať jde o pomůcky, předpoklady psa, práci člověka…

Na mondioring potřebujete hlavně kvalitního psa, který se nebojí, je sebevědomý a rád pracuje. Z materiálních věcí se hodí opravdu vše, jelikož se při tréninku snažíte nasimulovat co nejvíce rušivé prostředí… – starý kočárek, míče, třásně, plechovky, vše najde své upotřebení. K výcviku jako takovému pak potřebujete klasické pomůcky, známé i z ostatních odvětví kynologie, v tom se nijak neliší ani mondioring, tzn. vodítko, obojek, hračku a pamlsky… K nácviku skoků ale budete potřebovat speciální překážky, které nebývají na běžném cvičáku: Skok vysoký o maximální výšce 1,2 m, palisádu o max. výšce 2,3 m a skok daleký o délce 4 m – za těmito specialitami už musíte cestovat, vyrobit si je nebo koupit. Na nácvik obran pak bude potřeba minimálně tréninková manžeta pro nácvik zákusů do všech končetin figuranta, později pak oblek pro celotělové kousání. Požadavky na práci psovoda jsou hlavně ve velké míře trpělivosti. Největší náročnost pak představuje čas. Mondioring nelze trénovat sám, parta pomocníků je vždy nutností, a pokud má každý svého psa v tréninku, protáhnou se společná setkání i na celý den.

IMG_5571 DSC_0399Když už se člověk pro mondioring rozhodne, bude mít dostatek příležitostí k tréninku? Jsou na mondioring například specializovaná cvičiště?

V dnešní době je příležitost trénovat mondioring již téměř po celé republice. Skupiny, které se mu věnují, mají své základny, kde rádi přivítají nové zájemce o tento sport a poradí mu v prvních krůčcích. Odkaz na ně najdete i na stránkách Mondioring klubu ČR. Specializovaná cvičiště u nás asi nenajdete, jelikož tradice sportovní kynologie je mnohem větší, a není to ani potřeba, protože se tyto sporty nevylučují, na jednom cvičáku lze provozovat obojí.

Jak se stane člověk figurantem mondioringu? Máte za sebou figurování ve sportovní kynologii?

Zájemce o figurování na oficiální úrovni by se měl prvotně odkázat na vedení Mondioring klubu ČR, které mu sdělí všechny podmínky získání české licence figuranta mondioringu. Pokud se figurování chce věnovat pouze tréninkově, pak bude jistě potřebovat pomůcky, jako jsou manžety, pešky a v neposlední řadě mondioringový oblek. Nebude od věci, pokud načerpá zkušenosti od starších kolegů ať už u nás nebo v zahraničí. Já osobně jsem se k figurování mondioringu dostal až po krátké historii ve sportovní kynologii na klubové úrovni. Cesta k současné úrovni vedla přes rady zkušenějších jak u nás, tak v zahraničí, přes častou tréninkovou praxi a později hlavně závody, tam se vždy něčemu novému naučíte.

V čem se liší práce figuranta v mondio a ve sportovní kynologii?

Tady bych po stránce fyzické či etologické připravenosti neviděl velké rozdíly. Všichni pracujeme s živým tvorem a měly by nám být známy základy chování psů a metodické postupy jejich výcviku. Velkým rozdílem je ovšem to, že figurant mondioringu se při závodech aktivně brání zákusu psa a používá všech povolených prostředků, aby mu zákus znemožnil. Chování figuranta je v mondioringu mnohem méně nalajnované než v IPO a figurant je zde i prvkem zpestření. Každý musí být tak trochu extrovert, a vyplnit tím poselství mondioringu, jehož cílem je předvedení kvalit psa, jeho vycvičenosti a pobavení diváků.

Vy sám také závodíte?

Ano, v současné době závodím se svým psem Luxem z Hückelovy vily v kategorii II.

Jste představitelem (předsedou a jednatelem) Mondioring klubu České republiky (MK ČR) – jak dlouho klub v ČR funguje, spolupracujete i se zahraničními kluby a kdo kluby zastřešuje?

MK ČR byl založen v roce 2000. V letošním roce se stal mondioring plnohodnotným FCI sportem stejně jako např. IPO, se všemi právy a povinnostmi s tím spojenými. Zastřešuje jej pracovní komise FCI. Spolupracujeme i s kluby v zahraničí a v současné době jsme některým státům i vzorem při zakládání klubů v zemích, které se teprve k mondioringové komunitě připojují.

P1290947 P1290917Kolik času například týdně věnujete práci pro klub, figurování, vlastnímu sportu?

Práce pro klub mi zabírá víc času, než bych sám chtěl, o to méně mi ho pak zbývá na výcvik vlastního psa a figurování. Týdně bych to odhadl tak na 3–4 hodiny. Většinou se jedná o klasickou úředničinu a papírovaní spojené se směrnicemi, seznamy, legislativou ČKS, ČMKU a FCI, ale protože jsme já, a hlavně moji předchůdci, odvedli práci kvalitně, je na čem stavět a práce je za námi vidět. Rovněž jsem s kolegou hlavním organizátorem klubového mistrovství republiky, což zabere minimálně dva měsíce až rok intenzivních příprav jak u počítače, tak na place samotném.

Jaká jsou Vaše přání pro mondioring v ČR a ve světě do budoucna?

Rád bych, aby se mondioringu věnovalo více skutečných nadšenců, kteří jsou ochotni mu obětovat spoustu času a prostředků. Mondioring není koníček, ale kůň se vším všudy a je na celý život. Mondioring nelze zažít, ten se musí žít!


Věra Hlaváčková: Mondioring je krásný…

Věra Hlaváčková se stala v roce 2016 již potřetí mistryní republiky v mondioringu se svou fenkou belgického ovčáka malinois Bowle Benet Štíhlouš. Je několikanásobná účastnice mistrovství světa.

Věro, kdo Vás přivedl k mondioringu a s kolikátým svým psem jste mu propadla?

Byl to přítel Dušan Skula. Mondioring se mu líbí již strašně dlouho a chtěl ho dělat a já se s ním vlastně „svezla“. Kdysi jsme se učili na psovi německého ovčáka Boom Boom Vědusk, ale po vážném úrazu bohužel snaha skončila a pořídili jsme si Bowli Bennet a Brandy Blue Štíhlouš (belgický ovčák malinois). A s nimi začala ta Láska s velkým „L“ k mondioringu.

Věnujete se i jiným psím sportům? Jaké je místo mondioringu ve Vašem životě?

Díky tomu, že mám psí školu, tak se vlastně věnuji všemu. Sportovní kynologie mě provází už od dětství. Mondioring je pro mě koníčkem a únikem od běžné denní rutiny :-).

IMG_7541-e1470766428670 IMG_7546

V čem podle Vás spočívá jeho obtížnost, ale i krása?

Asi v nepředvídatelnosti, rozmanitosti, obtížnosti… Prostě nikdy nevím, co mě čeká. Nemám ráda stereotyp, a ten v mondioringu opravdu nepotkám :-).

Vy jste se letos (ale už opakovaně) dočkala úžasného sportovního úspěchu, pochlubte se s ním prosím čtenářům.

Mistr republiky všech plemen v mondioringu. Nikdy bych nepočítala, že se mi něco takového povede. A rozhodně bych nečekala, že letos získáme titul již potřetí – podruhé ve trojkách a letos to vlastně byla i obhajoba loňského titulu.

Když vzpomenete na samotný závod, co bylo nejtěžší?

Asi udržet Bowli do konce závodu. Měla toho plné zuby, bylo dusno, celý víkend se nevyspala a je jí prostě osm. Ale je velký bojovník a dala to!

Jaký je váš společný největší úspěch?

Myslím, že největší úspěch je to, že nás to spolu pořád obě baví a že mě Bowle nikdy nezklamala.

Stojí všechna ta dřina se psem za ten pocit, kdy stojíte na stupních vítězů?

Stojí… Stojí!  Pes pro mě není stroj. Je to parťák, psychoterapeut, prostě nejlepší přítel. Ten pomyslný vrchol je třešnička na dortu našeho snažení.

Co je pro Vás vlastně tedy odměnou za práci? Jste ctižádostivá, cílevědomá a soutěživá?

U mne to bude asi radost mých tréninkových parťáků, šťastný a pyšný Dušan a spokojená Bowle. Soutěživá nejspíš jsem, ale tak nějak zdravě. Ctižádost a cílevědomost jsou jak kdy. Jsem totiž docela lenoch – ale když se kousnu, tak to jde pak samo :-).

skulovic DSC_5119-e1470643372924Jaká je Bowle Bennet Štíhlouš? Popište její vlastnosti a její předpoklady pro mondioring.

Bowle je prostě Bowle. Ona je zvláštní maliňák. Naprosto klidná doma, velmi trpělivá na ostatní psy (doma šéfuje) a na mou dceru. Je parťák na jakoukoliv akci, neloví, ničeho se nebojí. Na place je ale žihadlo, odvážná, blázen aportér. Zní to jako slova pyšné matky, ale tak to je. Pro mě je ona Paní dokonalá a věřte, že nejen pro mě, ale i pro ostatní, co ji znají.

Jaké cviky ji baví nejvíc?

Bowle zbožňuje obrany.

V jakém věku je podle Vás ideální začít připravovat mladého psa pro mondioring? Čím se začíná? Jak často trénujete?

My začínáme hned, jak to jde, zpočátku výcvik probíhá formou hry, ale vlastně my si hrajeme pořád. Učíme vše od malička, poučili jsme se z chyb minulých, u mondioringu je dobré učit vše najednou. Trénujeme pravidelně dvakrát týdně velké tréninky a mimo ně nějaké to ladění okolo.

Co vás spolu čeká dál? Připravujete se na nějaké další závody?

Chtěly jsme jet na podzim na mistrovství světa v mondioringu do Belgie, ale bohužel letos už jsme na jednom mistrovství byly, tak už by to byla, vzhledem k tomu, že si veškeré náklady spojené s mistrovstvím světa platíme samy, velká finanční i časová zátěž. I fakt, že letos bylo Bowli osm, nás dost svazuje. V říjnu ji ještě čeká mistrovství republiky belgických ovčáků a pak v listopadu jedeme celá naše parta již tradičně na závod do belgického Nivellles. A snad pokud zdraví a kondice vydrží, tak FMBB v Německu.

Když byste měla motivovat zájemce o mondioring, čím by to bylo?

Pro mě po rocích u IPO je mondioring obrovská změna. Je to dřina, je to náročné, ale je to krásné a živočišné. Tento sport hodně ukáže, jaký pes opravdu je. Spousta věcí se dá naučit, ale mondioring svou pestrostí a nečekaností prověří. Po prvním závodě, který jsem viděla, jsem věděla, že mondio chci dělat. Pokud někdo přijde na mondio závod či trénink a neodejde se stejným pocitem, tak radši, ať ho nedělá, ale pokud pocit bude mít stejný, stejně pevný a odhodlaný, přesvědčený, tak hurá do toho! Mondioring je krásný…

Rozhovor: Draha Mašková
Foto: Zdenek Dadák, Kateřina Macků, Michal Hašourek a archiv autorů


Pokračováním v prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookies.By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. Více informací.More information.

Nastavení cookie na tomto webu je takové, že "umožňuje ukládání cookies", aby vám poskytlo nejlepší možnou stránku pro prohlížení. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení souborů cookie nebo klepnete na tlačítko "Přijmout" níže, souhlasíte s tím.The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

ZavřítClose