Kynologii se Šárka Bendová věnuje od roku 2000, a jak sama říká, je to pro ni koníček a odreagování se například od její práce účetní ve firmě s kamionovou dopravou. Šárka má už děti velké, a tak má čas věnovat se se svým přítelem Pavlem výcviku a nekonečným debatám o něm… 🙂

bendova_01 bendova_02

Šárko, jste majitelkou fenky belgického ovčáka malinois Casie Meggan Bohemia, se kterou máte na kontě bezpočet významných úspěchů ve sportovní kynologii – posledním z nich je 1. místo na CACITu v Dobříši. Jaký pro Vás byl tento závod a jak cenné toto vítězství?

Byl to pro nás krásný, ale náročný závod. Konkurence je každým rokem větší a větší. Na závodě se předvedla spousta mladých, kvalitně připravených psů. Body, se kterými se dříve vyhrávalo, dnes pomalu nestačí na první desítku. Navíc vysoké teploty zvýšily náročnost tohoto závodu. Takže vítězství to bylo těžce vybojované, a o to cennější.

Jaká je Vaše Casie? Myslím povahu, její dobré vlastnosti, ale i třeba ty horší – jak byste popsala její místo ve Vašem životě?

Casie je pohodová fenka. K členům rodiny je velmi milá, vůči vetřelcům nekompromisní hlídač. Její vášní jsou aporty. Je velmi chytrá a má dobrou paměť. Což je sice na jednu stranu výhoda při trénincích, ale na závodech to může být i pěkný handicap. Musíme být v trénincích takříkajíc vždy o krok před ní.

Jak se Casie snese s jinými psy a jaký má vztah k lidem?

Casie se s jinými psy nemusí. Když byla malinká, dávala to ostatním psům pěkně najevo, dnes je v podstatě ignoruje. Mimo domov si cizích lidí nevšímá a je nekonfliktní.

Jaká je její silná a oblíbená disciplína? Měla už odmala pro něco více vlohy? Co baví nejvíce Vás?

Má ráda všechny disciplíny, ale samozřejmě vede obrana. Z pohledu tréninků nemohu říct, že by měla některou disciplínu slabší či silnější. A z pohledu závodů si myslím, že obranu a poslušnost má tak nastejno, moc se nám nedaří na stopách. Pro co měla odmala vlohy, jsou aporty. Ty má dány – jak se říká – od pána Boha a mě nestály žádné velké úsilí ji je naučit. Jinak já mám nejraději poslušnosti. Jsme tam nejvíc spolu.

Měla jste vždy fenky? Jste také chovatelka? Absolvovala jste s Casie například i výstavy?

Začínala jsem cvičit s fenkou boxera, která se jmenovala Andy. Byla to velmi chytrá fenka, které se jednou něco ukázalo, a ona to uměla. Poté jsem měla dva psy. Pak přišla Casie a mně se s ní cvičilo stejně dobře jako s Andynou. Od té doby jsem se zařekla, že budu cvičit už jen s fenami. Vyhovuje mi u nich ochota vzájemné spolupráce. Ale nejsme chovatelé a žádné plány v tomto směru nemáme.

Na CACITu byla Casie jednou ze čtyř háravých fen, a tedy na poslušnost a obranu jste nastupovaly na samý konec závodu. Už se Vám tato situace někdy stala a co je pro Vás lepší/horší? Mít, nebo nemít na závodě háravou fenku?

Casie začíná hárat pravidelně v druhé půlce srpna, takže od počátku jsme věděli, že bude na CACIT nastupovat jako háravá fena. Tato situace byla pro nás nová a sami jsme byli zvědavi, jak se bude na závodě chovat. Co si budeme povídat – hormony jsou hormony. Na její práci to však nebylo znát a podala druhý nejlepší výkon ve své kariéře.

Jak jste spokojená s vašimi výkony v jednotlivých disciplínách v Dobříši?

Jako háravá fena měla Casie stopu v sobotu ráno. Podmínky ideální, byť terén byla tráva, kterou nemá ráda. A zde nám udělala asi radost největší. V poslední době se nám na stopách na závodech nedařilo. Snažili jsme se na to reagovat v trénincích. Samozřejmě až čas ale ukáže, jak se nám to opravdu podařilo – a 96 bodů bylo pro nás osobní vítězství. Nástup na poslušnost a obranu v neděli jsme měly cca ve tři odpoledne. V termínu konání závodu panovaly tropické teploty a nahlašovaných 34 stupňů Celsia nás nenechávalo klidnými. Casie však i v těchto podmínkách podala krásný výkon a já nemohu říct nic jiného, než že jsem s její prací byla maximálně spokojena.

bendova_04 bendova_07

Užíváte si závod? Možná spíš přesněji – jak prožíváte blížící se závod a pak jeho průběh?

Ono je to závod od závodu. Na CACITu jsem v podstatě žádný stres neprožívala. Měli jsme mezi závodníky a diváky spousty přátel a kamarádů, takže člověk nastupoval na plac takřka v rodinné atmosféře. Nejhorší moment je pro mne vždy správné načasování, kdy si Casie potřebuji přivést ke cvičební ploše a „rozjet“ si ji. Jakmile začneme předvádět jednotlivé disciplíny, už se soustředím jen na její správné předvedení.

Odkud jste, Šárko, a jak trénujete? Máte kolem sebe lidi, kteří Vám pomáhají a kteří s Vámi jezdí Vás na závody podpořit?

Naším domovským cvičákem je ZKO Březnice. Je tam fajn parta lidiček, které mám moc ráda. Co se týká tréninků poslušností a stop, trénujeme sami s Pavlem. Na obrany jezdíme kousat na Honzíka Böhma. Pravidelně také každý rok jezdíme v létě na týden na tábor, kde figuruje Honza a poslušnosti a stopy vede Martin Pejša. Loni na podzim jsme poprvé byli také na táboře u Gábiny Macounové. Občas se s kamarády domluvíme na společný trénink, ale to nebývá moc často, jelikož pracovně jsem dost časově vytížená a volného času je opravdu málo. Na závodech je pro mne velikou oporou Pavel. Spolu řešíme, jak nastupovat na plac, jak se během závodu na cvičební ploše přesouvat na jednotlivé cviky a vůbec pomáhá mi v průběhu celého závodu. Fandit nám jezdí naši Březničáci a i mezi diváky míváme spoustu fanoušků. Jsou to lidičky, se kterými se setkáváme na trénincích u Honzíka nebo jsme spolu byli na táboře. A i v poli startujících máme kamarády, kteří nám drží palečky. Stejně jako my s nimi prožíváme jejich zdary či nezdary při závodě, tak i oni s námi. A tak to má být. 🙂

Měla jste vždy přání závodit a jaká byla cesta až do dnešního dne?

Ke sportovní kynologii jsem se dostala úplně náhodou. Když mi obě děti nastoupily do školy – a najednou z těch mrňousků už byli školáci, kteří měli své kamarády, se kterými chtěli také trávit svůj volný čas. Samozřejmě stále potřebovali mou péči, ale už to nebylo takové. Tak jsem si jako domácího mazlíka pořídila fenku boxera Andy. Byla to papírová fenka a my jsme se rozhodli, že ji uchovníme. Na bonitaci boxerů je zadržení figuranta, a tak cesta na cvičák byla jasná. Cvičení se psy je pro mne veliké odreagování a to je pro mne to podstatné. Když pak psi dobře pracují v tréninku, tak člověk zatouží porovnat se s ostatními na ostrém place. Vyhrát závod je velmi příjemné. Je to taková třešnička na dortu, ale vždy pro nás budou na prvním místě naši psi, a až poté závody.

Připravujete si dalšího psa na závodění? Žijí s Vámi Vaši psi v domácnosti, nebo je máte venku, v kotci?

Připravuji si fenku belgického ovčáka Happy vom Esadera. Přítel pracuje u policie jako psovod, takže doma máme celkem pět velkých psů a děti mají svého miláčka – francouzského buldočka Connyho. Conny žije s námi doma a velcí psi jsou ubytováni v kotcích.

Co je podle Vás to nejpodstatnější, aby se utvořil správný vztah se psem? Jak jste například Casie socializovala a jak jste začala s jejím výcvikem?

Hodně si se svými psy hraji. Děcka a Pavla vždy potěší, když můžou vyprávět, že na zahradě běhám po čtyřech a honím se se štěnětem. Z pohledu odborníka kynologie možná laický názor na věc, ale mne to hraní, blbnutí a vzájemné pošťuchování s nimi prostě baví. Casie jsem dostala od Pavla ve čtyřech měsících, kde z velké části socializaci připravili už její chovatelé Zdena Marousková a Standa Rohla. A já jim velmi děkuji, že tuto skvělou fenku svěřili do mých rukou. 🙂

Jaké jsou Vaše úspěchy? Kterých a proč si nejvíc vážíte?

Naším prvním společným úspěchem bylo první místo na výběrové soutěži IPO ve Volenicích. První výběrová soutěž, které jsme se zúčastnily spolu s Casie. Moc jsme se na ni všichni těšili, byli jsme zvědavi, jak jsme připraveni se porovnat s ostatními na závodě. Téměř domácí prostředí (Volenice jsou sousedský cvičák Březnice), kde jsme měli spoustu kamarádů, umocnilo prožitek z výhry.

Dalším naším úspěchem bylo vítězství na mistrovství republiky belgických ovčáků v roce 2014. Závod, který nás nominoval na FMBB v Písku. Mistrovství světa v domácím prostředí – to byla věc, při jejíž myšlence jsem propadala panice. Moc dobře jsem si pamatovala, jak na obou MS v Roudnici naši závodníci nastupovali do kotle… „Jak to budeme obě zvládat?“ honilo se mi v hlavě. Vše ale dobře dopadlo – 29. místo ze 120 startujících byl pro nás obrovský úspěch. A zmiňovaný kotel, to je něco, při čem člověku dodnes naskakuje husí kůže a na co s vděkem a slzičkami dojetí budu vždy vzpomínat…

Naše poslední vítězství, dobříšský CACIT, byl pro nás úspěchem, kde jsme překonaly především samy sebe.

Každý závod byl pro nás nějakým způsobem důležitý a na všechny budeme rádi vzpomínat, ale nejvíce si vážím Mistra republiky belgických ovčáků 2014. Závodu, který pro nás z pohledu sportovní kynologie znamenal veliký přelom.

bendova_05 bendova_06

Kam doma dáváte poháry? Mají nějaké zvláštní místo? 🙂

V obývacím pokoji máme komodu, na které mají své místo.

Co Vás čeká za další akce a jaké máte další plány?

V říjnu chceme jet ještě mistrovství republiky belgických ovčáků. A příští rok se uvidí. Víte, jak to je… Člověk míní a pes mění.

Na závěr mi prosím povězte, co Vám dokáže zlepšit náladu, co Vás baví a jak ráda relaxujete?

Jsou to psi, jak už jsem říkala, právě oni jsou pro mne veliký psychický relax. Ale abychom nebyly jen u psů – máme u nás ve vesnici partu kamarádů, se kterými se scházíme na karty, je u toho vždy velká legrace. A v zimě za dlouhých večerů ráda luštím křížovky.

Co je pro Vás v životě opravdu důležité, a co naopak neřešíte?

Samozřejmě, že tím nejdůležitějším jsou pro mne mí blízcí. A ještě jedna věc. Je to zdraví, ostatní věci se vždy nechají vyřešit.

A nějaká životní filozofie nebo motto? 🙂

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.

Rozhovor: Draha Mašková
Překlad: Markéta Braierová
Foto: Tereza Suchánková


Pokračováním v prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookies.By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. Více informací.More information.

Nastavení cookie na tomto webu je takové, že "umožňuje ukládání cookies", aby vám poskytlo nejlepší možnou stránku pro prohlížení. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení souborů cookie nebo klepnete na tlačítko "Přijmout" níže, souhlasíte s tím.The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

ZavřítClose