Narodila jsem se v běloruském městě Borisov v roce 1973, vystudovala jsem ekonomii na Ekonomické univerzitě v Minsku. Po ukončení studia jsem se vdala a odstěhovala jsem se na Ukrajinu k manželovi. Bydleli jsme v Sevastopolu, nádherném městě na břehu Černého moře. A aby mi nebylo smutno v novém bydlišti, rozhodli jsme se mít psy – takto se v mém životě objevili psi, výcvik a sport. To se psal rok 1995. Začala jsem s dobrmanem. Chovatelkou mé první fenky, a zároveň mou trenérkou, se stala Ljuba Tarasenko. V současné době je známou ukrajinskou sportovkyní, která je členkou reprezentace Ukrajiny v IPO. Časem jsme si s Ljubou zaregistrovaly chovatelskou stanici „iz Gratsiano“ a zabývaly se chovem dobrmanů. Snažily jsme se sloučit výborný exteriér s výbornými pracovními předpoklady. Dvakrát jsme se zúčastnily mistrovství světa IDC se psy z vlastního chovu a s vlastním výcvikem. Nicméně jsme postupem času zjistily, že se snažíme dosáhnout nemožného. A tak jsme se rozhodly to zkusit s novým, pro nás novým plemenem – belgickým ovčákem malinois. Tou dobou jsem procházela také velkými změnami v osobním životě: druhá svatba (s Yulianem Hatalou), narození dcery v roce 2009, odchod Ljuby Tarasenko z chovatelské stanice „iz Gratsiano“ a získání naší první maliňačky – Lulu. Toto všechno můžeme nazvat začátkem nové etapy v mém životě. Lulu je beze sporu fenkou snů, je to ta nejlepší fena, která může být v rodině, a je to skvělá fena na sport. To je ten typ maliňáka a feny, která je to nejlepší pro chovatelskou stanici „iz Gratsiano“. S ní jsem byla sedmá na FMBB v roce 2013 a devátá na FCI IPO v roce 2016. Ale pro mne je nejvzácnějším oceněním Nejlepší poslušnost na FMBB v roce 2017 ve Finsku, kde jsme získaly 97 bodů.

Tatiano, s manželem Yulianem Hatalou, který na MS FCI IPO 2017 skončil na nádherném 3. místě s Vaším odchovem Tuz iz Gratsiano, děláte ukrajinské sportovní kynologii obrovské jméno. Na zmiňovaném MS FCI IPO 2017 jste s fenkou Uma iz Gratsiano obsadila 90. místo. S fenkou Mecberger Lulu, s níž jste předtím závodila Vy, ale startovala Daria Nastevych a společně vybojovaly 36. místo. FCI IPO 2017 tedy z tohoto pohledu hodnotím jako fantastický úspěch Vaší práce a Vašich odchovů – vnímáte to stejně?

Beze sporu jsme moc rádi, že se Yulianovi podařilo závodit na mistrovství světa se psem, který se narodil v naší chovatelské stanici, a sami jsme si ho navíc připravili. Rok 2017 byl pro nás plný dojmů a práce. Je velmi složité připravovat současně tři psy na závod takovéto úrovně.

 

Když už jsme u Rheine a FCI IPO 2017 – jak jste jej prožívala? Yulian s Tuzem stoupají stále vzhůru, o ty jste pravděpodobně tolik obavy mít nemusela (i když víme, že stát se může kdykoli cokoli), ale měla už Daria s Lulu za sebou nějaký závod? Jak dlouho spolu trénovaly, proč jste se rozhodla Lulu svěřit někomu jinému a proč to byla právě Daria?

Pro Dariu to byl první start s Lulu. Prostě se to tak povedlo, že podle výsledků v kvalifikačních závodech na Ukrajině se na mistrovství světa (MS) kvalifikovaly obě moje feny. A já měla před sebou těžké rozhodnutí – s kým vyjedu. Dle pravidel MS může psovod startovat pouze s jedním psem. A my jsme se rozhodli to risknout. Daria je mladá kynoložka z naší skupiny. Má velké zkušenosti s výcvikem psů a zúčastnila se mistrovství světa s německým ovčákem. Proto jsme se rozhodli to risknout a vyměnit Lulu psovoda měsíc před závodem. Lulu jsme přestěhovali k Darie do bytu. A to bylo správné řešení. Teď jsme moc rádi, že jsme to tak udělali. Daria s Lulu si spolu sedly od první chvíle. Ale ještě před nimi byl měsíc tvrdé práce. A vůbec ne zbytečné – v Rheine předvedly velmi hezkou poslušnost za 98 bodů! 🙂

 

S Lulu jste v roce na FMBB 2017 skončily s diskvalifikací – co se tam stalo?

Lulu nebyla v tak dobré formě. Ten rok se jí 30. ledna narodil její pátý vrh. A nebylo správné jet s ní na tyto závody. Příčinou naší diskvalifikace bylo to, že nepustila po kontroláku. Ale viděla jsem na ní, jak se jí tentokrát špatně pracovalo. Možná to bylo příčinou našeho neúspěchu…

Jaké je pro Vás jakožto pro chovatelku (a psovodku Lulu) sledovat výkony Yuliana a Dariy? Jste za ně nervózní? 🙂 Budete dál s Lulu závodit zase Vy?

Jsem vždy velmi nervózní, když závodí psi z našeho chovu i psi, kteří trénují v našem klubu. A za Yuliana a Dariu jsem byla obzvlášť nervózní. Přece jen já nejlépe znám jejich slabá a silná místa. A zda budu s Lulu závodit dál já sama? Odpovídám „ano“ :-). Po posledním závodě na Mistrovství Ukrajiny v říjnu 2017 se Lulu vrátila k nám domů a teď je březí. Myslím si, že v příští závodní sezóně s ní zase budu startovat já.

 

Cítíte Vy sama trému nebo nervozitu před svým výkonem? Jak ji překonáváte?

Ovšemže jsem velmi nervózní před samotným výkonem. Vždycky mě podporuje manžel Yulian a naši kamarádi z tréninku – být s nimi mi pomáhá. IPO – to je kolektivní práce a kolektivní úspěch, tedy společná práce, společná podpora, společné starosti i společně sdílená radost.

 

Yulianovi se aktuálně na závodech o něco více daří, není mezi vámi ani taková ta sportovní, zdravá rivalita? 🙂

S Yulianem se navzájem podporujeme a úspěch každého z nás opravdu bereme jako vlastní úspěch – protože jsme my jeden celek. Tak to opravdu je. Společně trénujete, společné rovněž jsou výsledky naší práce.

První pes, dobrman, přišel v roce 1995, za jak dlouho poté přišly velké závody?

IPO jsem začala cvičit v roce 2000. Ale profesionálně připravovat psy na závody jsem začala až v roce 2004.

 

Kolik vrcholových závodů a s jakými nejlepšími výsledky jste je absolvovala?

S dobrmanem Dolce Vita iz Gratsiano jsem byla osmá na WM IDC v roce 2008. S Mecberger Lulu jsem se pětkrát zúčastnila FMBB – od roku 2013 do roku 2017, v roce 2013 jsme byly sedmé. V roce 2014 jsme dostaly ocenění za nejlepší poslušnost. A také jsme byly čtyřikrát v reprezentaci Ukrajiny na FCI IPO. Nejlepším výsledkem bylo deváté místo v roce 2016. A jednou jsem startovala se svou mladou fenou Uma iz Gratsiano.

 

Jaký svůj závod považujete za nejnáročnější?

Nejtěžším závodem bylo FMBB v roce 2013, kdy jsem poprvé startovala s mladou Lulu. A dále FCI IPO v roce 2017. Tam jsme přivezli tři psy z našeho výcviku a bylo velmi náročné najít sílu na to být nervózní za všechny :-).

Tatiano, jaká je podle Vás situace ve sportovní kynologii na Ukrajině? Jak jste na tom s množstvím cvičišť, figurantů či zájmu o tento sport?

Bohužel, jen v některých velkých městech na Ukrajině jsou cvičiště, kde lidi mohou cvičit IPO. Nicméně, vznikají další. Někteří trenéři jsou spolumajiteli tréninkových center. U nás se konají výběrové soutěže třikrát do roka. Často se zvou trenéři světové úrovně na semináře a výcvik.

 

Myslím, že Vaše úspěchy a úspěchy Vašich odchovů mohou další případné sportovce u vás jedině motivovat – změnily Vám Vaše úspěchy život a vnímáte nějaké změny?

Úspěch a výhra – to je bezpochyby to příjemné v našem sportovním životě. Ovšem pro mne je důležité mít dobrý pocit z každodenního tréninku se psem. Vždycky mám radost, když se nějaký cvik, který dlouho cvičím, povede na závodech. A výhra – to je už jen příjemné posílení toho, co v životě nejvíc miluji dělat.

Uma i Tuz jsou po Lulu – popište prosím více tuto svou výjimečnou fenku. Jací jsou ve srovnání s ní právě tyto její dva zmiňované odchovy? Co jim předala?

Lulu předává svým potomkům obrovskou lásku k práci se psovodem. Jako by se nezabývali disciplínou, vždycky to dělají z lásky k práci. Její potomci – to jsou psi s vyrovnanou nervovou soustavou a výborným balancem. I když kryjeme psy různých typů, potomci Lulu z různých vrhů své vynikající vlastnosti nezapřou. Ale samozřejmě vždy v sobě mají vlohy z obou rodičů.

 

Tuz má otce ze Slovenska (Ori Lubinov Slovakia), Uma z Německa (Orcan vom Futher Moor), kryla jste i českým psem Auzzy Ostraryka a dalšími po celé Evropě. Jezdíte za krytím kamkoli a žádná vzdálenost není pro kvalitu plánovaného odchovu překážkou?

Ano. Sami vozíme naše feny na krytí. Bývá to i více než 2000 km za krycím psem. Neexistuje nic nemožného, když chceme doplnit do svého chovu krev psa, který se nám líbí.

 

Jak vybíráte krycí psy?

Díváme se na práci psů na závodech, ale sledujeme jejich chování i mimo stadion, zabýváme se jejich potomky a samozřejmě si dáváme pozor na jejich původ. Vždy bereme v úvahu i to, že styl provedení mnohých cviků IPO se předává s generace na generaci.

Kolik je na Ukrajině vlastně chovatelských stanic belgických ovčáků malinois a je to nejoblíbenější pracovní plemeno?

Nejrozšířenější rasou u nás zůstává německý ovčák, ale na závodech všech plemen jsou úspěšnější maliny. I v reprezentaci Ukrajiny na mistrovství světa jsou hlavně malinoisové. Doufám, že v budoucnu bude ještě více lidí pracovat s touto rasou.

 

Z Ukrajiny to je snad kamkoli daleko – jezdíte na závody (a třeba i zmíněné krytí) autem, nebo lítáte?

Vždy cestujeme autem. Bereme si s sebou věci na tréninky. A taky s námi jezdí mladí psi, aby si zvykli na dlouhé cesty. S nastoupením doby internetu a navigace je plánování cest velice snadné. Prostě zadáš trasu, objednáš ubytování po cestě a jedeš :-).

 

Je na Ukrajině zastřešující kynologická organizace, která reprezentaci na mistrovství světa zaštítí, vybaví a vyšle? Nebo si musí závodník vše zajistit a uhradit sám?

Náklady spojené s účastí na FCI IPO zaplatí naše organizace. Ale na FMBB si platíme vše sami.

Jak je to na Ukrajině například s firmami pro sportovní kynologii – máte nějaké vlastní výrobce kynologických potřeb, nebo si spíš věci kupujete ze zahraničí?

Často kupujeme oblečení a vybavení, když jedeme na MS. Ale na Ukrajině existuje firma IPO4YOU, která vyrábí kvalitní a pohodlné oblečení a vybavení na trénink. My jsme jejími zástupci.

 

Říkáte, že „pouze v práci může být pes krásný“ – neřešíte tedy vůbec, jaký je vzhled psa? Musíte mít v Ukrajině na uchovnění výstavu?

Samozřejmě, že chovný pes musí mít ocenění z výstav a musí to být zdravý jedinec. Tvrzení, že „pouze v práci může být pes krásný“, znamená, že při práci se psem poznáváš jeho vnitřní svět. Není nic krásnějšího, než jeho plná soustředěnost při práci a zářící oči.

 

Máte vlastní cvičiště a může k vám kdokoli si přijít zacvičit?

Trénujeme na cvičáku u našeho kamaráda, 20 km od Kyjeva. Cvičit k nám chodí psi různých ras. Často vedeme výcvik na táborech a pořádáme semináře.

Navštěvujete sama například výcvikové tábory svých „kolegů“?

Samozřejmě, stále hledáme nové nápady na výcvik. Účastníme se seminářů u nás na Ukrajině, ale vyměňujeme si stejně tak i zkušenosti s našimi zahraničními kolegy.

 

Jakou disciplínu máte nejraději a proč?

Poslušnost. Prověří a ukáže nejenom psa, ale i psovoda. Dovoluje pochopit psa v tom nejlepším smyslu. Poslušnost je samozřejmě také základ pro dobrý výcvik i v dalších oddílech – na stopě a v obraně. Bez poslušnosti nemáš nic.

Je něco, co by Vám na současné sportovní kynologii vadilo, a co naopak vnímáte jako pozitivní změnu?

Vadí mi závist a nejednotnost. Lidi si velmi rychle začnou myslet, že už všechno znají a umí. Přestávají se učit. To je velmi špatné pro celkový rozvoj sportu. Bylo by fajn, kdyby se méně zaměřovali na chyby druhých a naučili se cenit si u psů jejich kladných stránek.

Jako pozitivní změnu v kynologii vnímám obrat k humánním metodám výcviku, přání ukázat psy a objasnit smysl výcviku. Pes – to je především náš parťák a kamarád, člen rodiny, a ne nástroj pro realizování našich ambic.

 

Tatiano, uměla byste si svůj život představit bez psů a bez sportovní kynologie?

Ne. Se psy a lidmi, kteří se věnují sportu, je svázán celý můj život. Neumím si představit jiný druh kontaktu nebo činností.

 

Měla jste nebo máte nějaký kynologický vzor?

Mnoho známých sportovců představuje vzor sám o sobě. Zvláště ti, kteří byli na stupni vítězů s různými psy. Jejich práce a vědomosti jsou hodny toho, abychom se více učili.

Máte ještě nějaké koníčky?

Miluji trávit čas s rodinou. Často jezdíme do přírody, ale je pravidlem, že s námi je vždy alespoň jeden pes :-).

 

Bez čeho byste si neuměla svůj život nikdy představit?

Samozřejmě, že bez maliňáka!

 

Máte nějakou životní filozofii?

Jsem velmi pověrčivá. Věřím na různé znaky osudu. Vždy se bojím vyplašit úspěch nějakými nespravedlivými postupy. A věřím, že dobré věci se vždy vrací.

 

Co Vás a Vaše odchovy čeká v roce 2018? Na který závod se nejvíce těšíte? 🙂

Rok 2018 nám přinese narození dalších maliňáků iz Gratsiano. A nejen nové psy, ale také nové lidi v našem životě. Také máme v plánu startovat s našimi nejmladšími odchovanci Hondou a Hankem. A samozřejmě doufám, že Lulu bude ve výborné formě, abychom mohly startovat na FCI IPO v Itálii.

 

Tak ať vám štěstí přeje – a nejenom na závodech! 🙂
Děkuji za rozhovor, Tatiano, bylo mi ctí, Draha Mašková

 

Překlad z ruštiny: Michaela Černá
Foto: archiv Gratsiano Kennel, Stefani Jenz, Jana Morávková, Katarína Vargová, Ivan Gabal


Téma:


Pokračováním v prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookies.By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. Více informací.More information.

Nastavení cookie na tomto webu je takové, že "umožňuje ukládání cookies", aby vám poskytlo nejlepší možnou stránku pro prohlížení. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení souborů cookie nebo klepnete na tlačítko "Přijmout" níže, souhlasíte s tím.The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

ZavřítClose